Instagram Reklam Verme Rehberi

Instagram Reklam Verme - Instagrama Reklam Nasıl Verilir

Sosyal medyada artan rekabet ile birlikte küçük büyük tüm işletmeler instagram reklamlarını kullanmaya ve verdikleri reklamlar ile işletmelerini büyütmeye başladı. İster kendi evinizde ürettiğiniz butik ürünleri satan biri olun, ister hizmet sunan büyük bir firma, instagram reklam verme seçeneklerini doğru değerlendirerek kısa sürede kitlenizi ve işletmenizi büyütmeniz aslında oldukça kolay. Yeter ki reklamınızı doğru şekilde verin.

Peki doğru şekilde Instagram’a reklam vermek için hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor? Instagram reklam fiyatları nedir? Ne kadar bütçe ile başarılı olabilirsiniz? Gelin hep birlikte adım adım bu soruların cevaplarına bakalım.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Instagram’a reklam vermek için neler gerekli?

Instagram’a reklam vermek için ilk etapta 2 şeye ihtiyacınız var:

 1.  Instagram hesabınızın tanımlandığı bir Facebook sayfası

 2.  Facebook reklam hesabı

 #  Instagram ve Facebook reklamları aynı panel üzerinden verildiğinden böyle bir zorunluluk bulunuyor.

Eğer halihazırda bir Facebook reklam hesabınız yoksa veya Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız kısaca onlara da değinelim:

 #  Facebook sayfanıza Instagram hesabını ekleme: Facebook sayfanızı açtıktan sonra yukarıda gözüken panelde “Ayarlar” kısmına tıklayıp açılan yeni ekrandan “Instagram Reklamları” bölümüne tıklayın.

instagrama reklam vermek için facebook sayfasına instagram hesabı ekleme

Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi bu alana girdikten sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir.

 #  Facebook reklam hesabı nasıl açılır: Buraya tıklayarak Facebook’un “Reklam Yöneticisi” aracına giriş yapın. Yukarıdaki sekmeden “Reklam Hesabı Ayarları” bölümüne girerek bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurarak kaydedin. Hemen sonrasında yine yukarıdaki panelde “Ödeme Yöntemleri” bölüme giriş yaparak kredi kartınızı tanımlayın. Artık reklam vermeye hazırsınız!

Instagram Reklam Verme [Videolu Anlatım]

Instagram’a reklam nasıl verilir?

Yukarıdaki işlemleri tamamladıysanız, artık Instagram’a reklam vermeye hazırsınız demektir. Aşağıdaki görseller ve altlarındaki numaralandırılmış açıklamaları takip ederek ilk reklamınızı verebilirsiniz.

instagram reklam verme - instagram reklam nasıl yapılır - instagram reklam ne kadar

 1-  Öncelikle Facebook hesabınızdan “Reklam Yöneticisi” paneline giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan reklam oluştur butonuna tıklayın.

 2-  Reklamınızı neden vermek istediğinize göre uygun reklam türlerinden birini seçin. İlk defa reklam veriyorsanız bir görsel öne çıkarmak için “Etkileşim” altında bulunan “Gönderi Etkileşimi” butonuna tıklayarak hali hazırda Facebook sayfanızda yayınladığınız bir içeriğinizin reklamını Instagram’da yapabilirsiniz. Tüm reklam türleri ve detayları için “Facebook Reklam Verme” yazıma bakabilirsiniz.

 3-  Etkileşim reklam türünü seçtikten sonra karşınıza gelecek bu alandan reklam kampanyanızın adını belirleyebilirsiniz. Birden çok reklam vermeyi planlıyor ve hedef kitlenizi bazı kriterlere göre ayırmak istiyorsanız buraya uygun şekilde bir isim girebilirsiniz.

Örneğin ben satış için bir reklam verirken “Ürün Adı – Cinsiyet – Yaş Aralığı – Tarih” şeklinde isimlendiriyorum. Böylece reklamlarımın takibini yapmak daha kolay oluyor.

 4-  Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra “Devam” butonuna basarak reklam hedeflememizi yapacağımız bölüme geçelim.

instagramda reklam yapmak - instagram reklam ücretleri - instagram reklam oluşturma

 5-  Bu alandan reklamlarınızın hangi bölgelerdeki kişilere gösterileceğini seçebilirsiniz. Tüm Türkiye’ye reklam göstermek için yukarıdaki gibi yapabilir yada belli başlı “İstanbul” gibi bölgelere reklam göstermek için “Türkiye” seçeneğini kaldırarak buraya “İstanbul” yazabilirsiniz.

 6-  Instagram’a vereceğiniz reklamın gösterileceği hedef kitlenin yaş aralığını buradan belirleyebilirsiniz.

 7-  Hedef kitlenizin cinsiyetini bu alandan düzenleyebilirsiniz. Örneğin erkeklere özel ürünler satan butik hesabınız için Instagram’a reklam vermeyi planlıyorsanız, bu bölümden muhakak “Erkekler” seçeneğine tıkladığınıza emin olun!

 8-  Sol tarafta görünen bu alandan reklamınızın ortalama kaç kişiye erişeceğini kontrol edebilirsiniz. Reklamınızda yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarında değişiklik yaptıkça bu değerler de güncellenecektir.

instagram reklam oluşturma - instagram reklamları türkiye - instagram reklam verme ücretleri

 9-  Bu bölümden Instagram reklamınızı görecek kişilerin davranışlarını, demografik bilgileri ve ilgi alanlarını belirleyebilirsiniz. Reklamınızın performansını ekleyen en önemli faktörlerden biri de bu alanda doğru bir hedefleme yapmanız bağlıdır. Bu bölümü doldururken dilerseniz hedef kitlenizin ilgili olduğu sayfaları ekleyebilir, dilerseniz “Göz At” bölümünden Facebook’un sizin için oluşturduğu farklı davranış ve kategorileri tercih edebilirsiniz.

 #  Bu bölümü doldurmadan önce Instagram reklamınızdan daha iyi sonuç almak istiyorsanız muhakkak “Facebook Hedef Kitle Oluşturma” yazımı sindirerek okuyun.

