Emoji Kullanımının Psikolojik Tarafı

emoji-kullanimi

Sosyal medya kanalları ile karşımıza çıkan Emoji, yani duygusal ifadelerin konuşma alışkanlıklarımızı büyük oranda değiştirdiği söyleniyor. Bu konu ile ilgili birçok farklı sitede de detaylı anlatımlar bulmak mümkün.

Sosyal medya kullanımınızda veya arkadaşlarınız ile konuşurken ne kadar duygusal ifade kullandığınıza bir bakalım.

Swyft Media’ya göre Amerika’nın yüzde 74’ü günlük yaşamında sticker ve emoji kullanımına büyük oranda yer veriyormuş. Bu oranda günde ortalama 96 emoji veya sticker kullanımına tekabül ediyor.

Peki böylesine yoğun emoji kullanımının konuşma alışkanlıklarımıza psikolojik olarak etkisi ne?

Araştırmalara göre yoğun olarak emoji ve sticker kullanımına devam eden kullanıcıların konuşma algılarında farklı duyguları ifade etmek için ilk canlanan imge emojiler olmaya başlıyor. Bu da demek oluyor ki konuşmanızda üzgün bir ton kullanmak istediğinizde beyniniz ilk olarak Facebook, Whatsapp vb yerlerde kullandığınız o asık suratı canlandırıyor.

Yapılan bir başka araştırmada da Instagram kullanıcıları baz alınarak fotoğraflara yaptıkları yorumlarda duygularını nasıl ifade ettikleri konu edinilmiş.

Burada da insanların bir duyguyu ifade etmek için ya emoji kullandığı yada emojinin insanlarda oluşturduğu etkiyi kelime ile ifade ettiği tespit edilmiş. Oldukça ilginç.

Hayatımızın büyük bir kısmında etkili olmaya başlayan sosyal medya ile birlikte konuşma dahil birçok alışkanlığımız dijitale kaymaya devam ediyor. Bu ne kadar iyi ne kadar kötü tartışılır ancak ilerleyen zamanlarda bunun daha da artığını hep birlikte göreceğimize eminim.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

3 Yorumlar

 1. 4 Temmuz 2015 de 19:16

  Gerçekten çok ilginç bir araştırma konusu. Yazdıklarını okuyunca kendi kendime evet kesinlikle doğru dedim. Bir de şöyle bir durum var.

  Mesela whatsapp konuşmanızda üzgün olduğunuzu belirten birşeyler söylediniz ya da komik bir şeyler yazdınız. Karşınızdaki siz herhangi bir smile ifade kullanmadıkça tam olarak anlamıyor. Bu olay bir kaç kez başıma gelmişti çünkü.

  Mesela ben bu yazı başlığınızı bir arkadaşıma yollasam
  Emoji kullanımının Psikolojik tarafı

  Sonunda 😀 bu işareti kullanırsam komik bir yazıymış gibi algılar karşıdaki
  ya da düşünen smile gönderdiğimde daha ciddi bir yazı olarak alıgılayacak.

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Yanıtla
  1. Oğuz Veli Yavaş
   9 Temmuz 2015 de 14:15

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yanıtla
 2. 8 Temmuz 2015 de 20:38

  Ben çokça kullanıyorum. Kullandığım zaman sanki gerçekten karşı taraf ne anlatmak istediğimi ve o anki duygularımı anlıyormuş gibi bir his oluşuyor bende.

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!