Facebook Sayfa Beğendirme | Kanıtlanmış Yöntemler

facebook sayfa beğendirme

Günümüzde sosyal medyanın insanlara ulaşmak için en doğru kaynaklardan biri olduğunun farkında olan birçok kişi, Facebook beğenilerini artırmak için çok farklı aktiviteleri, programları hatta ve hatta hileleri kullanmaktan çekinmiyorlar. Bu yazım içerisinde ise tamamen organik bir şekilde Facebook sayfa beğendirme için yapabileceklerinizden ve bu işlemlerin program ve hilelere nazaran size ne gibi artıları olacağından bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce doğru bir Facebook sayfa beğendirme stratejisi için adım adım sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanızın, yapılan farklı kampanyaları takip etmenizin ve ne gibi sonuçlar elde edilebildiğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Yazı içerisinde vereceğim farklı Facebook sayfa beğendirme yöntemleri içerisinde de o yöntemi kullanıp başarılı olmuş kişileri sizlerle paylaşarak doğru adımlarla hiçbir program veya hile olmaksızın neler yapabileceğinizi bilmenizi sağlamak, bu yazımdaki en büyük amacım.

Facebook sayfa beğendirme hilesi olmadan sayfalarınızın gerçekten başarıya ulaşması için neler yapabileceğinize bir bakalım.

KONU BAŞLIKLARI

 1. Facebook Reklamları Daha Ucuz
 2. Kampanya ve Çekilişler İle Daha Çok Kişi Kazanabilsiniz
 3. Sosyal Medya Yönetimi ile Doğru Bir Strateji İzleyin
 4. Facebook Sayfa Beğendirme Siteleri Nasıl İşler?
 5. Facebook Sayfa Beğendirme Kodu Nasıl Çalışır? Zararları Neler?
 6. Facebook Sahte Hesaplar Konusunda Ne Diyor?

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

1- Facebook Reklamları Daha Ucuz

Ufak bir araştırma yaptığımda Facebook sayfa beğendirme işlemi için oldukça ilginç ücretler talep eden birçok site ile karşılaştım. Sitelerin birkaçına tam anlamıyla emin olmak için baktığımda 1000 sayfa beğenisi için ortalama olarak  40-60 TL  arasında bir ücret talep ettiklerini ve iddaalarına göre bu takipçilerin gerçek kişiler, aktif insanlar olduğunu ( inanırsanız ) gördüm.

facebook sayfa beğendirme

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel Facebook reklamları içerisinde bir sayfa beğenisi için harcamak istediğiniz miktarı belirleyebildiğiniz bir reklam modelinden alınmıştır. Ufak bir matematik hesabıyla tamamen sizin belirlediğiniz ve “gerçekten” hedef kitlenizi oluşturan kişilerden oluşan 1000 sayfa beğenisi ücreti  50 TL  tutuyor. Nasıl reklam çıkılacağını bilmiyor veya reklamınızdan doğru performansı nasıl almanız gerektiğini merak ediyorsanız Facebook Reklam Rehberi – Doğru Reklam Verme yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki görselde ise direkt olarak Facebook reklam yöneticisi sayfasından alınmış bir görüntüyü görebilirsiniz. 2 ay öncesine kadar sahip olduğum Tech Kafa için Kasım 2014’den Temmuz 2015’e kadar çıktığım tüm reklamların tutarları ve bu reklamlar karşılığında elde ettiğim beğeniyi bir değerlendirelim.

facebook sayfa beğendirme 2015

Görebileceğiniz gibi bu tarihler arasında Facebook reklamları için harcadığım toplam ücret  1.756 TL . Kazandığım beğeni sayısı  51.044 , reklamlardan elde ettiğim site trafiği ise 4,5 milyon sayfa görüntülenmesi.

Tekrar ufak bir matematik yaparak Facebook reklamları için harcadığım miktarı, elde ettiğim beğeni sayısına bölerek her Facebook beğenisi için ne kadar ücret ödediğimi hesaplayalım. Bu hesaba göre kişi başına  0,034 TL  ödemişim.

Şöyle bir baktığımızda Facebook sayfa beğendirme hizmeti adı altında sunulan ve “gerçek kişiler” olduğu söylenen, sayfanızdan oldukça alakasız 1000 kişi için 60 TL ödemek mi, yoksa bu ücret ile kendi Facebook reklamınızı çıkarak, direkt olarak sayfanızı beğenen ve sizinle ilgili neredeyse 2000 kişiye ulaşmak mı? Düz mantık ile bile daha ucuza geldiğini söylememe gerek yok sanırım 🙂

BONUS:

Facebook hesabınızın takipçi sayısını arttırmak, paylaşımlarınızın beğeni sayılarını arttırmak ve yorum yaptırmak, videolarınızın izlenme sayılarını arttırmak ister misiniz? Siz de hemen https://www.sadeceon.com/facebook linki üzerinden SadeceOn’un size sunduğu facebook hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz satılık facebook hesaplarından alabilir ya da facebook hesap onayı için satın alım yapabilirsiniz. SadeceOn güvencesi ile 10 liradan başlayan fiyatları kaçırmayın!

