Instagram Reklam Verme - Instagrama Reklam Nasıl Verilir

Sosyal medyada artan rekabet ile birlikte küçük büyük tüm işletmeler instagram reklamlarını kullanmaya ve verdikleri reklamlar ile işletmelerini büyütmeye başladı. İster kendi evinizde ürettiğiniz butik ürünleri satan biri olun, ister hizmet sunan büyük bir firma, instagram reklam verme seçeneklerini doğru değerlendirerek kısa sürede kitlenizi ve işletmenizi büyütmeniz aslında oldukça kolay. Yeter ki reklamınızı doğru şekilde verin.

Peki doğru şekilde Instagram’a reklam vermek için hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor? Instagram reklam fiyatları nedir? Ne kadar bütçe ile başarılı olabilirsiniz? Gelin hep birlikte adım adım bu soruların cevaplarına bakalım.

Instagram’a reklam vermek için neler gerekli?

Instagram’a reklam vermek için ilk etapta 2 şeye ihtiyacınız var:

 1.  Instagram hesabınızın tanımlandığı bir Facebook sayfası

 2.  Facebook reklam hesabı

 #  Instagram ve Facebook reklamları aynı panel üzerinden verildiğinden böyle bir zorunluluk bulunuyor.

Eğer halihazırda bir Facebook reklam hesabınız yoksa veya Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız kısaca onlara da değinelim:

 #  Facebook sayfanıza Instagram hesabını ekleme: Facebook sayfanızı açtıktan sonra yukarıda gözüken panelde “Ayarlar” kısmına tıklayıp açılan yeni ekrandan “Instagram Reklamları” bölümüne tıklayın.

instagrama reklam vermek için facebook sayfasına instagram hesabı ekleme

Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi bu alana girdikten sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir.

 #  Facebook reklam hesabı nasıl açılır: Buraya tıklayarak Facebook’un “Reklam Yöneticisi” aracına giriş yapın. Yukarıdaki sekmeden “Reklam Hesabı Ayarları” bölümüne girerek bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurarak kaydedin. Hemen sonrasında yine yukarıdaki panelde “Ödeme Yöntemleri” bölüme giriş yaparak kredi kartınızı tanımlayın. Artık reklam vermeye hazırsınız!

Instagram Reklam Verme [Videolu Anlatım]

Instagram’a reklam nasıl verilir?

Yukarıdaki işlemleri tamamladıysanız, artık Instagram’a reklam vermeye hazırsınız demektir. Aşağıdaki görseller ve altlarındaki numaralandırılmış açıklamaları takip ederek ilk reklamınızı verebilirsiniz.

instagram reklam verme - instagram reklam nasıl yapılır - instagram reklam ne kadar

 1-  Öncelikle Facebook hesabınızdan “Reklam Yöneticisi” paneline giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan reklam oluştur butonuna tıklayın.

 2-  Reklamınızı neden vermek istediğinize göre uygun reklam türlerinden birini seçin. İlk defa reklam veriyorsanız bir görsel öne çıkarmak için “Etkileşim” altında bulunan “Gönderi Etkileşimi” butonuna tıklayarak hali hazırda Facebook sayfanızda yayınladığınız bir içeriğinizin reklamını Instagram’da yapabilirsiniz. Tüm reklam türleri ve detayları için “Facebook Reklam Verme” yazıma bakabilirsiniz.

 3-  Etkileşim reklam türünü seçtikten sonra karşınıza gelecek bu alandan reklam kampanyanızın adını belirleyebilirsiniz. Birden çok reklam vermeyi planlıyor ve hedef kitlenizi bazı kriterlere göre ayırmak istiyorsanız buraya uygun şekilde bir isim girebilirsiniz.

Örneğin ben satış için bir reklam verirken “Ürün Adı – Cinsiyet – Yaş Aralığı – Tarih” şeklinde isimlendiriyorum. Böylece reklamlarımın takibini yapmak daha kolay oluyor.

