İçerik Üretim Sürecinizi Değiştirecek Araç: Designs.ai

designs ai ile içerik üretim sürecini hızlandırmak

Dijital veya geleneksel pazarlama fark etmeksizin bugün şunu söyleyebiliyoruz: Artık kullanıcılar metin ağırlıklı içerik tüketmekten uzaklaşıp kendilerine görsel ve video içerik sunulmasına alıştıkları için bu gelişmeyi engellemek zorlaşıyor. Yine şunu biliyoruz ki değişen talepler için geliştirilen ve özelleştirilen programlar da birbirlerinin üzerine katarak üretiliyor. 

Bugün sizlerle uzun süredir haberdar olduğum Designs.ai adlı programı paylaşacağım. Yazımın sonuna eklediğim fırsatla ilk bir ay ücretsiz kullanıp test edebileceğiniz Designs.ai ile yapay zeka eşliğinde ürettiğiniz içeriklerin orijinalliğine siz de şaşıracaksınız. 

 # Designs.ai nedir?   

Designs.ai temelde logo, video, reklam afişleri ve elbette sosyal medya şablon ve görselleri tasarlayıp düzenleyebileceğiniz Singapur merkezli bir teknoloji ve yapay zeka şirketi. İngilizce dışında 14 dilde daha hizmet veren Desings.ai’ın sunduğu dil desteklerinden birisi de Türkçe. 

# Yapay zeka konusunu biraz daha açalım!

Programın yapay zeka ile tasarımı birleştirme noktasına gelmeden önce misyonundan bahsetmek daha tamamlayıcı olacak. Şöyle ki Designs.ai’ın temel hedefi, tasarım işini hem amatörler hem de profesyoneller için basitleştirmek ve hızlandırmak. Bunu yapmak, onlarca yıldır birçok markanın isteği ancak en iyi hizmeti vermek için yapay zeka matematiğini uygun şekilde işleyebilmek gerekiyor. Designs.ai’ın benzerlerinin önüne geçmesinin en temel sebebi de Asya merkezli bu ekibin yapay zeka teknolojisinde uzmanlaşmış olması.

# Yapay zeka ve tasarım nasıl kesişir?

Yapay zekanın tasarım programlarına entegresi, üretkenliği artırma ve hızlı hesaplama mantığı sağlaması yönüyle yani sektörel bir ihtiyacın sonucu olarak geliştirildi. Designs.ai grafik tasarımcılar ve dijital pazarlama şirketleri için en uygun programlardan biri olarak görülmekte. 

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Designs.ai: Avantajlar – Dezavantajlar  

Designs.ai’ı bir süredir kendi işlerim için de kullanıyorum ve dürüst bir şekilde olumlu-olumsuz yanlarından kısa cümlelerle bahsedeceğim:

✅Öncelikle, ücretli olmasına rağmen profesyonel tasarımcılarla çalışmaktan çok daha ucuz ve hızlı. Butik ekipler için bu anlamda çok faydalı. 

✅Tasarımınızı yapay zeka desteğiyle, adeta sanal ve işin uzmanı bir ekip arkadaşıyla yapmak başlı başına bir artı. Projenizin veya içeriğinizin temasına göre size sunulan şablonlar arasında hızlı tercihler yaparak ilerleyebilirsiniz.

Logonun önemini hepimiz biliyoruz. Bu küçük ebatlı semboller markanın tanıtım yüzü olduğu için hem marka hikâyenizi hem de şirket kültürünüzü temsil eder. Designs.ai ile saatler ve hatta dakikalar alan logo oluşturma sürecini sadece 10 dakikaya indirebiliyorsunuz.

✅Dünyanın ortak dilinin İngilizce olduğunu tartışmayı uzun süre önce bıraktık. Hedef kitleniz yurt dışı ise veya Türkiye’de bu dil üzerinden içerik üretiyorsanız Designs.ai’ın Speechmaker özelliği tam size göre. İçerik seslendirme konusunda hızlı hareket etmek bazen profesyonel tasarımdan da uzun bir süre aldığı için sadece bu özellik dahi Designs.ai’ı kullanmak için yeterli. 

✅Desings.ai’ın Videomaker aracı ile -tekrar etmiş olacağım ama- yine büyük ölçüde zaman kazanmış oluyorsunuz. Bu program, zamandan tasarruf ederken içerikte yapaylığa kaçmanıza sebep olmuyor. Dolayısıyla yüksek kalitede ve orijinal sosyal medya içerikleri için faydalı özelliklerle donatılmış.  