2- Kampanya ve Çekilişler İle Daha Çok Kişi Kazanabilirsiniz

Facebook sayfa beğendirme 2015 yılı itibari ile “çekiliş yap, takipçi kazan” modeline geçti. Ne derseniz deyin, sayfanızda insanları mutlu edecek ve markanız ile alakalı bir şeyler dağıttığınızda, takipçilerinizin size olan güveni ve sevgisi artıyor. Dağıttığınız ödüle bağlı olarak da Facebook reklamları ile destekleyebileceğiniz kampanya sonucunda normalden 4-5 kat daha fazla takipçiyi elde etmeniz mümkün.

Hediyeler için de mi para ayırmamız gerekiyor dediğinizi duyar gibiyim. Elbette ki kendi projeleriniz için elinizi cebine atmanız gerekse de biraz çaba ile hiçbir masrafa girmeden, dağıtacağınız ödülleri sponsorlardan toplamanız mümkün. Nasıl mı?

Projeniz ile alakalı önde gelen firmalar başta olmak üzere irili ufaklı birçok markayı tespit edip bunlara yapmak istediklerinizden ve bunu yapabilmek için marka sponsorluğunda bir çekiliş düzenlemek istediğinizden bahseden mailler gönderin. Bunun çok zorlu bir süreç olduğunu yaşayan biri olarak bilsem de emin olun geri dönüşleri almaya başladıkça değdiğine kendiniz de inanacaksınız.

facebook sayfa beğendirme siteleri

Dilerseniz bunun için daha çok seçeneğe sahip olabileceğiniz ve büyük markaların kullandığı Facebook Contests uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu konuda oldukça başarıya sahip olmuş Mashable, Facebook sayfa beğendirme ve kullanıcılar ile etkileşimi artırma için Facebook kampanyalarının en basit ve yararlı çözüm olduğu ifade etmiş.

facebook sayfa beğendirme çekilişler

Facebook’ta şu ana kadar projelerim için yaklaşık 10 tane çekiliş gerçekleştirdim. Bu çekilişlerin bir kısmını ( bütçeme uyanları ) kendi cebimden, büyük bir kısmını ise sponsorlara attığım ısrarlı mesajlar sonucunda yapabildim. Projeniz için hangi markalara mail atmanız gerektiği konusunda yardım almak için yorum kısmından projenizi benimle paylaşabilirsiniz. Elimden geldiğince uygun markaları sizler için bulmaya çalışırım.

3- Sosyal Medya Yönetimi ile Doğru Bir Strateji İzleyin

Facebook sayfa beğendirme için yapabileceğiniz en iyi yatırımların, yine kendiniz tarafından yapılan aktiviteler olduğuna inanıyorum. Facebook’tan takipçi kazanabileceğinize ve projenize katkısı olabileceğine inanıyorsanız sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İlk etapta birçok kişi sosyal medya yönetimine nasıl başlayacağı konusunda oldukça kararsızdır, bu çok doğal. Kolay adımlarla sosyal medya yönetimine başlamak için Sosyal Medya Yönetimine Nereden Başlamalıyım? yazımı okuyabilirsiniz. Yararlı olacağına ve kafanızda birçok soruya cevap bulabileceğinize eminim.

facebook sayfa beğendirme güncel 2015

Sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra hesaplarınıza doğru bir başlangıç yapmanız, projenize uygun sayfa oluşturarak planlarınızı yapmanız gerekecektir. Korkmayın, bu konuda da Sosyal Medya Hesaplarında Doğru Başlangıç yazımı okuyarak büyük oranda ne yapmanız veya yapmamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Facebook sayfa beğendirme için yalnızca Facebook reklamları ve düzenlenen kampanyalar ile de kısa sürede bir yerlere gelmeniz ve bu işten kar sağlamanız mümkün. Buna rağmen Facebook sayfa beğendirme siteleri tercih etmeye devam eden arkadaşlara bu sitelerin nasıl işlediğinden ve Facebook tarafından açıklanmış zararlarından da bahsetmek istiyorum

Facebook Sayfa Beğendirme Siteleri Nasıl İşler?