 4-  Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra “Devam” butonuna basarak reklam hedeflememizi yapacağımız bölüme geçelim.

instagramda reklam yapmak - instagram reklam ücretleri - instagram reklam oluşturma

 5-  Bu alandan reklamlarınızın hangi bölgelerdeki kişilere gösterileceğini seçebilirsiniz. Tüm Türkiye’ye reklam göstermek için yukarıdaki gibi yapabilir yada belli başlı “İstanbul” gibi bölgelere reklam göstermek için “Türkiye” seçeneğini kaldırarak buraya “İstanbul” yazabilirsiniz.

 6-  Instagram’a vereceğiniz reklamın gösterileceği hedef kitlenin yaş aralığını buradan belirleyebilirsiniz.

 7-  Hedef kitlenizin cinsiyetini bu alandan düzenleyebilirsiniz. Örneğin erkeklere özel ürünler satan butik hesabınız için Instagram’a reklam vermeyi planlıyorsanız, bu bölümden muhakak “Erkekler” seçeneğine tıkladığınıza emin olun!

 8-  Sol tarafta görünen bu alandan reklamınızın ortalama kaç kişiye erişeceğini kontrol edebilirsiniz. Reklamınızda yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarında değişiklik yaptıkça bu değerler de güncellenecektir.

instagram reklam oluşturma - instagram reklamları türkiye - instagram reklam verme ücretleri

 9-  Bu bölümden Instagram reklamınızı görecek kişilerin davranışlarını, demografik bilgileri ve ilgi alanlarını belirleyebilirsiniz. Reklamınızın performansını ekleyen en önemli faktörlerden biri de bu alanda doğru bir hedefleme yapmanız bağlıdır. Bu bölümü doldururken dilerseniz hedef kitlenizin ilgili olduğu sayfaları ekleyebilir, dilerseniz “Göz At” bölümünden Facebook’un sizin için oluşturduğu farklı davranış ve kategorileri tercih edebilirsiniz.

 #  Bu bölümü doldurmadan önce Instagram reklamınızdan daha iyi sonuç almak istiyorsanız muhakkak “Facebook Hedef Kitle Oluşturma” yazımı sindirerek okuyun.

 10-  Sayfanız, uygulamanız veya etkinliğiniz ile bir şekilde bağlantı kurmuş kişilere reklam gösterme veya bu kişileri reklamınızdan tamamen çıkartmak için buradaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bu bölümü daha iyi anlamanız için aşağıda iki örnek reklam senaryosunu sizlerle paylaşıyorum:

 #  Gençlere yönelik bir etkinlik düzenlediğinizi farz edelim. Etkinliğinize de halihazırda 1000 kişi katılmış olsun. Yalnızca bu katılan kişilere özel sunduğunuz bir indirimi, reklamınız ile bu insanlara ulaştırmak istiyorsanız “Etkinlikler” bölümünden “Etkinliğinize yanıt veren kişileri” seçerek bu kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 #  Yada butik ürünler satan bir sayfanız olduğunu ve halihazırda zaten sayfanız sürekli paylaştığınız ürünleri Instagram reklamları ile daha çok kişiye ulaştırmak istiyorsanız. Bu durumda sayfanızı beğenen kişilere bu reklamı tekrar göstermenize gerek yoktur değil mi? Bu durumda “Facebook Sayfaları” bölümünden “Sayfanızı beğenen kişileri hariç tut” seçeneğine tıklayarak reklamınızı halihazırda sayfanızı beğenen kişilere göstermeyebilirsiniz.

 11-  Hazırlamış olduğunuz hedef kitleyi daha sonra da kullanmak istiyorsanız “Bu Hedef Kitleyi Kaydet” butonuna basarak hedef kitlenize bir isim verip kaydedebilirsiniz.

instagrama reklam nasıl verilir - instagram reklam alanları - instagram reklam boyutları

 12-  Hazırladığınız reklamın hem Facebook, hemde Instagram’da otomatik olarak yayınlanmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Otomatik reklam alanlarını tercih ettiğinizde Facebook, reklamınızın en iyi etkileşim aldığı reklam alanlarına göre bu alanlarda reklamınızı daha çok gösterecektir.