 10-  Sayfanız, uygulamanız veya etkinliğiniz ile bir şekilde bağlantı kurmuş kişilere reklam gösterme veya bu kişileri reklamınızdan tamamen çıkartmak için buradaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bu bölümü daha iyi anlamanız için aşağıda iki örnek reklam senaryosunu sizlerle paylaşıyorum:

 #  Gençlere yönelik bir etkinlik düzenlediğinizi farz edelim. Etkinliğinize de halihazırda 1000 kişi katılmış olsun. Yalnızca bu katılan kişilere özel sunduğunuz bir indirimi, reklamınız ile bu insanlara ulaştırmak istiyorsanız “Etkinlikler” bölümünden “Etkinliğinize yanıt veren kişileri” seçerek bu kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 #  Yada butik ürünler satan bir sayfanız olduğunu ve halihazırda zaten sayfanız sürekli paylaştığınız ürünleri Instagram reklamları ile daha çok kişiye ulaştırmak istiyorsanız. Bu durumda sayfanızı beğenen kişilere bu reklamı tekrar göstermenize gerek yoktur değil mi? Bu durumda “Facebook Sayfaları” bölümünden “Sayfanızı beğenen kişileri hariç tut” seçeneğine tıklayarak reklamınızı halihazırda sayfanızı beğenen kişilere göstermeyebilirsiniz.

 11-  Hazırlamış olduğunuz hedef kitleyi daha sonra da kullanmak istiyorsanız “Bu Hedef Kitleyi Kaydet” butonuna basarak hedef kitlenize bir isim verip kaydedebilirsiniz.

instagrama reklam nasıl verilir - instagram reklam alanları - instagram reklam boyutları

 12-  Hazırladığınız reklamın hem Facebook, hemde Instagram’da otomatik olarak yayınlanmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Otomatik reklam alanlarını tercih ettiğinizde Facebook, reklamınızın en iyi etkileşim aldığı reklam alanlarına göre bu alanlarda reklamınızı daha çok gösterecektir.

 #  Otomatik reklamlar, her ne kadar reklamlarınızın ilgi gördüğü yerlerde çıkıyor olsa da ilgi görecek fotoğraflarınızda bu alanı tercih etmeniz sizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü reklamınız Instagram’da “fotoğraf” olması nedeniyle daha çok etkileşim alacak ve tüm bütçeniz buraya harcanacaktır. Bunun için Facebook ve Instagram reklamlarınızı, çok genel bir konu olmadığı sürece ayrı reklamlar şeklinde vermeniz daha iyidir.

 13-  Reklamlarınız yalnızca Facebook veya Instagram’da çıkmasını istiyorsanız bu bölümü işaretleyerek aşağıda açılan “Platformlar” bölümünden ilgili reklam alanlarını işaretlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu bölümden reklamınızın gösterileceği “Cihaz Türlerini” de belirleyebilirsiniz.

 14-  Reklamınızın belirli mobil cihazlar ve işletim sistemlerinde gösterilmesini istiyorsanız bu bölümden tercihinizi daraltabilirsiniz.

 #  Örneğin iPhone için kılıf üreten bir firmasınız ve reklamlarınız yalnızca iPhone sahiplerine görünmesini istiyorsunuz. Bu alanda “iOS kullanıcılarını” tercih ederek reklamlarınız yalnızca iPhone kullanıcılarına gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

instagram reklam verme ücreti - instagram reklam verme 2016 - instagram reklam verme fiyatları

 15-  Reklamlarınızın günlük veya toplam kampanya sürecinde ne kadar para harcamasını istiyorsanız bu bölümden belirleyebilirsiniz. Sürekli devam edecek reklamlarınız için “Günlük Bütçe” belirleyebilir, bir alt bölümden başlangıç ve bitiş tarihi belirleyeceğiniz reklamlarınız için ise “Toplam Bütçeyi” tercih edebilirsiniz.

 #  Reklamlarınızda iyi geri dönüşler almak için günlük bütçenizin 5 TL’nin altına düşmemesine dikkat edin.

 16-  Reklamınızı sürekli yayınlamak veya bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlemek için bu bölümden tercih yapabilirsiniz. Ayrıca reklamınızın hangi gün saat kaçta başlayıp hangi gün saat kaçta biteceğini de bu bölümden belirleyebilirsiniz.

 17-  Instagram reklamınızı verme amacınıza bağlı olarak buradan, reklamın yayın boyunca nasıl ilerlemesi gerektiğini tercih edebilirsiniz. Aşağıda her birine tek tek değinelim:

 #  Gönderi Etkileşimi: Reklam verirken amacınız reklamınızın beğenilmesi, yorum yapılması, paylaşılması veya herhangi bir etkileşim alması ile bu yayın optimizasyon türünü belirleyebilirsiniz.

 #  Gösterimler: Reklamınızın etkileşimi değil, ne kadar çok kez gösterildiği sizin için daha önemliyse bu optimizasyon türünü tercih edebilirsiniz.

 #  Günlük Tekil Erişim: Tek seferlik bir fırsat gibi insanların yalnızca bir defa görmesini istediğiniz reklamlarınız için bu yayın optimizasyonunu tercih edebilirsiniz. Bu seçenek ile reklamlarınızı o kişiye gün içerisinde yalnızca bir defa gösterirsiniz.

 18-  Bu alanda dilerseniz “Otomatik” seçeneğini belirleyerek Facebook’un sizin için en çok etkileşim alacağınız şekilde reklamınızı optimize etmesini isteyebilir yada “Manuel” seçeneğini belirleyerek reklamınıza gelecek 1 etkileşimin sizin için ücretini belirleyebilirsiniz. İlk defa reklam veriyorsanız “Otomatik” seçeneğini tercih etmenizde yarar var.

 19-  Buradan dilerseniz vermiş olduğunuz reklamınız için sizden ne zaman ücret kesileceğini belirleyebilirsiniz. Ancak çok yüksek bütçeli reklamlar ve spesifik bir kampanya için özel bir Instagram reklamı vermiyorsanız, bu bölümü düzenlemenize gerek yok.

 20-  Instagram reklamınızı, günün yalnızca belli bir saatinde yayınlamak istiyorsanız bu alandan reklam yayınınızın devam etmesini istediğiniz saatleri belirleyebilirsiniz. Bu saatler dışında reklamınız otomatik olarak durdurulacaktır.

 21-  Reklamınızın gün içerisine yayılmasını mı yoksa en hızlı şekilde gösterilmesini mi istediğinizi bu bölümden belirleyebilirsiniz. Çok acil şekilde insanlara ulaşmanız gereken bir reklamınız yoksa bu alanı “Standart” haliyle bırakmanızda fayda var.

 22-  Aynı reklam içerisinde birden fazla reklam seti oluşturmayı planlıyorsanız, buradan setinize bir isim verebilirsiniz.

 #  Örneğin aynı reklamı 18-25 yaş arası kişilere ayrı, 25-40 yaş arası kişilere ayrı reklam setlerinde gösterek ilerlemeyi planlıyorsanız bu bölüme karışıklık olmaması için isim ekleyebilirsiniz.

instagram reklam oluşturma - instagrama reklam verme - instagram reklamı nasıl oluşturulur

 23-  Halihazırda Facebook’tan paylaştığınız bir gönderinize Instagram’da reklam vermek istiyorsanız bu bölümden “Mevcut Gönderiyi Kullan” seçeneğine tıklayarak ilgili gönderiyi tercih edebilirsiniz. Ancak Instagram için Facebook sayfanızdan bağımsız yeni bir reklam oluşturmak istiyorsanız yine bu bölümden “Yeni Reklam Oluştur” diyerek görsel, metin ve bağlantıyı tekrardan oluşturabilirsiniz.

