Sosyal Medya Üzerine Yapılan 3 İlginç Çalışma

sosyal-medya-calismalari

Son 3 haftadır hayatımdaki değişimlerden dolayı vakit bulup da bir şeyler yazamadım. Yeni iş, yeni ev derken bir koşuşturmacadır aldı gitti beni. Hazır vakit bulmuşken bir süredir yazmak istediğim birkaç konuyu bir arada sunmak istedim.

Sosyal medyanın özellikle de mobil cihazların günlük yaşantımız her alanına girmesi ile birlikte ne denli artığını anlatmama gerek yok sanırım. En basitinden sokağa çıkıp etrafınıza baktığınızda veya otobüste etrafınızı şöyle bir süzdüğünüzde akıllı telefonu ile bir şeyler yapmaya çalışan onlarca hatta yüzlerce insanı rahatlıkla görebilirsiniz. Akıllı telefon kullanımının büyük bir kısmını kaplayan sosyal medya kanalları da haliyle günden güne etkisini artırmaya devam ediyor.

Sosyal medyanın bu denli aktif olarak kullanıldığı günümüzde birçok marka da en doğru kişiye, en hızlı şekilde ulaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. İşim gereği yakından takip etmeye çalıştığımı sosyal medya aktiviteleri içerisinde markaların yaptıkları, yapmak istedikleri ve hedeflerini sayfalarca anlatmak mümkün. Ancak bu yazımda sizlere aktif olarak sosyal medya kullanım oranlarının tavan yaptığı günümüzde farklı ajanslar ve kuruluşlar tarafından yapılmış birkaç sosyal medya çalışmasını sunmak istiyorum.

1. Sosyal medyada takipçilerinize ulaşmak için doğru zaman aralığı

Her marka ve çalışma için etkileşimin en yüksek olduğu zaman dilimini seçmek oldukça zor olsa da Chartbeat tarafından hazırlanan rapora göre özellikle sosyal medya üzerinden sitenize trafik çekmek istiyor, içeriklerinizin paylaşım oranlarının artmasını istiyorsanız ağırlıklı olarak öğle saatlerini tercih etmeniz gerekiyor.

chartbeat-sosyal-medya-saatleri

Bu veriler genel sosyal medya kullanımı üzerinden çıkarılmış olsa da birçok marka için kullanılabilir. Bunun dışında teknoloji, oyun gibi hedef kitlesi geniş bir alana sesleniyorsanız doğru zaman için sayfa ayarlarınızdan takipçilerinizin en aktif olduğu zaman aralığını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

2. Instagram, daha fazla kişiye ulaşmak için Facebook ve Twitter’ın önünde

Locowise’ın 2500 Instagram profili üzerinden yaptığı araştırmaya göre ulaşılan kişi sayısı oranlarına bakıldığında Instagram, Facebook ve Twitter’ın önünde yer alıyor.

instagram-kullanim-orani

Instagram’da paylaşılan her içeriğin ulaşılan kişi sayı oranı hesabınızın yüzde 2.81 iken Facebook’ta bu oran 0.25, Twitter’da ise 0.21 olarak kalıyor.

Locowise’ın yaptığı çalışmada dikkat çeken birkaç nokta da şöyle:

 • Markaların içerik girme ortalama günde 2.3 içerik olarak gözüküyor
 • Geniş kitlelere sahip Instagram hesaplarında ise bu ortalama günde 7.24 içerik iken daha ufak hesaplarda 1.68 olarak kalıyor
 • Instagram hesaplarının ortalama takipçi artışı ise yüzde 1.95’miş. Şu anda 100 takipçiye sahip bir profiliniz varsa ortalamaya göre bir sonraki aya kadar 2 takipçiniz daha olacak.

3. Sosyal medya satışlarında hangi kanallar kullanılıyor?

Social Media Examiner’ın sosyal medya satışlarını kullanan 3,700 kişiyle yaptığı ankete göre kullanıcılar en çok Youtube, Twitter ve LinkedIn üzerine yoğunlaşıyor. Satışların bu platformda daha etkili olduğunu düşünen kullanıcılar sosyal medya kullanım oranlarını da yine bu platformlarda artırmayı hedefliyor.

sosyal medya satış oranları

Yine aynı ankete göre katılımcıların yüzde 66 gibi büyük bir oranı bu kanallara yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtmiş. Social Media Examiner’ın yaptığı anket sonuçlarında çıkan diğer ilginç şeyler ise şu şekilde:

 • Katılımcıların büyük çoğunluğu Facebook’a giriş yapmaya meraklı
 • Her 4 katılımcıdan 3’ü video kullanımının artışını destekliyor
 • Katılımcılar birçoğu Facebook satış stratejilerinin yanlış olduğunu düşünüyor

Benzer birçok çalışma da gösteriyor ki hayatımıza hızlıca giriş yapan sosyal medyanın uzun bir süre daha hayatımızın büyük bir kısmında etkili olacak.

Kaynaklar:

 • The Next Web
 • Locowise
 • Social Media Examiner
 • Chartbeat

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

3 Comments

 1. 20 Temmuz 2015 at 09:43

  Benim aklıma sosyal medya ve satış denildiğinde tek isimi geliyor; instagram. Bu konuda çok güçlü bir sosyal ağ olduğunu düşünüyorum. Bunun en büyük etkeni de yazınızda belirttiğiniz gibi paylaşımların daha fazla kişiye ulaşması ve ilgili kişiyle iletişimin daha iyi olmasıdır. Ayrıca her sosyal ağ hesabının kendine göre bir online kitlesi vardır, yani öğle saatleri her hesap için geçerli olmayacaktır diye düşünüyorum. 🙂

  Reply
 2. 27 Temmuz 2015 at 12:25

  Çok güzel bir makale olmuş… bence de pazarlama için en iyi sosyal medya ağı instagram

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   27 Temmuz 2015 at 22:16

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