 #  Otomatik reklamlar, her ne kadar reklamlarınızın ilgi gördüğü yerlerde çıkıyor olsa da ilgi görecek fotoğraflarınızda bu alanı tercih etmeniz sizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü reklamınız Instagram’da “fotoğraf” olması nedeniyle daha çok etkileşim alacak ve tüm bütçeniz buraya harcanacaktır. Bunun için Facebook ve Instagram reklamlarınızı, çok genel bir konu olmadığı sürece ayrı reklamlar şeklinde vermeniz daha iyidir.

 13-  Reklamlarınız yalnızca Facebook veya Instagram’da çıkmasını istiyorsanız bu bölümü işaretleyerek aşağıda açılan “Platformlar” bölümünden ilgili reklam alanlarını işaretlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu bölümden reklamınızın gösterileceği “Cihaz Türlerini” de belirleyebilirsiniz.

 14-  Reklamınızın belirli mobil cihazlar ve işletim sistemlerinde gösterilmesini istiyorsanız bu bölümden tercihinizi daraltabilirsiniz.

 #  Örneğin iPhone için kılıf üreten bir firmasınız ve reklamlarınız yalnızca iPhone sahiplerine görünmesini istiyorsunuz. Bu alanda “iOS kullanıcılarını” tercih ederek reklamlarınız yalnızca iPhone kullanıcılarına gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

instagram reklam verme ücreti - instagram reklam verme 2016 - instagram reklam verme fiyatları

 15-  Reklamlarınızın günlük veya toplam kampanya sürecinde ne kadar para harcamasını istiyorsanız bu bölümden belirleyebilirsiniz. Sürekli devam edecek reklamlarınız için “Günlük Bütçe” belirleyebilir, bir alt bölümden başlangıç ve bitiş tarihi belirleyeceğiniz reklamlarınız için ise “Toplam Bütçeyi” tercih edebilirsiniz.

 #  Reklamlarınızda iyi geri dönüşler almak için günlük bütçenizin 5 TL’nin altına düşmemesine dikkat edin.

 16-  Reklamınızı sürekli yayınlamak veya bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlemek için bu bölümden tercih yapabilirsiniz. Ayrıca reklamınızın hangi gün saat kaçta başlayıp hangi gün saat kaçta biteceğini de bu bölümden belirleyebilirsiniz.

 17-  Instagram reklamınızı verme amacınıza bağlı olarak buradan, reklamın yayın boyunca nasıl ilerlemesi gerektiğini tercih edebilirsiniz. Aşağıda her birine tek tek değinelim:

 #  Gönderi Etkileşimi: Reklam verirken amacınız reklamınızın beğenilmesi, yorum yapılması, paylaşılması veya herhangi bir etkileşim alması ile bu yayın optimizasyon türünü belirleyebilirsiniz.

 #  Gösterimler: Reklamınızın etkileşimi değil, ne kadar çok kez gösterildiği sizin için daha önemliyse bu optimizasyon türünü tercih edebilirsiniz.

 #  Günlük Tekil Erişim: Tek seferlik bir fırsat gibi insanların yalnızca bir defa görmesini istediğiniz reklamlarınız için bu yayın optimizasyonunu tercih edebilirsiniz. Bu seçenek ile reklamlarınızı o kişiye gün içerisinde yalnızca bir defa gösterirsiniz.

 18-  Bu alanda dilerseniz “Otomatik” seçeneğini belirleyerek Facebook’un sizin için en çok etkileşim alacağınız şekilde reklamınızı optimize etmesini isteyebilir yada “Manuel” seçeneğini belirleyerek reklamınıza gelecek 1 etkileşimin sizin için ücretini belirleyebilirsiniz. İlk defa reklam veriyorsanız “Otomatik” seçeneğini tercih etmenizde yarar var.

