Instagram, Snapchat’e Karşı

Instagram Snapchat'e Karşı

Takipçilerinize en güzel hikâyelerinizi mi sunmak istersiniz yoksa en samimi halinizi mi? Bu soruyu kendinize sorsanız iyi edersiniz çünkü Instagram’ın Snapchat’i kopyalamasından sonra herkes sanki bir tercih yapması gerekiyormuş gibi davranıyor. Başlarda birbirinden tamamen bağımsız olan bu iki kanal, şimdi birbirine benzerliği yüzünden tartışma konusu oldu.

Instagram, başlı başına bir fotoğraf paylaşım mecrası olduğu gibi artık insanlara 24 saat içinde sileceği fotoğraf ve video paylaşma fırsatını da sunuyor. Yani aynı mecrada hem hep çok mutlu ve güzel hem de aşırı olağan ve doğal olabilirsiniz. “O zaman Snapchat’e ne gerek var?” diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Snapchat’in Twitter’ı geçen takipçi sayısı, ondan vazgeçecek gibi görünmüyor. Üstelik kitle oldukça genç bir kitle. Kısaca, Instagram’ın Snapchat’i kopyalaması, her iki mecrayı da besleyecek diyebiliriz. Bununla ilgili Contentus’ta yayınlanan bir yazıda güzel bir benzetme yapılmış:

“Sir Alexander Fleming, penisilini bulan doktor olarak dünya tarihine damgasını vuran bir isim. Fleming’in babası, İskoçya kıyılarında küçük bir çocuğu boğulmaktan kurtarıyor ve bu çocuğun babası da teşekkür etmek için Fleming’in eğitim masraflarını karşılamayı teklif ediyor. Böylece Fleming soluğu tıp fakültesinde alıyor ve buluşunu yapıyor: Penisilin! Yani, Winston Churchill’in hayatını kurtaran ilaç. Peki, Fleming’in babası kimi boğulmaktan kurtardı dersiniz? Evet, Winston Churchill’i! Söylentiler penisilinin çok daha önceleri kullanılmaya başlandığına işaret ediyor fakat sonuçta milyonlarca insanın tedavisinde olduğu gibi Churchill’in tedavisinde ilacı doğru kullanan isim Fleming! Bu konuyu örnek alarak Snapchat ve Instagram’ı inceleyebiliriz. Karşımıza çıkan sonuçlar, bu iki mecranın da karşılıklı birbirini beslemesi oluyor. Bu durumda da Spotify ve Apple Music arasındaki çekişme gibi bir şeyle karşılaşmayacağız. Çünkü bu ikili, böyle ilerleyecek. Instagram’ın bir şeyleri kopyalaması Snapchat’e de yarayacak.”

Neyin nasıl kullanılacağını, hangi gelişmenin kimin işine yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek elbette. Bize de bunu dışarıdan zevkle izlemek düşecek:

Not: Bu yazı Contentus tarafından, oguzveliyavas.com için yazılmıştır. Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Yorum

  1. 1 Eylül 2016 de 14:29

    Snapchat günümüzde artık neredeyse herkes kullanıyor olmasından dolayı instagram’da hemen bi atak yapmış. İnstagram özentilik yerine daha özgün bir uygulama üretseydi daha güzel olabilirdi. Fakat yinede tercihlerimizin arasına girmeyi başardı.

    Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!