Instagram’dan Satış Yapmak | En İyi Yöntemler

instagram satış yapmak - instagram ürün satışı yapmak - instagramdan satış yapmak

Instagram’dan satış yapmak, özellikle bir mağaza açacak bütçesi olmayan satıcılar için oldukça güzel bir alternatif. Bununla birlikte markaların da satış ve pazarlama faliyetlerini son 1 senedir yoğun olarak bu platform yönlendiriyor olması, Instagram’ın ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunun en büyük göstergesi. Peki Instagram satış yapmak  için gerçekten de bu kadar iddialı bir platform mu? Instagram’dan satış yapanlar, bu platformdan ne kadar kar ediyor?

Bu yazı içerisinde Instagram’dan satış yapmak isteyen kullanıcılara nereden başlamaları, nasıl devam etmeleri ve hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini tüm detaylarıyla, müşterilerim ile birlikte denemiş olduğumuz yöntemler üzerinden anlatmak istiyorum.

Instagram’da satış yapmak üzerine bu yazıda bulabileceklerinizi aşağıda sizlerle de paylaşarak hızlı kullanım kolaylığı sağlamış olayım. Böylece dilediğiniz veya takıldığınız konuya tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz. Bu yazı uzun bir rehber olmasına rağmen tavsiyem en baştan başlayarak sonuna kadar tüm detaylarıyla yazıyı sindirerek okumanız.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Konu Başlıkları

 1. Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler
 2. Instagram Satış Hesabına Başlangıç
 3. Instagram Satış İçerikleri Nasıl Olmalı?
 4. Instagram Satış Reklamları Nasıl Yapılır?

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden satış yapmak doğru planlama ile sektörünüze göre en iyi yatırımınız olabilir. Ancak daha başlangıçta dikkat etmeniz ve yapılması gereken onlarca şey ile karşılaşabilirsiniz.

instagram satış yapmak - instagramdan satış yapmak - instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler

İster instagram kıyafet satışı ister kozmetik ürün satışı üzerine yoğunlaşacak olun, sektörünüz ne olursa olsun daha başlangıçta aşağıdaki her maddeyi ayrı ayrı özenle yerine getirdiğinizden emin olmadan Instagramda satış yapmaya başlamayın!

1. Hedef kitle belirleme

Instagram’da satış yapmaya karar verdiniz. Birbirinden harika da ürünler üretiyorsunuz. Peki ürünlerinizi kime satacaksınız? Instagram’da satış yapan onlarca kişi varken insanlar neden özellikle sizin ürünlerinizi almak istesin? Cevabı aslında oldukça basit, “hedef kitleniz“.

Peki Instagram’da sizi bekleyen hedef kitlenize nasıl ulaşacaksınız? Instagram’dan satışını yapmak istediğiniz ürünlerin, diğer satıcılardan bir farkı varsa öncelikle buna odaklanmanızda fayda var. Gelin, hep birlikte bu farkları nasıl tespit edip, hangi notları almamız gerektiğine bir bakalım.

 #  Kendi üretiminiz tamamen el yapımı, butik ürünler satmayı planladığınızı düşünelim. Diğer instagram butiklerinden ayrıldığınız ilk nokta “el yapımı” ürünler satıyor olmanız olacaktır. Hedef kitlemizi belirlerken kullanmak için “el yapımı” notumuzu bir kenara yazalım.

 #  Ayrıca bir de internet sitesi yaptırdığınızı veya farklı bir internet sitesinde sanal mağaza açtığınızı farz edelim. Bu demek oluyor ki insanlara, rakiplerinizden farklı olarak Instagram’da güvenli ödeme seçeneği yada direkt kredi kartlarından taksitli alışveriş şansı sunabilirsiniz. Bunları da hedef kitle notlarımız arasına ekleyelim.

 #  Sattığınız ürünler 7’den 70’e herkese mi hitap ediyor? Yoksa belli bir yaş aralığındaki kişilerin ürünlerinizi satın alması daha mı doğru? Samimi olarak bu soruyu yanıtlamanız, doğru hedef kitlenize ulaşmanız ve yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz Instagram satış teknikleri için oldukça önemli. Diyelim ki son trendlere uygun, genelde 15-35 yaş arası kadınların tercih ettiği kıyafetleri satıyorsunuz. Hemen yaş kriterlerimizi de notlarımıza ekleyelim.

Hedef kitle ile ilgili notlarınızı yukarıda verdiğim 3 örneğe benzer şekilde ne kadar artırabilirseniz sizin için o kadar faydalı olacaktır. Buradaki asıl amacımız diğer instagram hesaplarından farklı olarak sizin insanlara neler sunabileceğinizi belirlemek ve “ana hayran kitlenizi” oluşturmak.

Eğer hedef kitleniz için farklılıklar bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız aşağıdaki “Doğru Facebook Hedef Kitle Oluşturma” yazımı okuyarak daha ayrıntılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte benzer ürünler için Instagram’da satış yapan rakiplerimizden farklı noktalarımızı belirledik:

 • El yapımı ürünler
 • Kredi kartı ile ödeme
 • Güvenli ödeme
 • 15-35 yaş arası kadınlar
 • Son trend ürünler

Instagram kıyafet satışı için hedef kitle anahtar kelimelerimizi belirledikten sonra bir sonraki adım ile devam edelim.

2. Rakip analizi yapmak

Hedef kitlemizin ana kriterlerini belirledikten sonra “Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler” bölümünün en önemli adımı olan rakip analizi kısmına geldik. Bu bölümde rakiplerimizi yani benzer instagram satış hesaplarını belirleyerek, bu hesaplardan farklı neler yapabiliriz, hangi noktalarda bir adım önlerine geçebiliriz adım adım birlikte bakacağız.

