Mobil Etkinlik’e Gittik

mobil etkinlik 6

Tech Kafa ve Teknofiber olarak İndircom tarafından düzenlenen Mobil Etkinlik‘teydik bugün. Çok büyük hayallerle gittiğim, kendime bir şeyler katarım diye düşündüğüm etkiliğin bildiğimiz, kalıplaşmış şeyleri tanınan kişilerden tekrar dinlemekten bir adım öteye gidememesi beni üzdü. İndircom tarafından düzenlenen ilk etkinlik olduğu için hoş görülebilir. Böyle adımlar atılması bile oldukça güzel, kendilerini bir sonraki etkinlikte daha da geliştirecek, birçok kişiyi tatmin edeceklerdir.

Konuşmacılardan bir kısmı ve anlattıkları üzerine de çektiğim birkaç fotoğraf ile birlikte notlarımı paylaşmak istiyorum.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Hasan Yalçın – Mobil Tasarım

İlk konuşmacı blogu ile de bildiğimiz Hasan Yalçın‘dı. Mobil Etkinlik kapsamında yaptığı konuşmasında özellikle artan mobil aramalar ile birlikte kullanıcılara yönelik mobil arayüz tasarımlarının nasıl olması gerektiği ve gelecek teknolojilerinde bizleri neleri beklediği üzerine güzel bir konuşma yaptı. Kendisinden gelecek birçok konuşmacı arasında en iyilerden ve karşı tarafa anlatmak istediğini geçirebilen bir konuşma oldu.

Ahmet Oğuz Mermerkaya – HTML 5 ve Mobil

Anlattığı konu oldukça güzel olsa da konuşma sürecinde gerek anlatış şekli gerekse konuyu ele alış şekli olarak birçok kişinin biraz da olsa sıkılmasına, konudan kopmasına neden oldu diyebilirim. HTML 5‘in getirdikleri ve mobil uygulamalar üzerine güzel bir konuşma olsa da gelenler arasında kendi kitlesini bulamıyor olması en kötü yanıydı. Açıkçası benim de çok haşır neşir olmadığım bir konu olduğundan kısa bir süre ilgimi kaybettim.

Onur Doğan – Adwords ile Mobil Reklam

Adwords reklamları ve reklamlarda gelir ve harcama optimizasyonu üzerine çalışmalar yapan, Türkiye’nin önde gelen firmalarının birçoğu ile çalışmış Camekan firmasının kurucusu Onur Doğan da konuşmacılar arasındaydı. Adwords reklamları ile kitlenize ulaşırken hedeflemede dikkat edilmesi gereken yerler ve imkanlar ile bütçe optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiğine değindiği konuşmasında aslında bildiğimiz ve birçok yerde okuduğumuz konuları tekrar etmekten ileriye gidemediğini düşünüyorum.

Bilmeyen insanlar için faydalı olmuş, fikirlerini değiştirmiş olabilir ancak kendi açımdan çok yararlı bulmadığım bir konuşmaydı.

Kurtuluş Erek – ReklamStore Mobil

Sektörde birçok kişinin duyduğu veya çalıştığı ReklamStore‘un mobil platformda neler yaptığı ve özellikle mobil uygulamaların kullanıcılara nasıl ulaştırılması gerektiğine bu konuşmada detaylı olarak değinildi. Kurtuluş Erek‘in konuşması sırasında hedeflediği kitleye çok güzel etki ettiğini ancak artı yeni bir şeyler kattığını, konuşmasından etkilenip bir şeyler yapmayı hedefleyen kimsenin olduğu düşünmüyorum.

Murat Ergün – AppleWatch

Monitiso’dan gelen Murat Ergün, mobil arayüzler AppleWatch’un kullanıcı etkileşimi ve geliştirme süreci üzerine bir konuşma ile Mobil Etkinlikte ‘ydi. Apple Watch‘u anlattığı 20-25 dakika süre boyunca ekstra birkaç şey öğrenmiş, bilgi dağarcığımızı genişletmiş olsak da aksiyona geçirici, etkileşimi yüksek bir konuşma değildi.

Kaan Gülten – Mobil SEO

Seo deyince aklınıza gelen iki ismin, Webtures ve Seo Hocası’nın kurucusu Kaan Gülten‘de Mobil Etkinlik kapsamında sahne aldı. Kaan Gülten’in çalışmalarını yakından takip eden ve takdir eden biri olarak çok da tarafsız bir yorum yapabilmem çok doğru değil ancak konuşmanın en iyi ve etkileşimi yüksek konuşması kesinlikle buydu. Sektörde herkesin kendini “Webmaster” ilan ettiği, konu ile çok da alakası olmayan kişilerin SEO firmaları kurduğu günümüzde doğru SEO‘nun geçmişi, şimdiki hali ve geleceği hakkında güzel bilgileri, mobilde de neler yapılması gerektiğine değinerek çok güzel bir anlatımla bizlere sundu diye düşünüyorum.

Kaan Gülten‘in konuşmasından sonra da etkinlikten maalesef ayrıldık.

Çok fazla eleştirel yazdığım ve verim alamadığımı düşündüğüm etkinlikle ilgili yazdığım bu yazıda amacım hiç kimseyi kötülemek veya etkinliği düzenleyen İndircom’a laf atma çabası değildir. Kendilerine böyle bir etkinlik düzenledikleri ve Türkiye’de yavaş yavaş da olsa gelişen benzer etkinlik kültürüne katkı sağladıklarından dolayı teşekkür ederim.

Etkinlik daha güzel olabilir miydi? Evet, olabilirdi. Çıktığımızda etkilendiğimiz konuşmalar üzerine bir şeyler konuşmak yerine farklı konuları ele almamız etkinliğin bizim açımızdan çok da faydalı olmadığını gösteriyor. Zor beğenen kişiliğimin de bunda etkisi büyük olsa da bir etkinlikten çıkınca yeni fikirler ve heyecan bende oluşmuyorsa, gözümde o etkinlik hep kötü kalıyor.

Etkinlik sürecinde birkaç fotoğraf çekmeyi, şimdinin modası selfie ile finalize etmeyi de unutmadık.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Comment

  1. Bertuğ
    24 Mayıs 2015 at 02:05

    Bu etkinliğe çok katılmak istemiştim açıkçası. Sınav haftam olduğu için imkanlar el vermedi. Bende illaki bu programı takip etmek için canlı yayın aracılığı ile keyifli bir şekilde izledim. Etkinlik başarılıydı ama dahada çok başarılı olabileceğine inanıyorum.

    Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