[reklam2]Facebook sayfa beğendirme siteleri birçoğunuzun da tahmin edebileceği gibi özellikle kurulmuş paravan Facebook uygulamaları ve oyunları ile kişilerin sayfa beğenme yetkilerini ele geçirmiş yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu yazılımlar içerisinde oluşturulmuş sahte Facebook hesapları da eklenerek çok uçuk rakamlarda Facebook beğenisi sağlanabilmektedir.

Birçok uygulamaya giriş sağladığınızda karşınıza “İzin Ver” butonu ve hangi izinlere yetki verdiğinizi gösteren bir ekran ile karşılaşırsınız. Facebook, yaklaşık 2 yıldır artan paravan uygulamalar yüzünden bu konuda oldukça dikkatli davranmaya çalışarak böyle bir düzenleme kullanmaya başladı. Burada karşınıza çıkan izinler arasında genelde kişisel bilgiler, mail adresi ve arkadaşlar gibi seçenekler bulunduğundan birçoğumuz uygulamaya hemen ulaşabilmek için izin ver butonuna tıklayarak giriş sağlarız. Bazı uygulamalarda ise farklı sayfaları beğenme, sayfa kontrolü gibi aslında oldukça önemli olan izinleri de bu acelemizden dolay uygulamaya vermiş oluruz.

facebook sayfa beğendirme hilesi 2015

İnsanların ilgisini çekecek birçok paravan uygulama ile bu tarz bilgileri toplayan yazılım, kendi veritabanında tüm bilgilerinizi saklamakta ve Facebook sayfa beğendirme sitelerinden satın alım gerçekleştiren kişilerin sayfalarına yönlendirmektedir. Böylece haberiniz olmadan birçok sayfayı da beğenmekte ve bu sitelerin üzerinizden para kazanmasına imkan vermektesiniz.

Son zamanlarda bu tarz sayfalar yetmezmiş gibi bir de Facebook sayfa beğendirme kodu adı altında farklı bir yazılım ile internet sitesi açanlar ortaya çıktı. Bunun da nasıl işlediği hakkında bir takım bilgiler vererek aslında bu uygulamaları kullanarak nasıl sayfa beğenisi kazandığınıza bir bakalım.

Facebook Sayfa Beğendirme Kodu Nasıl Çalışır? Zararları Neler?

Aşağıda Facebook sayfa beğendirme kodu ile çalışan bir internet sitesinden aldığım ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Sizden istediği uygulamaya girerek neredeyse tüm hesap yetkilerinizin kullanılmasına izin verilen güvenlik kodunu oluşturmanız.

facebook sayfa beğendirme kodu

Görselde oluşturduğunuz gibi ilk adımda Facebook yetkilerinizin birçoğunu verdiğiniz bir uygulama ile izinlerin toplanıyor, daha sonra da  Adım 2’de Facebook hesabınıza bağlanmanız sağlanarak başarılı bağlanma sonucu oluşturulan “Token” elde ediliyor. Facebook sayfa beğendirme hilesi diye de geçen bu yöntemde verdiğiniz izinlerin listesi şu şekilde:

facebook sayfa beğendirme hilesi

Ben izinleri gördükten sonra “E bir de nüfusuna al beni” demeden geçemedim. Şöyle bir bakarsanız Facebook’ta yapabileceğiniz birçok şeye yetki verdiğinizi göreceksiniz.

Facebook sayfa beğendirme hilesi için verdiğiniz bilgiler dahilinde otomatik olarak siz de bu sisteme ekleniyorsanız. Bir nevi “Al gülüm, ver gülüm” mantığı. Siz başkasının sayfalarını beğenirken, bu sisteme dahil olmuş kişiler de hiç haberleri olmadan sizin sayfanızı beğeniyor. Ayrıca birçok sahte hesap da sisteme dahil olduğundan bunları da sayfanıza çekmiş oluyorsunuz. Bunu yaparken birçok kişisel bilginizi de bu kişilere teslim ediyorsunuz.

Facebook Sahte Hesaplar Konusunda Ne Diyor?

Facebook’un uzun bir süredir güncellemeleri ve platform kullanıcılarına tavsiyelerde bulunduğu Facebook Newsroom bölümü bulunmakta. Burada son çıkan güncellemeler eşliğinde kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve Facebook’un dikkat etmenizi istediği noktaları rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz.

facebook newsroom

Geçtiğimiz sene Facebook, sayfalarda önemli bir güncellemeye giderek Facebook sayfa beğendirme hilesi gibi usulsüz yöntemlerle takipçi kazanan sayfaların, platform içinde para harcayarak bir yerlere gelmeye çalışan markaların reklamlarını etkilememesi için etkileşim oranlarını kademeli bir sisteme çevirdi.

