Dijital Sektörün Besin Kaynağı: Çekememezlik

dijital-sektor

Yaklaşık 3 yıldır, bir şekilde dijital sektör içerisinde çalışan, birbirinden çok farklı firma ve insanlarla çalışan biriyim. Birçok kişiye oranla dijital sektör içerisinde çok fazla deneyimim olan, ajanstan ajansa zıplayan bir ajans kurdu değilim belki ancak az çok birçok dijital ajans ve sektör içerisinde bulunan farklı iş prensiplerine hakim biri olduğumu düşünüyorum.

Üniversite okumakla olmaz, şimdiden bir şeyler yapmak lazım diye başladığım dijital sektör, benim açımdan oldukça keyifli ve sonu olmayan bir alan olarak biçilmiş kaftandı. Uzun süredir merak saldığım FRP sayesinde tanıştığım bir abim sayesinde ilk defa 3 yıl önce bir dijital reklam ajansında çalışmaya başladım. Çalışma ortamımız o kadar güzel, o kadar verimliydi ki geriye kalan çoğu şeyi, sektörün ne kadar da kötüleşmeye başladığını görmem mümkün değildi.

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca hem ajans içerisinde hem de ajans dışında birçok firma ve bireysel olarak dijitalde yer edinmeye çalışan onlarca kişi ile tanıştım ve çalıştım. Gelişimin çok hızlı olduğu ve ayak uydurmak için sizin de gelişmeniz gereken, sınırlarınızı ve bilginizi her daim zorlamanız, bir adım ileride olmanız için gerçek anlamda “birşeyler” yapmanızın gerektiği bir sektör izlenimini kısa sürede edinmiş olmamdan olsa gerek etrafta işin çakallığını yapan çok farklı bir sektörün geliştiğini fark etmem çok uzun zaman aldı.

Biz büyüklerimizden böyle görmedik derler ya hani, ben de kendi ajansımda bunları hiç görmedim doğrusu. Bireysel olarak çalışmaya, farklı dijital ajanslarda çalışan insanlarla tanışmaya başlayınca fark ediyorsun insanların asıl yüzünü.

Yüzüne bu iş çok yaratıcı olmuş ne zaman başlıyoruz deyip arkandan farklı firmalardan fiyat isteyen, her daim en ucuzunu arayan, kalite anlayışında yoksun bir müşteri kitlesi varken yaratıcı fikirlerin çıkmasının beklendiği, internette fark yaratmak, insanlara marka veya ürün ile ilgili kendilerinden bir şeyler buldurmak için taklaların atıldığı ve insanların yalnızca o işle ilgilenmesi gerektiği yönünde bir algıya sahip bir sektör burası.

çekememezlik

İşin en güzel ve uzun süredir kendi köşemde ne yapıyor bunlar edasıyla gülerek izlediğim yanı ise elbette ki başlıkta da belirttiğim “çekememezlik” duygusu.

Bir nebze olsun dijital sektörde yer almış, ajans içi veya dışı çalışmış biriyseniz şunları veya benzerlerini duymamış olmanız imkansız:

 • Bu işi de şu işten çakmışlar ya!
 • Bana da verseler bütçe daha iyisini yaparım.
 • Abi biz bunu düşünmüştük ya.
 • X ajans da iş çakarak şuralara geldi görüyor musun?

Eh be güzel kardeşim, sen de ileride benzer işler yapacaksın. Birileri de senin arkadan bunları söyleyecek. Farkında değil misin? Koskoca yükselen bir sektör, gelecek teknolojileri, insanlara dijitalden ulaşmak derken sektörü ayakta tutan ve insanlarda alışkanlık haline gelen “Çekememezlik” duygusunun sen de farkında değil misin?

Elbette ki biri senden daha iyi iş yapacak, sen de onu kötüleyeceksin. Bu işler böyle yürüyor. Zaten düşünsene senden daha iyi bir fikri nasıl bulmuş olabilir ki? Kesin çakmıştır, kesin!

NOT: Bu yazı da çakma zaten. Ben kimim ki kendi fikirlerimden içerik üreteceğim, kesin çakmışımdır bir yerden.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Comment

 1. Yasin Atagün
  9 Ekim 2015 at 17:50

  Güzel bir yazı olmuş. Beynine, eline ,diline sağlık.

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