Kapatılan Facebook Reklam Hesabı

Kapatılan Facebook reklam hesabı nasıl açılır - Facebook reklam hesabım kapatıldı nasıl açabilirim

Facebook, reklam hesaplarında tespit ettiği herhangi bir ilke ihlali veya dolandırıcılık faaliyeti için reklam yayınlarınızı durdurup reklam hesabınızı kalıcı olarak kapatabilmektedir. Peki böylesine can sıkıcı bir durum ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerekiyor?

Son birkaç aydır aldığım maillerde birçok kişinin şu soruları yönelttiğini fark ettim:

 • Facebook reklam hesabım kapatıldı. Ne yapmalıyım?
 • Kapatılan Facebook reklam hesabımı nasıl açabilirim?
 • Facebook’ta yeni reklam hesabı nasıl açabilirim?

Sırasıyla hem kapatılan Facebook reklam hesabınız için ne yapabileceğinizden, hemde Facebook reklam hesabınızın kapatılmaması için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Facebook reklam hesabım kapatıldı. Ne yapmalıyım?

Facebook reklamlarınızda veya direkt olarak reklam hesabınızda yaptığınız bazı davranışlar nedeniyle Facebook reklam hesabınızı kapatmış veya dondurmuş olabilir.

Eğer aşağıdaki görselde de görebileceğiniz uyarıyı alıyorsanız, ödeme yöntemlerinizde ani değişiklikler olduğundan Facebook, reklam hesabınızı korumak için dondurmuştur.

Kapatılan Facebook reklamı nasıl açılır - Facebook reklam hesabım ilke ihlali nedeniyle kapatıldı

Ancak aşağıdaki uyarıyı alıyorsanız, Facebook reklamlarınızda ilke ihlalleri yani uygunsuz reklam yayını yapmışsınız, bu yüzden de hesabınız kapatılmış demektir.

Reklam hesabınız ilke ihlalleri nedeniyle işaretlendi. Yayınlamakta olduğunuz reklamlar kapatıldı. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

Peki karşılaşabileceğiniz her iki durum için de neler yapabilirsiniz bir bakalım.

1. Dondurulan Facebook reklam hesabı

Eğer Facebook reklam hesabınız ilk uyarıda olduğu gibi ödeme yöntemlerinizdeki bir sorundan dolayı sizi korumak için dondurulduysa “hesabınızı doğruladıktan” kısmındaki linke tıklayarak aşağıdaki ekrana geçiş yapın.

Dondurulan Facebook reklam hesabı nasıl açılır - kapatılan facebook reklam hesabı açma 2016

Buradaki bilgileri bildiğiniz kadarıyla, açıklayıcı bir şekilde doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın. Facebook’tan bir yetkili size ortalama 7 gün içerisinde mail gönderecek veya direkt olarak sizi arayacaktır.

2. Kapatılan Facebook reklam hesabı

Eğer aldığınız uyarı aşağıdaki şekilde ise durum sizin için biraz daha zor olabilir. Her ne kadar iletişime geçilmesi yönünde bir irtibat sayfası konmuş olsa da kapatılan Facebook reklam hesaplarının açılması çok mümkün değil. Yine de şansınızı denemeniz için süreci anlatayım:

Kapatılan Facebook reklam hesabını açma başvuru formu

Yukarıdaki uyarıda gördüğünüz “bizimle iletişime geçin” butonuna tıkladıktan sonra hemen altındaki sayfaya yönlendirileceksinizdir. Bu sayfada tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basmanız başvuru için yeterlidir.

Facebook kapatılan reklam hesapları konusunda oldukça katı bir politikaya sahip o yüzden alacağınız mail aşağı yukarı tüm çabalarınıza rağmen aşağıdaki gibi olacaktır:

İlke ihlali nedeniyle kapatılan Facebook hesabı açma başvuru maili

Ancak bu demek değil ki reklam hesabınızın bulunduğu Facebook hesabınızdan bir daha reklam veremeyeceksiniz.

 #  Kapatılan Facebook reklam hesabınıza tanımladığın ve ödeme yaptığınız kredi kartlarını maalesef bir daha herhangi bir reklam hesabınız için kullanmanız mümkün değil. Bu yüzden daha ilk etapta reklamlarınız için kart tanımlarken ya ininal gibi ön ödemeli bir kart edinmenizi yada kullandığınız bankanın sanal kartlarını tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Facebook Bussiness ile yeni reklam hesabı oluşturma

Facebook Bussiness, normal reklam hesabınızdan bağımsız olarak size ve müşterilerinize birden fazla reklam hesabı oluşturma imkanı sunar. Eğer halihazırda kullandığınız reklam hesabı kapatıldıysa hemen bir Facebook Bussiness hesabı açarak reklamlarınıza devam edebilirsiniz.