 19-  Buradan dilerseniz vermiş olduğunuz reklamınız için sizden ne zaman ücret kesileceğini belirleyebilirsiniz. Ancak çok yüksek bütçeli reklamlar ve spesifik bir kampanya için özel bir Instagram reklamı vermiyorsanız, bu bölümü düzenlemenize gerek yok.

 20-  Instagram reklamınızı, günün yalnızca belli bir saatinde yayınlamak istiyorsanız bu alandan reklam yayınınızın devam etmesini istediğiniz saatleri belirleyebilirsiniz. Bu saatler dışında reklamınız otomatik olarak durdurulacaktır.

 21-  Reklamınızın gün içerisine yayılmasını mı yoksa en hızlı şekilde gösterilmesini mi istediğinizi bu bölümden belirleyebilirsiniz. Çok acil şekilde insanlara ulaşmanız gereken bir reklamınız yoksa bu alanı “Standart” haliyle bırakmanızda fayda var.

 22-  Aynı reklam içerisinde birden fazla reklam seti oluşturmayı planlıyorsanız, buradan setinize bir isim verebilirsiniz.

 #  Örneğin aynı reklamı 18-25 yaş arası kişilere ayrı, 25-40 yaş arası kişilere ayrı reklam setlerinde gösterek ilerlemeyi planlıyorsanız bu bölüme karışıklık olmaması için isim ekleyebilirsiniz.

instagram reklam oluşturma - instagrama reklam verme - instagram reklamı nasıl oluşturulur

 23-  Halihazırda Facebook’tan paylaştığınız bir gönderinize Instagram’da reklam vermek istiyorsanız bu bölümden “Mevcut Gönderiyi Kullan” seçeneğine tıklayarak ilgili gönderiyi tercih edebilirsiniz. Ancak Instagram için Facebook sayfanızdan bağımsız yeni bir reklam oluşturmak istiyorsanız yine bu bölümden “Yeni Reklam Oluştur” diyerek görsel, metin ve bağlantıyı tekrardan oluşturabilirsiniz.

 24-  Instagram reklam verme adımlarına başlamadan önce Facebook sayfanıza bir Instagram hesabı bağlamanız gerektiğini belirtmiştim. Buradan ilgili Facebook sayfanızı tercih edebilirsiniz.

 25-  Daha önce sayfanıza bağladığınız Instagram hesabınızı da buradan tercih edebilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz hesap, reklamlarınız gösterileceği Instagram hesabıdır. Ancak bilmeniz de fayda var. Reklamlarınız Instagram profilinize yüklenmez, sadece o isimle gözükür ve bildirimler bu Instagram hesabınıza gelir.

 #  Bireysel reklamlar dışında bir firma veya işletme için reklam veriyorsanız, ilgili reklam hesabının işletme hesabı olması size fayda sağlayacaktır. Instagram hesabınızı işletme hesabı yapmak için “Instagram İşletme Hesabı” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

 26-  Facebook sayfanızdaki (24. maddede seçtiğimiz sayfa) bir gönderiye reklam vermeyi planlıyorsanız, hangi gönderiye reklam vereceğinizi buradan tercih edebilirsiniz. Burada sayfanızda yayınlanan gönderiler tarih sırasıyla yeniden eskiye doğru listelenecektir.

 27-  Instagram reklamınız insanları internet sitenize yönlendirmeye yönelik ise ( örneğin satış sitesine ) Facebook pikselleri ile takibini yapmanızda fayda var. İlk defa reklam verenler için çok gerekli olmasa da ilerleyen aşamalarda sizin için büyük önem teşkil edecektir. Bu konuda hazırladığım şu iki yazıdan Facebook pikselleri ve dönüşümler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

 28-  Instagram reklamınızı Facebook için de veriyorsanız, reklamınızın hangi platformda nasıl gözüktüğünü görmek için bu bölümü kullanabilirsiniz. Bazı reklam boyutları her reklam alanı için uygun olmayabilir. Bu alandan tüm reklam alanlarınızı kontrol ederek görselinizin uyumluluğunu test edin.

 29-  Reklamınızın bir üst madde de seçtiğiniz platformda nasıl gözüktüğünü bu bölümden kontrol edebilirsiniz.

