Yıl Olmuş 2015

yıl olmuş 2015

Gündelik yaşantınızda birçok konuda “Yıl olmuş …” şeklinde sitemkar tavırları yıllardır kullanıyor veya kullananları kesin görüyorsunuzdur. Ben de kesinlikle bunlardan biriyim. Beklentimin altında kalan ve şu ana kadar daha iyisinin yapılmasını beklediğim birçok konuda “Yıl olmuş 2015 hala X oluyor” şeklinde çıkışlar yapmaktan çekinmiyorum.

Özellikle en büyük ilgi alanlarımdan biri olan teknoloji konusunda “Yıl olmuş 2015 hala şu yok” benzeri cümleleri günlük yaşantımın her alanında tüketmeye çalışıyorum. Sizlerin de benzer sitemleriniz, geçen yıllara rağmen hala çözülmediğine, eksik kaldığına inandığınız birçok şey vardır.

Bu sene içerisinde en çok tükettiğim “Yıl olmuş 2015” kalıpları da şu şekilde:

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Yıl Olmuş 2015 Hala Kablolarla Uğraşıyoruz

Elbette ki kablosuz aktarım teknolojisinde bu yıl içerisinde oldukça büyük gelişmeler oldu, piyasaya da birçok farklı ürün çıktı ancak halka inebilmiş, herkesin alabileceği bir düzeye gelmeye kablosuz teknoloji için bu kalıbı baya kullanıyorum.

kablo sorunu

Gelecek nesil şöyle olacak, böyle rahat edeceğiz diye söyleyenlere bilgisayar masalarının arkalarına sıkıştırdıkları kabloları bir kontrol etmelerini öneriyorum. Daha nereye rahat ediyorsunuz? 🙂

Yıl Olmuş 2015 Hala Ömrümüz Yollarda Geçiyor

metrobüs

İstanbul’da oturanlar derdimin ne olduğunu çok iyi anlayacaklardır. Gelecek teknolojilerinden, 2050’de hayatın ne kadar kolaylaşacağından bahsede duralım, hala bir yerden bir yere gitmemin 1,5 -2 saat sürebildiği bir dünyada bana çok uzak düşünceler bunlar.

Yıl Olmuş 2015 Hala İnsanlar Ölüyor

Küçükken televizyonda birçok çatışma görür insanların neden birbirlerini öldürdüğünü çok sorgulardım. Daha o zamandan oldukça saçma gelen bu düşüncelerin altında elbette ki saf bir çocuk aklı yatıyordu ancak gelecekten beklentimin de her daim daha barışçıl ve insanların huzur içerisinde yaşadığı bir toplum olduğunu biliyordum.

Bilim kurgu filmlerinin birçoğunda gelecek nesillerin teknolojinin gelişimi ile birlikte savaşları bitirdiği, yeşilliklerle kaplı, oldukça güzel evlerde huzur dolu yaşadığını görmüşsünüzdür. Gelecek teknolojileri ile ilgili yapılan birçok çalışmada bu tarz şeylerin olmasının beklendiği söylense de hele ki son yaşadığımız olaylardan sonra uzun bir müddet daha olmasını beklemiyorum.

Yıl Olmuş 2015 Hala Kızları Anlayamadık

kızgın kadın
Teknolojinin gelişimi ile birlikte bir bilim adamı da çıkar “kadınların doğasını çözdük” der diye bu yıl çok bekledim ama nafile 🙂 Cem Yılmaz’ın bir lafı vardı “Geldik gidiyoruz, kadınları çözemedik” diye. Ne kadar da güzel söylemiş.

Yıl Olmuş 2015 Hala Ofise Gitmek Zorundayız

Hemen hemen herkesin freelance diye geçen bağımsız olarak kendi ortamlarında çalışabildiği bir döneme girdik. Yurtdışında birçok firmanın bu yönde çalışmalar yaptığını ve güvenilir çalışanları ile bu şekilde de çalışmaya devam ettiğini görmüştüm.

ofis calışanları

2015 yılı içerisinde birçok firmanın da bu yönde atılımlar yapmasını beklememe rağmen bir Türk olarak elbette ki işin cıvkını çıkartacak ( hadi güzel söyleyelim ) insanların olduğunu bilmek beklentimi her daim düşük tutmama neden oldu.

Yıl Olmuş 2015 Hala Okul Sistemi Güzelleştirilemedi

Eğitim sisteminde son yıllarda farklı şeyler denenmeye başlanmış olsa da 2015 yılından beklentim elbette ki bunun çok ve çok üstündeydi. Artık “Gevur yapıyor, biz de yaparız” demeyiz, bir şeyler değişir diye beklesek de çok da bir değişimin olduğunu söylememiz mümkün değil.

Eğitim sistemi için önümüzdeki yıllara bakacağız.

Siz de kendi “Yıl olmuş 2015” söylemlerinizi yorum kısmından yazmayı unutmayın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

5 Comments

 1. 11 Ekim 2015 at 23:27

  Ofis hayatından nefret ediyorum evde çalışmak süper. Ama organize olmak için ofis gerekli bence.

  Reply
 2. 12 Ekim 2015 at 17:49

  En nefter ettiğim şeylerden biri yol. “Yıl Olmuş 2015 Hala Ömrümüz Yollarda Geçiyor”

  Reply
 3. 12 Ekim 2015 at 18:55

  Yıl olmuş 2015 hala Sitem tutmadı 🙂

  Reply
  1. Oğuz Veli Yavaş
   12 Ekim 2015 at 19:57

   Tüm site sahiplerinin yegane derdi 🙂

   Reply
 4. 10 Nisan 2016 at 16:40

  yazınız süper olmuş hocam sürekliyici sizden birde yıl olmuş 2016 bekliyoruz 🙂

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