Markanız İçin En Doğru Sosyal Medya Mecraları

sosyal medya mecralari

Geçtiğimiz günlerde benim de bir süredir aklımda olan ancak bir türlü başlayamadığım sosyal medya yönetimi üzerine detaylı bir rehber oluşturma fikrine bir arkadaşımın isteğiyle başlamış bulunuyorum. İlk konum olarak ise markanız için kullanmanız gereken en doğru sosyal medya mecralarını ele almak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Facebook, Twitter, Youtube, Pinterest vs derken sosyal medya mecraları sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Tüm bu mecralarda aktif olarak markanızın sosyal medya yönetiminin yapılması neredeyse imkansız bir hale geldi. Tüm sosyal medya mecraları içerisinde belli bir ölçüde bulunmak yerine, markanız için en doğru sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Markanız için hangi sosyal medya mecraları kullanılmalı?

Markanızın bulunduğu sektöre, faaliyetlerine ve hedef kitlesine göre değişecek bu sorunun yanıtı için birkaç örnek üzerinden ilerlememiz daha doğru olacaktır. Öncelikle markanızın hedef kitlesi ve müşterilerinin nelerden hoşlandığını veya markanız ile ilgili diğer firma takipçilerinin en etkin geri dönüşleri hangi sosyal medya mecraları üzerinde yaptığını tespit etmemiz gerekiyor.

 

Aşağıda Türkiye’de sosyal medya kullanımına özen gösteren farklı kitleleri ve bu kitlelerin hangi sosyal medya mecraları içerisinde ne denli aktif olduğunu birlikte inceleyip markanız için en doğru kitleyi ve kullandıkları sosyal medya mecralarını tespit edelim.

Markanızın veya projenizin gençlere yönelik ürünler veya içerikler sunduğunu ele alalım. Türkiye’de özellikle son 2 yıl içerisinde genç kitlenin mobil cihaz kullanım oranları ve sosyal medya aktivite oranlarının ne denli artığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Toplu taşıma araçlarından tutun, eğlence merkezlerine kadar artık konuşan gençlerin yerini kafasını eğmiş telefonu ile ilgilenen kişilerin aldığını görüyoruz.

Peki gençler en çok hangi sosyal medya kanallarını kullanıyorlar? Bu soruya net bir cevap vermek ne kadar zor olsa da sosyal medya mecraları içerisinde lider konumunu koruyan Facebook, listemizin başında yer alıyor. Ortalama bir Facebook kullanıcısı günde minimum 10 defa hesabını kontrol ediyor. Konu gençler olunca ise bu rakam ortalama 20 defa hesap kontrolünü gösteriyor.

 

Gençler 20 kere Facebook hesaplarını kontrol ediyor da benim markama ne yararı var diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada markanız için gençlere yönelik sunduğunuz içerikler ile ön plana çıkma konusu devreye giriyor. Sosyal medya yönetimi yazı serimin devamında bu konuyla ilgili detaylı bilgi de vereceğim. O zamana kadar yaratıcı içerik oluşturma yazımın faydalı olacağını düşünüyorum.

Facebook’un ardından gençler arasında en sık kullanılan sosyal medya mecraları içerisinde elbette ki Twitter geliyor. İnsanların 140 karakter ile ne yaptıklarını anlatmaları üzerine kurulan mikro blog, kısa sürede gençlerin tepki, duygu ve özlü sözlerini paylaştığı bir platform haline geldi.

 

Markanız veya projeniz için etkin bir biçimde Twitter kullanımı,  yine hedef kitlemiz olan gençlerin diliyle yapılan paylaşımlardan geçiyor. Özellikle gündemde olan ve gençlerin ilgi gösterdiği sosyal medya trendlerini markanıza uyarlamanız ve komik bir dil ile sunmanız, markanızın sosyal medya bilinirliğini kısa sürede artıracak bir silah. Kullanmaktan çekinmeyin!

Genç kitle için kullanıcı sayısında üçüncü ancak etkileşim konusunda son 6 aydır lider konumunu koruyor Instagram geliyor. Genç hedef kitleye hitap eden bir proje veya markanız için sosyal medya mecraları içerisinde en öne çıkabileceğiniz platformun Instagram olduğunu söylemek mümkün.

 

Bu yüzden de Instagram paylaşımlarınızın güncelliği ve gündemi yakalayabiliyor olması çok önemli. Facebook için ortalama olarak 10-20 arasında değişen kontrol miktarı Instagram’ın son verilerine göre 20-40’ı bulabiliyor.

Tavsiye konu başlıkları: Popüler diziler, futbol, sosyal medya trendleri, komik paylaşımlar

Genç hedef kitleden sonra gelelim çalışan kesime. 25-40 yaş arası olarak belirlediğimiz bu hedef kitlede de en çok kullanılan sosyal medya kanalı olarak Facebook’u görüyoruz. Ancak gençlere nazaran daha bilgi içerikleri paylaşımların çalışan hedef kitle için etkileşim aldığını belirtmek istiyorum.

facebook-reklamlari-platformlar

Genç hedef kitle için kullanmanızı önerdiğim biraz daha geniş konuşma dilinin bu hedef kitle içerisinde ters tepki alma oranı ise oldukça yüksek. Bu yüzden reklam çalışmalarınız ve sosyal medya yönetimi için yaptığınız paylaşımlarda resmiyet ile samimi dil arasında ince bir çizgiyi tutturuyor olabilmeniz çok önemli.

Türkiye içerisinde sosyal medya mecraları ve yoğun olarak etkileşim gösteren iki kitleyi böylece incelemiş olduk. Şimdi gelelim markanız ile ilgili hedef kitlenizin yanında etkileşim oranını en yükseğe taşıyabileceğiniz platformları belirlemeye. Bunu belirleyebilmek için markanızın müşterilere ne sunduğu, yani ürününüz veya hizmetiniz en büyük kriterimiz olacak.

Ürün veya hizmete göre sosyal medya mecraları içerisinde en yüksek etkileşim oranları ve etkileşim türleri şu şekilde sıralanıyor:

Facebook: Ürün tanıtımı, promosyon, haber/içerik, site trafiği oluşturma

Twitter: Anlık paylaşımlar, sorun çözümü, destek

Instagram: Sosyal medya bilinirliği, ürün satışı, ürün tanıtımı, marka iletişimi

Bir sonraki sosyal medya yönetimi yazımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Comment

  1. 19 Eylül 2015 at 09:44

    Güzel bilgilere değinmişsin, eline sağlık, diğer konu başlıklarını da yakın zamanda bekliyorum 🙂 Özellike facebook ve instigram ağırlıklı örnekler ile ilerlenirse daha iyi olacaktır.

    Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