Hayalleriniz İçin Bahane Üretmeyin

hayallerinizin peşinden gidin

Etrafımdaki insanlara bakıyorum da birçoğunun çok büyük hayalleri var. Sizin de vardır.

Teknolojinin hızla gelişmeye devam ettiği iletişim çağında hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak oldukça kolaylaştı. Buna rağmen birçok kişinin bu kolaylıktan mı yoksa tamamen kendi üşengeçliğinden mi bilmiyorum, hayalleri için hep bahaneler ürettiğini her şeyi hazır olarak beklediğini fark ediyorum.

Birçok şeye hızlıca ulaşabiliyor olmamızın günümüzde insanlarda büyük bir üşengeçliğe neden olduğunu fark etmemek çok zor. Bir şeyler için tüm hırsıyla uğraşan, fedakarlıklar yapan, zamanını harcayan insan sayısı teknolojinin bize sunduğu nimetler ile artacağına aksine düşüşe geçiyor. Herkes kolay yoldan hedeflerine ulaşmanın, tabiri caizse yattığı yerden bir şeyler kazanmanın peşinde.

Çok basit bir örnek ile alalım. Kişisel bir blog açtınız ve uzun süre yazdınız. Konunuzda teknoloji olsun. ( Evet kendimden bahsediyorum ) Aradan geçen zaman içerisinde kendim çalıyor kendim oynuyorum, hiç kimseye faydam yok moduna girip heyecanla başlayan maceranızı yarıda bırakıyorsunuz. Halbuki ne hayalleriniz vardı.

Kısa bir süre sonra tekrar bir kıvılcım yakalıyor ve hedefinize doğru emin adımlarla ilerlemeye başlıyorsunuz ancak yine en ufak bir sorunda kenara çekilip hayallerinin peşinden koşan, ezilip büzülen o adam olmak yerine toplumun size biçtiği ortalama bir hayatı kendinize yakıştırıyorsunuz. Uykum geldi, çok vaktimi alır, neden uğraşıyorum ki, şu işten daha kolay para kazanabilirim gibi bahaneler üretmeye başladığınız bu evrede toplasanız 10 dakikanızı almayacak işler ölüm derecesinde zor gelmeye başlıyor ve geri dönüşü olmayan bir sıradanlık içerisinde hayatınıza devam ediyorsunuz.

Geçtiğimiz sene başladığımı Tech Kafa serüvenin başlangıcı böyleydi ancak devam ve sonuç kısmı bahsettiğim kadar hazin olmak yerine mutlu sona erdi. Küçüklüğümden beri devam eden teknoloji tutkumu kişisel bir blog olarak açtığımı Tech Kafa üzerinde devam ettirmek istedim. Daha 1 ay bile olmadan “Kimse okumuyor ki, neden yazıyorum” havasına girip bir kenara bırakmıştım. Geçen zaman içerisinde farklı insanlar için farklı işler yaptım ancak teknoloji tutkumdan hiçbir zaman tam anlamıyla kopamadım.

Yapmış olduğum işte ne kadar para kazanırsam kazanayım o bloga başladığım ilk günkü heyecanı ve tadı hiçbir yerde bulamadım. Kenara biraz para atarak “Bu işi yapabilirim” deyip gözümü kararttığım ve bir platform haline getirmeye çalıştığımız Tech Kafa’da da az çok şu an için hedeflerime ulaştığımı düşünüyorum.

Hayallerinizi ertelemeyin, siz de üzerine gidin. Önünüze çıkacak birkaç engelin sizi durdurmasına, yıldırmasın izin vermeyin.

Her şeyden önce başladığınız işe gönülden inanarak kendinize yalan söylemeyi bırakın. Birçoğunuzun saatlerce öldürdüğü, televizyon karşısında geçirdiği veya “bu işte olmadı be” diye yakındığı vakitleri olduğunu düşünüyorum. Bu vakitleri yakınmak yerine ufak adımlarla da olsa hayalinize giden işler için harcayın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

 1. Berrin Mina
  27 Aralık 2017 at 18:00

  Huyumdur eski postları okumak… Çok güzel yazmışsınız özellikle son paragraf. 🙂 Sanırım biraz sabrın üzerinden gelemeyeceği şey yok tabii bir de kararlılık şart. 🙂

  Reply
  1. 28 Aralık 2017 at 11:27

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Bu yazıma yorum geleceğini hiç düşünmemiştim 🙂

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