Facebook Bussiness hesabı açma - Kapatılan Facebook reklam hesabı nasıl açılır

 1-  Facebook Bussiness adresine buraya tıklayarak gidin ve “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.

Facebook Bussiness yeni reklam hesabı açma

 2-  Eğer bireysel olarak çalışıyorsanız “İşletme adı” kısmına kendini adınızı, ajansınız için açıyorsanız ajans isminini girerek devam edin ve gerekli bilgilerin tümünü doldurup hesap kurulumunu tamamlayın.

Kapatılan Facebook reklam hesabı yerine Bussiness'dan yeni reklam hesabı açma

 3-  Karşınıza yukarıdaki ekran geldiğinde “Yeni Ekle” kısmından “Reklam Hesapları” butonuna tıklayarak yeni reklam hesabınızı oluşturun.

Facebook'ta yeni reklam hesabı nasıl açılır

 4-  Hesap adı, saat dilimi ve para birimi bilgilerini doldurduktan sonra “Reklam Hesabı Oluştur” butonuna basarak yeni reklam hesabınızı oluşturun. Hayırlı olsun!

 #  Reklam hesabınızı oluşturduktan sonra tekrar kapanmaması için dikkat etmeniz gereken kısımları aşağıdan okumayı ihmal etmeyin!

Dikkat etmeniz gereken noktalar

Facebook kapatılan reklam hesabı yerine yeni hesap, daha doğrusu hesaplar açabileceğimizi öğrendik. Ancak açılan reklam hesaplarında tekrar sorunla karşılaşmamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor bir de onlara bakalım:

 1-  Facebook Bussiness üzerinden yeni reklam hesabınızı açtıktan sonra ilk olarak “Hesap Ayarları” kısmına giderek adres ve kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak muhakkak doldurun.

 2-  Hesap ayarlarını tamamladıktan sonra minimum 12 saat boyunca bekleyin. 12 saatin sonunda “Ödeme Yöntemleri” kısmından, daha önce Facebook reklamları için hiç kullanmadığınız bir kart ekleyin.

 #  Bu alanda sıkıntı yaşamamak için daha önce reklamlarınızda hiç kullanmadığınız bir kart, mümkünse sanal veya ön ödemeli bir kart kullanmanızda yarar var.

 3-  Kartınızı tanımlarken içinde minimum 20 TL ve üzeri olduğuna emin olun. Facebook ödeme yönteminizi onaylamak için kartınızdan belli bir tutar çekim yapıp geri ödeyecektir.

 4-  Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra minimum 24 saat hesabınızda hiçbir işlem yapmayın. Sonrasında reklamlarınıza başlayabilirsiniz.

Kapatılan Facebook Hesabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Facebook Reklam Hesabı Kapatıldığında Ne Yapılmalıdır?

Her ne kadar iletişime geçilmesi yönünde bir irtibat sayfası konmuş olsa da kapatılan Facebook reklam hesaplarının açılması çok mümkün değil. “Bizimle iletişime geçin” butonuna tıkladıktan sonra hemen altındaki sayfaya yönlendirileceksinizdir. Bu sayfada tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basmanız başvuru için yeterlidir.

Facebook Business ile Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Bussiness, normal reklam hesabınızdan bağımsız olarak size ve müşterilerinize birden fazla reklam hesabı oluşturma imkanı sunar. Eğer halihazırda kullandığınız reklam hesabı kapatıldıysa hemen bir Facebook Bussiness hesabı açarak reklamlarınıza devam edebilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

36 Yorumlar

 1. ayhan
  8 Kasım 2016 de 21:51

  oğuz kardeşim günlerdir veremediğim reklamı yazın sayesinde hallettim…candan teşekkür eder başarılar dilerim.

  Yanıtla
   1. Deniz
    12 Aralık 2020 de 00:38

    Merhaba Instagram reklam hesabı kapatılınca da ne yapabiliriz acaba günlerdir çözüm bulmaya çalışıyorum destek olur musunuz

    Yanıtla
    1. 20 Aralık 2020 de 01:56

     En hızlı yöntem destek ekibi ile iletişime geçmek veya Instagram hesabı Ayarlar > İşletme > Tanıtım Ödemeleri bölümünden çıkan uyarı altındaki butona tıklayarak başvuru yapmak, sonucu beklemek.

