Instagram’dan Satış Yapmak | En İyi Yöntemler

Instagram’dan satış yapmak, özellikle bir mağaza açacak bütçesi olmayan satıcılar için oldukça güzel bir alternatif. Bununla birlikte markaların da satış ve pazarlama faliyetlerini son 1 senedir yoğun olarak bu platform yönlendiriyor olması, Instagram’ın ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunun en büyük göstergesi. Peki Instagram satış yapmak  için gerçekten de bu kadar iddialı bir platform mu? Instagram’dan satış yapanlar, bu platformdan ne kadar kar ediyor?

Bu yazı içerisinde Instagram’dan satış yapmak isteyen kullanıcılara nereden başlamaları, nasıl devam etmeleri ve hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini tüm detaylarıyla, müşterilerim ile birlikte denemiş olduğumuz yöntemler üzerinden anlatmak istiyorum.

Instagram’da satış yapmak üzerine bu yazıda bulabileceklerinizi aşağıda sizlerle de paylaşarak hızlı kullanım kolaylığı sağlamış olayım. Böylece dilediğiniz veya takıldığınız konuya tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz. Bu yazı uzun bir rehber olmasına rağmen tavsiyem en baştan başlayarak sonuna kadar tüm detaylarıyla yazıyı sindirerek okumanız.

Konu Başlıkları

 1. Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler
 2. Instagram Satış Hesabına Başlangıç
 3. Instagram Satış İçerikleri Nasıl Olmalı?
 4. Instagram Satış Reklamları Nasıl Yapılır?
 5. Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden satış yapmak doğru planlama ile sektörünüze göre en iyi yatırımınız olabilir. Ancak daha başlangıçta dikkat etmeniz ve yapılması gereken onlarca şey ile karşılaşabilirsiniz.

instagram satış yapmak - instagramdan satış yapmak - instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler

İster instagram kıyafet satışı ister kozmetik ürün satışı üzerine yoğunlaşacak olun, sektörünüz ne olursa olsun daha başlangıçta aşağıdaki her maddeyi ayrı ayrı özenle yerine getirdiğinizden emin olmadan Instagramda satış yapmaya başlamayın!

1. Hedef kitle belirleme

Instagram’da satış yapmaya karar verdiniz. Birbirinden harika da ürünler üretiyorsunuz. Peki ürünlerinizi kime satacaksınız? Instagram’da satış yapan onlarca kişi varken insanlar neden özellikle sizin ürünlerinizi almak istesin? Cevabı aslında oldukça basit, “hedef kitleniz“.

Peki Instagram’da sizi bekleyen hedef kitlenize nasıl ulaşacaksınız? Instagram’dan satışını yapmak istediğiniz ürünlerin, diğer satıcılardan bir farkı varsa öncelikle buna odaklanmanızda fayda var. Gelin, hep birlikte bu farkları nasıl tespit edip, hangi notları almamız gerektiğine bir bakalım.

 #  Kendi üretiminiz tamamen el yapımı, butik ürünler satmayı planladığınızı düşünelim. Diğer instagram butiklerinden ayrıldığınız ilk nokta “el yapımı” ürünler satıyor olmanız olacaktır. Hedef kitlemizi belirlerken kullanmak için “el yapımı” notumuzu bir kenara yazalım.

 #  Ayrıca bir de internet sitesi yaptırdığınızı veya farklı bir internet sitesinde sanal mağaza açtığınızı farz edelim. Bu demek oluyor ki insanlara, rakiplerinizden farklı olarak Instagram’da güvenli ödeme seçeneği yada direkt kredi kartlarından taksitli alışveriş şansı sunabilirsiniz. Bunları da hedef kitle notlarımız arasına ekleyelim.

 #  Sattığınız ürünler 7’den 70’e herkese mi hitap ediyor? Yoksa belli bir yaş aralığındaki kişilerin ürünlerinizi satın alması daha mı doğru? Samimi olarak bu soruyu yanıtlamanız, doğru hedef kitlenize ulaşmanız ve yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz Instagram satış teknikleri için oldukça önemli. Diyelim ki son trendlere uygun, genelde 15-35 yaş arası kadınların tercih ettiği kıyafetleri satıyorsunuz. Hemen yaş kriterlerimizi de notlarımıza ekleyelim.

