Mac Ekran Görüntüsü Alma – Screenshot Alma

mac ekran görüntüsü alma

İnternette dolaşırken gördüğünüz veya bilgisayarınızda karşılaştığınız herhangi bir problem karşınızda mac ekran görüntüsü almak isteyebilir, daha sonra bu görseli farklı yerlerde paylaşabilirsiniz. PC üzerinde PrnScr butonu ile rahatlıkla yapılan işlem için Mac ekran görüntüsü alma işleminin nasıl yapılacağını da bu yazımda sizlere anlatacağım.

PC’de programsız olarak yalnızca ekranın tamamının görüntüsü alınabiliyorken Mac ekran görüntüsü alma işlemi içerisinde dilerseniz ekranın tam görüntüsünü, dilediğiniz bir belgeyi veya yalnızca açılı pencerenin ekran görüntüsünü kolaylıkla almanız mümkündür.

Mac ekran görüntüsü almak için kullanacağımız tuşlar birden fazla olduğu için aşağıda klavye görseli üzerinden kombinasyonları göstermemin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Mac Ekran Görüntüsü Alma

Mac cihazınında cmd + shift + 3 kombinasyonu ile ekran görüntüsünü kolaya alabilirsiniz. Tuşlara bastıktan sonra duyacağınız deklanşör sesi sonrasında ekran görüntünüz otomatik olarak masaüstüne düşecektir.

Belirlediğiniz Bir Alanın Ekran Görüntüsünü Alma

Mac ekran görüntüsü alma işlemi sırasında dilersen yalnızca belirlediğiniz alanın görüntüsünü de kaydetmeniz mümkün. Bunun için cmd + Shift + 4 kombinasyonunu tuşlamanız gerekmektedir. Kombinasyonu tuşladıktan sonra mouse imlecinizin seçme şekline dönüştüğünü farkedeceksiniz. Kayıt etmek istediğiniz alanı basılı tutarak seçin ve bırakın. Kayıt işlemi otomatik olarak yapılacaktır.

Seçili Pencerenin Ekran Görüntüsünü Alma

Mac cihazlarının belki de en güzel özelliklerinden biri, yalnızca seçili pencerenin ekran görüntüsünü kısayol tuşları ile alabiliyor olmanız. Bu işlemi yapmak için cmd + Shift + 4 + Space kombinasyonunu gerçekleştirmeniz yeterlidir. Bu kominasyonu yaptığınızda mouse imlecinizin bir fotoğraf makinesine dönüştüğünü farkedeceksiniz. Hangi pencerenin görüntüsünü çekmek istiyorsanız fotoğraf makinesini oraya götürmeli ve yalnızca tıklamalısınız. Böylece dilediğiniz alan için mac ekran görüntüsü alma işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsünü Panoya Kopyalamak

Yukarıda belirli bir alanın Mac ekran görüntüsü alma için cmd + Shift + 4 kombinasyonunu kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Eğer bu ekran görüntüsünü direkt olarak bilgisayarınıza kaydetmek yerine panoya kopyalamak ve farklı bir yere yapıştırmak istiyorsanız cmd + Shift + 4 + Control kombinasyonunu yapmanız yeterli olacaktır.

Mac ekran görüntüsü alma kombinasyonlarının tamam bu şekilde. Eliniz alıştığı zaman özellikle yazı işleri ile uğraşan kişilerin çok rahat edeceğini şimdiden söyleyebilirim.

Eğer Mac ekran görüntüsü alma kombinasyonları size yetmiyor ve aldığınız ekran görüntüsü üzerine direkt olarak yazı ekleme, belli bir bölgeyi işaretleme veya ok ile gösterme gibi daha pratik çözümler arıyorsanız bunun için de hem PC hemde Mac cihazlar için indirip kullanabileceğiniz Lightshot uygulamasını tavsiye ederim.

lightshot uygulaması

1- Lighshot uygulamasını buraya tıklayarak indirin.

2- Kurulumu tamamlayın ve uygulamayı açın.

3- Seçmek istediğiniz ekrana geldiğiniz sağ üst köşede bulunan tüy işaretine tıklayın veya klavyenizden Command + Shift + 9 kombinasyonunu tuşlayın.

4- Ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı mouse imleciniz ile seçin.

5- Kaydetmek için sağ altta çıkan disk işaretine, birine görseli göndermek için bulut simgesine tıklayın.

6- Göndermeden önce görsel üzerinde bir alanı belirleme, yazı yazma veya ok çıkartmak için seçtiğiniz alanın sağ alt köşesinde çıkan araçları kullanın.

Mac ekran görüntüsü alma için programlı ve programsız yapabileceğiniz tüm işlemleri anlattım. Merak ettiğiniz veya takıldığınız konularda aşağıda bulunan yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım Mac cache temizleme konusunun da ilgini çekebileceğini düşünüyorum. Görüşmek üzere.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