4 Adımda Daha Verimli Çalışma

Özellikle günümüzde artan ilgi alanları ve kolay ulaşılabilirlik yüzünden olsa gerek başlanılan bir işi devam ettirmemek için dikkatinizi dağıtacak onlarca şey var. Hele ki bilgisayar üzerinden çalışan biriyseniz yandınız demektir. Kendim de bilgisayar başında çalışan biri olarak konu verimli çalışma olunca birçok sorun ile karşılaşmıyor değilim.

Bu yazı içerisinde kendim de uygulamaya çalıştığım ve verimli çalışma konusunda birçok kaynakta bahsedilen birkaç yöntem üzerine değinmek, bir nebze olsun uğraştığınız işe tam anlamıyla yoğunlaşabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri anlatmak istiyorum.

1- Tek işe odaklanın

Kendim de başta olmak üzere birçok kişinin yaptığı iş içerisinde verimli çalışma elde edememesinin en büyük nedeninin tek bir iş ile değil, birden fazla iş ile uğraşmak olduğunu düşünüyorum. Zaman konusunda daha verimli olduğunu düşündüğümüz aynı anda birden fazla iş ile uğraşma, aslında odak noktanızı sürekli olarak kaybetmenize neden olduğundan oldukça zararlı bir durum.

calisma-ortami-macbook

Verimli çalışma için tek bir işe, tam anlamıyla odaklanmak, elinizdeki işi daha çabuk ve verimli bir şekilde bitirip diğer işlere başlamanız için gereken zamanı tanıyacaktır.

2- Zaman kullanımına dikkat

Benim de uzun bir süre verimli çalışma konusunda dert yandığım konulardan biri, zamanı dikkatli kullanamamaktı. Geçtiğimiz günlerde blogger tavsiyeleri veren bir site ile karşılaştım. Podcastlerinden birinde ise zaman kullanımı üzerine oldukça güzel bilgiler yer alıyordu.

tek-ise-odaklanin

Ana hatlarıyla belirtmek gerekirse zaman çizelgesi oluşturmak, verimli çalışma için en ideal çözüm. Bazılarınıza bu oldukça zor gelebilir ancak neyi ne zaman yapacağınızı bilmek, elinizde bulunan iş dışında farklı konulara vakit ayırmanızı engelleyen güzel bir mekanizma.

Daha önce organize çalışmak üzerine yazdığım yazıda Moosti uygulamasından da bahsetmiştim. Periyotlar halinde iş yaparken bu uygulamayı da kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

3- Uygulamaları kullanmayı ihmal etmeyin

Hayatımızda birçok şeyi düzenlemeyi, hatırlamamızı ve daha verimli çalışmamızı sağlayan uygulamaları, çalışma sürecinize dahil edin.

calisma-uygulamalari

Daha önce farklı yazılar içerisinde belirtmiş olsam da verimli çalışma için benim kullandığım uygulamalar şu şekilde:

Not tutmak için vazgeçilmezim – Evernote

Yapılacak şeyler listesi için – Wunderlist

Farklı kaynakları taramak için – Feedly

Anlık kaydetme için – Pocket

Verimli zaman kullanımı için – Moosti

Dosyalama için – Google Drive

Sizin de kullandığınız ve verimli çalışma için önemli ölçüde etkili olduğunu düşündüğünüz uygulamalar olursa yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın!

4- Çalışma ortamınıza geçin

Farklı aktiviteler gerçekleştirdiğiniz bir ortamda verimli çalışma çıkarmanız oldukça zordur. Örneğin vakit geçirdiğiniz, bilgisayarınızın olduğu bir masada, farklı bir konu hakkında çalışırken oturmayın. Eğer imkanınız varsa çalışma masanız ayrı olsun ve o masaya yalnızca çalışmak istediğiniz zaman oturun. Üretkenliğinizi artıracak şekilde masanıza farklı motif veya eşyalar eklemeyi de bence unutmayın! 🙂

calisma-ortami

Böylece ilginizin farklı konulara kayması yerine, o masaya oturduğunuzda çalışacağınızı bilerek tam anlamıyla verimli çalışma ortamı oluşturmanız mümkün olacaktır. Eğer kişisel blog yazarı veya internet üzerinde çalışan biriyseniz bunlara ek olarak bilgisayarınızı kapıp sevdiğiniz ve huzur bulduğunuz farklı mekanları deneyerek de verimli çalışmalar çıkarmanız mümkün.

2500+ KİŞİ ARASINA KATIL!

Sosyal medyada rakiplerinin bir adım önüne geçmeni sağlayacak kaynakları ücretsiz mailine gönderebilirim.

Yorumlar

 1. Serhat
  • Oğuz Veli Yavaş
   • Serhat
  • Oğuz Veli Yavaş
    • Oğuz Veli Yavaş
  • Oğuz Veli Yavaş
 2. burak d.
  • Oğuz Veli Yavaş

Cevapla