Bu sistemde Facebook sayfanızda paylaştığınız bir gönderi eskiden olduğu gibi sayfanızı beğenen tüm kişiler yerine, belli bir miktar takipçinize sunuluyor. Bu takipçileriniz paylaşımınız ile etkileşime geçerse yani beğenir, yorum yapar, görsele tıklar veya bağlantınızı kullanırsa daha fazla takipçinize paylaşımınızı gösteriyor. Bu sistem Facebook sayfanızın tüm takipçilerine ulaşana kadar devam ediyor.

facebook sayfa beğendirme

Facebook sayfa beğendirme hilesi kullandığınızı ve sahte takipçiler ile dolu bir sayfa yarattığınızı, bir de bu sayfadan sitenize trafik çekmek veya müşteri kazanmak gibi niyetiniz olduğunu düşünelim. Paylaşımlarınıza tepki vermeyen sahte hesaplar yüzünden içerikleriniz hiçbir zaman ön plana çıkamayacak, projenizi duyuramayacaksınız. Değil mi?

Bununla da kalmayan sistemin güzel yanlarından biri de reklam vermeye kalktığınızda ortaya çıkıyor. Normalde Facebook sayfanızda etkileşimi artırmak için kullandığınız reklamlarda Facebook, size daha iyi sonuçlar verebilmek için sayfanızın halihazırda takipçisi olan profilleri ve bu profillerin yaptıkları aktiviteleri takip ederek tıklanma, beğenme ve etkileşime geçme oranı yüksek kişileri size göstermeyi hedefler. Yani sahip olduğunuz takipçilere benzer kişileri sizin için bulur.

facebook sayfa beğendirme yöntemleri

Facebook sayfa beğendirme programları ile elde edilmiş sahte takipçilerin yaptıkları işlemler genel olarak oldukça saçma sayfaları beğenmek olduğundan projeniz, işletmeniz veya markanız ile hiç alakası olmayan kişiler için Facebook reklam ücreti öder, hiçbir şey kazanamazsın.

Elimden geldiğince kişisel blogumda sosyal medya üzerine yapabileceklerinizi ve kitlenizi nasıl genişletebileceğinizi anlatan detaylı yazılar hazırlamaya çalışıyorum. Lütfen sizler de benim veya daha yararlı bulabileceğiniz kaynakları takip ederek organik yöntemlerle Facebook sayfa beğendirme işlemlerinizi gerçekleştirmeye özen gösterin. Ne vaktinizi ne de kısıtlı bütçenizi hızlı yükselme vaatlerine inanarak harcamayın.

Karşılaştığınız tüm sorunları yorum kısmından iletebilirsiniz

Kaynaklar:

 • Facebook Ads
 • Facebook Newsroom
 • Adspresso
 • Social Media Examiner

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

45 Comments

 1. 14 Ekim 2015 at 16:52

  Yazdıklarının her birine tamamen katılıyorum. Sadece 8 dolarlık bir bağlantı reklamıyla siteme hem binlerce kişi geldi hem de yüzlerce kişi sayfamı beğendi. Kaldı ki bağlantı reklamıyla sayfamı beğendiler. Sayfa beğenisi reklamı verseydim sanırım beğeni sayısı 3-4 katına çıkacaktı. 🙂

  Hile hurda boş işler biraz emek biraz para harcadığınız da her yerde başarıyı elde ediyorsunuz, en iyi örneklerden biri de sensin Oğuz. 🙂

  Reply
  1. 14 Ekim 2015 at 18:13

   Güzel yorumun için teşekkürler Yasin 😉 Faydalı olduysa ne mutlu bana. Yardımcı olabileceğim farklı noktalar olursa buradan ve direkt olarak iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsin.

   Reklamların ile daha iyi yerlere gelirsin umarım.

   Reply
 2. 15 Ekim 2015 at 14:33

  Sayfa beğendirmek uğruna bu çeşit uygulama ve hilelere başvurmamak gerek. Sonra yok efendim virüs girdi, yok efendim abes şeyler paylaşılıyor gibi sızlanıp dururuz. Doğru olan başta anlattığınız teknikleri kullanmak. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

  Reply
 3. 15 Ekim 2015 at 17:27

  Sosyal Medyaya harcanacak para bence seo ya harcanmalı seo ile sitenizden sosyal medyada kitle oluşturabilirsiniz

  Reply
  1. 15 Ekim 2015 at 17:35

   Herhangi bir proje için harcanan sosyal medya ve seo bütçeleri çok farklı şeyler. Her ikisinin de kendisine göre güçlü yanları var. Yalnızca tek bir tarafa yüklenmenin hiçbir zaman doğru olmadığını düşünüyorum.

   Reply
 4. 15 Ekim 2015 at 22:28

  Emek harcanarak kapsamlı bir yazı oluşturulmuş. Gerçekten tebrik ediyorum.

