Instagram, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir güncelleme ile özellikle de işletme sahiplerini sevindirecek yeni bir özelliği platforma ekledi: “Instagram işletme hesabı

Peki [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=”@oguzveliyavas”]Instagram işletme hesabı nedir?[/inlinetweet] Nasıl kullanmaya başlayabilirim? Artıları neler? Gelin hep birlikte bakalım.

1. Instagram işletme hesabı nedir?

Instagram işletme hesabı, normal profillerden farklı olarak işletme sahiplerinin Instagram takipçileri ile daha hızlı temas kurmasını ve istatistikleri takip etmesini öngören yeni bir Instagram hesap türüdür. Özellikle de Instagram’da satış yapmak isteyen işletme sahiplerine, profil sayfalarına “iletişime geç” butonu ekleme özelliği sunması şu an için işletme hesaplarının en öne çıkan özelliği.

2. Instagram işletme hesabını nasıl kullanabilirim?

Instagram işletme hesabı maalesef ki şu anda ülkemizde kullanıma açılmadı ancak bu demek değil ki kullanamazsınız. Aşağıdaki adımları takip ederek başarılı bir şekilde Instagram işletme hesabınızı rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Güncelleme: Instagram işletme hesabı artık ülkemizde de aktif olarak kullanılabilmektedir.

 1-  Instagram uygulamanızı kapatın. TunnelBear veya benzeri bir VPN programını indirip bölgenizi “ABD” yaptıktan sonra Instagram’ı tekrar açın.

 2-  Aşağıdaki görselde de olduğu gibi profil sayfanızda bulunan dişli çark ikonuna tıklayarak “İşletme Profiline Geç” seçeneğine tıklayın.

instagram işletme hesabı nedir - instagram iletişim butonu ekleme - instagram işletme hesabı istatistikleri

 3-  Karşınıza gelen ekrandan Facebook hesabınıza giriş yapıp işletmenizin Facebook sayfasını seçin ve devam edin.

instagram işletme hesabı nasıl kullanılır - instagram iletişime geç butonu ekle

 4-  Gelen ekranda insanların Instagram üzerinden size hangi yollarla ulaşmasını tercih ediyorsanız bunları belirleyerek mail, e-posta veya adres bilgilerinden en az birini girin. ( Dilerseniz tamamını doldurup daha çok seçenek sunabilirsiniz ) Bitti butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın.

instagram işletme hesabına geçiş yapma - instagram işletme istatistikleri - instagram işletme hesabı nasıl kullanılır

 5-  Yukarıdaki görselde olduğu gibi “iletişime geç” butonu hesabınızda görünüyorsa işlem başarıyla tamamlanmış demektir. Dilerseniz profilinizde bulunan “istatistik ikonuna” tıklayarak yeni paylaşımlarınızın aldığı gönderi etkileşimini kontrol edebilirsiniz.

Instagram işletme hesabına geçiş yaptık, peki özellikleri neler? Bize ne faydası olacak?

3. Instagram işletme hesabı özellikleri

Instagram işletme hesabı, yukarıda da belirttiğim gibi özellikle Instagram’da satış yapmak isteyen işletme veya butik sahipleri için oldukça güzel fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte benim gibi blog yazarları veya farklı konularda projeler yürüten kişiler için de iletişim açısından kolaylıklar sağlıyor. Peki hangi özellikler, kullanıcılara neler sunuyor?

[reklam] 1-  İletişime Geç Butonu: Instagram işletme hesabının en güzel özelliklerinden biri, takipçilerin instagram hesabıyla direkt temasa geçmesi için 3 farklı iletişim seçeneği sunuyor olması. Bunlar sırasıyla arama, kısa mesaj gönderme ve mail yollama. Dilerseniz bu üç seçenekten yalnızca birini de kullanabilirsiniz.

 #  Buna ek olarak adres bilginizi de işletme hesap ayarlarınızdan eklediyseniz, iletişime geç butonuna basan kullanıcılar için harita üzerinden “yol tarifi alma” imkanı da sunulmuş.

 2-  İstatistikler: Instagram işletme hesabına geçtikten sonra profilinizin sağ üst köşesinde bir istatistik ikonu belirecektir. Bu ikona tıklayarak, işletme hesabına geçiş yaptığınızdan itibaren yaptığınız tüm paylaşımlarınızın etkileşimlerini kontrol edebilirsiniz.

 #  Şu anda bu özellik yalnızca VPN ile ABD üzerinden uygulamayı açtığınızda gözüküyor. İlerleyen günlerde tüm ülkelere açılacağından eminim.