Yeni Yılda Blogda Neler Değişecek?

Yeni Yılda Blogda Neler Değişecek

Farklı deneyimler, farklı arkadaşlıklar ve farklı birçok şeyi ilk defa yaşadığımız koskoca bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Hal böyle olunca yeni yıla dair planlar, programlar, dikkat edilmesi gereken noktalar vs gibi rahatsız olduğumuz veya değiştirmek istediğimiz birçok nokta da şu günlerde aklımızı kurcalayan en önemli şeyler arasına girmeyi başarıyor.

Blog yazarlığına başlamam çok değil, bundan yalnızca 7 ay öncesine dayanıyor. Öncesinde farklı site ve projelerim için yaptığım çalışmaları hesaba katmak istemiyorum. Geçtiğimiz 7 ay içerisinde çok net bir şekilde fark ettiğim gerçek, kişisel blog tutmanın, herhangi bir konuda detaylı ve “yardımcı olabilecek” bir içerik üretmenin, benzeri birçok sitede olan konuları tekrar tekrar dillendirmekten çok daha zahmetli, çok daha keyifli bir iş olduğunu anlamak oldu.

Son 7 ay içerisinde blog sayesinde normalde tanıma şansı bulamayacağıma inandığım onlarca güzel insan, onlarca blog yazarı ve bir o kadar da yeni müşteri ile tanışma fırsatını yakaladım. Özellikle sosyal medya yönetimi üzerine girdiğim içerikler üzerinden benimle iletişime geçen, yorum yapan ve güzel dileklerini ileten onlarca kişiye ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Peki 2016 itibari ile blogda neler değişecek?

Son 1 aydır üzerinden çalıştığım ve farklı kişilerin de görüşlerini değerlendirme şansı bulduğum birçok yeni projemi de bloga taşımaya, farklı siteler yerine tek bir yerden yaptığım işleri hem insanlara faydalı olarak hemde eğlendirerek devam ettirme niyetindeyim. Peki 2016 itibari ile neler gelecek?

 1- Podcast:  Yaklaşık 1 ay önce başlamayı planladığım ancak her şeyin düzgün olmasını istemem nedeniyle ertelediğim Podcast yayınları, 2016 itibari ile blogdaki yerini alacak. Birçok yabancı blogda karşılaşmama ve büyük keyif almama rağmen Türkiye’de kaliteli podcast yayını yapan, özellikle de blog konusunda bu tarz içerik üreten sitelerin olmayışı uzun bir süredir içimde kalmıştı.

Yine başta sosyal medya yönetimi üzerine ipuçlarının olacağı podcastlerin ana başlıkları ise şu an için şu şekilde:

 • Sosyal medya yönetimi üzerine konuşmalar
 • Farklı sosyal mecralar için ajans / ajans çalışanları ile görüşmeler
 • Blogculara yönelik yararlı içerikler
 • Blog muhabbetleri – yanlışlar / doğrular
 • Uzman görüşleri / konuklar
 2- E-Kitaplar:  2016’nın belki de benim açımdan en heyecan veren yanlarından biri 1,5 aydır üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz 5 adet e-kitabımın yeni yıl itibari ile birer ay ara ile yayında olacak olması. Normalde bu ay içerisinde yayınlamaya başlamayı planladığım e-kitap serisi genel olarak sosyal medya ve blog kültürü üzerine olacak. Özellikle sosyal medya konusunda daha verimli sonuçlar elde etmek adına birçok reklam modeli, sayfa çalışmaları vb gibi zaman gerektiren detaylardan dolayı kitapları yeni yıla saklamaya karar verdim.

Sonuçları ne olur bilemiyorum ancak ilgili kişilerin okuduğundan faydalanıp teşekkür edeceğine inandığım kalitede içerikler çıkarmaya çalıştığımı bilmenizi isterim. Umarım beklediğim gibi olur.

 3- Blog Tavsiyeleri:  2015 itibari ile büyük hız kazanan blog kültürünün 2016 ve sonrasında çok farklı yerlerde göreceğimize eminim. Tam zamanlı olarak blog yazan ve bu işten ciddi miktarlarda para kazanarak hayatını idame ettiren kişiler artıkça verilen önemin de artacağına eminim. Yeni blog açanlara yönelik “deneyimlediğim” noktaları yeni yıl itibari ile Blogging kategorisi altında farklı bir bakış açısı ile yayınlıyor olacağım.

