facebook hedef kitle oluşturma - hedef kitle nedir

Facebook’a reklam veren herkesin en büyük amacı daha fazla kişiye ulaşmak ve markası için en uygun müşteriyi bulmaktır. Ancak hemen hemen her sektörden onlarca markanın sosyal medya reklamlarına yönelmesi ile birlikte doğru şekilde Facebook hedef kitle oluşturmak da oldukça zorlaştı.

Daha önce Facebook’a reklam vermek isteyenler için detaylı bir yazı hazırlamış, hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğinden ve Facebook reklamları ile başarabileceklerinizden bahsetmiştim. Bu yazımda ise projeniz için harcayacağınız Facebook reklam bütçenizi daha verimli kullanmak adına doğru Facebook hedef kitle belirlemenin nasıl yapılması gerektiğine değinmek istiyorum.

Adım Adım Facebook Hedef Kitle Oluşturma

 1-  Facebook reklam yöneticisine giderek, Araçlar – Hedef Kitle İstatistikleri bölümüne giriş yapın.

facebook hedef kitle oluşturma - hedef kitle analizi

 2-  Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde markanız için yeni bir reklam seti başlatmayı planlıyorsanız “Facebook’taki Herkes“, halihazırda belirli bir kitleye sahip sayfalarınız için alternatifler oluşturmak istiyorsanız “Sayfanızla bağlantılı olan kişiler” seçeneğini belirleyin.

Facebook hedef kitle belirleme nasıl yapılır

 3-  Bu noktadan sonra bütçeniz ile ulaşabileceğiniz en uygun kitleyi bulmak için üst kısımdan “Sayfa Beğenmeleri” kısmına geçelim. Bu bölümde klasik bir Facebook reklam verme işleminde dikkat ettiğimiz hedefleme kriterlerimizi belirlemek için öneriler alabilir, hangi sayfaların markamız ile daha ilgili olduğunu öğrenebilir ve sayfanızı beğenme olasılığı yüksek kişileri tespit edebilirsiniz.

hedef kitle nedir - hedef kitle analizi nasıl yapılır

Örneğin ben yukarıdaki görselde sosyal medya yöneticilerine yönelik olarak dijital hareketler kısmından “Facebook Sayfa Yöneticileri” seçeneğini belirledim. İçerik kalitesi olarak benzer veya örnek aldığım sitelerden biri olan Webrazzi‘yi de hedef kitleme ekleyerek bu ve benzer kitledeki kişilere reklamlarımı göstermeyi hedefledim.

 #  Her ne kadar kişisel blog yazarı olarak hala sosyal medyada takipçi bulmanın ve ilgi çekmenin zor olduğunu düşünsem de aldığım geri dönüşler bunun tam zıttını gösterir nitelikte.

 4-  Peki bütçemizi daha verimli kullanmak ve daha çok kişiye erişmek için bu araçta neler kullanabiliriz. Her şeyden önce doğru bir rakip analizi çalışmasının burada yapacağımız birçok çalışmanın temelini oluşturacağını söyleyebilirim.

Sayfa Beğenmeleri” kısmının hemen altında sektörlere göre ilgili ve önde gelen Facebook sayfalarını göreceksinizdir ancak doğru bir Facebook hedef kitle belirleme için hemen bu bölümün de altında bulunan “Alaka” ve “Yakınlık” kısmına bakmanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

facebook sayfa beğendirme - hedef kitle oluşturma

Bu bölümde özellikle iki terim,  yapacağımız Facebook sayfa beğendirme çalışmaları için büyük bir önem taşıyor: Alaka ve Yakınlık. Tabloda 1’den başlayarak aşağıya doğru devam eden Alaka düzeyi, gösterilen sayfaların belirlediğiniz kriterlerdeki hedef kitle ile ne kadar uyuştuğunu, daha doğrusu ne kadar alakalı olduğunu göstermektedir. Bazı durumlarda sayfanız ile ilgili çok da alakası olmayan farklı işletmeleri de bu alanda görebileceğinizi unutmayın. Ancak bu demek değildir ki o sayfa sizinle tamamen alakasız, aksine alaka düzeyi ne kadar iyiyse Facebook hedef kitle çalışmanız için en uygun kişilerin bulunduğu adres de orasıdır.

Yakınlık ise belirlemiş olduğunuz hedef kitle içerisinde tüm Facebook kitlesine oranla, bu kitledeki kişilerin yeni bir sayfayı beğenme olasılığını göstermektedir. Örneğin belirlediğim hedef kitlede Etohum için çıkacağım bir sayfa beğendirme reklam modelinde, Facebook’taki diğer sayfalara oranla  910 kat  daha reklamın gösterildiği kişinin sayfamı beğenme olasılığı bulunuyor.

Elbette ki burada çıktığınız reklam görseli, kişinin o anki durumu ve ilgi alanlarının tümü gibi birçok farklı kriter bulunsa da bu araç ile Facebook’taki birçok kişinin dijital hareketlerinden yola çıkarak, yapacağınız çalışmalar için fikir edinmek, kaliteli bir hedef kitle oluşturmak mümkün.

 5-  Facebook hedef kitle oluştururken birçok sosyal medya yönetimi ile ilgilenen kişinin yaşadığı yegane sorunlardan biri de kişilerin dijital hareketleri, kullandıkları cihazları, aktiflik durumlarını ve etkileşime girme olasılıklarını tahmin etmenin zorluğudur. Facebook, reklam çalışmalarında tüm bunları hedeflememize direkt olarak izin verse de öncesinde bu kitlelerin durumları hakkında bilgi almamız ancak bu araç ile mümkün.

facebook reklamları için hedef kitle oluşturma

Yukarıdaki bölümden Hareketler veya Konum kısmını seçerek belirlediğimiz hedef kriterlerine sahip kişilerin ne zaman Facebook’a girdiğini, nerelerde yaşadığını, benzer reklam çalışmalarında ne kadar yorum yaptıklarını veya internet sitelerini ziyaret edip etmediklerini gibi oldukça detaylı bir şekilde tüm verilerini görmemiz mümkün.

Kişisel Tavsiyelerim

 #  Yeni açılan Facebook sayfaları için yapılan çalışmalarda Alaka düzeyinin ufak, Yakınlık düzeyinin yüksek olmasına özen gösterin. Sayfanızı oluşturacak ilk kitlenin daha sonraki çalışmalarınızda hem maddi olarak hemde etkileşim oranları olarak çok faydasını göreceğinizi söyleyebilirim.

 #  Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra Hareketler kısmına gelerek belirlemiş olduğunuz kitlenin daha önceki yorum, etkileşim ve sayfa beğenme gibi alışkanlıklarını da kontrol etmeyi unutmayın. Burada düşük verilere sahip iseniz kitleniz ne kadar iyi olursa olsun kişi başına maliyetinizin çok yükseleceğini hatırlatmak isterim.

 #  Benzer çalışmaları Instagram’a reklam vermek için de kullanabileceğinizi unutmayın!