Haftanın Özeti : 01

Haftanın Özeti

Özellikle takip ettiğim konularda gün içerisinde onlarca belki de yüzlerce yazıya göz atmak benim için oldukça keyifli bir uğraş haline geldi. Hem sevdiğim konular hakkında bilgi sahibi oluyor, hem de farklı konular hakkında yeni şeyler öğreniyorum.

Takip ettiğim konulardaki bilgileri farklı insanlarla paylaşmayı ve tartışmayı oldum olası seven biri olarak dikkatimi çeken konuları da o haftanın bir değerlendirmesi olarak her cuma sizlere sunmayı düşünüyorum. Özellikle teknoloji ve sosyal medya üzerine olacağını düşündüğüm bu seride, o hafta içerisinde dikkatimi çeken farklı konulara, yeri geldiğinde kişisel hayatımdaki ufak gelişmelere yer vermeyi planlıyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan bu hafta içerisinde dikkatimi çeken konuları sizlerle paylaşayım.

Sosyal Medya Gündeminde Neler Var?

Sosyal medya kanalları hayatımıza girdi gireli bu platformlarda gerçekleşen her türlü güncelleme de birçok kişi tarafından takip edilir, eleştirilir oldu. Facebook’un kredi skorları üzerine yeni aldığı patent ise bu haftanın en çok eleştirilen güncellemeleri arasında yer alıyor. Facebook’un yeni aldığı patente göre anlaşmalı bankalar üzerinden bir kişi kredi almak istediği zaman Facebook profili incelenebiliyor olacak.

Facebook arkadaşlarınız ve davranışlarının incelendiği sistemde daha önce kredi alan arkadaşlarınızın da ödeme yöntemleri izlenerek sistem tarafından sizin için bir kredi notu çıkartılıyor olacak. Kısacası Facebook’un yeni patenti, bankaya “Bu kişi şu kadar krediyi ödeyebilir” veya “Bu krediyi ödeyemez” diyerek belki de hayatınız için oldukça önemli bir kararı belirliyor olacak.

Çoğu kişinin Facebook hesabında yalnızca uzaktan tanıdığı veya bir ara konuştuğu için eklenen kişilerin de etkileyeceği sistem ne kadar düzgün çalışır bilemiyorum ancak şimdiden birçok kişi konu hakkında nefret söylemlerinde bulunmaya başladı.

Bu hafta içerisinde sosyal medyanın en çok konuşulan konusu ise Time dergisinin Oculus VR ile ilgili dergi kapağı oldu.

time virtual reality

Virtual Reality cihazlarının kullanım oranlarının artmasının farkında olan firma, konu ile ilgili yazıyı yalnızca kapağa taşımak isterken internetin bu haftaki gözdesi olmayı başardı. Kapak ile ilgili tekrar yapılan tasarımların birçoğu oldukça komik. Sen kaşındın Time!

Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Akıllı telefonların teknolojinin kalbine oturduğu şu günlerde, gündemi meşgul eden konular da genel olarak mobil cihazlar ve firmaların geliştirdikleri etrafında dönmeye başladı.

Bu haftanın dikkat çeken konularının başında Samsung’un Android güvenlik açığı için aylık olacak getireceği güncellemeler geliyor. Android cihazların oldu olası peşini bırakmayan güvenlik problemi konusunda Samsung’un direkt olarak konuya dahil oluyor olması oldukça güzel.

android guvenlik acigi

Firma tarafından aylık periyotlar halinde çıkartılması beklenen güncellemenin tüm Samsung cihazlarını kapsayıp kapsamayacağı henüz bilinmiyor. Olur da yalnızca yeni cihazlar veya üst segment cihazlar için güncellemenin çıkacağı açıklanırsa Samsung’un başı uzun bir süre ağrıyacaktır.  Güncellemelerin ne zaman başlayacağı veya dağıtımının nasıl sağlanacağı konusunda detaylı bilginin de ilerleyen dönemlerde firma tarafından açıklanması bekleniyor.

Samsung konusuna girmişken hiç anlaşamadığı ezeli rakibi Apple tarafındaki gelişmelerden de kısaca bir bahsedelim. Gündemi az çok takip edenler 5 hafta öncesinde yayına giren Apple Müzik ile ilgili haberleri duymuştur. Hafta ortasında Apple tarafından açıklanan bilgilere göre ise Apple Müzik uygulaması tam 11 milyon kullanıcıya ulaşmış bulunuyor.

iphone apple muzik

İşin ilginç tarafı ise halihazırda iPhone kullanıcılarına 3 aylık ücretsiz olarak sunulan servisin şimdiden 2 milyona ulaşan sayıda ücretli aboneye sahip olması. Apple zengin işi diye boşuna demiyorlar. ( Apple kullanıyor )

Peki Ben Ne Yaptım?

Bu hafta içerisinde özellikle sosyal medya üzerine bolca araştırma okuma fırsatı buldum. İlerleyen dönemlerde ilgi çekici bulduklarımı düzenleyip sizlere de sunmaya çalışacağım.

Bunun dışında uzun zamandır ertelediğim “biraz olsun” sağlıklı beslenme için ufak ufak adımlar atmaya, fast food yiyeceklerden uzak durmaya başladım. Bir de şu sıcakları atlatır veya üzerimdeki üşengeçliği bir kenara bırakırsam yakın sürede spora da başlamayı düşünüyorum.

Bu haftalık benden ve teknoloji dünyasından bu kadar. Haftaya aynı seride görüşmek üzere, esen kalın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