Hedef kitle belirleme kısmında ana hayran kitlemizi oluşturmak için çıkardığımız anahtar kelimeleri tekrar bir gözden geçirelim:

 • El yapımı ürünler
 • Kredi kartı ile ödeme
 • Güvenli ödeme
 • 15-35 yaş arası kadınlar
 • Son trend ürünler

Şimdi bu anahtar kelimeler ile ilgili hem Instagram’da satış yapan hemde farklı platformda aktifliğini devam ettiren “neredeyse tüm rakiplerimizi” aşağıdaki adımları takip ederek bulalım:

 1-  Yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimeleri baz alarak insanların bu konuda arama yapabileceğini düşündüğümüz benzer anahtar kelimeler türetmekle işe başlayalım.

Örneğin “el yapımı elbise modelleri”. Hemen Google üzerinden “el yapımı elbise modelleri + instagram” şeklinde aratarak bu konuda instagramda satış yapan kişileri belirleyerek rakip notlarımıza ekleyelim.

instagramda satış nasıl yapılır - instagram üzerinden satış yapmak - instagram satış yapmak yasal mı

 #  Benzer şekilde farklı kelime ve kelime grupları türeterek “+ instagram” ekiyle aratmaya devam edin. Size yakın ürün ve müşteri kitlesine sahip sayfaları not ederek devam edin. Kelime türetmekte sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki yazımdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 #  Google’daki aramalarınız ile birçok rakibinizi yukarıdaki metod ile bulmanız mümkün ancak siz yine de bunlara ek olarak Instagram üzerinden de benzer kelimeleri aratarak rakip notlarınızı artırabileceğinizi unutmayın!

 2-  Instagramdan satış yapmak şu anda birçok firmanın tercihi olsa da hedef kitlenizi oluşturan insanların tamamı, bir önceki metod ile bulduğunuz rakiplerinizi takip etmiyor olabilir. Hem rakip listenizi artırmak hem de hedef kitlenizden daha çok kişiye ulaşmak için şimdi de yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimelerimizi Google aracılığıyla tekrar aratıp rakip internet sitelerini bulalım.

instagram satış yapmak için gerekenler - instagramda satış nasıl yapılır - instagram üzerinden satış nasıl yapılır

Yukarıdaki görselde “trend ürünler” konusunda lider olmuş firmalardan yalnız 3 tanesini sizlerle paylaştım. Daha çok çeşitlilik için siz aramalarınızı farklı kelime ve kelime grupları ile de yaparak rakip notlarınızı artırabileceğinizi unutmayın!

 #  Bu adımda rakip notlarımızı alırken en büyük kriterinizin, bu firmaların sosyal medya kanallarına ne kadar ağırlık verdiği ile doğru orantılı olduğunu unutmayın. Örneğin rakip listenize yazdığınız firmanın yalnızca 500 takipçisi varsa gönül rahatlığı ile üstünü çizebilirsiniz. Yukarıdaki görsel örnekte de görünen Morhipo ve Trendyol gibi sosyal medyaya iyi yatırım yapmış ve güzel geri dönüşler alan firmaları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 #  Ayrıca rakiplerinizi seçerken sosyal medya hesaplarını da detaylı bir incelemeden geçirmeyi ihmal etmeyin. Takipçi sayısı fazla olan birçok hesabın sahte hesaplar satın almış olma ihtimali oldukça yüksek. En doğru rakip analizi için rakipleriniz paylaştığı son 10-15 içeriğin aldığı etkileşim ve tarihe dikkatlice bakarak seçiminizi daha yüksek olandan yana yapın.

3. Tasarım ihtiyaçlarını gidermek

İlk iki adımımızda rakip ve hedef kitle notlarımızı tamamladık. Şimdi onları bir kenara koyup insanların ilk olarak hesabımızı nasıl göreceğini, içeriklerimizin hangi şablon içerisinde hedef kitlemize sunulacağını belirleyelim.

instagramdan satış yapmak - instagramda satış nasıl yapılır - instagram satış için tasarımlar

Instagram satışı üzerine yoğunlaşan birçok hesabın binlerce takipçi olmasına rağmen içerik beğenileri ve yorumlarının oldukça az olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun iki nedeni olabilir. Ya sahte takipçi satın alımı yada insanların içerikler ile etkileşime girmekten çekiniyor olması. İlk seçenek için yapacağımız çok da bir şey yok ancak ikinci seçeneğin önüne geçmek için daha ilk etapta ürün ve günlük içerik paylaşımlarımızın bir şablonu olması, instagram satışlarınızı ve etkileşimlerinizi artırmak için çok yardımcı olacaktır. Peki nelere ihtiyacınız var?

 1-  Her şeyden önce kesinlikle profesyonelce hazırlanmış bir logunuz olmalı. Hem hesabınızı yansıtacak hemde hedef kitleniz tarafından beğenilecek samimi bir logo tasarımınız olmasına dikkat edin.

 2-  Normal ürün paylaşımı için ürün görseli, fiyatı ve isminin bulunduğu şık, okunabilir bir içerik tasarımınız muhakkak olsun.

 #  Ürün çeşitleriniz boydan ve enden çekimlere neden oluyorsa sorun yaşamamak için 2 farklı tasarımla da yola çıkabilirsiniz.