 24-  Instagram reklam verme adımlarına başlamadan önce Facebook sayfanıza bir Instagram hesabı bağlamanız gerektiğini belirtmiştim. Buradan ilgili Facebook sayfanızı tercih edebilirsiniz.

 25-  Daha önce sayfanıza bağladığınız Instagram hesabınızı da buradan tercih edebilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz hesap, reklamlarınız gösterileceği Instagram hesabıdır. Ancak bilmeniz de fayda var. Reklamlarınız Instagram profilinize yüklenmez, sadece o isimle gözükür ve bildirimler bu Instagram hesabınıza gelir.

 #  Bireysel reklamlar dışında bir firma veya işletme için reklam veriyorsanız, ilgili reklam hesabının işletme hesabı olması size fayda sağlayacaktır. Instagram hesabınızı işletme hesabı yapmak için “Instagram İşletme Hesabı” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

 26-  Facebook sayfanızdaki (24. maddede seçtiğimiz sayfa) bir gönderiye reklam vermeyi planlıyorsanız, hangi gönderiye reklam vereceğinizi buradan tercih edebilirsiniz. Burada sayfanızda yayınlanan gönderiler tarih sırasıyla yeniden eskiye doğru listelenecektir.

 27-  Instagram reklamınız insanları internet sitenize yönlendirmeye yönelik ise ( örneğin satış sitesine ) Facebook pikselleri ile takibini yapmanızda fayda var. İlk defa reklam verenler için çok gerekli olmasa da ilerleyen aşamalarda sizin için büyük önem teşkil edecektir. Bu konuda hazırladığım şu iki yazıdan Facebook pikselleri ve dönüşümler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

 28-  Instagram reklamınızı Facebook için de veriyorsanız, reklamınızın hangi platformda nasıl gözüktüğünü görmek için bu bölümü kullanabilirsiniz. Bazı reklam boyutları her reklam alanı için uygun olmayabilir. Bu alandan tüm reklam alanlarınızı kontrol ederek görselinizin uyumluluğunu test edin.

 29-  Reklamınızın bir üst madde de seçtiğiniz platformda nasıl gözüktüğünü bu bölümden kontrol edebilirsiniz.

 30-  Reklamınız hazır! “Sipariş Ver” butonuna tıklayarak reklamınızı incelemeye gönderebilirsiniz. Ortalama 15 dakika içerisinde reklamınızın onaylandığı bilgisi size bildirim olarak gelecektir. Hayırlı olsun!

Yazının Önceki Sürümü

Sosyal medya kanallarındaki giderek artan reklam seçenekleri ile birlikte hedef kitlenize ulaşmak da günden güne kolaylaşıyor. Geçtiğimiz ay itibari ile bu kanallar arasına katılan Instagram da artık reklam verilebilen platformlardan biri oldu. İlk etapta Instagram reklam verme seçeneği elbette ki büyük firmalar, yayıncılar ve premium reklamverenler için açılmış olsa da kısa sürede tüm kullanıcılara dağıtımı başlandı.

Facebook ile aynı platform, Power Editor, üzerinden oluşturacağınız kampanyalar ile Instagram reklam verme işlemini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Bu yazımda Instagram reklam verme için yapmanız gerekenler ve öncesinde karşılaşabileceğiniz sorunları detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Halihazırda Facebook Power Editor üzerinden oluşturulan kampanyalarınızda Instagram reklam verme seçeneği kendiliğinden açılmış olabilir veya hala bu seçenek sizde aktif olmamış olabilir. Eğer aktif değilse öncesinde Facebook Bussiness hesabı oluşturarak Instagram reklam verme seçeneğini aktif etmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak direkt olarak ilgili konuyu da okuyabilirsiniz:

 1. Facebook Bussiness kaydı nasıl yapılır?
 2. Adım adım Instagram reklam verme
 3. Instagram reklam verme ücretleri ne kadar?
 4. Sıkça sorulan sorular
 5. Instagram reklam verme seçeneklerini kimler kullanmalı?

Facebook Bussiness kaydı nasıl yapılır?

Instagram reklam verme seçeneği bende gözükmüyor dediğinizi duyar gibiyim. Reklam seçeneği hesabınıza tanımlı değilse korkmayın! Yalnızca öncesinde bir Facebook Business hesabı oluşturmanız gerekiyor. Hesabı oluşturduktan sonra Instagram reklamları otomatik olarak hesabınıza tanımlanacaktır.

1- Facebook Bussiness sayfasını buraya tıklayarak açalım. Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde sayfanın en altına giderek başlamak için “Get Started” butonuna tıklayarak devam edelim.

instagram reklam verme - facebook business kaydı

2- Facebook Bussiness hesabı ile ilgili verilen bu bilgileri okuduktan sonra sağ alttan İleri butonuna basarak devam edelim.

instagram reklam nasıl verilir - facebook business kaydı

3- İşletmeniz ile ilgili bilgilerin girileceği bu alanda dilerseniz bireysel bilgilerinizi veya bir ajans iseniz firma bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Buradaki bilgilerin toplanma amacı daha sonra Facebook reklam verme işlemlerinizde tavsiye olarak size hedefleme kriterleri sunmak içindir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ileri butonuna basarak devam edelim.

instagram reklamları - facebook business kaydı

4- Aşağıda görmüş olduğunuz ekranda ise aynı şekilde ya kişisel bilgilerinizi yada firma bilgilerinizi paylaşarak devam edelim. Bu alanda kullanmış olduğunuz ve işletmenizi yansıtan sayfayı seçmeye özen gösterin. Örneğin ben genel olarak kişisel blog yazılarımı paylaştığım bireysel sayfamı kullandığımdan bu alanda bu sayfayı tercih ettim.

instagram reklam vermek - instagram reklamları - facebook bussiness

5- Son olarak profil bilgilerinizi ve iş mail adresinizi girerek Bussiness Manager hesabımızı oluşturalım.

instagram reklam vermek - instagram reklamları - facebook bussiness

6- Hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra otomatik olarak sizi Facebook Bussiness Manager sayfasına gönderecektir. Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde bu işlemi başarılı bir şekilde tamamlamışsınız demektir.

instagram reklam nasıl verilir - instagram reklamları - facebook bussiness

Artık Instagram’a reklam vermek için hazırsınız!