 30-  Reklamınız hazır! “Sipariş Ver” butonuna tıklayarak reklamınızı incelemeye gönderebilirsiniz. Ortalama 15 dakika içerisinde reklamınızın onaylandığı bilgisi size bildirim olarak gelecektir. Hayırlı olsun!

Yazının Önceki Sürümü

Sosyal medya kanallarındaki giderek artan reklam seçenekleri ile birlikte hedef kitlenize ulaşmak da günden güne kolaylaşıyor. Geçtiğimiz ay itibari ile bu kanallar arasına katılan Instagram da artık reklam verilebilen platformlardan biri oldu. İlk etapta Instagram reklam verme seçeneği elbette ki büyük firmalar, yayıncılar ve premium reklamverenler için açılmış olsa da kısa sürede tüm kullanıcılara dağıtımı başlandı.

Facebook ile aynı platform, Power Editor, üzerinden oluşturacağınız kampanyalar ile Instagram reklam verme işlemini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Bu yazımda Instagram reklam verme için yapmanız gerekenler ve öncesinde karşılaşabileceğiniz sorunları detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Halihazırda Facebook Power Editor üzerinden oluşturulan kampanyalarınızda Instagram reklam verme seçeneği kendiliğinden açılmış olabilir veya hala bu seçenek sizde aktif olmamış olabilir. Eğer aktif değilse öncesinde Facebook Bussiness hesabı oluşturarak Instagram reklam verme seçeneğini aktif etmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak direkt olarak ilgili konuyu da okuyabilirsiniz:

  1. Facebook Bussiness kaydı nasıl yapılır?
  2. Adım adım Instagram reklam verme
  3. Instagram reklam verme ücretleri ne kadar?
  4. Sıkça sorulan sorular
  5. Instagram reklam verme seçeneklerini kimler kullanmalı?

Facebook Bussiness kaydı nasıl yapılır?

Instagram reklam verme seçeneği bende gözükmüyor dediğinizi duyar gibiyim. Reklam seçeneği hesabınıza tanımlı değilse korkmayın! Yalnızca öncesinde bir Facebook Business hesabı oluşturmanız gerekiyor. Hesabı oluşturduktan sonra Instagram reklamları otomatik olarak hesabınıza tanımlanacaktır.

1- Facebook Bussiness sayfasını buraya tıklayarak açalım. Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde sayfanın en altına giderek başlamak için “Get Started” butonuna tıklayarak devam edelim.

instagram reklam verme - facebook business kaydı

2- Facebook Bussiness hesabı ile ilgili verilen bu bilgileri okuduktan sonra sağ alttan İleri butonuna basarak devam edelim.

instagram reklam nasıl verilir - facebook business kaydı

3- İşletmeniz ile ilgili bilgilerin girileceği bu alanda dilerseniz bireysel bilgilerinizi veya bir ajans iseniz firma bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Buradaki bilgilerin toplanma amacı daha sonra Facebook reklam verme işlemlerinizde tavsiye olarak size hedefleme kriterleri sunmak içindir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ileri butonuna basarak devam edelim.

instagram reklamları - facebook business kaydı

4- Aşağıda görmüş olduğunuz ekranda ise aynı şekilde ya kişisel bilgilerinizi yada firma bilgilerinizi paylaşarak devam edelim. Bu alanda kullanmış olduğunuz ve işletmenizi yansıtan sayfayı seçmeye özen gösterin. Örneğin ben genel olarak kişisel blog yazılarımı paylaştığım bireysel sayfamı kullandığımdan bu alanda bu sayfayı tercih ettim.

instagram reklam vermek - instagram reklamları - facebook bussiness

5- Son olarak profil bilgilerinizi ve iş mail adresinizi girerek Bussiness Manager hesabımızı oluşturalım.

instagram reklam vermek - instagram reklamları - facebook bussiness

6- Hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra otomatik olarak sizi Facebook Bussiness Manager sayfasına gönderecektir. Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde bu işlemi başarılı bir şekilde tamamlamışsınız demektir.

instagram reklam nasıl verilir - instagram reklamları - facebook bussiness

Artık Instagram’a reklam vermek için hazırsınız!

