Facebook Kapatma İşlemi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

facebook kapatma

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya kanalı Facebook’u belli nedenler doğrultusunda kapatmak isteyebilirsiniz. Facebook kapatma işlemi her ne kadar oldukça basit bir işlem olsa da daha sonra hesabınıza herhangi bir erişimin olmaması ve bilgilerinizin tamamen bu kanaldan silinmesi için Facebook kapatma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Öncelikli olarak Facebook kapatma işleminin nasıl yapıldığından tüm detayları ile bahsedip sonrasında bu işlemler sırasında ve öncesinde dikkat etmeniz gereken noktaları sırasıyla ele alalım.

Facebook Kapatma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Facebook kapatma, daha doğrusu silme işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Öncelikle Ayarlar kısmında Hesaplara girebilir. Buradan hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Hesaplar arayüzünde silme işlemi için herhangi bir yer bulamadıysanız buraya tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz.

Yukarıda verdiğim butona tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir:

facebook kapatma ve silme

Görmüş olduğunuz “Hesabımı Sil” butonuna tıklayarak hesabınızı kalıcı bir şekilde silebilir, Facebook kapatma işleminizi tamamlayabilirsiniz.  Butona tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan onay kutucuğuna verilen harf ve sayıları girerek onaylamanız gerekmektedir.

Hesabınız silindiğinde hangi işlemlerin gerçekleştirildiğini merak ediyorsanız “Hesap silme hakkında daha fazla bilgi alın” kısmını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki kısımda Facebook kapatma işlemini gerçekleştirdiğinizde hesabınızda gerçekleşecek işlemleri bulabilirsiniz.

Facebook Kapatma Öncesi Ne Yapmak Gerekli?

Facebook kapatma işlemi öncesinde bu işleme başladığınızda hesabınızdan nelerin gideceğini bilmeli, gerekli ise bu durumlara karşı önlemlerinizi almalısınız.

Sayfalar: Eğer Facebook üzerinde kurmuş olduğunuz ve yöneticiliğini üstlendiğiniz bir sayfa varsa Facebook kapatma işlemi öncesinde kesinlikle bir adet daha yönetici eklemeyi unutmayın. Aksi takdirde hesabınızın silinmesi ile birlikte sayfanızda geri dönüşü olmayan bir şekilde silinecektir. Bu noktada size tavsiyem farklı bir yönetici atadıktan sonra sayfanızın ayarlar kısmında Sayfa Yöneticileri bölümüne gelmeniz ve kendinizi yöneticilikten çıkartarak yeni eklediğiniz kişiye sayfayı tamamen devretmeniz.

Gruplar: Aynı şekilde eğer farklı bir yönetici bulunmuyorsa Facebook kapatma işlemi sırasında daha önce oluşturduğunuz gruplar da silinecektir. Sayfalar için yaptığımız işlemi burada da yaparak daha sonra çıkacak sorunlara karşı önleminizi şimdiden alın.

facebook kapatma uygulama silme

Oyun ve Uygulamalar: Facebook kapatma işlemi öncesinde ana sayfanızda sağ tarafta da görüntüleyebileceğiniz “Uygulamalar” kısmına girerek oyun ve izin verilen uygulamalarınızı silin. Uygulamaları silmek için her uygulamanın yanında bulunan çarpı işaretine tıklayarak yukarıda gösterildiği şekliyle uygulamalarınızı silebilirsiniz.

İzin Verilen Uygulamalar Önemli!

Yukarıda da belirttiğim şekilde Facebook kapatma işlemi sırasında uygulamalarınızı silmeyi kesinlikle unutmayın. Daha önce farklı internet siteleri veya uygulama kullanımında Facebook giriş bilgilerinizi ve detaylarınızı paylaşmış olabilirsiniz. Facebook hesabınızı kapattığınızda bu internet sitesi ve uygulamaların da kullanımınıza kapatılacağını unutmayın. Kesin bir karar aldıysanız bu işlemleri gerçekleştirirken daha önce bilgilerinizin kullanımına izin verdiğiniz uygulamaları kaldırmadan bu işlemi gerçekleştirmemenizi daha sonra çıkabilecek problemlere karşı şiddetle tavsiye ederim.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Yorum

  1. 29 Eylül 2015 de 22:24

    Uzun bir süre önce facebook profilimi kapatmıştım. Birde sayfam mevcuttu, sayfa geçenlerde 50k beğeniye ulaşmış ama bir türlü hesaba erişim sağlayamadım. Buda konunuzda belirttiğiniz başka bir yönetici daha eklemenin önemini vurguluyor. Teşekkürler

    Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!