Adım adım Instagram reklam verme

Facebook Business Manager hesabınızı açtıktan sonra artık Instagram reklamlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Instagram reklamlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmek ve instagram reklam verme işleminiz için aşağıdaki maddeleri adım adım gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

1- Öncelik reklam çıkmak istediğiniz Facebook sayfanızda Ayarlar >> Instagram Reklamları bölümüne giderek aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bir Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza bağlayın. Burada sayfaya bağlayacağınız Instagram hesabınızın vermiş olduğunuz Instagram reklamlarında gözükeceğini unutmayın!

instagram-reklam-verme

2- Daha sonra Bussiness Manager sayfanızda Power Editor’u açarak ilk instagram reklamınızı vermek için kampanya oluştur butonuna tıklayın.

instagram reklam verme - instagram reklam ücretleri - instagram reklamları

3- Instagram reklam vermek için ilk olarak oluşturacağınız kampanya, reklam seti ve reklam adını belirleyin. Daha sonra Satın Alma Türü olarak Açık Arttırma’yı seçerek Reklam Verme Amacı’nızı belirleyin. Reklamlarınızın Instagram’da da gözükmesini istiyorsanız reklam verme amacı şu üç seçenekten biri olmalıdır: İnternet sitesi tıklamaları, mobil uygulama yükleme veya video izletme.

instagram reklam rehberi - instagram reklamı nasıl yapılır - instagram reklam vermek

Tüm bunları tamamladıktan sonra Instagram reklam kampanyanızı oluşturun.

4- Kampanyanızı oluşturduktan sonra Power Editor üzerinden aşağıdaki görselde de ok ile göstermiş olduğum sol taraftan Reklam Setlerini seçerek düzenlemeye geçelim. Bu kısımda “Reklam Alanı” bölümüne gelip Instagram seçeneğini de belirleyerek hazırlamış olduğunuz reklamın Instagram’da da çıkmasını sağlayabilirsiniz. Reklamınızın yalnızca Instagram üzerinde gözükmesini istiyorsanız bu alanda diğer Reklam Alanlarını kaldırabilirsiniz.

instagram reklam ücretleri - instagram reklam vermek - instagram reklam alma

5- Reklamı Alanı tercihinizi bitirdikten sonra yine sol kısımda bulunan klasör işaretlerinden aşağıda da okla gösterdiğim “Reklamlar” bölümüne tıklayarak reklam görünümünü düzenleyelim. Öncelikle reklamınızı 1. adımda hesap tanımlamış olduğumuz sayfayı seçerek bu sayfaya ve Instagram hesabına bağlayalım.

instagram reklam - instagram reklam verme - instagram reklam almak

6- Yine aynı bölüm üzerinden sitenizin adresini ve reklamınızın metin kısımlarını aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Facebook Reklam Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

instagram reklam almak - instagram reklamları - instagram reklam vermek

7- Yine aynı bölüm içerisinde reklamınızın görselini ve çıkacak butonu da düzenlemeyi unutmayın. Burada eklediğiniz görselin boyutlarının yüksek olmasına ve daha sonra kırpma işlemini yapmaya dikkat edin. Aksi halde reklamınız görünmeyecektir. Görseli Kırp seçeneğinden hem Instagram reklam verme için hem de Facebook reklamı için kolaylıkla sistemin görseli kırpmasını sağlayabilirsiniz.

instagram reklamları - instagram reklam ücretleri - instagram reklam nasıl verilir

8- Facebook reklamlarında olduğu gibi hedef kitleyi de belirledikten sonra tek yapmanız gereken aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi “Değişiklikleri Yükle” butonuna basarak reklamınızın onaylanmasını beklemek. Bu butona bastıktan sonra reklamınız, Facebook Reklam Yöneticisi içerisinde de görüntüleniyor olacaktır. Ayrıca hedefleme ile ilgili neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız Facebook Sayfa Beğendirme yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

instagram reklam servisi - instagram reklam almak - instagram reklam ücretleri

9- “Reklamınız onaylandı” bildirimi geldikten sonra Instagram reklam verme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız. Hayırlı olsun 🙂

Instagram reklam verme ücretleri ne kadar?

Instagram reklamları Facebook Power Editor tarafından sağlandığından Facebook reklamları ile aynı mantığa sahip. Yani vermek istediğiniz Instagram reklam ücretini günlük minimum 1,5 TL olacak şekilde siz belirleyebilirsiniz.

Instagram reklamları da Facebook reklam ücretleri ile eşdeğer şekilde reklam hedeflemelerine, gösterim ve tıklama maliyetlerine göre değişmektedir. Bunun için daha önce kullandığınız ve verim aldığınız bir Facebook reklam hedeflemesini tekrar kullanmanızı öneririm.

Sıkça sorulan sorular

Instagram reklam vermek isteyen birçok kişi farklı sorunlarla karşılaşıyor ve yeni açılan Instagram reklam ağında başarılı bir şekilde işlemlerini gerçekleştiremiyor. Siz de karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorum kısmından ileterek buraya eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram reklam verme sırasında sıkça karşılaşılan sorunlar ve çözümleri şu şekilde:

1- Instagram reklam seçeneği Power Editor’de görünmüyor. Ne yapmalıyım?

Çözüm: Instagram reklamları kullanıcılara yeni yeni dağıtılmaya başlandığından bu süreci hızlandırmak için öncelikli olarak yukarıda da anlattığımız gibi Facebook Bussines Manager hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınızı oluşturduktan sonra hala Instagram reklamları görüntülenmiyorsa Facebook Destek Hattına bir mail atıp durumunuzu anlatın. 1-2 gün içerisinde hem mail ile geri dönüş sağlıyor, hem de telefon ile arayarak instagram reklam verme sürecinde neler yapmanız gerektiğini sizinle paylaşıyorlar.

2- Instagram reklamları için bazı modelleri seçemiyorum. Neden?

Çözüm: Görsel iletişim yoluyla etkileşim artırmayı hedefleyen Instagram’da şu anda yalnızca üç reklam modelini kullanmanız mümkün. Bunlar internet sitesi tıklamaları, mobil uygulama yükletme ve video tanıtımı yapma. Bunun dışındaki reklam seçenekleri şu an için Instagram reklamları çerçevesinde kullanılamıyor.

Kimler Instagram reklam verme seçeneklerini kullanmalı?

Uzun süredir bahsettiğim ve birçok marka ve bireysel olarak sosyal medya yönetimi ile ilgilenen kişinin yanlış yaptığı şeylerden biri de tüm sosyal mecralarda markasının aktif olmasını istemek. Daha önce yazdığım Etkili Sosyal Medya Pazarlaması yazısında da detaylarını verdiğim en önemli şey markanızın yalnızca kitlesini bulundurduğu sosyal mecralarda bulunmasına dikkat etmek.