 4- Yeni Konular:  Blogumda özellikle sosyal medya üzerine yararlı olduğunu inandığım içerikleri yayınlamak ile kalıyor bunun bir adım ötesine geçmeyi çok fazla düşünmüyordum. Ancak yeni yıl itibari ile “kişisel” olarak yararlı bulduğum konuları da her hafta bir konu seçerek enine boyuna değerlendirmeyi planlıyorum. Şimdiden çok ilginç konu başlıklarının olduğunu ve bu yazıları keyifle takip edeceğinizi söyleyebilirim. Bazı haftalarda ise bu içerikleri podcast yayınları ile birleştirerek dinleyebileceğiniz kaliteli içeriklerin de olmasına özen göstereceğim.

 5- Eklenecekler:  Günde ortalama 10-15 civarı soru almam ve istek gelmesi nedeniyle yeni yılda sorularınızı daha net yanıtlamak ve arşivlemek adına Soru-Cevap bölümünü de aktif hale getireceğim. Buna ek olarak tasarımsal olarak çok fazla değişiklik yapmayı planlamasam da istek-öneri olursa değerlendirmek isterim.

2015 yılı içerisinde hayatıma bir şeyler katan herkese teşekkür ederim. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun. Yeni yılda, yeni projelerle görüşmek üzere ( iğrenç espri değildir )

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

39 Yorumlar

 1. Ecem Kurtul
  22 Aralık 2015 de 23:26

  Podcast ve e-kitapları merakla bekliyorum 🙂 Yeni yılda umarım daha da iyi yerlere gelirsiniz.

  Yanıtla
  1. 22 Aralık 2015 de 23:28

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Ecem. Hep birlikte daha iyi yerlere gelmemiz dileğiyle, her şey gönlünce olsun.

   Yanıtla
 2. Aras Çetin
  22 Aralık 2015 de 23:27

  Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun hocam. E-kitaplar ücretli mi olacak? Merakla bekliyorum.

  Yanıtla
  1. 22 Aralık 2015 de 23:29

   Güzel dileklerin için teşekkür ederim Aras. Şu an için ücretli yapmak gibi bir düşüncem yok. En fazla Tweet veya mail aboneliği ile indirmek gibi ufak bir fayda sağlayabileceğim yolları tercih edebilirim 🙂 Yeni yılda her şey gönlünce olsun.

   Yanıtla
 3. 22 Aralık 2015 de 23:46

  Merhaba Oğuz. Yeni alanlara girmen sevindirici. Bol şans diliyorum. Umarım kendi dediğin gibi başkalarının sürekli yazdığı konulardan farklı şeyler yazarak el attığın alanlara yeni bir soluk getirmeyi başarırsın.

  Yanıtla
  1. 22 Aralık 2015 de 23:57

   Güzel yorumun ve dileklerin için teşekkür ederim Timur. Umarım sen de çıkmış olduğun yolda başarıyı yakalarsın. Yeni yılda her şey gönlünce olsun blogcu arkadaşım 🙂

   Yanıtla
 4. 23 Aralık 2015 de 18:23

  Hayırlı olsun, podcastları merakla bekliyorum 🙂

  Yanıtla
  1. 23 Aralık 2015 de 19:15

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Aykut. Podcast konusunda oldukça heyecanlı ve hevesliyim. Umarım her şey dilediğim ölçüde olabilir. Yeni yılda her şey gönlünce olsun

   Yanıtla
 5. Sinem Dengin
  24 Aralık 2015 de 08:40

  Podcast kültürü Türkiye’de neredeyse hiç yok. Umarım güzel şeyler ortaya çıkar. Başarılar dilerim

  Yanıtla
  1. 24 Aralık 2015 de 08:42

   Güzel dileklerin için teşekkür ederim Sinem. Evet, Türkiye’de çok yaygın bir kültür değil ancak kendine has bir kitlesinin de olduğuna inanıyorum

   Yanıtla
 6. 24 Aralık 2015 de 09:36

  Gerçekten çok güzel bir anlatımınız var. Belirttiğiniz değişiklikleri dört gözle bekliyorum.

  Yanıtla
  1. 24 Aralık 2015 de 20:52

   Güzel yorumunuz ve dilekleriniz için teşekkür ederim. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun.

   Yanıtla
 7. 26 Aralık 2015 de 01:03

  Çok güzel blog tutuyorsun eline sağlık, Takipteyim yeni yılda da 🙂

  Yanıtla
  1. 26 Aralık 2015 de 21:00

   Güzel yorumun için teşekkürler Can. Yeni yılda her şey gönlünce olsun.

   Yanıtla
 8. 26 Aralık 2015 de 21:51

  Yeni yılda daha büyük başarılara ve daha okunası yazılara imza atman dileğiyle hocam.

