ZPanel Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

zpanel yedek alma

Zpanel ücretsiz olarak sunulan ve birçok açıdan Cpanel alternatifi olarak karşımıza çıkan bir panel. Site sahiplerinin yakında bildiği bu panel içerisinde farklı bir sunucuya taşıma işlemi gerçekleştirmek için kullandığımız zpanel yedek alma işleminin nasıl yapıldığı bu yazı içerisinde görsellerle bulabilirsiniz.

Zpanel yedek alma işlemi sonrası farklı bir sunucuya nasıl taşma işlemi yapacağınızı da farklı bir yazıda anlatmayı planlıyorum.

Zpanel Yedek Alma

1- Zpanel yedek alma işlemi için panele giriş yapın.

2- Panele giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Görselde de gösterdiğim Backup butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

3- Backup ekranında aşağıda da gösterdiğim Launch butonuna tıklayın. Ayrıca bu ekran içerisinde daha önce aldığınız yedekleri de görebilirsiniz.

4- Çıkan ekrandan Backup Now butonuna tıklayarak yedeğimizin oluşturulmasını bekleyelim.

Yedeğinizin büyüklüğüne göre bu işlem birkaç dakika içerisinde tamamlanacak ve karşınıza “Download” butonu gelecektir. Bu butona tıklayarak zpanel yedek alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İndirilen dosya içerisinde FTP yedeğinizin tamamını ve veritabanlarınızı bulabilirsiniz. Aldığınız yedeği farklı bir sunucuya taşırken sorun çıkmaması adına kullandığınız CMS sistemine bağlı olarak ( WordPress, Blogger vs ) yazılarınızın da yedeğini ayrı bir şekilde almayı unutmayın.

Zpanel yedek alma işlemi sonrasında farklı bir sunucuya taşıma yapıyorsanız yine aynı panel üzerinden yedeğinizi kolayca yüklemeniz mümkün.

Yedek alma işlemini belli aralıklarla gerçekleştirerek oluşabilecek hatalara karşı kendinizi güvence altına almanızı şiddetle tavsiye ederim.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!