Instagram reklam vermek isteyen birçok marka şimdiden Instagram hesaplarını açıp hemen reklam vermeye başlamış olsa da geri dönüşler konusunda çok da başarılı olmadıklarını söylememiz mümkün. Bunun başlıca nedeni Instagram’ın o marka için uygun olmayışıdır.

Kısa süre önce yayın hayatına giren Instagram reklamlarını kullanmaya başlayan ve kullanıcıların rahatsızlık duyduğu reklamlar arasında elbette ki araç kiralama, bahis gibi birçok firma bulunuyor. Reklam bütçenizi doğru harcamak ve güzel geri dönüşleri alabilmek için hangi sosyal mecraları kullanmanız gerektiğini Markanız İçin Doğru Sosyal Medya Mecraları yazımdan öğrenebilirsiniz.

Instagram reklamları ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı yöneltebilir yada iletişim sayfasından benimle iletişime geçerek ücretli destek talebinde bulunabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Rehberi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

-İnstagrama Reklam Vermek İçin Neler Gereklidir?

Instagram’a reklam vermek için ilk etapta 2 şeye ihtiyacınız var:
Instagram hesabınızın tanımlandığı bir Facebook sayfası
Facebook reklam hesabı
Instagram ve Facebook reklamları aynı panel üzerinden verildiğinden böyle bir zorunluluk bulunuyor.

-İnstagrama Reklam Nasıl Verilir?

Öncelikle Facebook Business Hesabı sahibi de olmalısınız. Facebook Business Manager hesabınızı açtıktan sonra artık Instagram reklamlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Instagram reklamlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmek ve instagram reklam verme işleminiz için yazımızda paylaştığımız adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

66 Comments

 1. Ayda Gürsoy
  30 Ekim 2015 at 18:55

  Emeğinize sağlık. Sonunda sorunumu çözebildim. Şu anda reklam seçeneği olarak Instagram görünüyor. Ne kadar teşekkür etsem az doğrusu.

  Reply
  1. 31 Ekim 2015 at 10:21

   Ben teşekkür ederim, hayırlı olsun. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Reply
   1. ilker
    19 Nisan 2016 at 10:57

    biz instagramda satış yapan bir sayfayız.sponsorlu reklam vermeyi biliyoruz ama bu işin püf noktası ve etkili olabilmesi için ne yapmalıyız. Yani reklamın karşılığını alabilmenin püf noktası nedir. Bilgi verirseniz sevinirim.

    Reply
   2. Osman
    14 Aralık 2017 at 01:24

    Hocam yapılmıs bir tanıtım nasıl silinir

    Reply
    1. 14 Aralık 2017 at 11:53

     Merhaba Osman,
     Facebook için gönderinin sağ alt kısmında çıkan fiyat kısmına tıklayıp tanıtım ekranını açabilirsin. Buradan sol altta bulunan dişli çarka tıklayarak tanıtımı silebilirsin.
     Instagram’da da aynı şekilde tanıtıma çıktığın gönderi içerisinde tanıtımı silebilirsin. Profil tıklamaları gibi seçenekleri ise Reklamlar altında görebilirsin.
     Yerlerini bulmak zor gelirse Facebook Reklam Yöneticisi paneline girerek reklamının yanındaki yeşil olan aktif durumu, deaktive edebilirsin.

     Reply
 2. Ali Osman Kırcan
  30 Ekim 2015 at 18:57

  Hocam çok teşekkürler cidden. Sayenizde ilk reklamımı verebildim. Adım adım oldukça güzel anlatmışsınız.

  Reply
  1. 31 Ekim 2015 at 10:22

   Hayırlı olsun. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Takıldığınız noktalarda yardım isteyebilirsiniz.

   Reply
 3. 3 Kasım 2015 at 14:36

  Oğuz merhaba, önceki sorumda instagram reklam seçeneğinin pasif olmasıyla alakalı bir mesaj yazmıştım, onunla bir sorunumuz kalmadı fakat, power editor aracılığıyla reklam oluştururken bir fiyat ayrımı yapılmamakta, 2 sorum olacak.

  1. Facebook üzerinde reklam planı yaptığımızda bize diğer reklamları oluştururken olduğu gibi örnek 15 lira günlük harcama diyor, burada yazan tutar facebook ile instagram’ın ikisinin birlikte harcadığı tutar mı oluyor? Yoksa sadece instagram’a reklam verme gibi bir ihtimalimiz var mı?

  2. İlgi alanlarını facebook üzerinde seçtiğimizde bunu nasıl instagram’a uyarlayacaklar? Yani facebook sayfaları ile bir bağlantı zaten olmayacaktır, demek istediğim demografik bilgiler, yaş, cinsiyet, lokasyon vs. facebook üzerinde yaptığımız planlama instagram’a da aynı şekilde yansıyor mu?

  Reply
  1. 3 Kasım 2015 at 14:48

   Merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Sormuş olduğunuz soruları ayrı ayrı cevaplamaya çalışayım:

   1- Evet, orada yazan tutar eğer Instagram gösterimlerini de seçtiyseniz hem Facebook hem de instagram üzerinde yapılan harcamaların toplamıdır. Reklamınızın yalnızca Instagram üzerinde görünmesini istiyorsanız reklam verme aşamasında “Reklam Alanı” kısmında yalnızca “Instagram” bölümünü seçerek rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

   2- Instagram kullanıcılarının veriyi yanlış hatırlamıyorsam %78 gibi oldukça büyük bir kısmı Instagram hesaplarındaki paylaşımların Facebook’a düşmesi için iki hesabı birbirine bağlıyorlar. Bu izni verirken “Kullanıcı Sözleşmesi” içerisinde Facebook hesap bilgilerinize, ilgi alanlarınıza ve aktivitelerinize erişimde bulunuyor. Haliyle hesabını bağlayan kullanıcılar Facebook üzerindeki tüm verilerini Instagram’a da vermiş oluyor.

   Bu yüzden kolaylıkla Facebook Power Editor üzerinden belirlediğiniz reklamlar ilgili Instagram takipçilerine ulaşabiliyor. Her iki mecranın da sahibi olarak Facebook’un böyle bir çözüm bulması gayet normal. Bu yüzden evet, Facebook üzerinden yaptığın tüm hedeflemeler Instagram’a da yansıyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Reply
   1. 4 Kasım 2015 at 12:07

    Detaylı cevabın için teşekkür ederim, fakat bütçe belirleme kısmında facebook bize otomatik bir bütçe yazıyor örnek 7,5 TL bu fiyat yazarken aşağıda tüm facebook reklam seçenekleri işaretli ve instagram işaretli olmuyor, biz facebook’u tamamen kaldırdığımızda ve sadece instagram’ı seçtiğimizde fiyat halen sabit kalmaya devam ediyor, demek istediğim sadece instagram için ayrılacak bütçeyi facebook’un önerdiği olsun diye bir seçeneği işaretleme şansımız var mı yoksa buradaki tutarı instagram yaptığımızda yatırırımıza göre biz mi belirleyelim bir kriter olmadan, facebook önerisi olmadan.