Hedef kitle ile ilgili notlarınızı yukarıda verdiğim 3 örneğe benzer şekilde ne kadar artırabilirseniz sizin için o kadar faydalı olacaktır. Buradaki asıl amacımız diğer instagram hesaplarından farklı olarak sizin insanlara neler sunabileceğinizi belirlemek ve “ana hayran kitlenizi” oluşturmak.

Eğer hedef kitleniz için farklılıklar bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız aşağıdaki “Doğru Facebook Hedef Kitle Oluşturma” yazımı okuyarak daha ayrıntılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte benzer ürünler için Instagram’da satış yapan rakiplerimizden farklı noktalarımızı belirledik:

 • El yapımı ürünler
 • Kredi kartı ile ödeme
 • Güvenli ödeme
 • 15-35 yaş arası kadınlar
 • Son trend ürünler

Instagram kıyafet satışı için hedef kitle anahtar kelimelerimizi belirledikten sonra bir sonraki adım ile devam edelim.

2. Rakip analizi yapmak

Hedef kitlemizin ana kriterlerini belirledikten sonra “Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler” bölümünün en önemli adımı olan rakip analizi kısmına geldik. Bu bölümde rakiplerimizi yani benzer instagram satış hesaplarını belirleyerek, bu hesaplardan farklı neler yapabiliriz, hangi noktalarda bir adım önlerine geçebiliriz adım adım birlikte bakacağız.

Hedef kitle belirleme kısmında ana hayran kitlemizi oluşturmak için çıkardığımız anahtar kelimeleri tekrar bir gözden geçirelim:

 • El yapımı ürünler
 • Kredi kartı ile ödeme
 • Güvenli ödeme
 • 15-35 yaş arası kadınlar
 • Son trend ürünler

Şimdi bu anahtar kelimeler ile ilgili hem Instagram’da satış yapan hemde farklı platformda aktifliğini devam ettiren “neredeyse tüm rakiplerimizi” aşağıdaki adımları takip ederek bulalım:

 1-  Yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimeleri baz alarak insanların bu konuda arama yapabileceğini düşündüğümüz benzer anahtar kelimeler türetmekle işe başlayalım.

Örneğin “el yapımı elbise modelleri”. Hemen Google üzerinden “el yapımı elbise modelleri + instagram” şeklinde aratarak bu konuda instagramda satış yapan kişileri belirleyerek rakip notlarımıza ekleyelim.

instagramda satış nasıl yapılır - instagram üzerinden satış yapmak - instagram satış yapmak yasal mı

 #  Benzer şekilde farklı kelime ve kelime grupları türeterek “+ instagram” ekiyle aratmaya devam edin. Size yakın ürün ve müşteri kitlesine sahip sayfaları not ederek devam edin. Kelime türetmekte sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki yazımdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 #  Google’daki aramalarınız ile birçok rakibinizi yukarıdaki metod ile bulmanız mümkün ancak siz yine de bunlara ek olarak Instagram üzerinden de benzer kelimeleri aratarak rakip notlarınızı artırabileceğinizi unutmayın!

 2-  Instagramdan satış yapmak şu anda birçok firmanın tercihi olsa da hedef kitlenizi oluşturan insanların tamamı, bir önceki metod ile bulduğunuz rakiplerinizi takip etmiyor olabilir. Hem rakip listenizi artırmak hem de hedef kitlenizden daha çok kişiye ulaşmak için şimdi de yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimelerimizi Google aracılığıyla tekrar aratıp rakip internet sitelerini bulalım.

instagram satış yapmak için gerekenler - instagramda satış nasıl yapılır - instagram üzerinden satış nasıl yapılır

Yukarıdaki görselde “trend ürünler” konusunda lider olmuş firmalardan yalnız 3 tanesini sizlerle paylaştım. Daha çok çeşitlilik için siz aramalarınızı farklı kelime ve kelime grupları ile de yaparak rakip notlarınızı artırabileceğinizi unutmayın!