 3-  Günlük, kitleye uygun içerikler için de ayrıca bir şablonunuz mutlaka olmalı. Sürekli ürün paylaşımı yapılan sayfalarda etkileşim zamanla düşmeye başlar. Bunun için hazırlamış olduğunuz farklı bir şablon ile insanların ilgisini çekebilecek, sektörünüz ile ilgili içeriklere de yer vermeye çalışın.

 #  Örneğin bir soru-cevap görseli hazırlayarak belli konularda takipçilerinize soru yöneltin ve görsel altında bir konuşma başlatın.

 4-  Ürünleriniz ile ilgili indirimleri veya özel gün ve haftalarda yapmayı planladığınız indirimler için de şık bir tasarıma sahip olmanız faydalı olacaktır. Olmazsa olmaz bir gereklilik değilse de ileride işinizi çok kolaylaştıracaktır.

4. Ödeme ve kargo bilgileri

Instagram satış yapmak için şu anda oldukça popüler bir platform olsa da bu popülerliğin en kötü yanı, art niyetli insan sayısının da bu platformda artış gösteriyor olması. Instagram’dan ürün satın alıp eline ulaşmayan insanlar mı dersiniz, instagramdan sipariş ettiği ürün yerine taş gönderilenler mi dersiniz…

instagram satış kapıda ödeme - instagram satış kargo - instagram satış fatura

Bu nedenle insanların son 1-2 ay içerisinde Instagram’dan ürün sipariş ederken iki kez düşünmeye başladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu şüphesiz ki insanlara güvenilir ödeme seçenekleri sunmak. Bu noktada, başarılı yerli girişim Shopier.com’u tavsiye ederim. Hem alıcının siparişini doğruladığı, hem de satıcının tahsilatını koruduğu ve pratiklik getirdiği için bir çok butik ve marka Shopier’i kullanıyor. Sistem, alıcılarla diyaloğa girmeye gerek kalmadan, hızlıca sipariş almanıza olanak sağlıyor. (Taksitli satış da yapılabiliyor)

Siz de Instagram’da satış yapmaya başlamadan önce ürünlerini gönderebileceğiniz kargo firmasını ve ödeme yöntemleri muhakkak tam anlamıyla belirlemeyi unutmayın!

Shopier sisteminin anlaşmalı kargo hizmeti sayesinde ürünlerinizi uygun fiyatla yurt içinde istediğiniz yere gönderebilirsiniz. Kapıda ödeme seçeneğinin satıcıları yıldıran yüksek iade oranları sebebiyle çok fazla tercih edilmediği göz önüne alınırsa, bu hizmet oldukça önem kazanıyor. Özetle tek bir ücretsiz Shopier üyeliğiyle web sitesi, sanal pos ve anlaşmalı kargo hizmetlerinin tümüne sahip olabilirsiniz.

5. Profil bilgilerini tamamlama

Hedef kitlemizi, rakiplerimizi, içerik şablonlarımızı, kargo ve ödeme gibi Instagram satışı sırasında gerekli ana maddelerimizi tamamladık. Şimdi profilimizi bu bilgiler eşliğinde düzenleyip yayına başlamak kaldı.

Instagram'dan Satış Yapmak - Shopier LinkiÖncelik Instagram ayarlarınıza bilgisayar üzerinden girerek örnek şablonda olduğu gibi takipçilerinize neler sunacağınızı belirten bir profil şablonu belirleyin. Bu şablonda girdiğiniz ilgili bilgiler ile alaka olabileceğinizi düşündüğünüz emojileri de ekleyerek samimi bir arayüze sahip olduğunuzdan emin olun!

Daha sonra tüm ürünlerinizin içinde bulunduğu Shopier dükkan linkinizi yukarıdaki görseldeki gibi profilinize yerleştirin. (Shopier ile ilgili detaylı bilgiye yazının sonunda ulaşabilirsiniz) Bu adımı da tamamladığınıza emin olduktan sonra paylaşımlarınızı ve reklam çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Bu konularda detaylı bilgi için yazıyı okumaya devam edin.

Instagram Satış Hesabına Başlangıç

Instagram hesabımızı satış yapmaya hazır hale getirdik. Peki şimdi nasıl ilerlememiz gerekiyor?

Bu noktada birçok kişinin yaptığı ilk hata hızlı bir şekilde takipçi satın alma ve reklam gibi çalışmalara balıklama atlamak oluyor. Ancak öncesinde instagram satış hesabınızı tam anlamıyla oturtmak, ufak da olsa etkileşimleri hızlandıracak çalışmalar yapmak gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Aşağıda adım adım bu aşamayı nasıl verimli geçirebileceğimize birlikte bakalım.

1. Şablonlu ürün paylaşımları

Her şeyden önce “Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler” bölümünde hazır hale getirdiğimiz şablonlarımıza ürünlerimizi yerleştirerek, görsellerimizi hazır hale getirelim. Yeni bir hesap ile başlangıç yapıyorsanız özellikle ilk hafta için kullanacağınız görselleri hazır etmenizde yarar var.

İlk hafta boyunca kaç takipçiniz olursa olsun, günlük belirlediğiniz miktarda içeriği girmeye devam edin. Instagram hesabımda yalnızca 10 takipçi var, neden içerik giriyorum diyebilirsiniz. Buradaki amacımız, ilerleyen adımlarda yapacağımız çalışmalar ile instagram satış hesabımıza gelecek kullanıcılar için bir vitrin şeklinde ürünlerimizi listelemek.

 #  Instagram satış hesaplarını ziyaret eden kullanıcılar genelde yalnızca tek içeriğe değil, sayfadaki en az 5-6 içeriğe bakmaktır.

instagram kıyafet satışı - instagram satış nasıl yapılır - instagram satış artırma

Bu nottan yola çıkarak hazırladığınız şablon içerisinde net bir şekilde ürün görselinin, isminin ve fiyatının, aynı veya benzer bir düzen içerisinde gözüktüğünden emin olun.