    Reply
    1. 4 Kasım 2015 at 12:42

     7,5 TL olarak gösterilen tutar zaten Facebook önerisidir ancak buna bağlı kalıp kalmamak tamamen siz ait. Günlük 1,5 TL reklam limiti üzerinde verdiğiniz sürece yapmak istediğiniz yatırımın büyüklüğüne göre sizin belirlemeniz daha iyi olacaktır.

     Reply
 4. 13 Kasım 2015 at 11:22

  Oğuz, yine bilgilendirici bir yazı ile beğenimi kazandın. Fakat, şunu öğrenmek isterim. Instagram ile reklam yapmak hangi sektörler için uygundur ? Bu konu hakkındaki düşüncelerin nelerdir ?

  Reply
  1. 13 Kasım 2015 at 16:35

   Aslında görsel iletişimi kullanan tüm sektörler için instagram reklamları doğru şekilde düzenlenirse uygundur.

   Ancak yeni bir oluşum olduğundan kullanıcı tepkisi riskine girmek istemiyorlarsa şu an için daha çok outside aktiviteler, oteller, eğlence mekanları, yemek, spor, komedi gibi halihazırda Instagram’da belli bir kitleye sahip sektörlerin kullanmasını tavsiye ediyorum.

   Özellikle içerik üreticileri, haber siteleri gibi internet yayını yapan kişilerin şu an için uzak durmasını öneriyorum.

   Reply
   1. 15 Kasım 2015 at 19:02

    Cevabın için teşekkürler. Şimdilik uzak durmakta fayda var 🙂

    Reply
 5. 16 Kasım 2015 at 17:43

  Tekrardan merhaba, açık arttırma seçeneği ile reklam oluşturduğumuzda kısa videoları instagramda gösteremiyor muyuz? Video ekleme bölümünü göremedim.

  Reply
  1. 16 Kasım 2015 at 18:28

   Merhaba,

   Görüntüleyebiliyor olmanız gerekiyor. Metin, görsel düzenleme bölümünün hemen üzerinde açılıyor. Bu alandan videonuzu ekleyebiliyorsunuz. Eğer diğer reklam türlerinde sorun yaşamıyor, sadece video reklamlarda sorunla karşılaşıyorsanız Facebook destek ekibine bir mail atmanızı öneririm.

   Reply
 6. 8 Aralık 2015 at 17:53

  Güzel bir yazı olmuş okurken büyük zevk aldım teşekkür ederiz.

  Reply
 7. Onur Kılıç
  16 Aralık 2015 at 22:54

  Oguz Bey Size emailden nasil ulasa bilirim bir soru sorucagimda ?

  Reply
  1. 17 Aralık 2015 at 03:32

   Onur Bey Merhaba,

   mail(et)oguzveliyavas.com adresinden yada direkt olarak iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz

   Reply
 8. Burcu
  8 Şubat 2016 at 10:16

  Bilgiler için çok teşekkürler sayenizde takıldığım bir çok noktayı çözümleyebildim. Ancak bir sorum olacak Instagramda sponsorlu olarak çıktığımız bir gönderiye gelen yorumlara müdahale edebiliyor muyuz?

  Reply
  1. 8 Şubat 2016 at 11:54

   Merhaba Burcu, yardımcı olabildiğime sevindim. Yorumlar konusunda da şu an için çıkılan reklamlarda, yorumları düzenleme / silme gibi seçenekler maalesef bulunmuyor.

   Reply
 9. Ayca
  19 Mayıs 2016 at 22:56

  Merhaba ben mutfak eşyaları üzerine facebook sayfası olusturdum sponsorlu reklam yapmak istiyorum sizce yararlı olur mu yapmalimiyim?

  Reply
  1. 19 Mayıs 2016 at 23:15

   Ayça Hanım Merhaba,

   Elbette ki yararlı olacaktır. Belli bir miktar bütçeniz varsa, özellikle de kadınlara yönelik bu tarz sayfalar için doğru reklam ile çok büyük kitlelere ulaşmak mümkün.

   Reply
 10. Eray
  14 Haziran 2016 at 08:22

  Merhaba.Reklam oluşturdum ancak 1 kişi bile gelmedi sayfama. Bu normal mi ?

  Reply
 11. Zeynep Ezgi
  8 Ağustos 2016 at 10:11

  Merhaba, iyi çalışmalar,

  Daha önce birçok kere instagram ve facebook reklamı verdik. 18-45 yaş kadın kitle potansiyel erişim facede 10milyondan fazla, instagramda ise 5.5 milyon civarındaydı. Şu an reklam vermek istiyorum, facebook yine aynı rakamlarda çıkıyor ama instagram potansiyel erişim sayısı 5 milyonalrdan 590binlere inmiş görünüyor. nasıl olabilir bu?

  Reply
  1. 8 Ağustos 2016 at 13:10

   Zeynep Hanım Merhaba,

   Belirttiğiniz kitleye reklamveren kişi sayısı arttıkça rekabet oranı da artmakta, haliyle toplam erişim rekabeti azaltmak için düşmektedir. Hedef kitlenizi çeşitlendirerek bu sorunu aşabilirsiniz.

   Teşekkürler.

   Reply
 12. 22 Eylül 2016 at 17:05

  merhaba,
  yaptığınız yararlı çalışma için çok teşekkürler.
  instagramda reklam verdim, insanlar gönderiyi beğeniyorlar ama ben daha çok instagram hesabımı takip etmelerini istiyorum. bir günde 200’ün üzerinden beğenme oldu ama takip sayısı çok az. nasıl bir yol izleyebilirim, tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

  Reply
 13. Ahmet
  27 Ekim 2016 at 10:45

  Merhaba Oğuz bey, instagram işletme profiline geçtiğinden beri inst. Üzerinden de direk reklam veriliyor bildiğiniz gibi fakat kendi hesabımdan reklam vermek istediğimde yoneticinizle iletişime geçiniz uyarısı alıyorum bunu nasıl duzeltirim bilgi alabilirmiyiz

  Reply
  1. 27 Ekim 2016 at 11:03

   Ahmet Bey Merhaba,

   [email protected] adresine aldığınız uyarının ekran görüntüsünü iletebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

   Teşekkürler.