     Yanıtla
  1. Ege
   30 Nisan 2021 de 01:23

   Merhaba, sayfamı yeni açtım ve hiç reklam vermememe rağmen hesabım kapatıldı olarak görünüyor. Ekstra yapmam gereken birşey var mı ? Yardımcı olur musunuz?

   Yanıtla
 2. bedirhan
  22 Kasım 2016 de 23:29

  selamlar…

  aynı anda internet sitemize iki ayrı hesaptan reklam çıkmak mümkünmüdür?

  şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
  1. 23 Kasım 2016 de 14:11

   Merhaba Bedirhan, İki farklı reklam hesabın varsa elbette ki verebilirsin. Sıkıntı olmaz.

   Yanıtla
 3. Sinan Kaya
  2 Aralık 2016 de 00:33

  “Reklam işlemi gerçekleştirilemedi: Bu reklam, güvenlik sistemlerimiz tarafından engellenen bir içeriğe sahip veya böyle bir içeriğe referans veriyor. ”

  Merhabalar ve kolay gelsin…

  Oğuz bey reklam verirken aldığımız uyarı budur.Sizce sorun nedir ve bu uyarıyı niçin alıyoruz sizce?

  Yanıtla
  1. 2 Aralık 2016 de 00:36

   Merhaba Sinan Bey,

   Reklamınızda Facebook’un yasakladığı bir ifade olduğundan bu hatayı alıyorsunuzdur. Bu hata görsel veya metinde olabilir. Reklamınızın görünümünü bana mail@oguzveliyavas.com üzerinden iletirseniz kontrol edip daha net bilgi verebilirim.

   Yanıtla
 4. nazlı
  14 Aralık 2016 de 23:14

  merhaba
  reklam hesabı olan facebook sayfamız farklı pc den açılırsa problem yaşanırmı ?
  onceden böyle bir sorun vardı

  Yanıtla
  1. 14 Aralık 2016 de 23:55

   Merhaba,

   Reklam hesabınızın bağlı olduğu Facebook hesabından çıkıp farklı bir bilgisayarda açmadan önce bir miktar beklemekte fayda var. Örneğin siz Türkiye’de bir lokasyondan reklam hesabınıza girdiniz. Ardından ABD lokasyonlu bir yerden açılırsa bu sıkıntı olacaktır.

   Yanıtla
 5. Yusuf OZKAN
  30 Mayıs 2017 de 08:24

  Dondurulmuş Facebook hesabımı, Business Manager hesabıma eklesem sıkıntı yaşarmıyım. Bir sürü reklam kontrol ediyordum diğer hesabımda çünkü. Teşekkürler

  Yanıtla
 6. Nevzat
  5 Ağustos 2017 de 14:52

  2 Yıldır ajans adına reklam yöneticisini kullanıyorum, son bir kaç aydır reklamlarda onaylanmadı sorunuyla karşılaşıyorum, facebook desteğinden verim alamadım. Sorunun Alkol İlkesiyle ilgili olduğu hatasını alıyorum ama içeriklerimde alkole dair bir şey bulunmamakta. Benzer hatalarda itirazım sonucu düzeltmeler olmuştu ama son reklamlarımda hata sürdü ve sonunda reklam hesabım kapatıldı. Soruna dair bir önerin var mı, Facebook’ta muhatap bulamıyorum.

  Yanıtla
  1. 6 Ağustos 2017 de 01:22

   Nevzat Bey Merhaba,

   Sorunun çözümü için en iyi irtibat yeri bussiness üzerinden telefon konuşması ayarlayarak sorununuzu anlatmak ve düzeltilmesi için reklam hesabınızın ID’si dahil tüm bilgileri ileterek bu konuda diretmek. Facebook, belli bir bütçenin altında reklam verenlere desteğini çok kötü bir seviyeye indirdi, inanın sizi anlıyorum. Çok para harcayan bir reklam hesabı ile ilgili destek talebimize geri dönüş ile az harcayan hesap arasında ciddi ilgi farkı var.

