Yeni Yılda Blogda Neler Değişecek

Farklı deneyimler, farklı arkadaşlıklar ve farklı birçok şeyi ilk defa yaşadığımız koskoca bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Hal böyle olunca yeni yıla dair planlar, programlar, dikkat edilmesi gereken noktalar vs gibi rahatsız olduğumuz veya değiştirmek istediğimiz birçok nokta da şu günlerde aklımızı kurcalayan en önemli şeyler arasına girmeyi başarıyor.

Blog yazarlığına başlamam çok değil, bundan yalnızca 7 ay öncesine dayanıyor. Öncesinde farklı site ve projelerim için yaptığım çalışmaları hesaba katmak istemiyorum. Geçtiğimiz 7 ay içerisinde çok net bir şekilde fark ettiğim gerçek, kişisel blog tutmanın, herhangi bir konuda detaylı ve “yardımcı olabilecek” bir içerik üretmenin, benzeri birçok sitede olan konuları tekrar tekrar dillendirmekten çok daha zahmetli, çok daha keyifli bir iş olduğunu anlamak oldu.

Son 7 ay içerisinde blog sayesinde normalde tanıma şansı bulamayacağıma inandığım onlarca güzel insan, onlarca blog yazarı ve bir o kadar da yeni müşteri ile tanışma fırsatını yakaladım. Özellikle sosyal medya yönetimi üzerine girdiğim içerikler üzerinden benimle iletişime geçen, yorum yapan ve güzel dileklerini ileten onlarca kişiye ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Peki 2016 itibari ile blogda neler değişecek?

Son 1 aydır üzerinden çalıştığım ve farklı kişilerin de görüşlerini değerlendirme şansı bulduğum birçok yeni projemi de bloga taşımaya, farklı siteler yerine tek bir yerden yaptığım işleri hem insanlara faydalı olarak hemde eğlendirerek devam ettirme niyetindeyim. Peki 2016 itibari ile neler gelecek?

 1- Podcast:  Yaklaşık 1 ay önce başlamayı planladığım ancak her şeyin düzgün olmasını istemem nedeniyle ertelediğim Podcast yayınları, 2016 itibari ile blogdaki yerini alacak. Birçok yabancı blogda karşılaşmama ve büyük keyif almama rağmen Türkiye’de kaliteli podcast yayını yapan, özellikle de blog konusunda bu tarz içerik üreten sitelerin olmayışı uzun bir süredir içimde kalmıştı.

Yine başta sosyal medya yönetimi üzerine ipuçlarının olacağı podcastlerin ana başlıkları ise şu an için şu şekilde:

  • Sosyal medya yönetimi üzerine konuşmalar
  • Farklı sosyal mecralar için ajans / ajans çalışanları ile görüşmeler
  • Blogculara yönelik yararlı içerikler
  • Blog muhabbetleri – yanlışlar / doğrular
  • Uzman görüşleri / konuklar
 2- E-Kitaplar:  2016’nın belki de benim açımdan en heyecan veren yanlarından biri 1,5 aydır üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz 5 adet e-kitabımın yeni yıl itibari ile birer ay ara ile yayında olacak olması. Normalde bu ay içerisinde yayınlamaya başlamayı planladığım e-kitap serisi genel olarak sosyal medya ve blog kültürü üzerine olacak. Özellikle sosyal medya konusunda daha verimli sonuçlar elde etmek adına birçok reklam modeli, sayfa çalışmaları vb gibi zaman gerektiren detaylardan dolayı kitapları yeni yıla saklamaya karar verdim.

Sonuçları ne olur bilemiyorum ancak ilgili kişilerin okuduğundan faydalanıp teşekkür edeceğine inandığım kalitede içerikler çıkarmaya çalıştığımı bilmenizi isterim. Umarım beklediğim gibi olur.

 3- Blog Tavsiyeleri:  2015 itibari ile büyük hız kazanan blog kültürünün 2016 ve sonrasında çok farklı yerlerde göreceğimize eminim. Tam zamanlı olarak blog yazan ve bu işten ciddi miktarlarda para kazanarak hayatını idame ettiren kişiler artıkça verilen önemin de artacağına eminim. Yeni blog açanlara yönelik “deneyimlediğim” noktaları yeni yıl itibari ile Blogging kategorisi altında farklı bir bakış açısı ile yayınlıyor olacağım.

 4- Yeni Konular:  Blogumda özellikle sosyal medya üzerine yararlı olduğunu inandığım içerikleri yayınlamak ile kalıyor bunun bir adım ötesine geçmeyi çok fazla düşünmüyordum. Ancak yeni yıl itibari ile “kişisel” olarak yararlı bulduğum konuları da her hafta bir konu seçerek enine boyuna değerlendirmeyi planlıyorum. Şimdiden çok ilginç konu başlıklarının olduğunu ve bu yazıları keyifle takip edeceğinizi söyleyebilirim. Bazı haftalarda ise bu içerikleri podcast yayınları ile birleştirerek dinleyebileceğiniz kaliteli içeriklerin de olmasına özen göstereceğim.

 5- Eklenecekler:  Günde ortalama 10-15 civarı soru almam ve istek gelmesi nedeniyle yeni yılda sorularınızı daha net yanıtlamak ve arşivlemek adına Soru-Cevap bölümünü de aktif hale getireceğim. Buna ek olarak tasarımsal olarak çok fazla değişiklik yapmayı planlamasam da istek-öneri olursa değerlendirmek isterim.

2015 yılı içerisinde hayatıma bir şeyler katan herkese teşekkür ederim. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun. Yeni yılda, yeni projelerle görüşmek üzere ( iğrenç espri değildir )