Tek Derdiniz İnternetten Para Kazanmak Mı?

make money with your laptop,
increase your income online with a laptop

Son dönemde teknolojiye olan ilginin ne denli arttığını ve bu artış ile doğru orantılı olarak insanların kolay yoldan internetten para kazanmak için adımlar attığını belirtmeme gerek yok sanırım. Birçok forum ve platformda açılan onlarca hatta yüzlerce konuda insanlar internetten para kazanmak için neler yapması gerektiğini araştırıyor, işin çakallığını bulmak için elinden geleni ardına koymuyor.

Özellikle son 1-2 yıl içerisinde artışa geçen ve internetten para kazanmak denince bir yığın fikri olan ancak 3-5 kuruştan fazla kazanamamış bir Webmaster ordusu yarattık. Şimdi herkes Webmaster oldu, sen hala değil misin?

Büyük hayallerin reklamlara, paraya, banner ve tanıtım yazısına dönüştüğü, sitelerin ardı ardına girilen birbirinden çok da farklı olmayan konular ile doldurulduğu, yalnızca trafik için anahtar kelime bazlı yazılarla dolu olan site sayısını tahmin edebiliyor musunuz? Türkiye’de kaç tane başkan var biliyor musunuz gibi oldu. Ancak ikisinin de yanıtı yüz binler…

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Peki Neden İnsanlarda Bu Algı Oluştu?

Son 10 yıl içerisinde başlayan bu akım domain avcılığı diye tabir edilen benim de çok karşı olduğum kişiler tarafından ortaya atıldı. O dönemin birçok “Webmasterı” ileride alınması kesin gözüyle gördükleri ve anahtar kelime içeren birçok alan adını kayıt ettirip ilerleyen yıllarda satarak servet yaptılar. Şaka değil, cidden servet yapan, kısa yoldan emekli olup küçük projelerle devam eden çok fazla insan var.

10 yıl önce başlayan ve kısa süre sonra sayıları çok da fazla olmayan domain avcılarının oluşturduğu bu algı güzelim Türk insanın da “internetten para kazanmak çok kolay” algısı oluşturduğu için bu kişiler yıllarca örnek gösterilerek insanların büyük hayallerle başladığı çok güzel projeler internetten para kazanmak için bir kenara atıldı.

Boş İşlerle Uğraşan Bir Yeni Nesil Ortaya Çıktı

Kimsenin bu konuda alınması, gücenmesini istemem ancak değişen zaman ve teknoloji içerisinde güzel ülkemde değişmeyen tek şey internetten para kazanmak algısı oldu. Aldığı alan adının güzelliğine kapılıp hiçbir efor harcamadan para kazanabileceğini, konu ile ilgili birçok kişinin duyduğunda içinden kahkaha attığı onlarca proje ortaya çıktı. Yalnızca internetten para kazanmak için ortaya atılan bu fikirlerin hala, şu anda da devam ediyor olması, genç neslin vakitlerini yalnızca birkaç sene para kazanabileceği daha sonra kenara atacağı işlere harcıyor olması beni çok üzüyor.

Bazen öyle sorular geliyor ki kalp kırmamak için birkaç dakika kendimi sakinleştirip öyle cevap vermem gerekiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi kimsenin alınmasını istemem, bunlar benim fikirlerim. Ancak bir insanın hiçbir kimseye faydası olmayan “hit odaklı” site oluşturuyor olması benim gözümde emeksiz para kazanmaktan çok da farksız değil. Belki bu konuda çok dolduğumdan belki de cidden gelen sorular içerisinde vaktini boşa harcayan insanları gördükçe üzülüyor olmamdan kaynaklı bu düşüncem, bilemiyorum. Ancak emin olduğum tek konu insanların daha güzel projelerle değerlendirebilecek zamanlarını çok boş işlere harcıyor olması.

Adsense Birçok Fikri Mahvetti

Aslında Adsense değil, Adsense’in kişiler tarafından kullanım şekli fikirleri mahvediyor. Ne kadar idealist olursanız olun projeniz biraz olsun ilgi görmeye başladığında bu işten nasıl para kazanırım gözüyle bakmaya başlıyorsunuz. Artık çoğumuzda klasik bir tepki olarak ortaya çıkan bu durumu dizginleyip rahatsız etmeyen reklam yerleşimi ile az ve öz bir şekilde kullanıyorsanız size lafım yok ancak öyle insanlar görüyorum ki yazı içerisinde dahi oradan buradan fırlayan reklamlar, yanlışlıkla tıklanabilir alanlar gibi işin çakallığına uyarlanmış reklamlar var.