Adım adım Instagram reklam verme

Facebook Business Manager hesabınızı açtıktan sonra artık Instagram reklamlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Instagram reklamlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmek ve instagram reklam verme işleminiz için aşağıdaki maddeleri adım adım gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

1- Öncelik reklam çıkmak istediğiniz Facebook sayfanızda Ayarlar >> Instagram Reklamları bölümüne giderek aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bir Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza bağlayın. Burada sayfaya bağlayacağınız Instagram hesabınızın vermiş olduğunuz Instagram reklamlarında gözükeceğini unutmayın!

instagram-reklam-verme

2- Daha sonra Bussiness Manager sayfanızda Power Editor’u açarak ilk instagram reklamınızı vermek için kampanya oluştur butonuna tıklayın.

instagram reklam verme - instagram reklam ücretleri - instagram reklamları

3- Instagram reklam vermek için ilk olarak oluşturacağınız kampanya, reklam seti ve reklam adını belirleyin. Daha sonra Satın Alma Türü olarak Açık Arttırma’yı seçerek Reklam Verme Amacı’nızı belirleyin. Reklamlarınızın Instagram’da da gözükmesini istiyorsanız reklam verme amacı şu üç seçenekten biri olmalıdır: İnternet sitesi tıklamaları, mobil uygulama yükleme veya video izletme.

instagram reklam rehberi - instagram reklamı nasıl yapılır - instagram reklam vermek

Tüm bunları tamamladıktan sonra Instagram reklam kampanyanızı oluşturun.

4- Kampanyanızı oluşturduktan sonra Power Editor üzerinden aşağıdaki görselde de ok ile göstermiş olduğum sol taraftan Reklam Setlerini seçerek düzenlemeye geçelim. Bu kısımda “Reklam Alanı” bölümüne gelip Instagram seçeneğini de belirleyerek hazırlamış olduğunuz reklamın Instagram’da da çıkmasını sağlayabilirsiniz. Reklamınızın yalnızca Instagram üzerinde gözükmesini istiyorsanız bu alanda diğer Reklam Alanlarını kaldırabilirsiniz.

instagram reklam ücretleri - instagram reklam vermek - instagram reklam alma

5- Reklamı Alanı tercihinizi bitirdikten sonra yine sol kısımda bulunan klasör işaretlerinden aşağıda da okla gösterdiğim “Reklamlar” bölümüne tıklayarak reklam görünümünü düzenleyelim. Öncelikle reklamınızı 1. adımda hesap tanımlamış olduğumuz sayfayı seçerek bu sayfaya ve Instagram hesabına bağlayalım.

instagram reklam - instagram reklam verme - instagram reklam almak

6- Yine aynı bölüm üzerinden sitenizin adresini ve reklamınızın metin kısımlarını aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Facebook Reklam Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

instagram reklam almak - instagram reklamları - instagram reklam vermek

7- Yine aynı bölüm içerisinde reklamınızın görselini ve çıkacak butonu da düzenlemeyi unutmayın. Burada eklediğiniz görselin boyutlarının yüksek olmasına ve daha sonra kırpma işlemini yapmaya dikkat edin. Aksi halde reklamınız görünmeyecektir. Görseli Kırp seçeneğinden hem Instagram reklam verme için hem de Facebook reklamı için kolaylıkla sistemin görseli kırpmasını sağlayabilirsiniz.

instagram reklamları - instagram reklam ücretleri - instagram reklam nasıl verilir

8- Facebook reklamlarında olduğu gibi hedef kitleyi de belirledikten sonra tek yapmanız gereken aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi “Değişiklikleri Yükle” butonuna basarak reklamınızın onaylanmasını beklemek. Bu butona bastıktan sonra reklamınız, Facebook Reklam Yöneticisi içerisinde de görüntüleniyor olacaktır. Ayrıca hedefleme ile ilgili neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız Facebook Sayfa Beğendirme yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

instagram reklam servisi - instagram reklam almak - instagram reklam ücretleri

9- “Reklamınız onaylandı” bildirimi geldikten sonra Instagram reklam verme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız. Hayırlı olsun 🙂

Instagram reklam verme ücretleri ne kadar?