   Daha çok yardımcı olabilmek inanın isterdim ancak Facebook son dönemdeki izlediği politika ile çok açık bir kapı bırakmıyor bizlere. Reklam çıkarken tercih ettiğiniz görselleri direkt olarak Facebook Kreatif Merkezi’nden yani anlaşmalı olduğu Shutterstock galerisinde seçerek reklamlarınızı daha hızlı onaylatıp sonraki reklamlarınızda kendi tasarımlarınızı deneyebilirsiniz.

   Yanıtla
 7. ilker ulubey
  6 Ağustos 2017 de 03:20

  Merhaba,

  İlke ihlalleri nedeniyle bir reklam hesabım kapatıldı. Ve kredi kartından 200 tl ödeme yapmıştım. 40 tl’sini kullanabildim. 160 tl içeride duruyor. Facebook bu parayı iade ediyor mu?

  Yanıtla
  1. 6 Ağustos 2017 de 11:18

   Merhaba İlker Bey,

   Facebook’a konu ile ilgili Bussiness Facebook üzerinden mail gönderebilir misiniz? Normal şartlarda Facebook’un size bu tutarı geç de olsa yatırması gerekmektedir.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 8. halit kadioglu
  2 Ekim 2017 de 17:17

  hocam Allah razi olsun verdigin bilgiler icin cok isime yaradi. ben her kapatilan hesaptan sonra yeni bir facebook hesabi aciyordum eskiden. kapatilan reklam hesaplarim yuzunden cok madur oldum. cok tesekkur ederim

  Yanıtla
 9. hgs yükleme
  11 Ekim 2017 de 03:25

  Hocam benimde sürekli reklam konusunda sıkıntı çekiyordum sürekli kapanıyor benden belgeler isteniyordu fakat artık sorunu çözdüm sayenizde tşkler

  Yanıtla
 10. kürşat
  25 Ekim 2017 de 20:40

  Oğuz bey reklam verirken innial kartı hesap kartı gibi tanımlıyor ne kadarlık reklam verdireceksek içerisinde o kadar olmasını istiyor ve hepsini tek bir seferde kesiyor reklam hesabı kapatılırsa paramızda öylece gidiyor ama kredi kartında harcadıkca 70tlde bir kesim yapıyor bunun için kredi kartı gibi kullanabileceğimiz bir sanal kart öneriniz var mı ?

  Yanıtla
  1. 26 Ekim 2017 de 12:00

   Kürşat Bey Merhaba,

   Türkiye’de birçok kişinin reklam hesabı açıp 150-200 TL harcadıktan sonra hesabı kapatmasını ve farklı bir reklam hesabına geçiş yapmasına karşın Facebook’un aldığı bir önlem olarak düşünebilirsiniz bunu. Buna bağlı olarak sanal kartlarda belirttiğiniz durum geçerli evet. Bildiğim kadarıyla direkt olarak bankalardan alınan sanal kartlarda böyle bir talebi olmuyor Facebook’un.

   Yanıtla
 11. Cihan
  11 Ocak 2018 de 22:05

  slm kapatılan business accountumun yerine yenisini açtımda yanlız açılan account kişisel reklam hesabı olarak gözüküyor bu normalmi bide daha 24 saat dolmadı ve reklam vermeyi denedim ama reddetti bikaç kez şimdi farkettim siz hiç işlem yapmayın diye yazmışsınız acaba bundan dolayı işlem başarısızlığa uğrarmı ?

  Yanıtla
  1. 15 Ocak 2018 de 11:48

   Cihan Bey Merhaba,

   Uyarıda da belirttiği gibi Bussiness Manager üzerinden yeni hesap açmanız mümkün değil çünkü halihazırda bir hesabınız kapatılmış. Size tavsiyem şu şekilde olur:

   1- Öncelikle normal hesabınızı aktive edebilmek için Facebook’a tatlı dille bir mesaj gönderip inceleme talebinde bulunun. Talebinizde hesabınızda Facebook kurallarına karşı gelecek herhangi bir işlem bulunmadığını ve reklam çalışmalarınıza devam edebilmek için tekrar inceleme talep ettiğinizi belirtin.

   2- 1 hafta gibi bir sürede muhakkak cevap gelecektir. Olumsuz yanıt gelirse yeni bir Facebook hesabı açıp yazımda belirttiğim şekilde aralarda en az 24 saat bekleyerek hesabınızı oluşturun. Sorun olmayacaktır.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 12. özkan güven
  14 Ocak 2018 de 12:53

  Ve bu gün itibariyle bende hesabı kapatılanlar arasında girdim. Aylardır hedef kitle araştırması nasıl yapmalıyım neticesinden edindiğim bilgilerle bir hedef kitle oluşturdum ama malesef ne uyarı ne başka birşey direkt kapatıldı. Mail attık ama nihai karar olarak alabilirsiniz dediler.. Bu saaten sonra yapmam gerekenler konusunda benimde yardımınıza ihtiyacım var.