   Reply
   1. Ahmet
    27 Ekim 2016 at 14:12

    Çok teşekkürler gönderiyorum şimdi

    Reply
 14. Hasan arslan
  18 Kasım 2016 at 01:28

  Sa abi yazin cok guzel olmus eline saglik ama ben bir sorunla karsilasiyorum instagramda relami verirken odeme yonteminde kuveyt turk banka kartimla eklemeye calistm ama soyle bir yazi cikti hesabiniz kitli mi ne yaziyordu abi musteri hizmetleriyle gorusun diyordu aradm hesabiniz Aktif dedi odeme yontemini nasil yapacagim lutfen yardim et abii

  Reply
  1. 18 Kasım 2016 at 02:09

   Hasan Merhaba,

   Banka kartın online alışverişe açık olmayabilir. Bu yüzden de Facebook kabul etmiyordur. Bankanda ön ödemeli bir kredi kartı yada Migros’lardan ininal kart alıp bunlara yükleme yaparak reklamlarını verebilirsin.

   Teşekkürler.

   Reply
   1. Hasan arslan
    18 Kasım 2016 at 10:47

    Abi bana nasil yardimci oldugunu anlatamam ya tesekkur ederim abi hersey icin eline koluna saglikkk

    Reply
 15. serdar derin
  19 Kasım 2016 at 10:12

  merhaba. reklam yapmak isterken ‘bu reklamın instagram’da gösterilmesini engelleyen bir uyumsuzluk var’ uyarısı alıyorum bır turlu reklam veremıyorum

  Reply
 16. Rabia
  23 Kasım 2016 at 18:48

  Bende 1 yildir instagram actim guzel urunlerim var herkes beyeniyo satis yok yardimci olabilirmisiniz ihtiyacim var

  Reply
 17. Rabia
  23 Kasım 2016 at 18:49

  Satis yapamiyorum lutfen eksiklerimi soylermisiniz yada satis puf noktasi lutfen

  Reply
 18. 29 Kasım 2016 at 16:11

  oğuz bey merhaba peki facebook sayfası olmayan sadece instagram hesabı olan kişiler nasıl reklam verecek. Benim facebook sayfam yok sadece instagram hesabım var ve instagramdaki bir gönderim için reklam vermek istiyorum. Bunun illa facebook sayfamda da mı olması gerekiyor.

  Reply
  1. 29 Kasım 2016 at 21:29

   Businness Manager kullanıyorsunuz Instagram hesabınızı direkt oraya tanımlayarak yada Instagram işletme hesabı açarak da reklam verebilirsiniz. Ancak benim önerim göstermelik de olsa bir Facebook sayfası açmanız ve bu şekilde vermeniz olur.

   Reply
 19. ilker
  2 Aralık 2016 at 18:08

  merhaba.ben şunu merak ediyorum. Daha önce bende reklam verirken ilk başta etkileşimi işaretliyrodum fakat beğeni çok gelirken sipariş almakta zorlanıyordum. Etkileşimi işaretlememiz doğrumu acaba ?

  Reply
  1. 3 Aralık 2016 at 17:20

   İlker merhaba, reklamlarını internet sitesi tıklamaları olarak mı veriyorsun? Bir internet siten var mı?

   Reply
   1. ilker tören
    6 Aralık 2016 at 22:42

    Hayır sadece instagram üzerinden satıs yapıyorum

    Reply
 20. Umut
  6 Ocak 2017 at 22:22

  Ya dediklerinizi yapıyorum her açıdan denedim ama olmuyor reklamınız onaylanmadı diyor sürekli instagramda butik sahibiyim

  Reply
 21. Onur Arca
  7 Nisan 2017 at 17:19

  Merhaba. Web sitenizi ilk kez ziyaret ettim ve şu an 10 sekme açık keyfile okumaya başladım. Bir sorum olacaktı, Genelde yönettiğim sayfalarımda facebook ve ınstagram eş zamanlı gönderi yayınlıyorum. Reklamları da çoğu zaman facebook ve instagramda yayına veriyorum. Ancak müşteriler böyle olduğu zaman Instagramda paylaşılan gönderide beğeni artışı olmayınca sızlanıyor ve açıklayamıyorum. Yani facebookta paylaştığım gönderimi seçip face ve ınstagramda reklam yapıyorum ancak müşteri instagramda paylaşılan gönderisinde o etkileşimi görmek istiyor. Böyle bir durumda Instagram için ayrı reklam oluşturup Mevcut Gönderi Kullan değil de Yeni Reklam Oluştur ile yaparsam bu sıkıntıyı çözmüş oluyor muyum? Yani oradan oluşturduğum yeni reklam benim facebook gönderime fotoğraf paylaşmışım gibi düşüyor mu acaba?

  Reply
  1. 7 Nisan 2017 at 19:25

   Merhaba Onur, öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Belirttiğim sorunu danışmanlık hizmeti verdiğim birçok firmada ben de yaşadım. Çözüm olarak şu şekilde yapabilirsin ki müşterinin kafası rahat etsin:

   1) Facebook’ta yayınladığın gönderiye yalnızca Facebook’ta reklam çık.
   2) Instagram gönderilerin için ise Instagram işletme hesabına geçiş yapıp reklam hesabını ilişkilendir. Böylece Facebook’tan bağımsız olarak Instagram’daki gönderilerini de direkt uygulama içerisinden öne çıkartabilirsin.

   Reply
 22. merve
  18 Mayıs 2017 at 15:00

  Merhaba birden fazla görsel yüklemek istiyorum yalnız hata oluşuyor coursel seçimide yok ne yapmalıyım

  Reply
 23. Gülçin Karataş
  6 Haziran 2017 at 04:39

  Hocam merhabalar ;
  Benim birden fazla facebook sayfam var. instagrama bağlamak istiyorum her ikisini de nasıl bir çözüm bulabilirim. Internette bununla ilgili hiç demeç yok 🙁 bilgi verirseniz cok mutlu olurum.
  Iyi günler, iyi çalışmalar

  Reply
  1. 6 Haziran 2017 at 11:17

   Merhaba,
   Maalesef yalnızca 1 adet FB sayfanızı Instagram hesabınıza bağlayabilirsiniz.
   Teşekkürler.

   Reply
 24. Mehmet ERÖZKAN
  9 Haziran 2017 at 16:51

  Merhaba elinize sağlık. Benim sorum bu toplam bütçeyi 4,5 TL olarak 1 günlüğüne ayarladım banka hesabımı girdim işlemi tamamladıktan sonra intagram benden hergün mü 4,5 lira kesecek yok bu sadece bir kerelik kesim mi olacak ?

  Reply
  1. 10 Haziran 2017 at 01:01

   Merhaba,

   Reklamınızı 1 gün olarak ayarladıysanız Instagram sizden yalnızca 1 kere bu ücreti kesecektir.

   Reply
   1. Mehmet ERÖZKAN
    10 Haziran 2017 at 09:39

    4,5 tl 3 gün seçersem ne olacak peki?

