facebook sayfa beğendirme

Günümüzde sosyal medyanın insanlara ulaşmak için en doğru kaynaklardan biri olduğunun farkında olan birçok kişi, Facebook beğenilerini artırmak için çok farklı aktiviteleri, programları hatta ve hatta hileleri kullanmaktan çekinmiyorlar. Bu yazım içerisinde ise tamamen organik bir şekilde Facebook sayfa beğendirme için yapabileceklerinizden ve bu işlemlerin program ve hilelere nazaran size ne gibi artıları olacağından bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce doğru bir Facebook sayfa beğendirme stratejisi için adım adım sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanızın, yapılan farklı kampanyaları takip etmenizin ve ne gibi sonuçlar elde edilebildiğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Yazı içerisinde vereceğim farklı Facebook sayfa beğendirme yöntemleri içerisinde de o yöntemi kullanıp başarılı olmuş kişileri sizlerle paylaşarak doğru adımlarla hiçbir program veya hile olmaksızın neler yapabileceğinizi bilmenizi sağlamak, bu yazımdaki en büyük amacım.

Facebook sayfa beğendirme hilesi olmadan sayfalarınızın gerçekten başarıya ulaşması için neler yapabileceğinize bir bakalım.

KONU BAŞLIKLARI

  1. Facebook Reklamları Daha Ucuz
  2. Kampanya ve Çekilişler İle Daha Çok Kişi Kazanabilsiniz
  3. Sosyal Medya Yönetimi ile Doğru Bir Strateji İzleyin
  4. Facebook Sayfa Beğendirme Siteleri Nasıl İşler?
  5. Facebook Sayfa Beğendirme Kodu Nasıl Çalışır? Zararları Neler?
  6. Facebook Sahte Hesaplar Konusunda Ne Diyor?

1- Facebook Reklamları Daha Ucuz

Ufak bir araştırma yaptığımda Facebook sayfa beğendirme işlemi için oldukça ilginç ücretler talep eden birçok site ile karşılaştım. Sitelerin birkaçına tam anlamıyla emin olmak için baktığımda 1000 sayfa beğenisi için ortalama olarak  40-60 TL  arasında bir ücret talep ettiklerini ve iddaalarına göre bu takipçilerin gerçek kişiler, aktif insanlar olduğunu ( inanırsanız ) gördüm.

facebook sayfa beğendirme

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel Facebook reklamları içerisinde bir sayfa beğenisi için harcamak istediğiniz miktarı belirleyebildiğiniz bir reklam modelinden alınmıştır. Ufak bir matematik hesabıyla tamamen sizin belirlediğiniz ve “gerçekten” hedef kitlenizi oluşturan kişilerden oluşan 1000 sayfa beğenisi ücreti  50 TL  tutuyor. Nasıl reklam çıkılacağını bilmiyor veya reklamınızdan doğru performansı nasıl almanız gerektiğini merak ediyorsanız Facebook Reklam Rehberi – Doğru Reklam Verme yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki görselde ise direkt olarak Facebook reklam yöneticisi sayfasından alınmış bir görüntüyü görebilirsiniz. 2 ay öncesine kadar sahip olduğum Tech Kafa için Kasım 2014’den Temmuz 2015’e kadar çıktığım tüm reklamların tutarları ve bu reklamlar karşılığında elde ettiğim beğeniyi bir değerlendirelim.

facebook sayfa beğendirme 2015

Görebileceğiniz gibi bu tarihler arasında Facebook reklamları için harcadığım toplam ücret  1.756 TL . Kazandığım beğeni sayısı  51.044 , reklamlardan elde ettiğim site trafiği ise 4,5 milyon sayfa görüntülenmesi.

Tekrar ufak bir matematik yaparak Facebook reklamları için harcadığım miktarı, elde ettiğim beğeni sayısına bölerek her Facebook beğenisi için ne kadar ücret ödediğimi hesaplayalım. Bu hesaba göre kişi başına  0,034 TL  ödemişim.

