Markanızı Harekete Geçirecek 5 Sosyal Medya Stratejisi

sosyal medya stratejisi

Sosyal medya kullanımının son 5 yıl içerisinde hızlı bir artışa geçmesiyle birlikte birçok marka kendini sosyal medya stratejisi çıkartıp buradaki müşterilerine de en iyi nasıl ulaşabileceğini araştırırken buldu. Birçok reklam ajansı hali hazırda bu işleri sizin için yapıyor olsa da markanız için çıkarılan sosyal medya stratejisi hakkında en az onlar kadar sizin de bilgi sahibi olmanız, birçok yönden markanız için en doğru sesi oluşturmanız gerekir.

Bu yazımda birçok marka tarafından kesinliği kanıtlanmış gerek Türk gerek yabancı firmalar tarafından başarılı bir şekilde uygulanan sosyal medya stratejilerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Her şeyden önce her zaman da belirttiğim gibi kitlenizin sizinle aynı beğenilere, aynı fikir ve görüşlere sahip olmadığının bilincinde olmak, genel olarak markanızın ve kitlenizin ortak noktaları üzerinden yürümek en doğru sosyal medya stratejisi olacaktır.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

1. Etkileşim İçin İçeriklerinizi Görselle Öne Çıkarın

Görsel ile üzerine yazılan metin ve bağlantıdan oluşan bağlantıların her zaman daha çok etkileşim aldığını birçok büyük internet sitesi ve sosyal medya firmaları defalarca dile getirmişti. Hala birçok firmanın normal bağlantılar üzerinden sosyal medya stratejisi uygulamaya çalışıyor olup başaramadığını gördükçe mağaralarından çıkmaları gerektiğini düşünüyorum.

sosyal medya stratejisi 1

Görsel ile paylaşım üzerinden geliştirdikleri sosyal medya stratejisi ile başarılı olan firmalar arasında HubSpot ve RedBull gibi büyük markalar da bulunuyor. Zaten şu anda da birçok markanın sosyal medyasını incelediğinizde göreceğiz şey görsel ile metin ve bağlantı paylaşımı konseptidir.

Peki görsel seçiminde takipçi ile marka arasındaki etkileşimi maksimize etmek için nelere dikkat etmek gerekir?

 • Görsellerinizin kare olması bir çok platformda en net görüntüyü verir
 • Stock görsellerin üzerine “harekete geçirici” bir metin yazılması
 • İnsanları kendinden uzaklaştırıp markanız ile alakalı mutluluk duygusunu hissettirebilme
 • Tercih sebebi ve istenilecek ürün algısı oluşturma ( macbook – starbucks kahve ikilisi )
 • Gerektiğinde kişinin yaşadığı markanız ile bağlantılı olabilecek sorunlara değinen görseller
 • Hazır görseller için ücretsiz kaynaklarının birçoğuna buradaki Buffer blog yazısından ulaşabilirsiniz.

2. İnsanlara İlham Verin

Görselin gücünü hiçbir zaman kullanmayı bırakmayan RedBull‘un instagram hesabına şöyle ufaktan bir bakın. Kullanılan dil, görsel seçimi ve içerik sayısına baktıktan sonra şunları siz de fark edeceksiniz:

 • Girilen içerik sayısı değil, kalitesi önemlidir.
 • İnsanlara umut veren görsellerin etkileşimi her zaman daha fazladır.
 • Markanız dışarısında hedef kitlenize yönelik hobi vb görsel paylaşımları etkileşim oranını yükseltir.

sosyal medya stratejisi 2

Redbull‘un instagram hesabınıza baktığınızda uzun bir süredir reklam stratejisi olarak kullandığı “imkansız şeyleri, imkansız yerlerde yapma” olgusu gibi benzer bir konsepti siz de markanız için bulabilir, bu doğrultuda markanız ile belkide çok da alakalı olmayacak ama insanlar konuşurken “X markasının olayı o değil mi ya?” demeye başlayacaklardır.