 #  Bu adımda rakip notlarımızı alırken en büyük kriterinizin, bu firmaların sosyal medya kanallarına ne kadar ağırlık verdiği ile doğru orantılı olduğunu unutmayın. Örneğin rakip listenize yazdığınız firmanın yalnızca 500 takipçisi varsa gönül rahatlığı ile üstünü çizebilirsiniz. Yukarıdaki görsel örnekte de görünen Morhipo ve Trendyol gibi sosyal medyaya iyi yatırım yapmış ve güzel geri dönüşler alan firmaları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 #  Ayrıca rakiplerinizi seçerken sosyal medya hesaplarını da detaylı bir incelemeden geçirmeyi ihmal etmeyin. Takipçi sayısı fazla olan birçok hesabın sahte hesaplar satın almış olma ihtimali oldukça yüksek. En doğru rakip analizi için rakipleriniz paylaştığı son 10-15 içeriğin aldığı etkileşim ve tarihe dikkatlice bakarak seçiminizi daha yüksek olandan yana yapın.

3. Tasarım ihtiyaçlarını gidermek

İlk iki adımımızda rakip ve hedef kitle notlarımızı tamamladık. Şimdi onları bir kenara koyup insanların ilk olarak hesabımızı nasıl göreceğini, içeriklerimizin hangi şablon içerisinde hedef kitlemize sunulacağını belirleyelim.

instagramdan satış yapmak - instagramda satış nasıl yapılır - instagram satış için tasarımlar

Instagram satışı üzerine yoğunlaşan birçok hesabın binlerce takipçi olmasına rağmen içerik beğenileri ve yorumlarının oldukça az olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun iki nedeni olabilir. Ya sahte takipçi satın alımı yada insanların içerikler ile etkileşime girmekten çekiniyor olması. İlk seçenek için yapacağımız çok da bir şey yok ancak ikinci seçeneğin önüne geçmek için daha ilk etapta ürün ve günlük içerik paylaşımlarımızın bir şablonu olması, instagram satışlarınızı ve etkileşimlerinizi artırmak için çok yardımcı olacaktır. Peki nelere ihtiyacınız var?

 1-  Her şeyden önce kesinlikle profesyonelce hazırlanmış bir logunuz olmalı. Hem hesabınızı yansıtacak hemde hedef kitleniz tarafından beğenilecek samimi bir logo tasarımınız olmasına dikkat edin.

 2-  Normal ürün paylaşımı için ürün görseli, fiyatı ve isminin bulunduğu şık, okunabilir bir içerik tasarımınız muhakkak olsun.

 #  Ürün çeşitleriniz boydan ve enden çekimlere neden oluyorsa sorun yaşamamak için 2 farklı tasarımla da yola çıkabilirsiniz.

 3-  Günlük, kitleye uygun içerikler için de ayrıca bir şablonunuz mutlaka olmalı. Sürekli ürün paylaşımı yapılan sayfalarda etkileşim zamanla düşmeye başlar. Bunun için hazırlamış olduğunuz farklı bir şablon ile insanların ilgisini çekebilecek, sektörünüz ile ilgili içeriklere de yer vermeye çalışın.

 #  Örneğin bir soru-cevap görseli hazırlayarak belli konularda takipçilerinize soru yöneltin ve görsel altında bir konuşma başlatın.

 4-  Ürünleriniz ile ilgili indirimleri veya özel gün ve haftalarda yapmayı planladığınız indirimler için de şık bir tasarıma sahip olmanız faydalı olacaktır. Olmazsa olmaz bir gereklilik değilse de ileride işinizi çok kolaylaştıracaktır.

4. Ödeme ve kargo bilgileri

Instagram satış yapmak için şu anda oldukça popüler bir platform olsa da bu popülerliğin en kötü yanı, art niyetli insan sayısının da bu platformda artış gösteriyor olması. Instagram’dan ürün satın alıp eline ulaşmayan insanlar mı dersiniz, instagramdan sipariş ettiği ürün yerine taş gönderilenler mi dersiniz…

instagram satış kapıda ödeme - instagram satış kargo - instagram satış faturaBu nedenle insanların son 1-2 ay içerisinde Instagram’dan ürün sipariş ederken iki kez düşünmeye başladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu şüphesiz ki insanlara güvenilir ödeme seçenekleri sunmak.