Örnek olarak paylaştığım içerikte de görebileceğiniz gibi ürün görseli, fiyat ve isminin net şekilde sunulduğu içerik şablonları, ziyaretçilerinizin sayfanızda daha çok içeriğe, yani ürüne bakmasını sağlayacaktır. Yazının ilerleyen kısmında anlatacağım instagram satış teknikleri içerisinde bu konuda daha detaylı da bilgi vereceğim.

Ürün skalanıza göre, hemen hemen her ürün türünden bir veya birkaç tane paylaşacak şekilde ilk haftanızı, hesabınızda bir vitrin oluşturmaya harcayarak geçirin. Tüm bunları tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Etkileşim getirecek içerikler

Instagram satış hesabınızda sürekli ürün paylaşımı yapmak, bir müddet sonra takipçilerinizin sayfa ile olan etkileşimini düşürmeye başlayabilir. Bunun önüne geçmek için belli zaman aralıkları ile sayfanızdaki etkileşim oranlarını artıracak içerikler paylaşmanız iyi olacaktır.

instagram satış nasıl yapılır - instagram satış içerikleri - instagram ilgi çekici içerikler oluşturmaBu içeriklerde takipçi kitlenizin yorum yapabileceği, etkileşime girmekten çekinmeyeceği bir yol izlemeniz gerekiyor.

Örneğin butik hesabınız için örnek içerikte de olduğu gibi kadınların cevaplayabileceği, cevaplarken de arkadaşını etiketleyerek etkileşim oranlarınızı artıracak içerikleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan hem sayfanızdaki takipçiler ile bağlantıyı korumanız, hemde ilgi çekici bir içerik ile yeni müşteriler çekebilmektir.

3. Başlangıca özel kampanyalar

Instagram satış hesabınıza ilk başladığınızda hem daha çok kişinin ilgisini çekmek, hemde ilk müşterilerinizi kazanmak için yukarıdaki adımları tamamlayıp hazır bir profile sahip olduktan sonra bir kampanya ile satışlarınıza başlamanız en doğru seçim olacaktır.

Bu kampanya da çok değil, insanların ilgisini çekecek kadar bir promosyon yada indirim sağlamanız yeterli olacaktır. Buradan elde ettiğiniz müşterileriniz ile hem profilinizin bilinirliğini sağlayabilir, hemde güven sorununu kaldırarak daha sağlıklı bir satış düzenine kavuşabilirsiniz.

Peki ilk kampanyanızda dikkat etmeniz gereken şeyler neler?

 1-  Kampanyanız için profesyonelce hazırlanmış bir reklam görseliniz mutlaka olsun.

 2-  Kampanyanızı mutlaka reklamlar ile destekleyin. Buraya ayıracak bütçeniz az dahi olsa, günlük 5 TL mutlaka kampanyanız için ayırmayı ihmal etmeyin.

 #  Reklam verme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Facebook Reklam Rehberi ve Instagram Reklam Verme yazılarıma göz atarak doğru adımlar ile ilerlediğinizden emin olun.

 3-  Kampanya boyunca insanların sorduğu tüm sorulara nazik ve açıklayıcı şekilde cevaplar vererek yardımcı olmaya çalışın. Kendilerinin özel olduğunu hissetirmeye çalışın. Yalnızca istenilen bilgiyi verip konuşmayı orada bitirmeyin.

Instagram Satış İçerikleri Nasıl Olmalı?

Instagram’da satış yapmak için yukarıdaki adımları tamamladığınızı ve her şeyinizin hazır olduğunu varsayalım. Geriye ne kalıyor? Yalnızca ürünleri koymak ve satılması için gelecek yorum ve mesajları beklemek mi? Elbette ki hayır!

Yukarıda sıraladığımız tüm maddelerde Instagram satış hesabınızı, kullanmaya uygun hale getirdik. Şimdi de gireceğimiz içeriklerde, insanları nasıl satışa yönlendirebileceğimizden, içerikleri hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden ve hangi zamanlarda daha iyi performans alabileceğimizden bahsedeceğiz.

1. İçerik düzeni

Instagram’da paylaştığınız bir içerikte insanların göreceği ilk şeyler sırasıyla görseliniz, metniniz ve metin veya görselde vurgu yaptığınız noktalar olacaktır. Çok basit bir örnek üzerinden içeriğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

 #  Ürün satışı yapan bir internet sitesinin ayakkabı kategorisinde dolaştığınızı farz edelim. İlk yaptığınız şey görsellere bakarak size en güzel görünenleri teker teker açarak bakmak olacaktır. Birçok ürünü belki aradığınız konfor ve kaliteye sahip olmasına rağmen ilk bakışta sizi etkilemediği için es geçeceksinizdir.

 #  İkinci adımda ürünlerin fiyatlarına bakmaya başlayacak ve bütçenize uygun ayakkabı modellerini tek tek açarak detaylarını incelemeye başlayacaksınızdır.

 #  Üçüncü adımda ise ürün ile ilgili kargo, gönderim süresi ve detaylı bilgilendirme gibi seçenekleri inceleyerek satın alıp almayacağınıza karar vereceksinizdir.

Instagram’da da ürün satın almak isteyen bir kullanıcı tam anlamıyla aynı adımları izleyecektir. Bu yüzden sırasıyla görselimiz, metnimiz ve vurgu yaptığımız noktalarda aşağıdaki düzenlere dikkat etmemiz gerekiyor.