O durumu gördükten sonra o yazıda atom parçalamayı anlatsan benim için bir kıymeti yok.

İnsanları Sitenizden Uzaklaştırıyor, Fikirlerinizi Öldürüyorsunuz

Çok güzel fikirler ile temeli atılan, hızlı da büyüme sürecine giren birçok proje var artık. Ancak birçoğu ilk yükselme ivmesinden sonra “internetten para kazanmak” algısıyla rahatsız edici ve aşırı reklam yerleşimleri yapmaya başlıyor haliyle kullanıcılarının birçoğunu kaybediyor.

Bir dur güzel kardeşim. İlk ayın sonunda adsense dahil 50 reklam firmasına başvurma. Başvuru yaptığın an o başlangıçta kurduğun hayali anında öldürme.

Kullanıcıların kaybedildi bu ilk andan sonra da birçok site trafik odaklı arama hacmi yüksek konulara yönelmeye, sitenin adeta bir çöplüğe dönmesine neden oluyor. Bu söylediğimden hit bazlı yazı yazmayın anlamını çıkarmayın, yazın. Konunuz ile arama hacmi yüksek yazılarda olsun sitenizde. Bunlar gerektiğinde sitenizi ayakta tutan yazılardır ancak gidip de sitenizi “hotmail aç kaydol” gibi gereksiz yazılar yazmayın lütfen. Birkaç tane güzel trafik hacmi olan yazınızın olması başlangıçta hayalini kurduğunuz o fikrin yeşermesine imkan verecektir.

Her yeri trafik odaklı sizden bağımsız yazılarla doldurmanız fikrinize aşırı su vermek gibidir, yeşermek yerine aksine çürütürsünüz. Belki trafik sayınız artabilir ancak bilinirliğinizi zamanla yerle bir olacaktır.

+Abi günlük 20 bin hitli sitem var!

-E hiç adını duymadık?!

İlk 5 Ay Para Kazanmayın

 

Çok samimi bir tavsiyemdir. Projeniz için sağlam ve kalıcı temeller istiyorsanız ilk 5 ay para kazanmayın. Aksine deli gibi elinizden geldiğince doğru yatırımlar yapmaya çalışın. Kazandığınız tüm parayı projenize yatırın. Cebinize koyduğunuz ve size tatlı gelecek iki kuruş bile projeniz yerine para kazanma yönlü çalışmanıza neden olabilir.

Tanıtım yazısı ağırlık sitenizde yükselmek istediğiniz, projenizin ana hatlarını oluşturan kelimelere link alabilir, özellikle sosyal medya üzerinde bilinirliğinizi artırarak 5 ay içerisinde çok güzel yerlere gelebilirsiniz.

Birçok kişinin de belirttiği gibi internet sitesi kurmak ve doğru şekilde, uzun vadeli internetten para kazanmak sabır işidir. Sevdiğiniz bir projeden para kazanmak yerine hiç alakasız yazdığınız konulardan para kazanıyor olmak emin olun çok hoş bir duygu değil.

Büyük Fikirlerinizi Küçük Paralar İçin Harcamayın!

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

4 Yorumlar

 1. 16 Ağustos 2015 de 12:15

  merhaba, makaleniz gerçekten çok bilgilendirici ve faydalı olmuş yazınızdan gerçekten etkilendim. herkes sizin gibi bilgiler sunmuş olsa bizlere daha fazla fayda sağlanabilir. Yorumları okuyan arkadaşlara tavsiyem ek olarak birde nasilparakazanilir .net sitesine baksınlar. Bu sitedende mutlka faydalı bilgiler elde edeceksiniz. Her makalesini dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.Ben çok faydasını gördüm umarım sizlerde faydalanırsınız.herkese bol kazançlar

  Yanıtla
 2. Eren
  6 Aralık 2015 de 22:17

  Abi seni bügün Facebook’ta yaptıgın reklamla gördüm ve ilk bu yazını okudum gerçekten yararlı bir yazı olmuş tebrik ediyorum.

  Yanıtla
  1. 6 Aralık 2015 de 22:25

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Eren. Uzun süre önce yazdığım bir yazıya yorum almak benim için önemli. Sosyal medya ve sosyal medya reklamları ile ilgiliysen son yazılarımı da okumanı tavsiye edebilirim.

   Yanıtla
 3. 29 Mayıs 2016 de 18:45

  Gerçekten ilginç ve etkileyici bilgiler paylaşmışsınız emeğinize sağlık.Teşekkürler

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!