Siz de Instagram’da satış yapmaya başlamadan önce ürünlerini gönderebileceğiniz kargo firmasını ve ödeme yöntemleri muhakkak tam anlamıyla belirlemeyi unutmayın!

Bu konuda önerim PTT ile çalışmanız yönünde olacaktır. Türkiye’nin her yerine 9 TL gibi uygun bir fiyat ile gönderim sağlayan PTT’nin en güzel yönü ise ödeme tahsili için de burayı kullanabilecek olmanız.  PTT’ye başvurup gerekli işlemleri sağladıktan sonra Instagram’dan sattığınız ürünleri insanlara PTT kapıda ödeme seçeneği ile gönderebilirsiniz. Böylece hem siz tahsil sıkıntısından hemde müşteriler güven sıkıntısından kurtulmuş olur.

PTT kargo ve kapıda ödeme ile ilgili detayları resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

5. Profil bilgilerini tamamlama

Hedef kitlemizi, rakiplerimizi, içerik şablonlarımızı, kargo ve ödeme gibi Instagram satışı sırasında gerekli ana maddelerimizi tamamladık. Şimdi profilimizi bu bilgiler eşliğinde düzenleyip yayına başlamak kaldı.

instagram satış yapmak - instagramdan satış nasıl yapılır - instagram üzerinden satış yapmak için gerekenlerÖncelik Instagram ayarlarınıza bilgisayar üzerinden girerek örnek şablonda olduğu gibi takipçilerinize neler sunacağınızı belirten bir profil şablonu belirleyin. Bu şablonda girdiğiniz ilgili bilgiler ile alaka olabileceğinizi düşündüğünüz emojileri de ekleyerek samimi bir arayüze sahip olduğunuzdan emin olun! Bu adımı da tamamladığınıza emin olduktan sonra paylaşımlarınızı ve reklam çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Bu konularda detaylı bilgi için yazıyı okumaya devam edin.

Instagram Satış Hesabına Başlangıç

Instagram hesabımızı satış yapmaya hazır hale getirdik. Peki şimdi nasıl ilerlememiz gerekiyor?

Bu noktada birçok kişinin yaptığı ilk hata hızlı bir şekilde takipçi satın alma ve reklam gibi çalışmalara balıklama atlamak oluyor. Ancak öncesinde instagram satış hesabınızı tam anlamıyla oturtmak, ufak da olsa etkileşimleri hızlandıracak çalışmalar yapmak gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Aşağıda adım adım bu aşamayı nasıl verimli geçirebileceğimize birlikte bakalım.

1. Şablonlu ürün paylaşımları

Her şeyden önce “Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler” bölümünde hazır hale getirdiğimiz şablonlarımıza ürünlerimizi yerleştirerek, görsellerimizi hazır hale getirelim. Yeni bir hesap ile başlangıç yapıyorsanız özellikle ilk hafta için kullanacağınız görselleri hazır etmenizde yarar var.

İlk hafta boyunca kaç takipçiniz olursa olsun, günlük belirlediğiniz miktarda içeriği girmeye devam edin. Instagram hesabımda yalnızca 10 takipçi var, neden içerik giriyorum diyebilirsiniz. Buradaki amacımız, ilerleyen adımlarda yapacağımız çalışmalar ile instagram satış hesabımıza gelecek kullanıcılar için bir vitrin şeklinde ürünlerimizi listelemek.

 #  Instagram satış hesaplarını ziyaret eden kullanıcılar genelde yalnızca tek içeriğe değil, sayfadaki en az 5-6 içeriğe bakmaktır.

instagram kıyafet satışı - instagram satış nasıl yapılır - instagram satış artırma

Bu nottan yola çıkarak hazırladığınız şablon içerisinde net bir şekilde ürün görselinin, isminin ve fiyatının, aynı veya benzer bir düzen içerisinde gözüktüğünden emin olun.