 1-  Görsel seçimi sırasında ürününüzü yansıtan, mümkünse yüksek çözünürlükte ve kaliteli bir görsel tercihi yapmaya çalışın. Görselinizde şu detayların olduğundan emin olun:

 • 1080×1080 boyutunda olması
 • Görsel üzerinde şık bir tasarımla fiyat bilgisinin yer alması
 • Mümkünse uygun bir şablon içerisinde logo ile sunulması
 2-  Metin kısmında ise ürünle ilgili kullanıcının öğrenmek isteyeceği şu bilgilere mutlaka yer verin:

 • Ürün fiyatı
 • Kargo bilgisi
 • Ödeme seçenekleri
 • Sipariş kanalları ( DM, telefon numarası yada internet sitesi)

Örnek bir içerik şablonu için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Instagram satış hesapları - instagram satış sayfaları - instagramda satış nasıl yapılır

 3-  Vurgu yapmak istediğiniz noktalarda ise görselde farklı bir font seçimi veya kalınlaştırma gibi öne çıkaran efektlere, metinde ise emoji veya tırnak içerisinde belirtme gibi detaylara muhakkak dikkat edin.

2. Hashtag kullanımı

Instagram satış artırma için #hashtag kullanımının çok önemli olduğu söylemek isterdim ancak Türkiye için çok da etkili bir faktör olmadığını bilmenizi isterim. Ancak bu demek değildir ki hashtag kullanımı, Instagram satış hesaplarında hiçbir şekilde kullanılmamalı.

Daha önce Instagram Takipçi Artırma üzerine hazırladığım yazıda, hashtag kullanımının detaylarını sizlerle paylaşmıştım. Her ne kadar direkt olarak satışa yönelik etkisi Türkiye’de az olsa da takipçi artırmak isteyen her Instagram sayfası, hashtag kullanımına özen göstermelidir. Peki özellikle Instagram satış hesabı için hashtag kullanımı nasıl olmalı?

 1-  Ürününüz, sektörünüz ve ürün kategorileriniz ile ilgili insanların popüler olarak kullandığı “Türkçe” hashtagleri mutlaka içeriklerinize eklemeye özen gösterin.

 #  Türkçe hashtaglerin özellikle altını çizmek istiyorum. Instagram satışına yönelik bir sayfa için yabancı hashtagleri kullanarak, yalnızca kaliteli görsellere sahip olduğunuz için yabancı takipçiler edinmenin size hiçbir faydası yok. Aksine reklam çalışmalarınızda gereksiz harcama yapmanıza neden olabilir.

 2-  Hashtag kullanım sayınızı her içerik için maksimum 7-8 civarında tutmaya özen gösterin. 3-4 hashtag sayısında fazla kullanmanız gerektiğinde ise 3 adet nokta koyarak, insanların ana sayfasında bu hashtaglerin görünmesini aşağıdaki gibi engelleyebilirsiniz.

Instagram satış sayfaları için hashtag kullanımı - instagramda satış nasıl yapılır - instagramdan satış yapmak

3. Zamanlama

İçerik kalitesinden sonra Instagram satışlarınızı artıracak en önemli faktör şüphesiz ki doğru zamanlamadır. Paylaşımlarınız için hedef kitlenizin en yoğun olduğu saatleri seçmeniz, Instagram satışlarınızın artış oranını bir anda değiştirecektir. Peki hedef kitleniz için doğru zamanı nasıl bulabilirsiniz?

 #  Yalnızca Instagram değil, Facebook’ta da sosyal medya yönetimi faaliyetlerinizi devam ettiriyorsanız, öncelikli olarak Facebook sayfanızdan gönderi istatistiklerine girerek hedef kitlenizin yoğun olduğu saatleri belirleyebilirsiniz.

 #  Eğer yalnızca Instagram üzerinden satışa yönelik çalışmalar yürütüyorsanız hedef kitlenizin yoğun olabileceği saatleri bir hafta boyunca farklı zaman aralıklarında paylaşımlar yaparak ölçümleyebilir, en doğru zamanı bulabilirsiniz.

 #  Bu adımlar dışında insiyatifinizi kullanarak hedef kitlenizin yoğunlukla hangi saatlerde Instagram’ı kullanabileceğini, kendi çıkarımlarınız ile de tespit edip denemeler yapabilirsiniz. Örneğin iş insanlarına yönelik ürün satışı yapıyorsanız, iş çıkışı veya öğle mola saatleri gibi insanların yoğun olarak sosyal medya hesaplarını kontrol ettiği saatleri tercih edebilirsiniz.

Instagram Satış Reklamları Nasıl Yapılır?

[sociallocker id=”4134″]Instagram satış hesabınızda etkileşimi sürekli olarak artırmanın en kolay yolu, Instagram reklamları ile yeni kişilere erişim sağlamaya devam etmenizdir. Peki devam etmekten kastımız ne?

Instagram’da satış yapmaya yeni başlayan birçok kişi dönemsel olarak büyük bütçeler ile reklam vermeyi tercih eder. Ancak tüm deneyimlerime dayanarak bunun “yanlış bir yöntem” olduğunu söyleyebilirim. Instagram reklamlarına belli aralıklar ile yüksek meblağlar yatırmak yerine, belirlediğiniz meblağnın en azından bir kısmını her gün devam edecek şekilde düzenlemeniz, sürekli olarak sayfanızda etkileşimin hiç kesilmemesine neden olacaktır.

