4 Adımda Daha Verimli Çalışma

verimli çalışma

Özellikle günümüzde artan ilgi alanları ve kolay ulaşılabilirlik yüzünden olsa gerek başlanılan bir işi devam ettirmemek için dikkatinizi dağıtacak onlarca şey var. Hele ki bilgisayar üzerinden çalışan biriyseniz yandınız demektir. Kendim de bilgisayar başında çalışan biri olarak konu verimli çalışma olunca birçok sorun ile karşılaşmıyor değilim.

Bu yazı içerisinde kendim de uygulamaya çalıştığım ve verimli çalışma konusunda birçok kaynakta bahsedilen birkaç yöntem üzerine değinmek, bir nebze olsun uğraştığınız işe tam anlamıyla yoğunlaşabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri anlatmak istiyorum.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

1- Tek işe odaklanın

Kendim de başta olmak üzere birçok kişinin yaptığı iş içerisinde verimli çalışma elde edememesinin en büyük nedeninin tek bir iş ile değil, birden fazla iş ile uğraşmak olduğunu düşünüyorum. Zaman konusunda daha verimli olduğunu düşündüğümüz aynı anda birden fazla iş ile uğraşma, aslında odak noktanızı sürekli olarak kaybetmenize neden olduğundan oldukça zararlı bir durum.

 

Verimli çalışma için tek bir işe, tam anlamıyla odaklanmak, elinizdeki işi daha çabuk ve verimli bir şekilde bitirip diğer işlere başlamanız için gereken zamanı tanıyacaktır.

2- Zaman kullanımına dikkat

Benim de uzun bir süre verimli çalışma konusunda dert yandığım konulardan biri, zamanı dikkatli kullanamamaktı. Geçtiğimiz günlerde blogger tavsiyeleri veren bir site ile karşılaştım. Podcastlerinden birinde ise zaman kullanımı üzerine oldukça güzel bilgiler yer alıyordu.

tek-ise-odaklanin

Ana hatlarıyla belirtmek gerekirse zaman çizelgesi oluşturmak, verimli çalışma için en ideal çözüm. Bazılarınıza bu oldukça zor gelebilir ancak neyi ne zaman yapacağınızı bilmek, elinizde bulunan iş dışında farklı konulara vakit ayırmanızı engelleyen güzel bir mekanizma.

Daha önce organize çalışmak üzerine yazdığım yazıda Moosti uygulamasından da bahsetmiştim. Periyotlar halinde iş yaparken bu uygulamayı da kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

3- Uygulamaları kullanmayı ihmal etmeyin

Hayatımızda birçok şeyi düzenlemeyi, hatırlamamızı ve daha verimli çalışmamızı sağlayan uygulamaları, çalışma sürecinize dahil edin.

 

Daha önce farklı yazılar içerisinde belirtmiş olsam da verimli çalışma için benim kullandığım uygulamalar şu şekilde:

Not tutmak için vazgeçilmezim – Evernote

Yapılacak şeyler listesi için – Wunderlist

Farklı kaynakları taramak için – Feedly

Anlık kaydetme için – Pocket

Verimli zaman kullanımı için – Moosti

Dosyalama için – Google Drive

Sizin de kullandığınız ve verimli çalışma için önemli ölçüde etkili olduğunu düşündüğünüz uygulamalar olursa yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın!

4- Çalışma ortamınıza geçin

Farklı aktiviteler gerçekleştirdiğiniz bir ortamda verimli çalışma çıkarmanız oldukça zordur. Örneğin vakit geçirdiğiniz, bilgisayarınızın olduğu bir masada, farklı bir konu hakkında çalışırken oturmayın. Eğer imkanınız varsa çalışma masanız ayrı olsun ve o masaya yalnızca çalışmak istediğiniz zaman oturun. Üretkenliğinizi artıracak şekilde masanıza farklı motif veya eşyalar eklemeyi de bence unutmayın! 🙂

 

Böylece ilginizin farklı konulara kayması yerine, o masaya oturduğunuzda çalışacağınızı bilerek tam anlamıyla verimli çalışma ortamı oluşturmanız mümkün olacaktır. Eğer kişisel blog yazarı veya internet üzerinde çalışan biriyseniz bunlara ek olarak bilgisayarınızı kapıp sevdiğiniz ve huzur bulduğunuz farklı mekanları deneyerek de verimli çalışmalar çıkarmanız mümkün.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

