Haftanın Özeti : 04

haftanın özeti

Geçtiğimiz son 2 hafta benim için yoğun, bir o kadar da yorucu geçti. Uzun süredir devam ettiğim ve birçoğunuzun bildiğini düşündüğüm teknoloji ve oyun haberleri platformum Tech Kafa’yı belli nedenler çevresinde farklı birine devretmem gerekti. Ama bu demek değil ki teknoloji ve oyun konularından koptum.

Geçtiğimiz bir hafta içerisinde devir işlemlerinin birçoğunu gerçekleştirmem ve yeni gelen projeler nedeniyle haftanın özeti kısmını yazamamıştım. Bu hafta arayı kapatmak için biraz daha fazla yazmayı düşünüyorum.

Ayrıca birkaç arkadaşımın da isteği ve daha önce yazdığım Facebook reklamları yazısı üzerine gelen isteklerden dolayı sosyal medya yönetimi ile ilgili de bir yazı serisine dün itibari ile başladım. Lafı daha fazla uzatmadan bu hafta içerisinde olan ve dikkatimi çekip kenara attığım gelişmelere gelelim.

İnternette bir şeyler hakkında bilgi almak istediğinizde ilk başvurduğunuz kaynak ne diye sorsam birçoğunuz Wikipedia diyecektir. Geçtiğimiz günlerde özellikle mobil kullanım oranı geçtiğimiz son 1 yıl içerisinde büyük oranda artan Wikipedia Android uygulamasına oldukça güzel bir güncelleme geldi.

 

Herhangi bir konuda yazılmış Wikipedia başlığını okurken yazı içerisinde geçen ve yine Wikipedia’da başlığı bulunan konu başlıklarının mavi şekilde olduğunu ve direkt o sayfaya yönelmenizi sağladığını fark etmişsinizdir. Böylece site içerisinde saatlerinizi de geçirdiğiniz olmuştur diye tahmin ediyorum. Yeni güncelleme ile birlikte mobil de bu başlıklar yeni bir sayfa açılmak yerine, aynı sayfada hemen altında bir not şeklinde çıkıyor olacak. Böylece sayfalar arasında dolaşırken kaybettiğiniz vakti, metni okumaya devam etmek için harcayabileceksiniz. Oldukça başarılı!

Wikipedia’nın getirdiği güncellemeye benzer, Google ve Twitter tarafından geliştirilen bir projenin ilk detayları da bu hafta içerisinde gün yüzüne çıktı. Google ve Twitter aramalarında kullanıcıların haberlere hızlı bir şekilde ulaşmasını hedefleyen yeni uygulama ile birlikte tıklanılan bağlantılar yeni bir sayfada tekrar yüklenmek yerine pop-up şeklinde açılacak.

 

Uygulamanın yayıncılar için çıkartılıyor olduğu belirtilse de site sahiplerinin reklam gelirlerini ne denli etkileyeceğini henüz bilmiyoruz. Tahminim Google amca ya tıklanan siteler için görüntüleme üzerinden para verecek yada yeni bir reklam modelini direkt olarak pop-up içerisinde sunacak.

Facebook’un ünlüler için çıkardığı uygulamadan daha önce kısa da olsa bahsetmiş, ancak detaylar konusunda uygulamayı inceleme fırsatım olmadığından size bilgi verememiştim. Uygulama bu hafta içerisinde onaylı hesaplara da açılmış ve ilk inceleme TheNextWeb tarafından gelmiş.

 

Siz de benim gibi uygulamanın detaylarını merak ediyorsanız incelemeyi buradan okuyabilirsiniz.

Teknolojinin her şey haline geldiği şu günlerde geleceğin hatta günümüzün mesleği olarak yazılımcıları göstermek mümkün. Ciddi anlamda çok fazla işin olduğu yazılım sektörü için çıkartılan birçok freelance çalışma platformunu daha önce görmüş, belki siz de wmaracı ve r10 gibi platformlarda bu tarz işler almışsınızdır.

 

Live Coding ise yazılımcıların çalışma sağalarını bir adım daha ileriye taşıyacak bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Yazılım işlerinizi halledebileceğiniz yada bu iş ile ilgilenen yazılımcılardan canlı olarak ders almanızı sağlayan platformun işleyişi de en az proje fikri kadar güzel.

Çalışma yaptırmak istediğiniz veya öğrenmek istediğiniz yazılım türünü seçerek bu konuda hizmet veren yazılımcıları anlık olarak kiralamanız veya canlı yayında derslere katılmanız, Live Coding ile mümkün. İş sonrası ödeme için de paypal hesabınızı kullanıp rahat bir şekilde işlemleri tamamlayabiliyorsunuz.

Yeni gelecek özellikleri ile dikkat çeken iOS 9 için çıkış tarihi Apple’ın medya etkinliğinde kesin olarak duyuruldu.

ios-9-cikis-tarihi

İlk olarak Haziran ayında duyurulan ve merakla beklenen güncellemenin kesin çıkış tarihi ise 16 Eylül. Bakalım vaat edilen yenilikleri, yeni güncelleme ile görebilecek miyiz?

Haftaya yeni bir haftanın özeti yazısında görüşmek üzere, esen kalın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

 1. 13 Eylül 2015 at 14:32

  IOS ta ekranın ikiye bölünüp aynı anda iki uygulama kullanılabileceği iPad Pro’a bahsedilirken. iPhone 6s’te bahsedilmedi. İnşallah telefonda kullanılan işletim sisteminde de bu yenilik vardır.

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   13 Eylül 2015 at 22:38

   iOS 9’un ikinci büyük güncellemesi ile telefonlara da gelecek diye bir yerde okuduğumu hatırlıyorum ancak emin olamadım. Umarım gelir. Çok büyük bir artı olur. iPhone 6 Plus ve türevleri için de gelmesi muhtemel.

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