  Yanıtla
  1. 15 Ocak 2018 de 11:47

   Özkan Bey Merhaba,

   Yazıda belirttiğim adımlar ile yeni bir hesap edinebilirsiniz. Yada sıfırdan bir Facebook hesabı açıp yukarıda belirttiğim adımları tekrarlayabilirsiniz. Yine sorun yaşarsanız iletişim bölümünden mail yoluyla bana ulaşırsanız sevinirim.

   Yanıtla
 13. meriç
  18 Ocak 2018 de 12:50

  Merhabalar,
  Devredışı kalan bir reklam hesabımız var ve tekrardan kullanıma alamıyoruz. Instagram reklamı dolayısıyla borç görünüyor fakat ödeme yapamıyoruz yeni ödeme yöntemi ekle dediğimizde kabul etmiyor. Yeni hesap da açamıyoruz 1 den fazla reklam hesabı kabul etmiyor ne borç ödeniyor ne yeni hesap açılıyor ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 14. Gülcan
  22 Şubat 2018 de 18:06

  Harika bir yazı olmuş çok teşekkürler. Benimde dün reklam hesabım kapatıldı söylediğiniz adımları izleyeceğim yalnız merak ettiğim hesabimda olan 80 $ civarı parayı nasıl gerı alabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 15. Gölge
  21 Eylül 2018 de 23:07

  Oğuz bey merhaba senin sayende reklam sorununu çözdüm kralsin

  Yanıtla
 16. Gölge
  21 Eylül 2018 de 23:09

  Adamsın Oğuz veli yavaş başarılar dilerim

  Yanıtla
 17. Fethi
  16 Mayıs 2019 de 09:42

  yanlışlıkla Facebook business hesabımi sildim ve şuan Facebook’ta Kendi sayfama yönetici olamıyorum…

  Yanıtla
 18. kadir kahya
  13 Temmuz 2019 de 23:58

  merhaba reklam hesabım kapandı fakat reklam hesabı dogrulamam ıcın form geldıgınde REKLAM HESABI YOK yazısı çııkıyor ve seçim yapamıyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 19. Hikmet
  21 Ocak 2020 de 20:00

  Merhaba. Yazıyı çok yardımcı buldum öncelikle teşekkürler. Ancak adımları denemeden önce bir de fikrinizi almak istedik. Şöyle bir sorunumuz var; işletme hesabımızda reklamlar gayet iyi giderken üst üste devamlı red aldık ve sorunu gidermek için reklam hesabını sildik kişisel hesaptan tekrar reklam verebildik ancak o reklamı durdurmak istedik sonrasında hesabımız reklam hesabı açamaz değiştiremez ve reklam veremez olarak engellendi. Yüksek takipçili instagram hesabımızı değiştirmeden aynı hesabı başka business managerla nasıl yönetebiliriz? Başka business manager ile sorunumuz kalkar mı? Instagramda reklam verebilir hale gelmesi için bişey yapabilir miyiz? Yoksa hesap çöp mü? Lütfen yardımcı olabilirseniz seviniriz.

  Yanıtla
 20. Ferhat
  10 Mart 2020 de 07:40

  Merhaba. Öncelikle teşekkür ederiz bilgilendirme için. Benim bir ınstagram sayfam var. Bağlı oldugu facebook hesabı üzerinden reklam işlerini hallediyordum. Sonradan facebook hesabim mail adresiyle birlikte çalındı ve gerı alamadım. Şimdi yeni facebook profilim üzerinden reklam işini halletmeye çalışıyorum ama eski hesabim problem çıkarıyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim? Teşekkürler.

  Yanıtla
 21. Merce
  10 Mayıs 2020 de 03:42

  Hocam merhaba, facebook yayın görünümü aktifse herhangi bir ücret alırmı ?

  Yanıtla
 22. Emre Ergül
  15 Aralık 2020 de 16:19

  Oğuz bey merhaba defalarca denememe rağmen yapamadım Yardımcı olma imkanınız olursa çok sevinirim saygılar…

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!