Şöyle bir baktığımızda Facebook sayfa beğendirme hizmeti adı altında sunulan ve “gerçek kişiler” olduğu söylenen, sayfanızdan oldukça alakasız 1000 kişi için 60 TL ödemek mi, yoksa bu ücret ile kendi Facebook reklamınızı çıkarak, direkt olarak sayfanızı beğenen ve sizinle ilgili neredeyse 2000 kişiye ulaşmak mı? Düz mantık ile bile daha ucuza geldiğini söylememe gerek yok sanırım 🙂

BONUS:

Facebook hesabınızın takipçi sayısını arttırmak, paylaşımlarınızın beğeni sayılarını arttırmak ve yorum yaptırmak, videolarınızın izlenme sayılarını arttırmak ister misiniz? Siz de hemen https://www.sadeceon.com/facebook linki üzerinden SadeceOn’un size sunduğu facebook hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz satılık facebook hesaplarından alabilir ya da facebook hesap onayı için satın alım yapabilirsiniz. SadeceOn güvencesi ile 10 liradan başlayan fiyatları kaçırmayın!

2- Kampanya ve Çekilişler İle Daha Çok Kişi Kazanabilirsiniz

Facebook sayfa beğendirme 2015 yılı itibari ile “çekiliş yap, takipçi kazan” modeline geçti. Ne derseniz deyin, sayfanızda insanları mutlu edecek ve markanız ile alakalı bir şeyler dağıttığınızda, takipçilerinizin size olan güveni ve sevgisi artıyor. Dağıttığınız ödüle bağlı olarak da Facebook reklamları ile destekleyebileceğiniz kampanya sonucunda normalden 4-5 kat daha fazla takipçiyi elde etmeniz mümkün.

Hediyeler için de mi para ayırmamız gerekiyor dediğinizi duyar gibiyim. Elbette ki kendi projeleriniz için elinizi cebine atmanız gerekse de biraz çaba ile hiçbir masrafa girmeden, dağıtacağınız ödülleri sponsorlardan toplamanız mümkün. Nasıl mı?

Projeniz ile alakalı önde gelen firmalar başta olmak üzere irili ufaklı birçok markayı tespit edip bunlara yapmak istediklerinizden ve bunu yapabilmek için marka sponsorluğunda bir çekiliş düzenlemek istediğinizden bahseden mailler gönderin. Bunun çok zorlu bir süreç olduğunu yaşayan biri olarak bilsem de emin olun geri dönüşleri almaya başladıkça değdiğine kendiniz de inanacaksınız.

facebook sayfa beğendirme siteleri

Dilerseniz bunun için daha çok seçeneğe sahip olabileceğiniz ve büyük markaların kullandığı Facebook Contests uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu konuda oldukça başarıya sahip olmuş Mashable, Facebook sayfa beğendirme ve kullanıcılar ile etkileşimi artırma için Facebook kampanyalarının en basit ve yararlı çözüm olduğu ifade etmiş.

facebook sayfa beğendirme çekilişler

Facebook’ta şu ana kadar projelerim için yaklaşık 10 tane çekiliş gerçekleştirdim. Bu çekilişlerin bir kısmını ( bütçeme uyanları ) kendi cebimden, büyük bir kısmını ise sponsorlara attığım ısrarlı mesajlar sonucunda yapabildim. Projeniz için hangi markalara mail atmanız gerektiği konusunda yardım almak için yorum kısmından projenizi benimle paylaşabilirsiniz. Elimden geldiğince uygun markaları sizler için bulmaya çalışırım.

3- Sosyal Medya Yönetimi ile Doğru Bir Strateji İzleyin

Facebook sayfa beğendirme için yapabileceğiniz en iyi yatırımların, yine kendiniz tarafından yapılan aktiviteler olduğuna inanıyorum. Facebook’tan takipçi kazanabileceğinize ve projenize katkısı olabileceğine inanıyorsanız sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İlk etapta birçok kişi sosyal medya yönetimine nasıl başlayacağı konusunda oldukça kararsızdır, bu çok doğal. Kolay adımlarla sosyal medya yönetimine başlamak için Sosyal Medya Yönetimine Nereden Başlamalıyım? yazımı okuyabilirsiniz. Yararlı olacağına ve kafanızda birçok soruya cevap bulabileceğinize eminim.

