Not Tutmak Hayat Kurtarır

evernote ile not tutmak

Gerek gündelik yaşam gerekse iş hayatınızda hatırlamanız, ileri de kullanmak için saklamanız veya yalnızca fikir vermesi için bir kenara koymanız gereken bilgiler vardır. Daha düzenli bir yaşam ve üretkenlik için oldukça önemli bulduğum not tutmak hakkında fikirlerimi, benim yaptıklarımı ve artılarını anlatmak istiyorum.

Teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olduğu günümüzde kağıt kalem ile not almanın bittiği birçok şeyi dijital ortamda hızlıca saklayabildiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Oldukça basit arayüze sahip not tutma ve saklama uygulamaları ile gündelik yaşantınızı kolaylaştırmak, anlık fikirlerinizin unutulup boşa gitmesi yerine saklanıyor olması çok kolay.

Uzun zamandır kullandığım ve kısa bir süre önce de Premium üyeliğine geçtiğim Evernote uygulaması üzerinden not tutmak ile ilgili fikirlerimi ve artılarını paylaşayım.

Tüm mobil platformlarda, tabletlerde ve PC’de bulunan Evernote uygulaması gerek arayüzü gerekse işlevliği ile uygulamayı kullanmayı başladığınız daha ilk andan itibaren kalbinizi fethetmeyi başarıyor. Sürekli güncellenen uygulamanın son sürümü ise benim açımdan kesinlikle kusursuz.

Benzer birçok uygulama da farklı platformda var ancak yalnızca not tutmak gibi basit bir alışkanlığı hayatınızın önemli bir noktası haline getirebilecek, aynı zamanda da keyifli bir aktiviteye çevirecek uygulama sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.

Daha önce de uzun bir süre kullandığım Pocket uygulaması ile birçok işimi kolayca halledebiliyordum ancak Evernote gibi bir arayüz ve kolaylık sağlayan bir platformun varlığı uygulama değişimine gitmemi sağladı.

Gelelim Evernote uygulaması ile yapabileceklerinize:

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

1. Farklı konuları başlıklar altında toplayın

Not defterleri olarak karşımıza çıkan uygulama özelliğinde farklı konularda not defterleri oluşturup notlarınızı daha düzenli hale getirmeniz mümkün. Hali hazırda 8 ana başlık altında onlarca notup birikti bile. Ara ara bakmam gereken notların yanı sıra aklıma anlık gelen ve kullanabileceğimi düşündüğüm notlar ile oldukça güzel bir veri alanı oluşturduğuma inanıyorum.

Siz de kendi ilgi alanlarınıza göre gündelik yaşam veya iş ve okul hayatınıza dair farklı not defterleri oluşturarak düzenli bir biçimde tutabilir, yeri geldiği zaman anında bulup kullanabilirsiniz.

2. Ortak etiketler ekleyerek konuya hakim olsun

Oluşturduğunuz notlara belli etiketler ekleyerek belli konulardaki tüm notları aynı başlık altında toplayabilir, ileride kullanmak istediğinizde daha rahat bulabilirsiniz. Ayrıca etiket ekleme alışkanlığı ile daha önce yazdığınız ama unuttuğunuz notları da her daim göz önünde bulundurarak doğru zaman geldiğinde kullanabilirsiniz.

3. Konu içlerine diğer notlarınızı da linkleyin

Aynı konu üzerine farklı bir not alıyor veya daha önce yazdığınız bir notun şu anki çalışmanız ile alakadar olduğunu düşünüyorsanız Evernote uygulaması özelliği ile ilgili notları ekleyebilir, hem fikirlerinizi tekrar etmiş hemde arşivinizi güçlendirmiş olursunuz.

4. Premium sürümü bence edinin

Premium’u aylık 8 TL gibi oldukça cazip bir ücret olan Everneto uygulamasının Premium ile birlikte tam anlamıyla kullanabildiğine inanıyorum. PDF dosyaları düzenleyebilme, şifre koyabilme, notlar arasında linklemeler gibi birçok özelliğin bulunduğu uygulamayı Premium olarak kullanmak daha çok faydalanmanızı sağlayacaktır.

Ufak birkaç örnekle “Not tutmak hayat kurtarır” sloganımı destekleyip yazıma buradan son vermek istiyorum.

Teknoloji ile yakından ilgilenen biri olarak güncel teknoloji haberlerini de en ince ayrıntısına kadar okumayı ve derinlemesine incelemeyi seviyorum ancak tüm konuları takip etmek yeri geldiğinde eski bilgileri arayıp bulmak ölümcül bir uğraş haline gelebiliyor. Evernote ile dilerseniz beğendiğiniz makaleleri anahtar kelimeleriniz ile birlikte saklayabilmeniz ve etiket altında toplayabilmenizin mümkün olduğundan yukarıda bahsetmiştim.

Diyelim ki X telefonu hakkında son güncelleme ile ilgili bir detayı okuyorsunuz ancak içerisinde daha önce çıktığı bahsedilen bir özellik hakkında bilgilerinizi hatırlamakta zorlanıyorsunuz. Evernote ile daha önce benzer konu hakkında ufak notlar almış iseniz yalnızca anahtar kelime aratmanız eski bilgilerini tazelemek adına çok yararlı olacaktır.

İnsanların takip ettiği şeylerin ve ilgi alanlarının arttığı, hızla gelişmeye devam ettiği günümüzde bazı şeyleri unutmak, belki de ileride kıvılcımlanacak birçok güzel fikri de unutup gitmek çok kolay. Gelin siz de not tutmak gibi basit ama işlevsel bir alışkanlığı edinin. Hem kafanızın ne kadar rahat ettiğini anlayacak hemde kısa bir süre sonra notlarınız arasında dolaşmaktan keyif alabileceğiniz bir arşive sahip olacaksınız.

 

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

3 Yorumlar

 1. 21 Mayıs 2015 de 20:23

  kişisel Blogun hayırlı olsun oğuz. Takipteyim artık…

  Yanıtla
 2. Oğuz Veli Yavaş
  21 Mayıs 2015 de 22:09

  Teşekkür ederim Ayhan. Dilediğim şeyleri yapabilirim umarım.

  Yanıtla
 3. 4 Haziran 2015 de 18:42

  Ever note uygulamasını uzun zamandır kullanıyorum. Gerçekten çok işime yarıyor ayrıca uygulama içinde hatırlatıcı olması uygulamaya ayrı bir özellik katıyor. Yapacağım işleri unutmuyorum bence her telefonda olması gereken bir uygulama. Güzel paylaşım olmuş teşekkür ederim.

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!