Instagram reklamları Facebook Power Editor tarafından sağlandığından Facebook reklamları ile aynı mantığa sahip. Yani vermek istediğiniz Instagram reklam ücretini günlük minimum 1,5 TL olacak şekilde siz belirleyebilirsiniz.

Instagram reklamları da Facebook reklam ücretleri ile eşdeğer şekilde reklam hedeflemelerine, gösterim ve tıklama maliyetlerine göre değişmektedir. Bunun için daha önce kullandığınız ve verim aldığınız bir Facebook reklam hedeflemesini tekrar kullanmanızı öneririm.

Sıkça sorulan sorular

Instagram reklam vermek isteyen birçok kişi farklı sorunlarla karşılaşıyor ve yeni açılan Instagram reklam ağında başarılı bir şekilde işlemlerini gerçekleştiremiyor. Siz de karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorum kısmından ileterek buraya eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram reklam verme sırasında sıkça karşılaşılan sorunlar ve çözümleri şu şekilde:

1- Instagram reklam seçeneği Power Editor’de görünmüyor. Ne yapmalıyım?

Çözüm: Instagram reklamları kullanıcılara yeni yeni dağıtılmaya başlandığından bu süreci hızlandırmak için öncelikli olarak yukarıda da anlattığımız gibi Facebook Bussines Manager hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınızı oluşturduktan sonra hala Instagram reklamları görüntülenmiyorsa Facebook Destek Hattına bir mail atıp durumunuzu anlatın. 1-2 gün içerisinde hem mail ile geri dönüş sağlıyor, hem de telefon ile arayarak instagram reklam verme sürecinde neler yapmanız gerektiğini sizinle paylaşıyorlar.

2- Instagram reklamları için bazı modelleri seçemiyorum. Neden?

Çözüm: Görsel iletişim yoluyla etkileşim artırmayı hedefleyen Instagram’da şu anda yalnızca üç reklam modelini kullanmanız mümkün. Bunlar internet sitesi tıklamaları, mobil uygulama yükletme ve video tanıtımı yapma. Bunun dışındaki reklam seçenekleri şu an için Instagram reklamları çerçevesinde kullanılamıyor.

Kimler Instagram reklam verme seçeneklerini kullanmalı?

Uzun süredir bahsettiğim ve birçok marka ve bireysel olarak sosyal medya yönetimi ile ilgilenen kişinin yanlış yaptığı şeylerden biri de tüm sosyal mecralarda markasının aktif olmasını istemek. Daha önce yazdığım Etkili Sosyal Medya Pazarlaması yazısında da detaylarını verdiğim en önemli şey markanızın yalnızca kitlesini bulundurduğu sosyal mecralarda bulunmasına dikkat etmek.

Instagram reklam vermek isteyen birçok marka şimdiden Instagram hesaplarını açıp hemen reklam vermeye başlamış olsa da geri dönüşler konusunda çok da başarılı olmadıklarını söylememiz mümkün. Bunun başlıca nedeni Instagram’ın o marka için uygun olmayışıdır.

Kısa süre önce yayın hayatına giren Instagram reklamlarını kullanmaya başlayan ve kullanıcıların rahatsızlık duyduğu reklamlar arasında elbette ki araç kiralama, bahis gibi birçok firma bulunuyor. Reklam bütçenizi doğru harcamak ve güzel geri dönüşleri alabilmek için hangi sosyal mecraları kullanmanız gerektiğini Markanız İçin Doğru Sosyal Medya Mecraları yazımdan öğrenebilirsiniz.

Instagram reklamları ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı yöneltebilir yada iletişim sayfasından benimle iletişime geçerek ücretli destek talebinde bulunabilirsiniz.