Teknolojinin Faydalarını Gösteren 3 Proje

teknolojinin faydaları

Özellikle genç nüfusun artan teknoloji kullanımı ve asosyalleşme eğilimi yüzünden birçok kişi teknoloji faydaları yerine zararlarına odaklanmış durumda.

Öyle ki insanlara teknoloji dendiğinde oluşan ilk imgelerin insanları körelten, asosyalleştiren bir şey olması hele ki günümüzde sağladığı imkanlar göz önünde bulundurulduğunda çok üzücü.

Teknolojinin yalnızca belli eğlence araçları için kullanılmasından ve diğer nimetlerinin göz ardı edilmesinden kaynaklı bu algıyı düzeltmek, özellikle de genç neslin aşırı bağlandığı sosyal medya araçları ile her ne kadar zor olsa da aşağıda listeleyeceğim projeler teknolojinin faydaları konusunda insanlarda daha güzel bir izlenim bırakabilir diye düşünüyorum.

Better Shelter

Birleşik Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin katkıları ile ortaya çıkan Better Shelter projesi, özellikle Irak’ta zor durumda mülteciler için solar enerji ve diğer teknolojiler ile geliştirilmiş barınaklar sunuyor.

 

Projeyi kısa sürede internet ortamına da taşıyan UNHCR, sosyal medya büyük etki görerek kısa sürede oldukça güzel işler başarmış nadir projelerden biri. Siz de yardımda bulunmak isterseniz sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Refunite

Şüphesiz ki ailenizi kaybetmek hayatta yaşayabileceğiniz en büyük acılardan biri. Bu acıyı tatmış ve zor zamanlar yaşamış David ve Cristopher Mikkelsen tarafından 2008 yılında ortaya çıkarılan Refunite, tam da bu noktada ihtiyaç sahiplerinin yardımına yetişiyor.

refunite-sitesi

İnternet bağlantısının her yerde olmadığının da bilincinde olan firma, SMS yolu ile de sorunlarınızı ve isteklerinizi dinleyebilecekleri, aynı zamanda yeni ailenizi bulmak için kayıt sistemini geliştirmişler.

ActivityInfo

ActivityInfo şu an için belli bölgelerde açık olan ve bölgede yardıma ihtiyacı olanların işaretlendiği bir izleme sistemi olarak çalışıyor. Şöyle ki bölgede olan ve yardım gerektiren durumları sivil toplum örgütleri veya devlete ulaştırmak istiyorsanız harita üzerinden işaretleyip bilgilendirmeniz yeterli.

activityinfo

Böylece ilgili devlet kurumu veya sivil toplum örgütü, öncelik sırasına göre bölgeye daha hızlı yardım ulaştırabiliyor.

Teknolojinin faydaları üzerine birçok internet sitesini sıralamak, sosyal medyanın getirdiği iletişim imkanları ve araştırma süreçlerini ne denli hızlandırdığından satırlarca bahsetmek mümkün. Farklı projeler ile direkt olarak insanlara yardım sağlayan benzer projeleri gördükçe listemi genişletmeye devam edeceğim.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

  1. 18 Eylül 2015 at 17:02

    Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. İnternet doğru ve düzgün bir şekilde kullanıldığı zaman gerçekten çok faydalı fakat sizin de bahsettiğiniz gibi günümüzde bir çok insan , hatta buna bende dahil teknolojinin zararlarından bahsedebiliyor. Fakat benim blogumda bahsettiğim ve demek istediğim şu; Teknoloji zararlı değil , teknolojiyi zararlı hale biz insanlar getiriyoruz. Çünkü bazen gerçekten teknolojiyi kullanmayı ve teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı bilemiyoruz o yüzden olsa gerek teknolojinin bazen zararlı olduğunu düşünebiliyoruz. Güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

    Reply
  2. 10 Aralık 2015 at 20:33

    Evet teknoloji amacına uygun olarak kullanıldığı zaman güzel bir şey. Ama insanlarımız maalesef amacının dışında kullanıyor. Akıllı telefonlar çıktığından bu yana yolda yürüyemez oldu insanlar.

    Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