Facebook, Messenger Kullanıcılarına Uçtan Uca Şifrelemeyi Sundu

Facebook Messenger Uçtan Uca Şifreleme Özelliği - Messenger Gizli Konuşma

Artık tüm Facebook Messenger kullanıcıları Gizli Konuşma özelliği olan uçtan uca şifreleme uygulamasına erişebiliyor, ama sosyal ağ bu konuda neden bu kadar ketum davranıyor?

Facebook Gizli Konuşma özelliğini Temmuz ayında test etmeye başlamıştı ve mesajlaşma ürünleri müdür yardımcısı David Marcus o zamanlar Facebook iletisinde şunları söylemişti:

“Messenger’ın hem uçtan uca mesajların şifrelenebildiği hem de mesajların cihazlarda (sizin ve alıcının) ne kadar süreyle görünür kalacağının ayarlanabildiği Gizli Konuşma adında bir özelliği test etmeye başladığını memnuniyetle duyurmak istiyorum.

Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse, “normal” mesajlarınız ve aramalarınız zaten Messenger güvenli iletişim kanalları kullandığı için güçlü bir güvenlik sistemi tarafından korunmaktadır. Ama bu ek kabiliyeti de yapabileceğiniz en hassas konuşmalar için bir seçenek olarak sunuyoruz. Şu anda bu özelliği bir seçenek olarak sunuyoruz çünkü birçok popüler Messenger özelliği mevcut durumda uçtan uca şifreleme yöntemiyle çalışmıyor ya da çalışamıyor. Bunlardan bazıları, Messenger’ı birden fazla cihazda kullanmak, telefonunuzu kaybetmeniz durumunda geçmiş sohbetleri arşivlemek ya da GIF gibi zengin içerikli mesajlar göndermek vb. uygulamalar.”

Facebook sözcüsü, Wired’dan Andy Greenberg’e bu haftanın başında Gizli Konuşma’nın uygulamayı kullanan tüm kullanıcılara gönderildiğini ve uygulamasını güncelleyenlerin sağ üst köşede “yeni mesaj” ekranında mesajları için bir kaybolma süresi belirleyebileceklerini ifade etti.

Ancak Facebook, Gizli Konuşma protokolünün başladığını halka duyurmadı. Greenberg’ün dikkat çektiği bir nokta da bu özelliğin her sohbet için ayrı ayrı belirlenmesi gerektiği ve varsayılan olarak ayarlanamadığı oldu.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