Örnek olarak paylaştığım içerikte de görebileceğiniz gibi ürün görseli, fiyat ve isminin net şekilde sunulduğu içerik şablonları, ziyaretçilerinizin sayfanızda daha çok içeriğe, yani ürüne bakmasını sağlayacaktır. Yazının ilerleyen kısmında anlatacağım instagram satış teknikleri içerisinde bu konuda daha detaylı da bilgi vereceğim.

Ürün skalanıza göre, hemen hemen her ürün türünden bir veya birkaç tane paylaşacak şekilde ilk haftanızı, hesabınızda bir vitrin oluşturmaya harcayarak geçirin. Tüm bunları tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Etkileşim getirecek içerikler

Instagram satış hesabınızda sürekli ürün paylaşımı yapmak, bir müddet sonra takipçilerinizin sayfa ile olan etkileşimini düşürmeye başlayabilir. Bunun önüne geçmek için belli zaman aralıkları ile sayfanızdaki etkileşim oranlarını artıracak içerikler paylaşmanız iyi olacaktır.

instagram satış nasıl yapılır - instagram satış içerikleri - instagram ilgi çekici içerikler oluşturmaBu içeriklerde takipçi kitlenizin yorum yapabileceği, etkileşime girmekten çekinmeyeceği bir yol izlemeniz gerekiyor.

Örneğin butik hesabınız için örnek içerikte de olduğu gibi kadınların cevaplayabileceği, cevaplarken de arkadaşını etiketleyerek etkileşim oranlarınızı artıracak içerikleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan hem sayfanızdaki takipçiler ile bağlantıyı korumanız, hemde ilgi çekici bir içerik ile yeni müşteriler çekebilmektir.

3. Başlangıca özel kampanyalar

Instagram satış hesabınıza ilk başladığınızda hem daha çok kişinin ilgisini çekmek, hemde ilk müşterilerinizi kazanmak için yukarıdaki adımları tamamlayıp hazır bir profile sahip olduktan sonra bir kampanya ile satışlarınıza başlamanız en doğru seçim olacaktır.

Bu kampanya da çok değil, insanların ilgisini çekecek kadar bir promosyon yada indirim sağlamanız yeterli olacaktır. Buradan elde ettiğiniz müşterileriniz ile hem profilinizin bilinirliğini sağlayabilir, hemde güven sorununu kaldırarak daha sağlıklı bir satış düzenine kavuşabilirsiniz.

Peki ilk kampanyanızda dikkat etmeniz gereken şeyler neler?

 1-  Kampanyanız için profesyonelce hazırlanmış bir reklam görseliniz mutlaka olsun.

 2-  Kampanyanızı mutlaka reklamlar ile destekleyin. Buraya ayıracak bütçeniz az dahi olsa, günlük 5 TL mutlaka kampanyanız için ayırmayı ihmal etmeyin.

 #  Reklam verme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Facebook Reklam Rehberi ve Instagram Reklam Verme yazılarıma göz atarak doğru adımlar ile ilerlediğinizden emin olun.

 3-  Kampanya boyunca insanların sorduğu tüm sorulara nazik ve açıklayıcı şekilde cevaplar vererek yardımcı olmaya çalışın. Kendilerinin özel olduğunu hissetirmeye çalışın. Yalnızca istenilen bilgiyi verip konuşmayı orada bitirmeyin.

Instagram Satış İçerikleri Nasıl Olmalı?

Instagram’da satış yapmak için yukarıdaki adımları tamamladığınızı ve her şeyinizin hazır olduğunu varsayalım. Geriye ne kalıyor? Yalnızca ürünleri koymak ve satılması için gelecek yorum ve mesajları beklemek mi? Elbette ki hayır!

Yukarıda sıraladığımız tüm maddelerde Instagram satış hesabınızı, kullanmaya uygun hale getirdik. Şimdi de gireceğimiz içeriklerde, insanları nasıl satışa yönlendirebileceğimizden, içerikleri hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden ve hangi zamanlarda daha iyi performans alabileceğimizden bahsedeceğiz.

