Kapatılan Facebook reklam hesabı nasıl açılır - Facebook reklam hesabım kapatıldı nasıl açabilirim

Facebook, reklam hesaplarında tespit ettiği herhangi bir ilke ihlali veya dolandırıcılık faaliyeti için reklam yayınlarınızı durdurup reklam hesabınızı kalıcı olarak kapatabilmektedir. Peki böylesine can sıkıcı bir durum ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerekiyor?

Son birkaç aydır aldığım maillerde birçok kişinin şu soruları yönelttiğini fark ettim:

  • Facebook reklam hesabım kapatıldı. Ne yapmalıyım?
  • Kapatılan Facebook reklam hesabımı nasıl açabilirim?
  • Facebook’ta yeni reklam hesabı nasıl açabilirim?

Sırasıyla hem kapatılan Facebook reklam hesabınız için ne yapabileceğinizden, hemde Facebook reklam hesabınızın kapatılmaması için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Facebook reklam hesabım kapatıldı. Ne yapmalıyım?

Facebook reklamlarınızda veya direkt olarak reklam hesabınızda yaptığınız bazı davranışlar nedeniyle Facebook reklam hesabınızı kapatmış veya dondurmuş olabilir.

Eğer aşağıdaki görselde de görebileceğiniz uyarıyı alıyorsanız, ödeme yöntemlerinizde ani değişiklikler olduğundan Facebook, reklam hesabınızı korumak için dondurmuştur.

Kapatılan Facebook reklamı nasıl açılır - Facebook reklam hesabım ilke ihlali nedeniyle kapatıldı

Ancak aşağıdaki uyarıyı alıyorsanız, Facebook reklamlarınızda ilke ihlalleri yani uygunsuz reklam yayını yapmışsınız, bu yüzden de hesabınız kapatılmış demektir.

Reklam hesabınız ilke ihlalleri nedeniyle işaretlendi. Yayınlamakta olduğunuz reklamlar kapatıldı. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

Peki karşılaşabileceğiniz her iki durum için de neler yapabilirsiniz bir bakalım.

1. Dondurulan Facebook reklam hesabı

Eğer Facebook reklam hesabınız ilk uyarıda olduğu gibi ödeme yöntemlerinizdeki bir sorundan dolayı sizi korumak için dondurulduysa “hesabınızı doğruladıktan” kısmındaki linke tıklayarak aşağıdaki ekrana geçiş yapın.

Dondurulan Facebook reklam hesabı nasıl açılır - kapatılan facebook reklam hesabı açma 2016

Buradaki bilgileri bildiğiniz kadarıyla, açıklayıcı bir şekilde doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın. Facebook’tan bir yetkili size ortalama 7 gün içerisinde mail gönderecek veya direkt olarak sizi arayacaktır.

2. Kapatılan Facebook reklam hesabı

Eğer aldığınız uyarı aşağıdaki şekilde ise durum sizin için biraz daha zor olabilir. Her ne kadar iletişime geçilmesi yönünde bir irtibat sayfası konmuş olsa da kapatılan Facebook reklam hesaplarının açılması çok mümkün değil. Yine de şansınızı denemeniz için süreci anlatayım:

Kapatılan Facebook reklam hesabını açma başvuru formu

Yukarıdaki uyarıda gördüğünüz “bizimle iletişime geçin” butonuna tıkladıktan sonra hemen altındaki sayfaya yönlendirileceksinizdir. Bu sayfada tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basmanız başvuru için yeterlidir.

Facebook kapatılan reklam hesapları konusunda oldukça katı bir politikaya sahip o yüzden alacağınız mail aşağı yukarı tüm çabalarınıza rağmen aşağıdaki gibi olacaktır:

İlke ihlali nedeniyle kapatılan Facebook hesabı açma başvuru maili

Ancak bu demek değil ki reklam hesabınızın bulunduğu Facebook hesabınızdan bir daha reklam veremeyeceksiniz.

 #  Kapatılan Facebook reklam hesabınıza tanımladığın ve ödeme yaptığınız kredi kartlarını maalesef bir daha herhangi bir reklam hesabınız için kullanmanız mümkün değil. Bu yüzden daha ilk etapta reklamlarınız için kart tanımlarken ya ininal gibi ön ödemeli bir kart edinmenizi yada kullandığınız bankanın sanal kartlarını tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Facebook Bussiness ile yeni reklam hesabı oluşturma

Facebook Bussiness, normal reklam hesabınızdan bağımsız olarak size ve müşterilerinize birden fazla reklam hesabı oluşturma imkanı sunar. Eğer halihazırda kullandığınız reklam hesabı kapatıldıysa hemen bir Facebook Bussiness hesabı açarak reklamlarınıza devam edebilirsiniz.

Facebook Bussiness hesabı açma - Kapatılan Facebook reklam hesabı nasıl açılır

 1-  Facebook Bussiness adresine buraya tıklayarak gidin ve “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.

Facebook Bussiness yeni reklam hesabı açma

 2-  Eğer bireysel olarak çalışıyorsanız “İşletme adı” kısmına kendini adınızı, ajansınız için açıyorsanız ajans isminini girerek devam edin ve gerekli bilgilerin tümünü doldurup hesap kurulumunu tamamlayın.

Kapatılan Facebook reklam hesabı yerine Bussiness'dan yeni reklam hesabı açma

 3-  Karşınıza yukarıdaki ekran geldiğinde “Yeni Ekle” kısmından “Reklam Hesapları” butonuna tıklayarak yeni reklam hesabınızı oluşturun.

Facebook'ta yeni reklam hesabı nasıl açılır

 4-  Hesap adı, saat dilimi ve para birimi bilgilerini doldurduktan sonra “Reklam Hesabı Oluştur” butonuna basarak yeni reklam hesabınızı oluşturun. Hayırlı olsun!

 #  Reklam hesabınızı oluşturduktan sonra tekrar kapanmaması için dikkat etmeniz gereken kısımları aşağıdan okumayı ihmal etmeyin!

Dikkat etmeniz gereken noktalar

Facebook kapatılan reklam hesabı yerine yeni hesap, daha doğrusu hesaplar açabileceğimizi öğrendik. Ancak açılan reklam hesaplarında tekrar sorunla karşılaşmamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor bir de onlara bakalım:

 1-  Facebook Bussiness üzerinden yeni reklam hesabınızı açtıktan sonra ilk olarak “Hesap Ayarları” kısmına giderek adres ve kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak muhakkak doldurun.

 2-  Hesap ayarlarını tamamladıktan sonra minimum 12 saat boyunca bekleyin. 12 saatin sonunda “Ödeme Yöntemleri” kısmından, daha önce Facebook reklamları için hiç kullanmadığınız bir kart ekleyin.

 #  Bu alanda sıkıntı yaşamamak için daha önce reklamlarınızda hiç kullanmadığınız bir kart, mümkünse sanal veya ön ödemeli bir kart kullanmanızda yarar var.

 3-  Kartınızı tanımlarken içinde minimum 20 TL ve üzeri olduğuna emin olun. Facebook ödeme yönteminizi onaylamak için kartınızdan belli bir tutar çekim yapıp geri ödeyecektir.

 4-  Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra minimum 24 saat hesabınızda hiçbir işlem yapmayın. Sonrasında reklamlarınıza başlayabilirsiniz.