Inbound Marketing Nedir?

inbound-pazarlama-nedir

İnternetin hayatımızda önemli bir yer edinmesi ile birlikte birçok firmanın da pazarlama faaliyetlerinin büyük bir kısmını internete, sosyal medya ve sevilen birçok internet sitesine, taşımaya başladığını ve bu pazarlama faaliyetleri ile oldukça geniş kitlelere ulaşabildiğini söyleyebiliriz.

Halihazırda internet ortamında yapılan onlarca farklı pazarlama stratejisi bulunsa da aralarında en ön plana çıkan ve hedef kitleye hitap eden pazarlama yöntemi Inbound Marketing!

Peki Inbound Marketing Nedir?

Bildiğiniz gibi özellikle son birkaç yıl içerisinde blog sayısında ve insanların internet varlığında önemli bir artış söz konusu. Artık birçok kişinin kişisel blogu ve kendisini takip edip yazdıklarına değer veren takipçileri var. İşte tam da bu noktada karşımıza Inbound Marketing denilen, kişilerin blogları veya internet sitelerinde ürünlerin tanıtım ve tavsiyesinin yapıldığı pazarlama stratejisi ortaya çıkıyor.

Sırasıyla Cezbet, Dönüştür, Bağla ve Hoşnut Et eylemlerinin gerçekleştirildiği Inbound pazarlama tekniğinde ürün veya hizmet satın alacak kişilerin araştırma süreçlerinde olumlu sonuçlara ulaşması hedefleniyor.

Şöyle ki herhangi bir ürün alacağınızı farzedin. Ürünü almadan önce elbette ki Google’da ürünle ilgili kısa bir araştırma yapar, farklı kullanıcı yorumlarını ve incelemeleri okursunuz. İşte tam da bu noktada ürünlerin kişiler tarafından sevilmesini sağlayan Inbound Pazarlama stratejisi ile insanların değer verdiği ve takip ettiği farklı blog ve internet sitelerinin ürün hakkında güzel yorumlarını ve tavsiyelerini vermesi isteniliyor.

Ürün hakkında güzel yorumlar okuyan ve tavsiye konusunda takip ettiği kişiden “Aksiyon Çağrısı” alan tüketici de ürünü satın almaya bir adım daha yaklaşıyor.

Kısaca bu şekilde tarif edilebilecek Inbound pazarlama stratejisi, bir süredir ülkemizde de hem internet hemde günlük yaşam içerisinde farklı yerlerde kullanılıyor. Ülkemizde yoğun olarak bu yönde stratejiler geliştiren ve tüm yatırımlarını bu yönde yapan firmalar bulunuyor.

Kısaca bu firmaların ve yaptıklarından da bahsederek Inbound pazarlama ile ilgili detayları da anlatmak istiyorum.

İçerik pazarlamasi, e-mail pazarlaması, stratejik pazarlama planı ve seo hizmetleri veren Netvent firması, Inbound pazarlama ile birlikte birçok firmanın size sunabileceği standart hizmetlerden ziyade projenizi ve hedef kitlesini detaylı bir şekilde inceleyerek, geliştirdiği stratejiler ile potansiyel müşterilerinizi artırıyor.

Yalnızca bu hizmetler ile kalmayan firmaların farklı kişiler ile paylaştığı ve benim açımdan oldukça güzel bulduğum detayları barındıran bir de blogları var. Dijital pazarlama konusunda yeni bilgiler edinmek istiyorsanız sizin seveceğinizi düşünüyorum.

Inbound Pazarlamanın Blog Sahiplerine Ne Yararı Var?

İnternette birçok farklı internet sitesi bulmak mümkün ancak hiçbirinde bloglarda olduğu gibi samimi ve insanların güvenini kazanabilecek bir yazı dili ve kitle bulunmuyor. Bir pazarlama stratejisi olarak Inbound Marketing’in de en büyük etki alan böylece bloglar oluyor.

Ülkemizde tam anlamıyla bir süredir aktif olarak Inbound pazarlama ile birlikte özellikle blog sahiplerinin ilerleyen dönemlerde buradan oldukça kar edebileceğini, markaların ürün ve hizmetlerinden sponsorluk alabileceğini düşünüyorum ki hali hazırda birçok blog sitesinde benzer paylaşımları görmeniz şimdiden mümkün.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

 1. 7 Ekim 2015 at 10:30

  Böylesi basit ve kolay anlaşılabilir anlatımlar ve özgün görsellerle süslenen güzel yazılara rastlamak oldukça güç. Bilgiler için teşekkür ederim.

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   7 Ekim 2015 at 21:42

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