  Reply
  1. 15 Ekim 2015 at 23:09

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Poyraz. Senin gibi blog yazarlığına emek vermiş kişilerden böyle şeyler duymak oldukça hoş 🙂

   Reply
 5. 18 Ekim 2015 at 21:46

  Dibine kadar çok mantıklı yazmışsın kardeşim emeğine sağlık. Techkafa’dan beri takip ediyorum seni , bu işleri hakkıyla yapan nadir insanlardansın, başarılarının devamını dilerim.

  Reply
  1. 18 Ekim 2015 at 22:52

   Merhaba,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Böyle geri dönüşler almak benim açımdan mutluluk verici. Umarım projelerinizde kullanmak üzere güzel bir kaynak sunmayı başarabilmişimdir.

   Reply
 6. 26 Ekim 2015 at 08:42

  Tüm bilgileri detaylı olarak yazdığınız için çok teşekkür ederim.Böyle makale yazan kişiler blog dünyasında az.Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

  Reply
 7. 7 Kasım 2015 at 16:03

  Oğuz hocam tekrardan merhaba, bir sorum olacaktı, facebook sayfası üzerinde paylaştığımız resmi direk instagram sayfamızda da paylaşma imkanımız var mı?

  Reply
  1. 7 Kasım 2015 at 20:51

   Merhabalar, bildiğim kadarıyla Facebook’tan Instagram’a bir entegrasyon yok. Tam tersi var sadece ama araştırmak lazım. Instagram konusunda PC’den fotoğraf yüklemek istersen Gramblr programını indirip denemeni tavsiye edebilirim.

   Reply
 8. 24 Kasım 2015 at 10:44

  çok yararlı bir yazı olmuş, rehber gibi oldu benim için

  Reply
  1. 2 Aralık 2015 at 17:37

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Alperen. Takıldığın veya merak ettiğin noktaları da yorum veya mail yoluyla sorabilirsin. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağımdan emin olabilirsin.

   Reply
 9. 2 Aralık 2015 at 16:05

  Sevgili Oğuz bey,

  Gerçekten düzenli ve bilgi dolu bir bloğunuz var,bunun için size teşekkür ederim başarılarınızın devamını diliyorum.

  Reply
  1. 2 Aralık 2015 at 17:36

   Bilal Bey Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Merak ettiğiniz noktaları yorum olarak veya iletişim bölümünden yöneltmekten çekinmeyiniz.

   Reply
 10. Zafer Berke
  2 Aralık 2015 at 22:41

  Benim Objektif Tarih adı altında bir projem var, gerek tarihin sır perdelerini aralayacak paylaşımlar.Gerek bizi tarihin içine sürükleyecek fotoğraflar paylaşmayı düşünüyorum.Bu konuda çekiliş için kimle iletişime geçebilirim ?

  Reply
 11. 4 Aralık 2015 at 01:02

  Facebook reklamları ile sayfaya yatırım yapıp kitle oluşturmak süper bir strajesi. Ver reklamını çek gerçek ve ilgi alanı aynı olan takipçileri paylaşımlarını sürekli bir kitleye ulaştır. Ancak bütçe olmayınca kötü 🙁 Şahsen kullanıyorum ve faydasını görüyorum ancak öyle büyük bir bütçe olmadığı için buna ancak “Günü kurtarmak” diyebiliriz.

  Çekilişler konusunda da aynı durum söz konusu. Çekiliş yapmayı birkaç defa tercih ettim ancak takipçilere sunabildiğim ürünler ucuz oldu için katılım az oldu. Hatta sövdüler. Bunun yanında daha 2 günlük sayfaların yaptığı sahte çekilişlere de binlerce kişinin kazanma umuduyla katıldığını görünce üzülüyorum. “Üç kuruşluk oyun için” diye başlayan ve daha ileri giden bin bir çeşit yorum yapanlar sahte çekilişlere katılıyor. Ayrıca markalara e-posta atmama rağmen kimsenin dönüş yapmaması da beni kanser eden bir durum.

  Facebook’un paylaşımlarda etkileşim sistemine geçmesi beni etkiledi. Sayfayı yeni sisteme geçildikten sonra açmama rağmen takipçilerin tamamen ilgi alanında ve organik olmasına rağmen etkileşimler oldukça düşük. Bu konuda ne yapabileceğimi araştırıyorum, zira bu hariç sosyal medya için aklımdaki stateji tıkır tıkır işliyor.

