Gördüğünü Anlayan Bilgisayarlar Mı? Kaçın!

ted resimleri anlayabilen bilgisayar

Yapay zeka konusunda ne kadar iştahlı yazılar yazabildiğimi ve gelecek teknolojileri hakkında ne kadar heyecanlı olduğumu önceki yazılarımdan az çok anladığını düşünüyorum. Boş vakitleri değerlendirmenin son 1-2 yıldır bendeki anlamı TED videoları izlemek. Tesadüfen rastladığım bu videoda da oldukça güzel bir konu olan ve AI mantığının ana hatlarından birini oluşturan bilgisayarın gördüklerini anlayabilme ve yorumlayabilme üzerine çok güzel detaylara rastladım.

Yapay zeka deyince “Dünyayı ele geçirecek bilgisayarlar” algısının uzun zamandır sahip olduğu da bir gerçek. Bu videoyu sırf bu yüzden, bir nebze olsun böyle düşünen insanların bir tık daha “Yapmaya yaklaştılar” deyip korkabileceğine inanarak mutluluk içerisinde izledim. ( Evet, teknoloji sevmeyen insanlara böyle kötülükler yapabiliyorum )

Benim fişe taktığım makine nasıl beni ele geçirecek

Cem Yılmaz’ın söylediği bu lafının altından Türk insanın gelecek teknolojileri, haliyle yapay zeka konusunda nasıl bir görüşe sahip olduğunu anlamak çok da zor değil. Yıllardır farklı şeyleri denemenin kötülüğe yol açacağı, gelenekselden ayrılmanın her zaman kötü anlama geldiği bir kültürün teknoloji çağında da bizi bırakmıyor olması aslında oldukça üzücü.

Neyse ki bu video ile birlikte belki de en önemli adımlardan biri olan gördüklerini anlamlandırabilme konusunda yapay zekanın gelişim süreci bir adım daha ileriye gitti. Daha çok yolumuz var gibi gözükse de böyle çalışmaları izledikçe ölmeden önce yapay zeka görebilme ihtimalimin arttığını düşünerek ufaktan mutlu oluyorum.

Mutlu, huzurlu ve teknoloji dolu yarınlara..

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