 #  Örneğin ayda bir kere 150 TL‘lik reklam vermek yerine, ay boyunca her gün 5 TL‘lik reklam vermenin size geri dönüşü daha çok olacaktır. Bunun en büyük nedeni sürekli olarak yeni insanlar ile etkileşim kurmaya devam etmeniz ve gün geçtikçe etkileşim başına harcadığınız tutarın düşmesidir.

Peki nasıl reklam vereceksiniz? Hali hazırda bilmeyenler için Instagram Reklam Verme yazımda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlattım. Detaylara oradan bakabilirsiniz ancak biz yine de dikkat etmeniz gerektiğiniz noktaların üzerinden tekrar geçelim.

 1-  Instagram reklam ağı, Facebook reklamları ile aynı platformu kullandığından reklam çalışmalarınıza başlamak için kullanmayacak olsanız dahi bir Facebook sayfanızın olması gerekiyor. Bu Facebook sayfasına ayarlardan Instagram hesabınızı kolayca ekleyebilirsiniz.

 2-  Facebook Reklam Yöneticisi panelinizi açın ve yeni reklam oluştura tıklayarak “Gönderi Öne Çıkarma” reklamlarını seçin. Eğer internet sitesi üzerinden satış yapmayı planlıyorsanız “İnternet Sitesi Tıklamaları” reklam modelini de tercih edebilirsiniz.

instagram satış reklamları - instagramdan satış yapmak - instagramda satış nasıl yapılır

 3-  Hedef kitlenizi belirledikten sonra “Reklam Alanları” kısmından, yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi yalnızca Instagram’ın seçili olduğundan emin olun.

instagramda satış yapmak için reklamlar - instagram satış yapmak - instagram satış nasıl yapılır

 4-  Daha sonra “Medya” kısmına gelerek yukarıda da olduğu gibi “Yeni Reklam Oluştur” bölümünden reklam görsel ve metninizi oluşturarak ilk reklamınızı yayına alabilirsiniz.

Peki Instagram satış reklamı verirken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

 #  Reklam görsellerinin 1080×1080 olduğuna emin olun. Daha yatay görseller yüklemek istiyorsanız yüksekliği maksimum 800‘e kadar düşürebilirsiniz.

 #  Instagram satış hesabınızın yalnızca tanıtımını yapacağınız reklamlarda, görsel üzerine muhakkak insanların sayfanızı ziyaret etmesi için bir neden verecek ibare eklemeyi unutmayın.

 #  Reklamınızın metin kısmına cümle içerisinde “@kullanıcıadı” şeklinde, instagram satış hesabınızın linkini muhakkak ekleyin.

 #  Reklamlarınızda içerik düzeni kısmında belirttiğimiz gibi ödeme, kargo ve iletişim gibi bilgilerinizi kesinlikle ekleyin.

 #  Instagram’da farklı bir program kullanmadan bir alt satıra geçme özelliği maalesef yok ancak reklamlarınızda bunu sağlayabilirsiniz. Yayınlayacağınız reklam görselini, “Yeni Reklam Oluştur” bölümü yerine öncesinde Facebook sayfanızda bir gönderi gibi yayınlayarak, panel üzerinden bu gönderiyi yalnızca Instagram’da öne çıkarabilirsiniz.[/sociallocker]

Shopier ile Satışa Hızlıca Başlamak

Yukarıda bahsettiğimiz Shopier, pratik mekanizmasıyla satış süreçlerini oldukça kolaylaştırıyor. Başlamak için ücretsiz üye oluyor ve üyeliğiniz onaylandıktan sonra kullanmaya başlıyorsunuz.

Shopier mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek siparişlerinizden anlık olarak haberdar oluyorsunuz. Sipariş bildirimi hem cep telefonunuza hem de e-postanıza gelir. Hangi ürün için kimden sipariş geldiyse bilgilerini görür, o kişiyle irtibata geçmenize gerek kalmadan ürünü göndererek, kargo takip numarasını girersiniz ve siparişi kapatırsınız. Her Çarşamba günü paranız hesabınıza otomatik olarak yatar. Bu işleyişe dair açıklamaya şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu sistemin en önemli özelliği alıcı ve satıcı arasında, sosyal medya gibi mecralarda eksikliği hissedilen güven unsurunu sağlamanıza imkan vermesi. Bir çok müşterinin “Para vereceğim ama ya ürün gelmezse” veya “Ürün görseldekinden farklı çıkarsa” gibi soru işaretlerini ortadan kaldırarak işleri kolaylaştırır.

Shopier üyeliğiniz dışında bir web sitesi oluşturmanız ve sanal pos başvurusu yapmanız gerekmezken, kargo şirketleriyle anlaşma yapmanın zorluklarından da kurtulmuş olursunuz.

Instagram’dan Satış Yapmanın En İyi Yöntemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

-İnstagram’dan Satış Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Hedef kitle belirleme,
Rakip analizi yapmak,
Tasarım ihtiyaçlarının belirlenmesi ve giderilmesiyle ilk adımlar atılabilir.

-İnstagram Satışta Profil Bilgileri Nasıl Eksiksiz Doldurulabilir?

Öncelik Instagram ayarlarınıza bilgisayar üzerinden girerek takipçilerinize neler sunacağınızı belirten bir profil şablonu belirleyin. Bu şablonda girdiğiniz ilgili bilgiler ile alaka olabileceğinizi düşündüğünüz emojileri de ekleyerek samimi bir arayüze sahip olduğunuzdan emin olun! Daha sonra tüm ürünlerinizin içinde bulunduğu dükkan linkinizi profilinize yerleştirin. Bu adımı da tamamladığınıza emin olduktan sonra paylaşımlarınızı ve reklam çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

36 Yorumlar

 1. 20 Ağustos 2016 de 12:11

  Güzel bir derleme olmuş sürekli takip ettigim ve feyz aldıgım bir blog yazarısınız.Devamını diliyorum.