facebook sayfa beğendirme güncel 2015

Sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra hesaplarınıza doğru bir başlangıç yapmanız, projenize uygun sayfa oluşturarak planlarınızı yapmanız gerekecektir. Korkmayın, bu konuda da Sosyal Medya Hesaplarında Doğru Başlangıç yazımı okuyarak büyük oranda ne yapmanız veya yapmamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Facebook sayfa beğendirme için yalnızca Facebook reklamları ve düzenlenen kampanyalar ile de kısa sürede bir yerlere gelmeniz ve bu işten kar sağlamanız mümkün. Buna rağmen Facebook sayfa beğendirme siteleri tercih etmeye devam eden arkadaşlara bu sitelerin nasıl işlediğinden ve Facebook tarafından açıklanmış zararlarından da bahsetmek istiyorum

Facebook Sayfa Beğendirme Siteleri Nasıl İşler?

[reklam2]Facebook sayfa beğendirme siteleri birçoğunuzun da tahmin edebileceği gibi özellikle kurulmuş paravan Facebook uygulamaları ve oyunları ile kişilerin sayfa beğenme yetkilerini ele geçirmiş yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu yazılımlar içerisinde oluşturulmuş sahte Facebook hesapları da eklenerek çok uçuk rakamlarda Facebook beğenisi sağlanabilmektedir.

Birçok uygulamaya giriş sağladığınızda karşınıza “İzin Ver” butonu ve hangi izinlere yetki verdiğinizi gösteren bir ekran ile karşılaşırsınız. Facebook, yaklaşık 2 yıldır artan paravan uygulamalar yüzünden bu konuda oldukça dikkatli davranmaya çalışarak böyle bir düzenleme kullanmaya başladı. Burada karşınıza çıkan izinler arasında genelde kişisel bilgiler, mail adresi ve arkadaşlar gibi seçenekler bulunduğundan birçoğumuz uygulamaya hemen ulaşabilmek için izin ver butonuna tıklayarak giriş sağlarız. Bazı uygulamalarda ise farklı sayfaları beğenme, sayfa kontrolü gibi aslında oldukça önemli olan izinleri de bu acelemizden dolay uygulamaya vermiş oluruz.

facebook sayfa beğendirme hilesi 2015

İnsanların ilgisini çekecek birçok paravan uygulama ile bu tarz bilgileri toplayan yazılım, kendi veritabanında tüm bilgilerinizi saklamakta ve Facebook sayfa beğendirme sitelerinden satın alım gerçekleştiren kişilerin sayfalarına yönlendirmektedir. Böylece haberiniz olmadan birçok sayfayı da beğenmekte ve bu sitelerin üzerinizden para kazanmasına imkan vermektesiniz.

Son zamanlarda bu tarz sayfalar yetmezmiş gibi bir de Facebook sayfa beğendirme kodu adı altında farklı bir yazılım ile internet sitesi açanlar ortaya çıktı. Bunun da nasıl işlediği hakkında bir takım bilgiler vererek aslında bu uygulamaları kullanarak nasıl sayfa beğenisi kazandığınıza bir bakalım.

Facebook Sayfa Beğendirme Kodu Nasıl Çalışır? Zararları Neler?

Aşağıda Facebook sayfa beğendirme kodu ile çalışan bir internet sitesinden aldığım ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Sizden istediği uygulamaya girerek neredeyse tüm hesap yetkilerinizin kullanılmasına izin verilen güvenlik kodunu oluşturmanız.

facebook sayfa beğendirme kodu

Görselde oluşturduğunuz gibi ilk adımda Facebook yetkilerinizin birçoğunu verdiğiniz bir uygulama ile izinlerin toplanıyor, daha sonra da  Adım 2’de Facebook hesabınıza bağlanmanız sağlanarak başarılı bağlanma sonucu oluşturulan “Token” elde ediliyor. Facebook sayfa beğendirme hilesi diye de geçen bu yöntemde verdiğiniz izinlerin listesi şu şekilde:

facebook sayfa beğendirme hilesi

Ben izinleri gördükten sonra “E bir de nüfusuna al beni” demeden geçemedim. Şöyle bir bakarsanız Facebook’ta yapabileceğiniz birçok şeye yetki verdiğinizi göreceksiniz.