1. İçerik düzeni

Instagram’da paylaştığınız bir içerikte insanların göreceği ilk şeyler sırasıyla görseliniz, metniniz ve metin veya görselde vurgu yaptığınız noktalar olacaktır. Çok basit bir örnek üzerinden içeriğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

 #  Ürün satışı yapan bir internet sitesinin ayakkabı kategorisinde dolaştığınızı farz edelim. İlk yaptığınız şey görsellere bakarak size en güzel görünenleri teker teker açarak bakmak olacaktır. Birçok ürünü belki aradığınız konfor ve kaliteye sahip olmasına rağmen ilk bakışta sizi etkilemediği için es geçeceksinizdir.

 #  İkinci adımda ürünlerin fiyatlarına bakmaya başlayacak ve bütçenize uygun ayakkabı modellerini tek tek açarak detaylarını incelemeye başlayacaksınızdır.

 #  Üçüncü adımda ise ürün ile ilgili kargo, gönderim süresi ve detaylı bilgilendirme gibi seçenekleri inceleyerek satın alıp almayacağınıza karar vereceksinizdir.

Instagram’da da ürün satın almak isteyen bir kullanıcı tam anlamıyla aynı adımları izleyecektir. Bu yüzden sırasıyla görselimiz, metnimiz ve vurgu yaptığımız noktalarda aşağıdaki düzenlere dikkat etmemiz gerekiyor.

 1-  Görsel seçimi sırasında ürününüzü yansıtan, mümkünse yüksek çözünürlükte ve kaliteli bir görsel tercihi yapmaya çalışın. Görselinizde şu detayların olduğundan emin olun:

 • 1080×1080 boyutunda olması
 • Görsel üzerinde şık bir tasarımla fiyat bilgisinin yer alması
 • Mümkünse uygun bir şablon içerisinde logo ile sunulması
 2-  Metin kısmında ise ürünle ilgili kullanıcının öğrenmek isteyeceği şu bilgilere mutlaka yer verin:

 • Ürün fiyatı
 • Kargo bilgisi
 • Ödeme seçenekleri
 • Sipariş kanalları ( DM, telefon numarası yada internet sitesi)

Örnek bir içerik şablonu için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Instagram satış hesapları - instagram satış sayfaları - instagramda satış nasıl yapılır

 3-  Vurgu yapmak istediğiniz noktalarda ise görselde farklı bir font seçimi veya kalınlaştırma gibi öne çıkaran efektlere, metinde ise emoji veya tırnak içerisinde belirtme gibi detaylara muhakkak dikkat edin.

2. Hashtag kullanımı

Instagram satış artırma için #hashtag kullanımının çok önemli olduğu söylemek isterdim ancak Türkiye için çok da etkili bir faktör olmadığını bilmenizi isterim. Ancak bu demek değildir ki hashtag kullanımı, Instagram satış hesaplarında hiçbir şekilde kullanılmamalı.

Daha önce Instagram Takipçi Artırma üzerine hazırladığım yazıda, hashtag kullanımının detaylarını sizlerle paylaşmıştım. Her ne kadar direkt olarak satışa yönelik etkisi Türkiye’de az olsa da takipçi artırmak isteyen her Instagram sayfası, hashtag kullanımına özen göstermelidir. Peki özellikle Instagram satış hesabı için hashtag kullanımı nasıl olmalı?

 1-  Ürününüz, sektörünüz ve ürün kategorileriniz ile ilgili insanların popüler olarak kullandığı “Türkçe” hashtagleri mutlaka içeriklerinize eklemeye özen gösterin.

 #  Türkçe hashtaglerin özellikle altını çizmek istiyorum. Instagram satışına yönelik bir sayfa için yabancı hashtagleri kullanarak, yalnızca kaliteli görsellere sahip olduğunuz için yabancı takipçiler edinmenin size hiçbir faydası yok. Aksine reklam çalışmalarınızda gereksiz harcama yapmanıza neden olabilir.