  Yanıtla
  1. 27 Aralık 2015 de 09:50

   Yorumun için teşekkür ederim Ersin 🙂 Yeni yılda her şey gönlünce olsun

   Yanıtla
 9. 28 Aralık 2015 de 14:21

  Takibindeyiz Oğuz, en iyi şekilde yapacağına inanıyoruz 🙂

  Yanıtla
  1. 28 Aralık 2015 de 14:24

   Güzel yorumun için teşekkür ederim, umarım 🙂 Yeni yılda her şey gönlünce olsun.

   Yanıtla
  1. 29 Aralık 2015 de 01:44

   Yorumun için teşekkürler kardeşim. Güzel şeyler çok yakında! 🙂

   Yanıtla
 10. 29 Aralık 2015 de 21:34

  Hadi bakalım Oğuz, merakla bekliyorum , en iyisini yapacağına inanıyorum.

  Yanıtla
  1. 30 Aralık 2015 de 09:33

   Güzel yorumun ve dileklerin için çok teşekkür ederim. Umarım gerçekten yararlı şeyler yapabilirim, yapabiliriz. Yeni yılda her şey gönlünce olsun.

   Yanıtla
 11. 11 Ocak 2016 de 17:48

  Merhaba siteniz ile yeni tanıştım ama sıkı takipçilerinizden olacağıma inanıyorum, okunası ve incelenmesi gereken çok yazı var. Teşekkürler.

  Yanıtla
  1. 12 Ocak 2016 de 20:13

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Umut. Umarım faydalanabileceğin konuları bulabilirsin.

   Yazmış olduğum konulardaki tüm soruların için yorum kısımlarından veya iletişim bölümünden benimle irtibat kurabilirsin.

   Yanıtla
 12. 12 Ocak 2016 de 15:08

  Hocam 7 ayda iyi yol almışsınız.Darısı başımıza 🙂

  Yanıtla
  1. 12 Ocak 2016 de 20:11

   Yorumun için çok teşekkür ederim Veysel. Sevdiğim konuda bildiğim, araştırırken keyif aldığım noktaları yazmaktan başka çok da bir şey yaptığım söylenemez.

   Yeteri kadar özen gösterip sabırla beklersen blogundan istediğin verimi alabileceğine eminim. Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 13. 13 Ocak 2016 de 21:11

  Yeni makalelerinizi sabirsizlika bekliyor olacagim , iyi ve mutlu huzurlu yillar dilerim.

  Yanıtla
 14. 23 Ocak 2016 de 22:04

  Yeni projelerini merakla bekliyor olacağım Oğuz. Başarılı işler çıkarmanı temenni ediyorum.

  Yanıtla
 15. 1 Şubat 2016 de 09:20

  Merhaba, blogunda okuduğum ilk yazıyla birlikte bundan sonra hep takipte olacağım belli oldu bile 🙂

  Blogging kategorisindeki gelişmelere çok sevindim. Tam zamanlı henüz olamasa da, 2015’te blogumda çok aktif bir yıl geçirdim ve isteğim bunun daha da artarak devam edebilmesi. Türkiye’de blog camiası yurtdışına göre çok farklı, bu yüzden öğreneceğim çok şey olduğunu düşünüyorum…

  Bu vesileyle tanıştığıma da çok memnun oldum! 🙂
  Sevgiler,
  Özge

  Yanıtla
  1. 1 Şubat 2016 de 12:21

   Özge Merhaba, öncelikle güzel yorumların için çok teşekkür ederim. Ben de blogunu yeni keşfedenlerdenim. Takibe aldım.

   Samimiyetimizin artması dileği ile ben de memnun oldum 🙂

   Yanıtla
 16. 15 Şubat 2016 de 17:04

  Öncelikle bu kadar kısa sürede bu kadar yol almanız nedeni ile sizi tebrik ederim. Sosyal medya pazarlaması konusunda sizden öğreneceğim çok şey var. Podcast yayınlarınızı merakla bekliyorum.

  Yanıtla
 17. 18 Nisan 2016 de 23:39

  Merhaba Oğuz,
  Bildiğin gibi 6 aydır buralarda yoktum 🙂 Podcast mutlaka girilmesi gereken konulardan olmalı. Ancak zahmeti biraz fazla oluyor gibi. Ama sonuçta emek vermeden sonuç alamayız değil mi 🙂

  Yanıtla
 18. Sinem
  24 Mayıs 2016 de 17:13

  Yeni yılda gerek iş hayatınızda gerekse özel hayatınızda hep güzel şeyler olması dileğiyle. Yeni projelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz 😉

  Yanıtla
 19. Gokhan
  5 Eylül 2016 de 00:15

  Oguz Bey podcast yayınınız başladı mı? Başladığı zaman buraya bir not atar mısınız? Yukarıdaki yorumlara bakınca sanırım diğer arkadaşlar da bekliyorlar.

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!