SEO Nasıl Yapılır?

seo-nasil-yapilir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO organik arama motoru sonuçları ile web sitenizin kalitesinin ve trafik miktarının artırılmasının bir uygulamasıdır.  Tabi ki SEO çalışmalarının tam olarak ne olduğunu bilmek için kapsamlı bir şekilde “SEO çalışmaları içerisinde neler yer alıyor?” sorusunun, cevaplanması gerekir.

Peki, SEO çalışmaları içerisinde neler yer alıyor?

Trafik kalitesi: Dünyadaki tüm ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarabiliriz. Ancak doğru anahtar kelimeler ile doğru ziyaretçileri seçmek oldukça önemlidir. Sizin sattığınız veya tanıtmak istediğiniz ne varsa içerikleriniz ve paylaşımlarınız o yönde olmalıdır ki gelen ziyaretçi hızlı bir şekilde sitenizi terk etmesin.  Bu durum trafik kalitesi bakımından büyük yere sahip bir çalışmadır ve SEO çalışmaları ile trafik kalitenizi artırabilirsiniz.

Trafik miktarı: Organik trafik miktarı diğer trafiklerden çok daha önemlidir. Sosyal medya ve ödemeli reklamlar sayesinde elbette sitenize trafik çekebilirsiniz. Ancak bu ne kadar kalıcı olur kestirmek pek kolay olmuyor. Organik trafiğin önemi de burada ortaya çıkıyor.  SEO çalışmalarında yapılan birçok şeyin temelinde organik trafiği arttırmaktan geçer. Diğer reklam türlerine göre daha yavaş sonuç verse de size daha kalıcı sonuçlar verir.

Organik sonuçlar: Bir anahtar kelimeyi arattığınız zaman ilk üç sırada genelde reklamlar yer almaktadır. Ancak dediğim gibi bunlar ödeme yapmak zorunda olduğunuz sonuçlardır. SERP(Arama Motoru Sonuç Sayfası)’de kalıcı bir şekilde yer almak istiyorsak eğer SEO çalışmaları ile organik sonuçları artırmalıyız.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapmanın herkese göre farklı yöntemleri yer almaktadır.  Ancak ve ancak dikkat edilmesi gereken üç temel etken yer almaktadır. Şimdi bunları sıra ile inceleyelim.

Sitenizin Arama Botlarına Uygun Olması

Web sitenizin arama motoru tarafından kolay taranabilir olması gerekmektedir. Tabi bunun için de yapılması gereken belli başlı işlemler yer alıyor. İlk olarak web sitenizin kod yapısının iyi olması gerekiyor yani daha doğrusu SEO uyumlu olması gerekiyor. SEO uyumlu platformlar arasında da WordPress ve Magento gibi platformları bulabilirsiniz. İkinci olarak ise sitenizin hızlı bir şekilde açılıyor olması gerekiyor. Arama botları yavaş açılan sitelerde çok fazla vakit geçirmek istemiyorlar. Bunların yanında da sitenizin mobil uyumlu olması, 404 ve 301 yönlendirmelerin iyi yapılması gerekiyor.

Site-İçi ve Site-Dışı SEO Çalışmalarını İyi Yapmak

Site-içi optimizasyon adından da anlayabileceğiniz gibi site içerisinde yapılan çalışmalardır. Kaliteli içerik üretmek bu hususta oldukça önemlidir. Çalıntı ve kopya içeriklerden uzak durulması gerekiyor. Aynı zamanda site içi optimizasyonda ise farklı birçok yöntem yer alıyor. Kısaca söz etmek gerekirse eğer; başlık ve meta açıkları güzel bir şekilde düzenlemek gerekiyor. Ve diğer önemli olan konu ise site içi linklemedir. Tüm bunlar site içi optimizasyonlar arasında yer alıyor. Site- dışı optimizasyonlara baktığımız zaman ise ilk karşımıza çıkan backlink çalışmasıdır. Backlink alımı yaparken dikkatli olmamız gerekiyor çünkü zararlı ve organik olmayan çalışmalar sitemize zarar verebilir.

Kullanıcı deneyimi

Eğer kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurulmadan direk SEO çalışmaları yapılırsa size daha farklı sonuçlar doğurabilir. Kullanıcının web sitenizde kalma süresini arttırmanız gerekiyor. Hal böyle olunca kullanıcı deneyimi de oldukça önemli oluyor.

Sizde SEO çalışmaları yaparak sitenizi üst sıralarda yer alması, ziyaretçi kazanmak ve satışlarının artmasını istiyorsanız CRM Medya’yı SEO Hizmeti konusunda tavsiye edebilirim.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!