 2-  Hashtag kullanım sayınızı her içerik için maksimum 7-8 civarında tutmaya özen gösterin. 3-4 hashtag sayısında fazla kullanmanız gerektiğinde ise 3 adet nokta koyarak, insanların ana sayfasında bu hashtaglerin görünmesini aşağıdaki gibi engelleyebilirsiniz.

Instagram satış sayfaları için hashtag kullanımı - instagramda satış nasıl yapılır - instagramdan satış yapmak

3. Zamanlama

İçerik kalitesinden sonra Instagram satışlarınızı artıracak en önemli faktör şüphesiz ki doğru zamanlamadır. Paylaşımlarınız için hedef kitlenizin en yoğun olduğu saatleri seçmeniz, Instagram satışlarınızın artış oranını bir anda değiştirecektir. Peki hedef kitleniz için doğru zamanı nasıl bulabilirsiniz?

 #  Yalnızca Instagram değil, Facebook’ta da sosyal medya yönetimi faaliyetlerinizi devam ettiriyorsanız, öncelikli olarak Facebook sayfanızdan gönderi istatistiklerine girerek hedef kitlenizin yoğun olduğu saatleri belirleyebilirsiniz.

 #  Eğer yalnızca Instagram üzerinden satışa yönelik çalışmalar yürütüyorsanız hedef kitlenizin yoğun olabileceği saatleri bir hafta boyunca farklı zaman aralıklarında paylaşımlar yaparak ölçümleyebilir, en doğru zamanı bulabilirsiniz.

 #  Bu adımlar dışında insiyatifinizi kullanarak hedef kitlenizin yoğunlukla hangi saatlerde Instagram’ı kullanabileceğini, kendi çıkarımlarınız ile de tespit edip denemeler yapabilirsiniz. Örneğin iş insanlarına yönelik ürün satışı yapıyorsanız, iş çıkışı veya öğle mola saatleri gibi insanların yoğun olarak sosyal medya hesaplarını kontrol ettiği saatleri tercih edebilirsiniz.

Instagram Satış Reklamları Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

instagram satış yapmak yasal mı - instagram satış yapmak vergi - instagram satış vergi - instagram faturasız satış

Instagram’da satış yapmak isteyen kişilerin ihtiyacı olacak tüm noktalara yukarıda detaylıca değinmeye çalıştım ancak yine de birçok kişi “Instagram satış yapmak yasal mı?” gibi sorular yönelttiğinden, karşıma çıkan ve merak edebileceğiniz önemli soruları da aşağıda sizler için cevaplamaya çalışacağım.

1. Instagram satış yapmak yasal mı?

Kanunlar gereği fatura kesmediğiniz her ürün satışı maalesef ki ülkemizde yasal değil. Eğer Instagram üzerinden sattığınız ürünleri faturalandırmıyorsanız, çok düşük bir ihtimal de olsa sorunla karşılaşma ihtimaliniz olabilir.

Şu ana kadar bu konuda sorun yaşayan hiç kimseyi duymamış olsam da yakında geleceği söylenen sosyal medya kanunları ile özellikle Instagram butik sahiplerinin sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum. O zamana kadar satışlarınızda dolandırıcılık vb sorunlar nedeniyle şikayet almazsanız, hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız.

2. Instagram satış vergisi var mı?

Instagram’da sattığınız ürünleri faturalandırmıyor veya aracı bir firma kullanmıyorsanız, herhangi bir vergi ödemenize gerek olmayacaktır.

 #  Instagram satışı ile ilgili merak ettiğiniz soruları aşağıda bulunan yorum kısmından iletirseniz, dikkat çeken konuları cevaplayıp merak edenlere yardımcı olmak adına yukarıdaki alana ekleyeceğim.

2500+ KİŞİ ARASINA KATIL!

Sosyal medyada rakiplerinin bir adım önüne geçmeni sağlayacak kaynakları ücretsiz mailine gönderebilirim.

Yorumlar

 1. Tolga
 2. Mehmet
 3. evimbutikgold
 4. Tuba gülnur
 5. ayşe mutlu
 6. ZGR
 7. Taylan
 8. Mustafa Esfar
 9. hakan
 10. f.

Cevapla