3. Mail Servisleri ile Kendinizi Müşterinize Unutturmayın

mailchimp

Mail Chimp benzeri servisleri kullanarak müşterilerinize hala burada olduğunuzu hatırlatın. Birçok kişi mailing ile gelen maillerin çöp olduğu hiç açılmadığını öne sürse de marka adınızı içeren ve harekete geçirici bir başlık metni ile birçok kullanıcıya hızlıca ulaşmanız mail servisleri ile oldukça kolay.

Gerekirse başlık ve içerikte siteniz ile markanıza bağlantılar paylaşarak kullanıcının marka sayfalarınızda dolaşarak aklında kalıcı bir etki bırakmaya çalışın.

4. Bir Şeyleri Sadece Söylemek Yerine Gösterin

Markanız ile ilgili vaatlerin ve getirilerin paylaşıldığı içeriklerin artık ne kadar sıradan bir hal aldığını fark etmişsinizdir. “Güvenilir ve sağlıklı yaşam için X markasını tercih edin” şeklinde içerikler yerine Coca-Cola‘nın başarılı bir şekilde izlediği sosyal medya stratejisini siz de kullanın. Kullanıcılarınıza bir şeyleri söylemek yerine, gösterin. Böyle markanız ve takipçileriniz arasındaki güveni ve takip etme oranını artırın.

sosyal medya stratejisi 3

Coca-Cola tarafından paylaşılan bu videolu içerik birçok kullanıcı tarafından ilgi görmüş, kısa sürede sosyal medya trendleri arasına girmeyi başarmıştı. Büyük firmalar onlar gözüyle bakmayın, insanların bir ihtiyacına çözüm getiriyor, kafasında soruları çözüyor veya markanız ile eğlendirebiliyorsanız, sizin de trend olmamanız için hiçbir neden yok.

5. Marka Kültürünüzü Oluşturun ve Yayın

Pinterest‘i kullanımı ile birçok sosyal medya yöneticisinin radarına takılmayı başaran Intuit gibi hem markanıza hem de kullanıcılarınıza yönelik farklı şeyler ortaya çıkararak sosyal medya bilinirliğinizi artırmaya çalışın. İnsanlara “X markası da şunu yapıyor ya bir gir bak” dedirtebildikten sonra sosyal medya üzerinden ulaşabileceğinizi düşünmediğiniz sayıda bir kitleye hızla ulaşmak, oluşturduğunuz kültür ve markanın trend olmaması için hiçbir neden göremiyorum.

sosyal medya stratejisi 4

 

Intuit Caeers Pinterest sayfasına buradan ulaşabilir, markanız ile ilgili oluşturmak istediğiniz kültürler için fikirler edinebilirsiniz.

Herkesin sosyal medya uzmanı olduğu şu günlerde büyük bir dijital ajans ile çalışmıyorsanız markanızı sizden daha iyi tanıyan ve tanıtabilecek birinin daha olmadığını düşünerek, farkındalık yaratacak sosyal medya stratejilerini de yine sizin çıkarmanız gerektiğine inanıyorum.

Kaynaklar

 • Buffer
 • Search Engine Journal
 • Pinterest
 • Facebook Blog
 • Instagram

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Yorumlar

 1. 28 Mayıs 2015 de 19:25

  İnsanların büyük bir çoğunluğunun internette en çok sosyal medyada vakit geçirdiğini düşünürsek, markaların bu mecraları etkin olarak kullanması gerekiyor.

  Yanıtla
  1. Oğuz Veli Yavaş
   28 Mayıs 2015 de 19:32

   Artık bir çok marka akıllanıp kullanmaya başladı ancak yazıda da belirttiğim gibi bir sıradanlık içinde devam ediyor. Farkındalık yaratıp müşteriye ulaşmak lazım.

   Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!