  Yanıtla
 2. 20 Ağustos 2016 de 14:56

  İşin inceliklerini ve bir çok şeyi bilmeme rağmen Oğuzun yazılarını okumayı seviyorum. hatta Aynı konulara tekrar tekrar bakmaktan çekinmiyorum.
  Yorumumu okuyan ziyaretçiler var ise oğuz’u sıkı takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bilakis bu kadar detaya girip gerçek ve Aksiyon aldıracak bilgileri bulamayacağınızın garantisini veriyorum.

  Oğuz Ellerine Sağlık Başarılar diliyorum tekrardan 🙂

  Yanıtla
  1. 20 Ağustos 2016 de 20:05

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Nebi. İnan yorumunu okuduğumda çok mutlu oldum 🙂

   Yanıtla
 3. 20 Ağustos 2016 de 21:26

  Yazı için teşekkürler ama instagram reklam bütçesi çok pahalı. 500tl altına veremiyoruz diye biliyorum bunu da aşabilsek güzel bir ticaret kanalı

  Yanıtla
  1. 21 Ağustos 2016 de 11:49

   Öyle bir limit yok Ahmet. 5 TL bile verebilirsin artık Instagram’da.

   Yanıtla
   1. 22 Ağustos 2016 de 22:25

    Uygulama reklamı mı pahalı acaba ? Normal reklam değilde mobil uygulamalar sanırım pahalı

    Yanıtla
    1. 23 Ağustos 2016 de 09:34

     Yükleme gibi aksiyon gerektiren reklamların birim maliyetleri bi miktar daha pahalı evet. Ancak herhangi bir alt limit yok.

     Yanıtla
 4. Tolga
  24 Ağustos 2016 de 00:40

  Merhaba,
  Aksiyon olarak kesinlikle instagram diğer sosyal medya kanallarından daha aktif. Ancak İnstagram reklamları kullanmak için nasıl bir strateji çizilmelidir? Önce hedef kitle oluşturmak gerekli olduğuna göre ve instagram sayfa beğenisi için seçeneğimiz de olmadığına göre hedef kitleyi nasıl oluşturabiliriz? Gönderi etkileşimi kullanılacaksa da bu reklamların ücret takibini hangi kıstastan yapmalıyız?

  Yanıtla
 5. 25 Ağustos 2016 de 08:38

  Satış için başınız ağrımasın diyorsanız vergi mükellefi olabilirsiniz. Bu sayede rahat bir şekilde satış yapabilir fatura kesebilirsiniz. Bu güven getirecektir ve tabi yanında masrafta, bi açılış ücreti kesin var, aylık ise muhasebe tutmanız gerekmektedir. Durumlar biraz karışıyor ama sağlam bir şeyler yapacaksanız mutlaka vergi mükellefi olarak işe başlayın derim.

  Yanıtla
 6. 26 Eylül 2016 de 23:16

  Çok uzun soluklu güzel ve kaliteli bir yazı olmuş elinize sağlık ilgi ile okudum.

  Yanıtla
 7. Mehmet
  4 Ekim 2016 de 09:05

  Oğuz Bey,
  Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. Yalnız, satışların faturalanmaması bir sürece kadar sorun olmasa da bu şekilde kapıda ödeme gönderi yapmak sıkıntı yaratıyor. Bu konu ile ilgili nasıl bir yol izleyebiliriz? Vergiye tabi olmadan kapıda ödeme anlaşması yapan kargo firmaları mevcut mu?

  Yanıtla
 8. 2 Aralık 2016 de 17:10

  Herşey iyi güzelde konu vergiye gelince işler sarpasarabilir. Bnce de en iyisi alternatif yöntemlere yönelmek olacaktır. Teşekkürler paylaşım için.

  Yanıtla
 9. evimbutikgold
  14 Aralık 2016 de 02:52

  rakip firmaları tespit ettim.Takipçi sayılarını gördüm.Onların takipçilerinin beni takip etmesini nasıl sağlarım.Onlara istek göndermek mantıklı mı.Sadece yorum yaparak ve beğeni yaparak takipçi sayısının artması biraz zor gibi.Şimdiden teşekkür ederim.İki gün önce butiğimi kurdum.Şu an çalışmıyorum kardeşimin imalatını yaptığı nevresimleri satmak istiyorum.Sizce başarılı olabilirmiyim.İnstagram adım evimbutikgold.

  Yanıtla
 10. Tuba gülnur
  30 Aralık 2016 de 20:12

  Evde hobi olarak yapip satmayi düşündüğüm sipariş sayfasi acmak istiyorum..?yinede vergi mukellefiyeti gerekiyor mu..araci kurum düşünmüyorum..direk alıcı satıcı ilişkisi..

  Yanıtla
 11. ayşe mutlu
  6 Nisan 2017 de 14:25

  3d tasarım programları eğitimleri için hangi # leri önerirsiniz ??

  Yanıtla
 12. ZGR
  29 Mayıs 2017 de 15:14

  Bu konuda o kadar makale okumama ragmen bu kadar detayli bir anlatimla karsilasmadim tesekkur ediyorum…

  Yanıtla
 13. Taylan
  1 Haziran 2017 de 15:01

  Merhaba, ürün fotoğrafının üstüne isim ve fiyatı rahatça ekleyebileceğimiz bir program önerebilir misiniz? Yazı içeriğindeki fotoğraftaki tarz hoşuma gitti. Hangi programla yapıldığı hakkında bilginiz var mı?