    Reply
    1. 11 Haziran 2017 at 00:51

     Günlük bütçe seçerseniz her gün 4,5 TL olarak devam eder. Ancak toplam 4,5 TL seçip 3 gün olarak belirlerseniz, her gün 1,5 TL’lik reklam ile devam etmiş olursunuz.

     Facebook ve Instagram ilk reklamınız hariç ödemelerinizi aynı gün kesmez. Birkaç gün içerisinde harcama tutarlarınıza bağlı olarak çeker.

     Reply
 25. busra
  19 Temmuz 2017 at 00:40

  Belirlediğimiz ücret ile reklamların gösterilmesi arasındaki orantı nedir peki? mesela günlük bütçeyi 10 tl olarak belirlemiş olsak bundan geri dönüş ortalama ne olur?

  Reply
  1. 19 Temmuz 2017 at 07:15

   Merhaba Büşra,

   Hedef kitleni doğru belirlediysen harcanan ücret ile reklam gösterim sayısı doğru orantılı olarak artacaktır. Ancak günlük 10 TL ile ne kadar geri dönüş alabileceğini, sektörünü, kitleni ve reklamını görüp denemeden bilmemiz imkansız. Hediyelik eşya satan bir site için bu tutar ile günde 1-2 satış alabileceğin gibi, gayrimenkul sektöründe 50 tane form toplayabilirsin. Verdiğim tutarlar örnek, gerçek değil. Belirtmek istediğim sektörün, reklam türün ve reklamına bağlı olarak bu oranların değişebileceği.

   Reply
   1. busra
    25 Temmuz 2017 at 15:50

    teşekkür ederim 🙂

    Reply
 26. Esra
  7 Ağustos 2017 at 00:47

  Merhabalar. Instagramda reklam verdik. Fakat aktif olmasina, 3 saat geçmesine rağmen hala toplam 0 kez görüntülendi 0 hesaba erişti yaziyor. Sebebi ne olabilir? Teşekkürlerr

  Reply
  1. 7 Ağustos 2017 at 09:39

   Esra Hanım Merhaba,

   Facebook ve Instagram reklamlarında bu hatayı görmeniz aslında reklamınızın onaylanmadığı anlamına geliyor. Bazen bu tür hatalar verebiliyor Facebook. Reklamınızı kapatıp silin. Sıfırdan bir reklam oluşturun. Sonrasında Bussiness Facebook üzerinden sorununuzu anlatan bir mail atın Facebook’a. Bazı durumlarda reklamınızın tam anlamıyla yayına girmesi 24-48 saate kadar sürebiliyor.

   Reply
   1. Esra
    7 Ağustos 2017 at 11:38

    Dediğiniz şekilde yaptım. Çok tesekkur ederim yardımlarınız için ?

    Reply
 27. Onur
  19 Ağustos 2017 at 23:00

  Merhaba instagram hesabım üzerinden daha önce günlük 30 dolar bütçe ile verdiğim rekleamlardan işletmem adına güzel geri dönüşler alıyordum.. fakat şuan aynı bütçe ve aynı hedef kitleyi oluşturmama rağmen reklamın erişildiği kişi verileri dahi çok düşük.. bunun sebebi nedir?

  Reply
  1. 22 Ağustos 2017 at 11:36

   Merhaba,

   Instagram ve Facebook, çok fazla reklamveren ve rekabetten dolayı sürekli olarak aynı hedef kitleye reklam vermenizi istemez. Haliyle aynı bütçe ile aynı hedef kitleye reklam vermeye devam ettiğiniz sürece reklamlarınızın erişiminde düşme olması gayet normaldir. Tavsiyem yeni hedef kitleler ile reklamlarınızı güncellemeniz. Hedef kitleler ile ilgili olarak Facebook Hedef Kitle Belirleme yazımı inceleyebilirsiniz.

   Reply
 28. buket
  30 Ocak 2018 at 18:05

  Merhaba Oğuz bey, facebook reklamında işletme tanıtımı seçeneğinde sürekli tanıtım oluştur seçeneği var. Bu, biz reklamı pasif hale getirmediğimiz taktirde her gün yayınlanacak ve bizden her gün belirlediğimiz tutarı çekecek mi demek oluyor?

  Reply
  1. 2 Şubat 2018 at 11:10

   Merhaba Buket Hanım,

   Evet sürekli tanıtımda pasif hale getirene kadar işletmenizin tanıtımı devam edecektir.

   Reply
 29. Harun
  5 Şubat 2018 at 10:47

  İntagramda reklam verdim ilk 2 reklamım verildi şuanki reklamlarım ise onaylanıyor fakat harcama yapmıyor sebebi nedir ?

  Reply
  1. 7 Şubat 2018 at 13:53

   Harun Bey Merhaba,

   Aldığınız hataları [email protected] adresine mail olarak, ekran görüntüleriyle birlikte gönderirseniz yardımcı olmak isterim.

   Reply
 30. Semih
  25 Aralık 2018 at 18:44

  Oguz hocam instagramdan reklam vermek icin kredi kartimi yoksa hesap kartimi kullanilmali

  Reply
 31. Enes
  21 Nisan 2020 at 20:55

  1-Oğuz bey ben reklamı 40 güne yaymak ile 5 güne sıkıştırma (aynı bütçe ile ) arasında bir fark var mı? 2- Ve reklam bittikten sonra tekrar aynı post veya farklı post aynı kişilere gösterilmemesi daha farklı insanlara ulaşması için ne yapabiliriz . ( aynı hedef kitleyi kullanarak çünkü zaten hedef kitlenin hepsine verdiğimiz reklamlar ulaşmıyor.)

  Reply
 32. Samet Sağlam
  9 Ağustos 2020 at 23:55

  Merhaba, Yazılarınızı dikkatle okuyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.
  İnstagram reklamları hakkında ufak bir sorum var facebook ve instagram reklamları veriyor yayınlıyor ve gayet tecrübeli durumda hissediyorum. Fakat tek merak ettiğim bir facebook sayfasında etkileşim metodunu seçerek aşağıdan sayfa beğenmesi ni işaretlediğimizde verdiğimiz bütçe oranında sayfamıza beğeni alabiliyoruz. Fakat instagram’da bu çalışmıyor etkileşim yaptığımızda gönderimizle etkileşim oluyor beğeni yorum vs fakat hesabımızı takip etmiyorlar. takipçileri sponsorlu bile versek yinede doğal olarak kazanmamız grekiyor. benim atladığım bir konumu var acaba ben bütçem karşılığında facebook sayfam için olduğu gibi instagram hesabımında takipçi kazanımına yönelik reklam çıkmak istiyorum. Konu ile ilgili aydınlatırmısınız bizi ?

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