Facebook sayfa beğendirme hilesi için verdiğiniz bilgiler dahilinde otomatik olarak siz de bu sisteme ekleniyorsanız. Bir nevi “Al gülüm, ver gülüm” mantığı. Siz başkasının sayfalarını beğenirken, bu sisteme dahil olmuş kişiler de hiç haberleri olmadan sizin sayfanızı beğeniyor. Ayrıca birçok sahte hesap da sisteme dahil olduğundan bunları da sayfanıza çekmiş oluyorsunuz. Bunu yaparken birçok kişisel bilginizi de bu kişilere teslim ediyorsunuz.

Facebook Sahte Hesaplar Konusunda Ne Diyor?

Facebook’un uzun bir süredir güncellemeleri ve platform kullanıcılarına tavsiyelerde bulunduğu Facebook Newsroom bölümü bulunmakta. Burada son çıkan güncellemeler eşliğinde kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve Facebook’un dikkat etmenizi istediği noktaları rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz.

facebook newsroom

Geçtiğimiz sene Facebook, sayfalarda önemli bir güncellemeye giderek Facebook sayfa beğendirme hilesi gibi usulsüz yöntemlerle takipçi kazanan sayfaların, platform içinde para harcayarak bir yerlere gelmeye çalışan markaların reklamlarını etkilememesi için etkileşim oranlarını kademeli bir sisteme çevirdi.

Bu sistemde Facebook sayfanızda paylaştığınız bir gönderi eskiden olduğu gibi sayfanızı beğenen tüm kişiler yerine, belli bir miktar takipçinize sunuluyor. Bu takipçileriniz paylaşımınız ile etkileşime geçerse yani beğenir, yorum yapar, görsele tıklar veya bağlantınızı kullanırsa daha fazla takipçinize paylaşımınızı gösteriyor. Bu sistem Facebook sayfanızın tüm takipçilerine ulaşana kadar devam ediyor.

facebook sayfa beğendirme

Facebook sayfa beğendirme hilesi kullandığınızı ve sahte takipçiler ile dolu bir sayfa yarattığınızı, bir de bu sayfadan sitenize trafik çekmek veya müşteri kazanmak gibi niyetiniz olduğunu düşünelim. Paylaşımlarınıza tepki vermeyen sahte hesaplar yüzünden içerikleriniz hiçbir zaman ön plana çıkamayacak, projenizi duyuramayacaksınız. Değil mi?

Bununla da kalmayan sistemin güzel yanlarından biri de reklam vermeye kalktığınızda ortaya çıkıyor. Normalde Facebook sayfanızda etkileşimi artırmak için kullandığınız reklamlarda Facebook, size daha iyi sonuçlar verebilmek için sayfanızın halihazırda takipçisi olan profilleri ve bu profillerin yaptıkları aktiviteleri takip ederek tıklanma, beğenme ve etkileşime geçme oranı yüksek kişileri size göstermeyi hedefler. Yani sahip olduğunuz takipçilere benzer kişileri sizin için bulur.

facebook sayfa beğendirme yöntemleri

Facebook sayfa beğendirme programları ile elde edilmiş sahte takipçilerin yaptıkları işlemler genel olarak oldukça saçma sayfaları beğenmek olduğundan projeniz, işletmeniz veya markanız ile hiç alakası olmayan kişiler için Facebook reklam ücreti öder, hiçbir şey kazanamazsın.

Elimden geldiğince kişisel blogumda sosyal medya üzerine yapabileceklerinizi ve kitlenizi nasıl genişletebileceğinizi anlatan detaylı yazılar hazırlamaya çalışıyorum. Lütfen sizler de benim veya daha yararlı bulabileceğiniz kaynakları takip ederek organik yöntemlerle Facebook sayfa beğendirme işlemlerinizi gerçekleştirmeye özen gösterin. Ne vaktinizi ne de kısıtlı bütçenizi hızlı yükselme vaatlerine inanarak harcamayın.

Karşılaştığınız tüm sorunları yorum kısmından iletebilirsiniz

Kaynaklar:

  • Facebook Ads
  • Facebook Newsroom
  • Adspresso
  • Social Media Examiner