  Yazı için teşekkürler, bildiklerini gizlemeden bizimle paylaşmışsın. Bir çok kişi işine yaramayan bilgileri blogda paylaşım önemli bilgileri koz olarak saklıyor. Ayrıca Facebook hilesi konusunda o izinleri gördükten sonra “E bir de nüfusuna al beni” tepkisi vermen gayet normal 🙂

  Reply
 12. 4 Aralık 2015 at 09:13

  Bu arada aklıma bir şey takıldı, şimdi bu sahte kullanıcılar sayfayı erişimlerin boş hesaplara gitmesinden dolayı öldürüyor. Hal böyle olunca bilinçli olan kişiler kendi sayfası için böyle bir şey yapmaz. Ancak zarar vermek için karşı tarafa yapabilirler. Yani rakiplere sahte beğeni yollayıp sayfalarının körelmesini sağlayabilirler. Bu konuda ne düşünüyorsun? böyle bir şey söz konusu olduğunda nasıl fark edilebilir ve ne yapılabilir bir fikrin var mı?

  Reply
  1. 4 Aralık 2015 at 10:31

   Facebook son 1 senedir düzenli aralıklarla reklam yatırımları yapan sayfaları inceleyip etkileşim oranlarını etkilememek adına aktif olmayan hesapları sayfanızdan zaten siliyor.

   Bunun dışında kendiniz Facebook’ta sahte takipçilerinizin olduğu fark ederseniz konu ile ilgili Facebook’a ticket açıp sayfanızın incelenmesini ve aktif olmayan profillerin sayfa beğenilerinden kaldırılmasını talep edebiliyorsunuz.

   Reply
 13. 5 Aralık 2015 at 22:01

  Merhabalar. Teknovera.net adlı bir sitem ve bunun Facebook sayfası var. Çekiliş için sponsor olabilecek firmaları önerirmisiniz. Şuan devam eden bir çekilisim var.

  Reply
 14. 6 Aralık 2015 at 00:11

  Bir sorum daha var, sayfa beğenisini arttırmak için reklam verirken çok fazla ilgi alanı girmenin bir sakıncası var mı? ne kadar çok ilgi alanı o kadar az etkileşim demek mi oluyor ? Seçtiğim ilgi alanların tümüne sahip kişiler mi görecek? Seçtiğim ilgi alanlarından herhangi birine dahil olanlar mı?)

  Reply
 15. 14 Aralık 2015 at 17:41

  Facebook reklamları hakkında yardımcı olabilecek biri varmı ?

  Reply
 16. 23 Aralık 2015 at 09:38

  Hocam ben bir şey merak ediyorum 2 hafta önce Facebooktan düşük bütçeli bir reklam yapmıştım toplamda 180 beğeni geldi ama neredeyse hiç web sitesi tıklaması gelmedi. Yaptığım reklam direk facebook sayfa tanıtım reklamıydı, bunun sebebi ne olabilir?

  Teşekkürler.

  Reply
  1. 23 Aralık 2015 at 10:23

   Barış Merhaba, reklamını sadece Facebook sayfa reklamı olarak çıktıysan internet sitene bu reklam modelinden trafik gelmesi mümkün değil çünkü reklam bazında yalnızca sayfan insanlara gösterilir.

   İnternet sitesi trafiği için internet sitesi tıklamaları reklam modelini tercih edebilirsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Reply
   1. 30 Aralık 2015 at 18:27

    Peki hocam sizce 7 gün için 30 TL’lik bir reklam için sayfa beğenmesi mi yoksa site tıklaması daha verimli olur? Bir de bu sayfa beğenmeleri paralı olduğu için mi bilmiyorum ama 180 beğenmem olmasına rağmen bir şey paylaştığımda çok az beğenme oluyor (1-2), bunun sebebi ne olabilir?

    Çok teşekkür ederim.

    Reply
    1. 30 Aralık 2015 at 19:55

     Barış Merhaba,

     İnternet sitesi tıklamaları ve sayfa beğenmeleri iki farklı reklam modeli. İki reklamında kendine göre artı yönleri var. Site trafiği oluşturmak senin için ilk planda daha önemliyse reklam çalışmalarında “internet sitesi tıklamalarına” ağırlık vermen daha iyi olacaktır.

     Ancak uzun soluklu bir proje için düşünüyorsan güzel bir hedefleme ile yapılan sayfa beğendirme reklamı ileriye dönük daha çok işine yarayacaktır. Bunun nedeni “internet sitesi tıklamalarında” yalnızca o reklam çalışması için sitene trafik çekebilirsin ancak “sayfa beğendirme” reklam modelinde sayfana gelen kişiler daha sonraki paylaşımlarını da görebilecektir.

     Bu konuda tavsiyem her iki reklam modelini de kullanman olacaktır. Örneğin günlük 3 TL sayfa beğenmesine çıkarken, trafik alacağına inandığın bir içeriğin için de günlük 1,5 TL ‘lik reklam çıkarak hem sayfanın takipçi sayısını artırabilir, hem de belli bir internet sitesi trafiği oluşturabilirsin.

