Facebook Messenger’a Neler Oluyor?

Facebook Messenger Uygulaması

Güncel haberleri az çok takip ediyorsanız son dönemde Facebook Messenger‘a art arda gelmeye devam eden güncellemeleri de fark etmişsinizdir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’ün platform kurulduğundan beri Facebook Messenger ile ilgili çok daha farklı fikirleri olduğu, Whatsapp benzeri ancak daha da ekstra özellikler bulunan bir platform oluşturmaya çalıştığını biliyorduk.

İnsanların mobil platformlarda geçirdiği vaktin günden güne katlandığı hatta birçok aramada masaüstünden ziyade mobilin ön plana geçtiği su götürmez bir gerçek. Facebook’da geçtiğimiz yıllar içinde mobile yaptığı yatırımlar ile güzel bir platformun temellerini atmaya başlamış, uygulama arayüzüne getirdiği yenilikler ile insanların mobilde de Facebook kullanımını büyük oranda artırmayı başarmıştı.

Peki Facebook Messenger tam olarak ne olacak?

Facebook Messenger her ne kadar çok güzel bir arayüze sahip olsa da başlangıçta insanlara zorla yükletilen bir uygulama olarak algılandığından insanların sevmesi çok uzun zaman almıştı. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde gelen güncellemeler ve insanların geçen zaman içerisinde uygulamanın zorla yükletildiğini unutup büyük bir sevda ile kullanmaya devam etmesi de Facebook’un gelecek planlarında ne kadar doğru bir adım attığınız gerçeği.

Açıkçası ben dahil birçok kişi “Zorla uygulama mı yükletilir?” kafasıyla çok yadırgamıştık. Şimdi ailecek severek kullanıyor, tavsiye ediyoruz.

Facebook Messenger‘ın zoraki başlayan bu serüveninin son dönemde fırlaması ve neredeyse tüm mobil cihazlara girmesi ile Facebook için platformu geliştirme ve bir adım öteye taşıma vakti gelmişti. Emoji ve Facebook araması ile başlayan ve oldukça ilgi gören uygulama bugün de görüntülü konuşma ile kendini ispatladı diye düşünüyorum.

Skype vb uygulamalarla videolu görüşme alanında ne kadar rekabet edebilir tartışılır ancak Türkiye gibi teknolojiyi geç görmüş, toplum baskısıyla Facebook açmış birçok kişinin olduğu bir yerde bölgesel olarak Skype’a rakip olabileceğini düşünüyorum. Birçoğunuz akrabalarının Facebook’u olduğunu ancak Skype’ı hiç duymadığını da fikrimi desteklemek için kullanayım 🙂

Ayrıca son dönemde Facebook’un altını çizerek birçok yerde reklamını yaptığı “Oyun” konusu da Facebook Messenger için çok farklı bir açı getirecek gibi duruyor. Dijital sosyal ortamınızın yarısına hakim olmuş bir platformda sesli-videolu görüşmelere ek olarak bir de mobil oyun oynayan kitlenin Messenger’a çekildiğini düşünün. Zeki adamsın Zuckerberg!

Sizi bilmem ancak benim Facebook Messenger‘ı sevmem vakit almıştı. Şimdi de tüm artılarıyla kullanmaya devam ettiğim en iyi uygulamalar arasında yer alıyor. Mobil oyun konusunda da yeni çıkan birçok oyunu deneyip incelemelerini yapan biri olarak Facebook Messenger‘ın bu dönüşümü beni çok mutlu ediyor. Bakalım tam anlamıyla Facebook Messenger nasıl bir platform haline gelecek. Hep birlikte göreceğiz.

 

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