Facebook Özel Dönüşüm Oluşturma

Bir içeriğiniz veya ürününüz için anlık Facebook reklamlarını kullanmanız oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken hedef kitlenizi, bütçenizi ve görselinizi belirleyerek reklamınızı yayına almak. Ancak işleri biraz daha ilginçleştirip Facebook özel dönüşüm reklamları ile yalnızca sitenizdeki belli tarz içeriklerinize veya ürünlerinize bakan kişilere yönelik olarak reklam yayınlamanız, emin olun Facebook reklamlarının gücünü tam anlamıyla farkettiğiniz an olacaktır.

Peki reklamlarınız için Facebook özel dönüşüm nasıl oluşturacaksınız? Özel dönüşüm oluşturmanın size faydası ne? Gelin, bir süredir denediğim çok ufak bir örnek ile reklam performanslarınızın ne denli değişebildiğine birlikte bakalım.

Geçtiğimiz sene içerisinde hem site trafiğimi artırmak hemde daha sonra yazacağım konularda tam anlamıyla  yazı ile ilgili birebir hedef kitleyi yakalayabilmek için birkaç yazı yayınladım. Bunlardan biri de Instagram Açma yazımdı.

[onerilen id=”2771″ icon=”populer”]

Bu yazımı yayınladıktan 2 ay sonra Google’da ilgili aramalarda ilk 3 sıraya girmesi, bundan sonra Instagram ile ilgili yazacağım tüm yazılar için ana hedef kitlemi yakalayabilme şansını tanıdı. Peki bunu nasıl yaptım?

Facebook Dönüşüm Pikseli Rehberi yazımda detaylı olarak sitenize giren kişileri Facebook veya Instagram’da nasıl hedefleyeceğinizi anlatmıştım. Buna ek olarak Facebook, reklamverenler için çok daha spesifik hedefleme yapmanızı sağlayan bir özelliğe daha sahip: Özel Dönüşümler!

Facebook özel dönüşüm nasıl oluşturulur?

Facebook reklamlarınız için özel dönüşüm oluşturmak için öncelikle Reklam Yöneticisi sayfanıza girip Araçlar kısmına gelmeniz, buradan da aşağıda da okla gösterilen “Özel Dönüşümler” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

facebook özel dönüşüm - hedef kitle oluşturma - facebook reklamları

NOT: Aşağıdaki işlemleri yapabilmek için halihazırda aktif olarak Facebook Pikseli kullanıyor olmanız gerekiyor.

Facebook reklamları için özel dönüşüm oluşturma

Özel Dönüşümler sayfasını açtıktan sonra sol üst köşede gördüğünüz  “Özel Dönüşüm Oluştur” butonuna tıklayın. ( 1 ) Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir.

Burada sitenizde bulunan belli sayfaları ziyaret eden kişileri tespit etmek için “URL Eşittir” seçeneğine tıklayalım. ( 2 )

Hemen altında eklemek istediğiniz internet sayfalarını gireceğiniz bölüm geldiğinde, eklemek istediğiniz URL’leri bu alana ( 3 ) tek tek yapıştırın.

Tüm URL’lerini yapıştırdıktan sonra Kategori bölümünden ( 4 ) bir üst alana eklediğiniz URL’lerin hepsinde bulunan Facebook pikselinizin olayını seçin ve “İleri” tuşuna basın. Çıkacak ekrandan özel dönüşümünüze bir isim verin ve oluştur butonuna tıklayın. Tebrikler, yapmanız gereken her şey bu kadar!

Peki şimdi ne olacak?

Yazının başında, Instagram ile ilgili ana hedef kitlemi oluşturmak için “Instagram Açma” diye bir yazı yazdığımı belirtmiştim. Bu sayfa ile ilgili bir de özel dönüşüm oluşturdum ve zaman içerisinde bu özel dönüşüm içerisinde yeni Instagram hesabı açanların birikmesini seyrettim.

Aradan geçen birkaç ay sonrasında ise “40 Adımda Instagram Takipçi Artırma” adı altında oldukça kapsamlı bir yazı yayınladım. Elimde yeni Instagram hesabı açan kişiler varken bu yazımın reklamını yapmam ve siteme birebir ilgili kişileri çekmem oldukça kolay, sonuçları ise muazzam oldu.

Uygun bir görsel ile ” Instagram hesabınızı açtınız! Peki hızlıca takipçilerinizi artırmaya ne dersiniz? ” metniyle reklamımı yalnızca bu özel dönüşümdeki kişilere gösterecek şekilde yayına aldım. Reklamlarım hem bu kişilerin Facebook hesabında, hemde Instagram akışlarında yer almaya başladığında tıklama oranları bir gün içerisinde tavan yaptı.

Özel dönüşüm ile Facebook reklamı verme

Direkt olarak kendi sitem üzerindeki bir yazıdan elde ettiğim kişilere reklam göstermem nedeniyle de verdiğim reklamda internet sitesi tıklaması başına tutar 2 kuruşa kadar düştü!

“Tek bir yazı için 64 TL harcamışsın, çok değil mi? Ne elde ettin ki?” dediğinizi duyar gibiyim.

Reklamlarımı yayınlamadan önce bu sayfaya özel Adsense reklamları oluşturarak harcadığım tutar ile kazandığım tutar arasında dengeyi de ölçtüm. Facebook reklamları için 1 hafta boyunca harcadığım 64 TL, sadece bu sayfada bulunan Adsense reklamımdan 1 haftada 163 TL kazanmamı sağladı.

Facebook özel dönüşüm reklamı ile kazanç sağlama

Tabi ki sonuç bununla da bitmedi! Yine bu yazım üzerinden benimle iletişime geçen 3 kişiye ücretli olarak Instagram reklam verme konusunda yardımcı olarak iki haftanın sonunda 600 TL daha kazandım.

Toplamda harcadıklarım: 64 TL + 2 saat ( özel dönüşüm oluşturma, reklamları düzenleme )

Toplamda kazandıklarım: 763 TL + 245 yeni mail abonesi

Hem markanız hemde benim gibi internet sitesi sahipleri için çok ufak efor harcayarak içeriğinizden veya ürününüzden hakettiği parayı kazanmak Facebook özel dönüşüm reklamları ile işte bu kadar kolay!