  Yanıtla
  1. 2 Haziran 2017 de 01:49

   Merhaba,

   Photoshop programı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Yada daha basit çözümler arıyorsanız Canva sitesini tercih edebilirsiniz.

   Yanıtla
 14. Mustafa Esfar
  3 Haziran 2017 de 21:38

  Güzel faydalı bir yazı emeğine sağlık.En kısa zaman da verdiğin stratejik bilgileri uygulama ya baslayacagim

  Yanıtla
 15. hakan
  30 Temmuz 2017 de 13:01

  merhaba instagramda ürün satışı için hesabımızın kullanıcı adında geçen kelimelerle sattığımız ürünün illaki benzer olması gerekli midir? Örneğin masa satıyoruz diyelim kullanıcı adımız “kalitelimasalar” gibi içinde illaki masa kelimesi geçmeli midir? Bunun sayfanın ziyaretçi sayısına etkisi var mıdır? Birde hashtagler hakkında sorum olacak bunların ülkemizde ziyaretçi sayımıza olumlu etkisi var mıdır?

  Yanıtla
  1. 31 Temmuz 2017 de 09:27

   Merhaba,

   Sattığınız ürünlerin isminin geçmesi çok önemli değil. Sayfanıza gelecek kullanıcı sayısını elbette ki etkileyecektir ancak bunun yerine kaliteli bir marka algısı yaratmak her zaman daha başarılı olacaktır.

   Hashtag kullanımında da kullanıcının gözünü yormayacak şekilde, abartıya kaçmadan, Türkçe sizinle alakalı etiketleri muhakkak ekleyin. Çok olmasa da marka bilinirliğinize ve satışlarınıza katkısı olacaktır.

   Yanıtla
 16. merve
  8 Ağustos 2017 de 17:10

  Merhaba Oğuz Bey,
  Yazınız çok güzeldi keyifle okudum, teşekkürler öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için.
  Ben instagram üzerinden şal ve çanta satışı yapmak istiyorum, yasal olmam için ne yapabilirim şuan çalışıyorum hem çalışıp hemde bu işi yapabilir miyim bana da geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim,

  teşekkürler…

  Yanıtla
 17. f.
  9 Eylül 2017 de 01:24

  evhanımı gibi küçük tüccarlar galiba vergiden muaf diye okumuştum.fakat faturalandırmak herkes için şartmıdır yani evhanımı mesela satış yapsa oda yasakmı acaba bilginiz varmı?

  Yanıtla
  1. 10 Eylül 2017 de 10:46

   Merhaba,

   Türkiye içerisinde herhangi bir şekilde satış yapıyorsanız bunu devlete bildirmek ve vergi vermek zorunlu maalesef. Bildirdikten sonra herhangi bir sertifika alınıp belirttiğiniz şekilde belki vergi muafiyeti söz konusu olabilir ancak bildirmek zorunlu. Bunun yerine Goshopier gibi bir aracı üzerinden ürünlerinizi satarak sizin için faturalandırma yaptırabilirsiniz.

   Yanıtla
 18. Seda
  13 Ocak 2018 de 19:27

  İnstagramda ürün satışı ile alakalı okuduğum en iyi yazı??Elinize ve emeğinize sağlık.Teşekkürler??

  Yanıtla
 19. Sevsem
  25 Ocak 2018 de 12:27

  İyi günler öncelikle bilgileriniz için teşekkür ediyorum ben Instagram üzerinden satış yapmak istiyorum bir kadın olarak daha güçlü olmak çocukları ma örnek olabilmek için bir başlangıç yapmalıyım.oyuzden yapacağım işin her detayını öğrenmek ve ilerleyen zamanlarda sorunla karşılaşmak istemiyorum nasıl yasal bir sayfa yapacağım nereye basvurmaliyim bunun için yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  Yanıtla
  1. 2 Şubat 2018 de 11:16

   Merhaba, öncelikle bu yoldaki ilk adımınız hayırlı olsun. Yazı içerisinde detaylar mevcut ancak iş konusunda daha profesyonel işler yapmak ve tüm detayları öğrenmek istiyorsanız size tavsiyem Facebook ve Instagram Reklam Eğitimi sayfamı bir ziyaret etmeniz olacaktır.

   Yanıtla
 20. emine ozkan
  20 Nisan 2019 de 14:58

  Cok guzel bir yazi olmus.Anlatmis oldugunuz yontem ile yurtdisina ilk satisimi gerceklestirdim.Degerli bilgileriniz icin tesekkurler.Yurtdisi gonderimlerde de KARGOMIX firmasi ile tanistim.Ayni urunleri etsy uzerinden satisini yapiyorum extradan.
  Bu asamaya gelmemde bu yaziniz benim icin baslangic noktasi oldu.

  Yanıtla
 21. Rosarosado
  22 Mayıs 2020 de 09:20

  Tesekkurler.ciddi bir yaziydi.

  Yanıtla
 22. Selay
  29 Mayıs 2020 de 06:58

  Elinize ve emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 23. Stil melegi
  22 Temmuz 2020 de 03:27

  Aydınlatıcı bilgiler iceriyor, tesekkurler

  Yanıtla
 24. ensest filmler
  23 Kasım 2020 de 20:27

  harikasınız teşekkürler

  Yanıtla
 25. Hikmet ( 05438403947)
  13 Aralık 2020 de 19:01

  Yüreğinize sağlık Allah razı olsun çok iyi bir derleme çok teşekkür ederiz. Çok net akıcı ve öğretici bir yazı ve aynı zamanda da faydalı içerikler yazmışsınız.
  👍🙏

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!