     180 beğenmen olmasına rağmen hala beğeni sayısının düşük olmasının birkaç nedeni olabilir. Facebook sayfasındaki paylaşımların 180 kişinin tamamına gösterilmez. Öncelikle içeriklerin ile etkileşime giren ( beğenen, yorum yapan veya tıklayan ) kişilere gösterilir, bu kişiler herhangi bir etkileşim gösterirlerse daha çok kişiye gösterilerek bu süreç devam eder. Ancak ilk etapta kimse etkileşim göstermiyorsa içeriğini gören kişi sayısı az olacaktır. Bunun için daha dikkat çekici metin ve görseller kullanabilirsin.

     Ayrıca sayfanda bulunan 180 kişinin tamamı hedef kitleni oluşturan kişiler olmayabilir. Bu durumda da sayfanın paylaşımlarını beğenmiyor olabilirler. Bu konuda doğru kitle oluşturmak için reklam çalışmalarındaki hedeflemelerini yapmadan önce Facebook Hedef Kitle Oluşturma yazıma bakmanı öneririm.

     Bunlar dışında Facebook sayfanın / markanın konusu insanların çok etkileşim gösterdiği bir alan da olmayabilir. Örneğin kendi kişisel Facebook sayfamda yaptığım paylaşımlarda insanların beğenip paylaşma oranı çok düşük ancak internet sitesine tıklama oranları sayfa beğeni sayısına göre oldukça yüksek.

     Umarım cevabım faydalı olabilmiştir. Yine sıkıntı yaşarsan yorum olarak sorularını yöneltmekten çekinme lütfen. Vakit bulduğum ilk anda bilgim çerçevesinde yanıtlıyor olurum.

     Reply
 17. emrah
  24 Mart 2016 at 21:56

  Merhaba yazı oldukça faydalı. Ancak belirli bir lokasyon ve kitle için hedefleme yaptım. 2M kişilik bir kitle için 7 günlük 160 tl bütçe belirledim. Ancak hiç harcama yapmıyor. İzmir, Aydın, Manisa olarak hedefledim. 2 gündür 0.60 kuruş harcamış. Bu hedef kitle odaklı sayfa beğendirme veya gönderi öne çıkarma için bir püf nokta var mıdır?

  Reply
 18. 5 Nisan 2016 at 12:25

  Oğuz Veli Yavaş yine kaliteli bir yazı ile konu hakkında çok doyurucu bilgiler vermişsin. Tebrikler. Evet her ortamda olduğu gibi facebook işlerindede başarı için takip edilmesi gereken yol legal yoldur. İllegalite başarı getirmez. Oğuz ‘un bu makalesini uygulamaya koyupta netice almayan bi yerlerde mutlaka ciddi bir yanlış yapıyor demektir.

  Reply
  1. 10 Nisan 2016 at 12:10

   Merhaba Tolga, güzel yorumun ve değerlendirmen için çok teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur

   Reply
 19. 14 Nisan 2016 at 22:36

  Güzel bir derleme olmuş. Emeğinize sağlık. Organik üyeler yapmaya çalışıyorum çünkü herkes hile yapıyor.

  Reply
 20. 27 Nisan 2016 at 23:30

  Merhaba ben Sevgili dostum ahmet orhan tavsiyesi üzerine sayfanızdaki facebook reklamı konulu yazılarınızın tümünü okudum. gerçekten aydınlatıcı ve faydalı bilgiler. Diğer çoğu blog pazarlama için aynı başlıkları atıp “gelin bize bırakın yapalım” cümlesi ile konuyu bitiriyorken siz detaylıca anlatmışsınız. Emeğiniz boşa gitmesin inşallah.
  Başarılar.

  Reply
  1. 28 Nisan 2016 at 00:02

   Mihraç Merhaba, öncelikle güzel yorumun için içtenlikle teşekkür ederim. Umarım fayda sağlayabilmişsindir. İlerleyen günlerde Facebook reklamları ile ilgili detaylı bir e-kitap ve yazı dizisi daha yayında olacak. Takipte kalmanı tavsiye ederim 🙂

   Reply
 21. 28 Nisan 2016 at 03:20

  Merhaba sizinle mutlaka irtibata gecmem gerek acilen…lütfen bana ulaşır mısınız? Rica ediyorum…

  Reply
   1. Derya
    20 Eylül 2016 at 04:27

    Benim de size ulaşmam lazım

    Reply
 22. 2 Mayıs 2016 at 20:12

  Küçük bir sayfam için deneme amaçlı 15 tl gibi küçük bir gelirle Facebook reklamlarını kullandım. 700 beğeni geldi ayrıca o hafta +150 beğeni daha geldi. Eğer güzel bir bütçe ile Facebook reklamlarına girilirse getirisinin çok olacağını düşünüyorum.

