Haftanın Özeti : 02

haftanın özeti

Teknoloji ve sosyal medya açısından oldukça hızlı bir haftayı daha geride bıraktık. Özellikle sosyal medya devlerinin rekabetinin kızıştığı son bir haftada, birçok firma çıkardıkları benzer uygulama ve güncellemeler ile kıyasıya yarışmaya başladı. Haliyle bana da okumak için oldukça bol haber ve makale çıktı.

Teknoloji, sosyal medya ve internet kategorileri için bu haftanın özeti şu şekilde:

Sosyal Medya Gündeminde Neler Vardı?

Facebook ve Twitter’ın bu hafta içerisinde çıkardığı güncelleme ve yeni uygulama duyuruları haftanın en dikkat çekici konuları olmayı başardı. Çıkarılan yeni uygulamalar ve iki firmanın rekabeti konusunda onlarca haber, onlarca köşe yazısı ve gelecek planları ile ilgili istatistikler birçok sitede yerini aldı.

 

Facebook’un geçtiğimiz günlerde de birçok sitede karşımıza çıkan “Haberler Uygulaması” sonunda netlik kazandı. Yayıncıların katılacağı platformda birçok haber sitesinin son haberleri takip etmek ve istenilen konularda bildirim almak mümkün olacak. Facebook’un yeni özelliği için ekstra bir uygulama çıkarıp çıkarmayacağı ise henüz belli değil. Bana kalırsa platformu bölmemek adına Facebook içerisinde yeni bir arayüz çıkartmak firma için mantıklı.

periscope uygulamasi

Yalnızca 4 ay içerisinde 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Periscope uygulamasından sonra Facebook’ta canlı yayın sektörüne giriş yapmaya karar verdi. Mention uygulaması olarak bilinen ve yalnızca onaylanmış sayfaların kullanabildiği uygulama üzerinden çıkartılacak yeni yayın özelliği ile birlikte ünlülerin videolarını takip etmek mümkün olacak. Uygulamanın şu an için Periscope’tan tek farkı herkese değil, yalnızca onaylanmış Facebook sayfası sahibi kişi veya firmalara açık olması.

 

Twitter uzun süredir bahsettiği ancak ne hikmetse bir türlü güncelleme yayınlayamadığı 140 karakter limiti konusunda aksiyona geçti. Yalnızca Twitter mesaj bölümü için geçerli olacak güncelleme ilerleyen günlerde tüm dünyaya açılacak. Twitter, Whatsapp ve benzeri uygulamalar ile mesajlaşma konusunda yarışamayacağını bilse de karakter limiti yüzünden platformu terk eden insanları geri kazanmak istiyor gibi.

 

Daha önce araştırma firmaları için tüm arşivini açan Twitter, şimdi de arşivini reklam veren firmalar için açıyor. Her yerden reklam çıkmaya ve insanların internet reklamlarına büyük yatırımlar yapmaya devam ettiği şu günlerde Twitter’ın arşivini açmasının en büyük nedeni, reklam veren firmaların daha doğru kişiye ulaşması ve Twitter kullanıcıların alakasız reklamlar ile rahatsız edilmemesi. Eğer bahsedilen şekilde ilerleyebilirse oldukça güzel duruyor.

Teknoloji Gündeminde Neler Vardı?

Daha önce de yaptığı farklı iPhone tasarımları ile dikkat çekmeyi başaran Martin Hajek’in “iPhone Japonya’da Çıksaydı” söylemi üzerinden yaptığı kapaklı iPhone tasarımı, özellikle Gizmodo ve benzeri platformların en çok konuşulanları arasına girdi. Martin Hajek’in diğer çalışmalarını da seveceğinizi düşünerek resmi internet sitesine bakmanızı tavsiye ediyorum.

kapaklı iphone tasarimi

Akıllı telefonlar ile yapabileceklerimizin hiçbir sınırı olmadığı üzerinden ilerleyen Android,  Android Experiments adı altında cihazınız ile yapabileceğiniz yaratıcı fikirleri içeren bir projeyle gündeme geldi. Oldukça yaratıcı fikir ve tasarımların olduğu projeyi akıllı telefon konusunda meraklıysanız kesinlikle takibe alın!

 

Eski Google, Apple ve HTC çalışanlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Nextbit, yeni akıllı telefonunu 1 Eylül’de satışa çıkaracağını açıkladı. Şu anda olanın tersine akıllı telefonların bize uyması gerektiğini altını çizen firma, “Size uyum sağlayan akıllı telefon” söylemi ile oldukça güzel bir cihaz hazırlığı içerisinde.

Samsung’un Galaxy S6 Edge ve Note 5 cihazlarının tanıtımı da bu hafta içerisinde yapıldı. Mashable üzerinden de canlı yayın ile sunulan cihazlar için ilk tepkiler oldukça güzel.

Gelecek hafta görüşmek üzere.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

 1. 20 Ağustos 2015 at 11:47

  Geçen haftayı güzel bir anlatım ile özetlemişsin. Tebrikler..

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   20 Ağustos 2015 at 12:03

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Muhammet. Her hafta Cuma günü bu seriyi devam ettirmeyi planlıyorum.

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