✅Kısıtlı bütçesi olan girişim ve pazarlamacılar için iyi bir seçenek.

❌Profesyonel iş dünyasının dışında olanlar için ücretli bir program olması rakiplerinin bir adım gerisinde kalmasına sebep olabilir. 

❌Özel yazı tipi oluşturamıyorsunuz.

❌Profesyonel tasarımcılar için araç sayısı az gelebilir. Belirli sayıda ekipmanla çalışmak başlangıç aşamasında onlara eksik hissettirebilir. 

Hemen yukarıda andığımız profesyonel araçlara birlikte tekrar bir göz atalım. 

Designs.ai: Profesyonel Araçlar

# Graphicmaker: Tasarımlarınızda kullanabileceğiniz 1000’den fazla öğeyi -grafik, illüstrasyon, ikon vb-  içinde barındıran bir kütüphane. Dosyalarınızı SVG ve PNG formatında yüksek çözünürlükte indirebiliyorsunuz. 

# Font Pairer: 960’dan fazla özenle seçilmiş font paleti, tasarımınız için en uyumlu yazı  tipi kombinasyonlarını bulmanıza yardımcı olur. Özellikle “başlık-alt başlık-metin” akışı olan tasarımlar için çok işlevsel. 

# Calendar: Tasarım programınızın içinde önemli günler koleksiyonu olması Designs.ai’ı rakiplerinden ayıran özelliklerden biri. Özellikle sosyal medyaya içerik üretenler için takip etmesi zorunlu olan bu özel günlerin 800’ü aşkın örneği, ayrıntılı açıklaması ile birlikte yer alıyor. 

# Color Matcher: Renk uyumu, tasarımların basit görünen ama en zor unsurlarından biridir. Design.ai’ın ücretsiz renk paleti aracı Color Matcher, markanızın kurumsal renklerine en uygun renk paletlerini sunar. Bunun yanında sunduğu fırsatlardan biri de daha önce kullandığınız palet tercihlerini daha sonra kolaylıkla bulmanız için JSON formatında saklaması. 

Designs.ai: 4 Ana Oluşturucu

Designs.ai’ın 4 ana aracı, hem programın kendisini hem de sizin içeriklerinizi rakiplerden farklı kılıyor. Detaylarına bakalım:

# Logomaker: Logomaker, adından da anlaşıldığı gibi logo oluşturmak için özelleştirilen bir araç. Bu özelliğin -ve genel olarak design.ai’ın- arayüzü kolaylığı sayesinde logo tasarımı her zamankinden çok daha kolay hale geliyor. Yanı sıra sunduğu büyük ve ücretsiz içerik kütüphanesi farklı renk ve stilleri kullanarak benzersiz bir ürün ortaya çıkarmanızı sağlıyor. Sizden alacağı toplam zaman ise 5 ila 10 dakika arasında değişiyor. 

# Videomaker: Video hazırlamak için özelleştirilen araç, kapsamlı kütüphanesiyle pratik bir kullanıma sahip. Hazır şablonlardan ve kategorilerden yardım alarak yüksek kalitede içerik oluşturabilirsiniz. 

# Speechmaker: Speechmaker, olabilecek en doğal ve yumuşak sesleri uygun tonlama ve telaffuzla hizmetinize sunuyor. Ne kırık ses sorunu ne de robotik seslendirme ile  karşılaşırsınız. İçeriğinizi Türkçe veya farklı dillerde seslendirmek istediğinizde tek yapmanız gereken konuşma metnini hazırlamanız. 

Designs.ai: Canva’dan Fazlası 

Etkili pazarlama, markanızı fikirden bir imparatorluğa dönüştürebilir. Pazarlamanın en önemli ve somut elemanlarının başında tasarım ve tasarım ekibi gelir. Designs.ai ve Canva benzer misyonlara sahip iki tasarım editörü platformu. 