  Facebook reklamları hakkında çok detaylı bilgiler sunmuşsunuz. Ortada gerçekten büyük bir emek var. Elinize sağlık.

  Reply
 23. 7 Mayıs 2016 at 12:22

  Merhaba,

  paylaşımınız ve yazım tekniğiniz çok etkileyici. Kendi blogumda kullanabileceğim değerli bilgiler edindim. Teşekkür ederim.

  Reply
 24. Vural Kaya
  1 Haziran 2016 at 23:48

  Sevgili Oğuz Veli, bilgilendirme güzel ancak eksik olduğunu görüyorum. Eleştirilerimi yapıcı olarak algılaman dileğiyle diyerek gördüğümeksikliklri aktarayım. Öncelikle sektörel olarak like başına maliyetler değişkendir. Facebook da Google gibi belirli bir pastaya sahip. Reklam verenler ise potansiyel erişim üzerinden, yapmış oldukları reklam yatırımları ile bu pastadan mümkün olduğunca fazla pay almaya çalışıyorlar. Kısacası sistem borsadan çok da farklı değil. Aynı sektör içinde (Örnek FMCG olsun) 5 tane büyük reklam veren olsun. Bu reklam verenlerin eşit bütçeler ile reklam yatırımı yaptığını düşünürsek, bu sektör içindeki potansiyel günlük erişimin %20’si her birine dağıtılacaktır. Algoritmanın ağırlığı bu adil sistem ile işliyor. Elbette alaka düzeyi puanı vb. ek kriterler de var. Peki bu reklam verenlerden bir tanesi günlük bütçesini diğerlerine göre arttırırsa ne oluyor? Adil rekabet bozuluyor ve Facebook Amca diyor ki ” O daha fazla veriyor, ya siz?” 🙂 Kısacası yukarıda örneğini verdiğin rakamlar ve bütçeler her sektör , her hedef kitle , her reklam kurgusu vb. için geçerli değil. Ben spesifik bir sektörde hizmet veriyorumdur ve hedef kitlem dardır. Dolayısıyla benim like başına maliyetlerim ile, geniş hedeflemeli bir reklam kurgusunda elde edilecek like maliyeti bir olmaz. Sen 0,034 TL’ye 1 kişiyi mal ederken, ben sektörümün gereği 0,50 TL’ye mal edebilirim. Bu da demek oluyor ki benim 50.000 beğeniye ulaşabilmem için 25.000 TL para harcamam gerekir.

  Özetle, sektör önemli, rekabet önemli, hedef kitle önemli, hedef kitle potansiyeli önemli, reklam kurgusu önemli, reklam kreatifi önemli, optimizasyon önemli. Bu eksiklikler doğrultusunda yazıyı revize eder misin bilemiyorum. Ancak bu yorumu neden yazdığımı da söylemek istiyorum. Sosyal Medya yönetimi içerik bazında da reklam yönetimi alanında da “çok da” basit değil. Herkesin her işi yapabileceğini düşündüğü bir ülkede, bizlerin çoğu alanda bir çok ülkeden geri kalmamızın nedenleri arasında da bu var. Herkes her işi yapmasın. Profesyonellere başvursunlar. Bizler de insanları bilgilendirirken doğru şekilde yönlendirmeler yapalım ki, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım. 🙂

  İyi çalışmalar.

  Reply
 25. 30 Temmuz 2016 at 18:35

  KARAKALEM HEDİYE adında facebook sayfam var ve büyütmek istiyorum.Bende hediye çekiliş kampanyası yapmak istiyorum umarım sizin gibi başarılı olurum.

  Reply
 26. 8 Ekim 2016 at 23:16

  Merhaba,
  Yazınız çok detaylı ve yardımcı nitelikte olduğu için teşekkür ederim. Benim sorum çekilişler üzerine olacak. Belirtilen şartlara uygun şekilde çekilişi hak edenleri nasıl belirleyebiliriz? Bunlar için kullandığınız bir araç var mı? Bazısı sadece gönderiyi beğeniyor sayfayı beğenmiyor veya paylaşmıyor. Aynı zamanda herkese açık paylaşmadığı için şartları yerine getirmiyor. Çok fazla katılımcılı bir çekilişte hak edenleri tek tek belirlemek çok zor. Bu olayı nasıl hızlı ve güvenilir hale getirebiliriz?

  Reply
 27. Ali
  29 Aralık 2018 at 19:13

  Güzel yazı Elinize Sağlık

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