14 Comments

 1. Serhat
  25 Eylül 2015 at 12:05

  Oğuz iletişim kısmından sana mesajımı yolladım geri dönüş yaparsanız sevinirim

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   25 Eylül 2015 at 12:08

   Serhat Merhaba,

   Dün akşam mailine geri dönüş sağladım. E-posta kutunu kontrol edebilirsin. Sorun olursa tekrar iletişime geçebilirsin.

   Reply
   1. Serhat
    25 Eylül 2015 at 13:48

    Mailinizi görememişim kusura bakmayın geri dönüş yaptığınız içinde teşekkürler.

    Reply
 2. 25 Eylül 2015 at 19:49

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Evernote yerine Google Keep’i kullanıyorum. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   25 Eylül 2015 at 20:18

   Google Keep’ten Evernote’a geçmiştim zamanında zaten. Şu anda da oldukça güzel bir uygulama. Arayüz konusunda Evernote’u daha tatmin edici bulduğumdan tercih ediyorum.

   Reply
   1. 25 Eylül 2015 at 20:37

    Evernote tabiki çok kapsamlı. Her türlü planlamayı içeriyor. Sizin tercihinizin de bu yönde olmasının sebebi budur heralde.

    Reply
    1. Oğuz Veli Yavaş
     25 Eylül 2015 at 22:17

     Aynen. Zaman içerisinde ufak çaplı bir arşiv oluşturup ara ara içinde kaybolmak, eski notları okumak oldukça keyifli benim açımdan. 🙂

     Reply
 3. 26 Eylül 2015 at 02:51

  Ne yaparsam yapayım işleri zamanında bitiremiyorum sanırım stresten dolayı aslında çalışma ortamının uygun olmayışındanda kaynaklanıyor 😀 tavsiyelerinize uyacağım doktor bey 🙂

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   26 Eylül 2015 at 04:08

   Hahahah estağfirullah 🙂 umarım yardımcı olabilmişimdir

   Reply
 4. burak d.
  28 Eylül 2015 at 01:18

  teşekkürler

  Reply
 5. 30 Eylül 2015 at 00:43

  Güzel bir yazı olmu yine Oğuz,

  Bir sorum var şu Moosti güzel de sesli bildirim yapmıyor mu bana mı öyle geldi.

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   30 Eylül 2015 at 01:21

   Chrome için bildirim ayarlarını açarsan uyarı veriyor ancak ses çıkarmıyor bildiğim kadarıyla. Chrome’un belki bildirim sesleri için bir ayarı olabilir, bakmak lazım.

   Reply
 6. 25 Mart 2016 at 10:02

  Ayrıntılı ve bilgilendirici yazın için teşekkürler Oğuz. 4.madde fazlasıyla ilgimi çekti. Özellikle çalışma ortamı seçimi çok fazla önemsenmiyor. Ancak ayrıntının “çalışma ortamında” olduğunu düşünüyorum. Eskiden olsa sosyal medya yok cep telefonları, bilgisayarlar yok. Yerde hasırın üzerinde bile çalışıp başarılı olmuş bir sürü örnek var. Ancak günümüz şartlarında bu pekte mümkün değil. Mesela ben aylık abonesi olduğum dergileri evdeki tekli koltuğumda kahvemle tüketiyorum. Gün içinde kitap okumalarımı işe gidiş ve işten dönüş saatlerimde [40 dakika] Yatmadan önceki kitap okuma saatimi başucumdaki lambamı yakarak yatağımda yapıyorum. Yabancı dil veya temel ders eğitimlerimi çalışma masamda gerçekleştiriyorum. Kişiden kişiye herkesin farklı tercihleri olabilir. Ancak herkesin odaklandığı bir yer[çalışma ortamı] vardır mutlaka. Verimli çalışmayla ilgili yazdığım bir yazımın sonunda 3.maddedeki listeyi blogumda kaynağıyla birlikte okuyucularımla paylaştım.

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