İki uygulamanın da temeli herkesin kolay bir şekilde yaratıcı tasarımlar oluşturabileceği idealine dayanıyor. Bunun için kullandıkları sloganlar dahi benzer.: 

# Designs.ai: Zahmetsizce Yapılan Yaratıcı İşler

# Canva: Kolay Online Tasarım

Her yeni girişim, bir öncekinden üstün özellikler taşımalı ki sektörde tutunabilsin. Designs.ai, 2019 yılında sunulan bir ürünken Canva 2012’den beri hayatımızda. Daha geç kurulan tasarım programı, kendini bir adım öteye atmak için Canva’nın sahip olduğu özelliklerin altında kalmamalıydı. Öyle de oldu şu anda Designs.ai, Canva’nın sahip olduğu tüm özelliklere sahip. Yine olması gerektiği gibi kendi platformu içinde Canva’da olmayan, özelleştirilmiş araçlar bulunuyor. Bunların en başında doğrudan video oluşturabildiğiniz Videomaker’ı gösterebiliriz.  

İki uygulama da yapay zeka desteği kullanıyor. Desings.ai’ın sistemi şirketin kendi uzmanlığı sebebiyle daha profesyonel kurulmuş. Canva’nın Designs.ai’dan önde olduğu taraf birçok özelliğinin ücretsiz olarak kullanılması. Buna karşılık Designs.ai’ın orijinal araç ve özellikleri hem yüksek çözünürlük hem de video hazırlama aşamalarında ekip arkadaşı ile çalışıyor hissi veriyor. Kendi deneyimim bu yönde oldu. 

Designs.ai: Kimler Kullanmalı? 

Designs.ai, amatör veya profesyonel fark etmeksizin içerik üretmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Tasarım eğitimi almamış ama kendi işletmesi için içerik üretmesi gereken butik ekipler için öncelikli tavsiyem artık Designs.ai olacak. Fikirleri hedef kitlenize sunmanın şu anda en geçerli halinin görsel tasarım olduğu düşünüldüğünde yapay zeka destekli bir ekip arkadaşı hem işleyişi hızlandırır hem de sizin fikirlerinize göre hareket eder. 

Profesyoneller tasarımcılar, yukarıda saydığım özelleştirilmiş araçlar ve içerik beklentisine yönelik olarak zamandan tasarruf ederek hayal güçlerine daha fazla imkan verebilir. Böylece Adobe başta olmak üzere profesyonel tasarım programlarının karışık tasarımının dışında hareket edebilir. Tabii ki bu, içerik beklentisine yönelik olarak onlar için bir alternatif olabilir. 

Designs.ai: Abonelik Biçimleri

Designs.ai, aylık ve yıllık olmak üzere temelde iki farklı ödeme planı sunar. 

designs.ai tasarım aracı

# Basic abonelikte aylık 29 dolar ile neredeyse tüm özelliklerden faydalanabilirsiniz. Buradaki kısıtlama Videomaker özelliğinin 20 dile varan konuşma özelliğinden faydalanamamanız anlamına geliyor. Eğer bu abonelik biçiminde yıllık ödemeyi tercih ederseniz toplamda 228 dolar ödemiş olursunuz. Yani aylık 19 dolar ödemiş olursunuz. 

# Pro abonelik aylık 69 dolarken yıllık 588 dolara satın alabilirsiniz. Yıllık ödeme biçimini seçerseniz %34 kâr ediyorsunuz. Pro abonelikte yararlanamadığınız özellikler eğitim videoları ve kurumsal destek ile sınırlı. 

# Enterprise/Agency büyük iş ölçekte ajans planına ihtiyaç duyan marka ve işletmeler için sunulan son opsiyon. Bu iş modelini düşünürseniz ilgili tuşlar sizi platformla iletişime yönlendirir. 

Designs.ai: 1 Aylık Ücretsiz Sürüm!

Eğer http://bit.ly/designsaikayit linkine tıklarsanız siz de dijital pazarlama işleri yürüten her markanın ihtiyaç duyacağı Designs.ai’da tasarımlar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hemen şimdi DEOGUZ30 kodunu kullanarak yeni yapay zeka destekli ekip arkadaşınızla 1 ay süreyle ücretsiz tasarım yapabilirsiniz. Ücretsiz versiyon kodunun, 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olacağını tam bu noktada söylemiş olayım. Kod aktivasyonu 1000 kişiyle sınırlı olduğu için zamanı iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim. 

Desings.ai: Örnek Tasarımlar

İlgilenenler, Desings.ai oluşturucularının her birini kullanıp örnek tasarımlar yaptığım YouTube videomu aşağıda bıraktığım videodan izleyebilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