Sorguluyorum: Popüler Kültürde Eleştirmek

Oldum olası bir kişinin herhangi bir konuda eleştiri yapabilmesi için o konuda bilgi veya tecrübe sahibi olması gerektiğine inandım. Bunun dışındaki tüm eleştirilerin de kendi kendine gevelemekten çok da ileri geçemediğini, yalnızca Facebook veya Twitter profilinizde tabiri caizse iki dakikalık goygoy keyfi olduğunu da bulduğum her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum.

Şimdi hep birlikte bir bakalım. Kelime anlamı ile ele aldığımızda eleştirmek, herhangi bir konuyu doğru ve yanlışları ile birlikte anlatmak olarak özetlenebilir. Günümüzde ise eleştirmek, tam anlamıyla herhangi bir durumun, kişinin görüşlerine ters düşen yönlerini ifade etmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok tanımı ile sosyal medyayı sallayan TDK’nın bile eleştiri tanımında, “doğru ve yanlış yanlarını bularak göstermek amacıyla inceleme işlemi” olarak tanımlanan eylemin, bu denli farklı bir hale gelmesi, sizi bilmem ancak özellikle popüler kültürün içerisinde beni oldukça rahatsız etmeye başlayan bir hal aldı.

Bu yazıyı yazmama vesile olan durum ise birçoğunuzun geçtiğimiz günlerde karşılaştığı Türk Telekom birleşmesi sonrası ortaya çıkan logo oldu. Daha önce de Boyner’in logo değişiminde insanların yorumlarından rahatsız olmuş ancak bir şeyler karalamamıştım.

Türk Telekom yeni logo ile geldi. İnsanlar iyi veya kötü yorum yaptı. Peki bunda beni rahatsız eden nokta ne ki bir yazı yazmaya vesile olsun? Elbette ki bu yazı yalnızca bir logo değişimine verilen “yanlış eleştiriler” için değil, genel anlamda popüler kültür içerisinde ortaya çıkan her duruma bilgili / bilgisiz tüm insanların “boşça” konuşmasına bir tepki olarak yazıldı.

Türkiye’nin sayılı firmalarından biri veya birkaçı, kendi kimliğini yansıttığı bir logo tercihi yapıyor. Sonrasında tüm sosyal medya kurtları atlayıp “fontu da comic sans yapsalarmış” gibi gereksiz yorumlar ile hem benim, hem de birçok kişinin haber kaynağını alt üst ediyor. Peki olması gereken bu mu? Elbette ki hayır!

Türk Telekom Yeni Logosu

Bakınız, konu ile ilgili bilgi sahibi ve tasarım konusunda ülkede sözü geçen nadir kişilerden biri Hasan Yalçın konuyu blogunda ele almış. İyi veya kötü yanlarını, bir logo tasarımında olması gereken yönleriyle bilgisi çerçevesinde inceleyip kendi yorumlarını da ekleyerek keyifle okuyabileceğimiz bir kaynak sunmuş. İşte gerçek ve doğru eleştiri tam anlamıyla bu! ( Keyifle okuyup bilgileniniz )

Şimdi gelelim konunun popüler kültürde eleştirmek deyince insanların yalnızca fikirlerine ters düşen yönlerini belirtip internet kirliliğine neden olmasına. Bu konu hakkında da oldukça güzel bir kaynak olarak “Nasıl Eleştiri Yapılır ve Alınır” adlı güzel bir makale karşıma çıktı. Makalede “kötü eleştirinin” temelindeki 2 nokta özellikle dikkatimi çekti:

  1. Herhangi bir konuda evrensel ve tek bir doğru veya yanlış algısının olduğunu düşünmek
  2. Fikir belirtmek ile eleştiri yapmak arasındaki farkın bilinmiyor olması

Belirtilen her iki nokta da tam olarak anlatmak istediğim durumu özetliyor. Özellikle sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu ve bilgi alışverişinin büyük bir kısmını domine ettiği şu günlerde, herkesten değil, en azından aynı sektörü paylaştığımız kişilerden bu özveriyi beklemem çok mu bilemiyorum.

Herhangi bir konuda “iyi veya kötü olmuş” gibi yorumların yapılması elbette ki hayatın vazgeçilmez bir parçası. Gayet de normal. Ancak konu “doğru bir eleştiri” olunca, çok da bilgi sahibi olmadığınız konularda uzun uzun eleştiriler yazmanın boşa vakit harcamaktan çok da öteye geçmediğini, herhangi birinin o fikri okuyup da bir şeyleri değiştirmeyeceğini bilmenizi isterim.

*Logoyu ben de beğenmedim.

 NOT:  “Sorguluyorum” adı altında benzer ve günlük yaşam içerisinde dikkatimi çeken konuları da bundan böyle kaleme almayı düşünüyorum. Konsept hakkındaki fikirlerinizi iletirseniz çok sevinirim.

 NOT-2:  Bu yazının herhangi bir kurum veya kişiye yazılmadığını, aynı sektörde birbirinden farklı 10 grupta görünen yorumlara karşı “fikrimi” belirttiğim bir köşe olduğunu bilmenizi isterim 🙂

2500+ KİŞİ ARASINA KATIL!

Sosyal medyada rakiplerinin bir adım önüne geçmeni sağlayacak kaynakları ücretsiz mailine gönderebilirim.

Yorumlar

  1. Edwardo

Cevapla