Etkileşim Artırmak İçin Twitter Anket Yapma

twitter anket yapma - twitter anket nasıl yapılır

İnsanların sosyal medya kanallarında komik video ve içeriklerden sonra en çok ilgi gösterdiği şey elbette ki kıyaslama yapmak. Bunun farkında olan Twitter da bir zamanlar Facebook’ta bulunan Twitter anket yapma özelliğini geçtiğimiz günlerde yayına alarak sosyal medya yönetimi ile ilgilenen birçok kişiye de etkileşim artırmak için bir kapı daha aralamış oldu. Sosyal medya platformlarının etkileşim artırmak için devam eden çalışmaları içerisinde geçtiğimiz günlerde yayına giren Instagram reklam verme özelliğinden sonra şu an için etkileşim artırmanın en iyi yollarından biri olarak bu özelliği göstermemiz mümkün. Peki nasıl mı?

Twitter anket yapma özelliği doğru şekilde kullanıldığında yalnızca etkileşim artırmakla kalmayıp insanların görüşlerini alma, ürün geliştirme ve bilgi toplamak gibi ilerleyen dönemlerde yapmak istediğiniz birçok sosyal medya çalışmaları için de size yardımcı olacaktır. Yalnız anket yaparak elde edebileceğiniz bu verilerle ilgili ipuçlarına geçmeden önce Twitter’da anketin nasıl yapıldığına bir değinelim.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Twitter anket nasıl yapılır?

Twitter anket yapma özelliği geçtiğim 1 ay içerisinde kademeli olarak kullanıcılara dağıtımının başlandığı, insanlara seçenek sunarak soru sorabildiğiniz bir oylama platformudur. Daha önce farklı uygulamalar ile yapılan Twitter anket yapma özelliğini kullanmak için şunları yapmanız yeterli olacaktır.

1- “Yeni Tweet Oluştur” ekranında “Oyla” butonu görünecektir. Bu buton sizde gözükmüyorsa biraz daha beklemenizi öneririm.

twitter anket yapma - twitter anket nasıl yapılır - twitter anket uygulaması

2- Butona tıklayıp açılacak ekranda Tweet alanına sorunuzu yazarak alt kısımdan takipçileriniz için iki seçenek belirleyin. Daha sonra Tweetle butonuna basarak kolaylıkla ilk anketinizi oluşturun.

twitter anket yapma - twitter anket nasıl yapılır - twitter anket uygulaması

3- Anketiniz profilinizde ve insanların ana sayfa akışlarında aşağıdaki gibi görünecektir.

twitter anket yapma - twitter anket nasıl yapılır - twitter anket uygulaması

Oldukça kolay kullanıma sahip Twitter anket yapma özelliği ile dilerseniz yalnızca arkadaşlarınız veya takipçileriniz ile eğlenebilir, sosyal medya yönetimi ile ilgileniyorsanız da markanız ile müşterileriniz arasında güzel bir etkileşim yaratabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında yalnızca etkileşim değil farklı bilgileri de toplayarak pazarlama çalışmalarında kullanmak isteyenlerle aşağıdan devam edelim.

İçerikleriniz için Twitter anket yapma

Üretmiş olduğunuz içerikler için Twitter anket yapma özelliğini kullanarak etkileşim yaratabileceğiniz gibi içerik yaratma sürecinde takipçilerinizin nasıl bir içerik istediğini öğrenmeniz de mümkün. Böyle oluşturacağınız içeriği tam da takipçilerinizin istediği şekilde sunarak içerik etkileşiminizi de otomatik olarak artırmış olursunuz.

Twitter anket özelliğini bu yönde oldukça güzel kullanmayı başaran Oakland Raiders, aşağıda da görebileceğiniz gibi günlük antrenmandan kimin kamera arkası görüşlerini istediğini oylayarak sunacağı videonun içeriğini takipçilerinden öğreniyor. Haliyle daha sonra girilen içerik de takipçilerin beklentisi yönünde olduğundan büyük bir ilgi görüyor.

twitter anket yapma - twitter anket nasıl yapılır - twitter anket uygulaması

Ürün ve hizmetleriniz hakkında geri dönüş alın

Twitter, insanların sorulan sorulara veya ilgisini çeken içeriklere yanıt vermekten ve tartışmaya girmekten çekinmediği bir platform olması ile biliniyor. Halihazırda belli bir Twitter kitleniz var ve ürün ve hizmetleriniz hakkında paylaşımlar yapıyorsanız, kitlenizin ürünlerinizi ne kadar kullandığını veya hizmetlerinizden ne derece memnun olduklarını Twitter anket yapma özelliği ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu içeriği hazırlarken kaynak olarak kullandığım Buffer da kendi hizmetleri hakkında Twitter’daki takipçilerinden görüş alıp buna göre stratejilerini geliştiren nadir firmalardan biri.

twitter anket yapma - twitter anketleri - twitter anket soruları

Gerçek zamanlı geri dönüşler alın

Gerçek zamanlı olarak devam eden bir program ile ilgili atılan tweetlerin ne denli etkileşim aldığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Özellikle de maç zamanları insanların oyuncuların anlık yaptığı hareketlerden, gol pozisyonlarına kadar sahada olan her şey hakkında görüşlerini paylaştığını biliyoruz. Böylesine aktif bir kitle “gerçek zamanlı” olarak Twitter’ı kullanıyorken neden kitlenizin önemli olaylarla ilgili fikrini almayasınız ki?

Örneğin maç esnasında hakemin verdiği bir kararın muallakta kaldığını düşünüyorsanız ve markanız spor ile ilgili ise kullanıcılarınıza soru sorarak hem gündemdeki bir konu içerisinde bulunmuş hemde etkileşim oranınızı ve bilinirliğinizi artırmış olursunuz.

twitter anket nasıl yapılır - twitter anket yapma - twitter anket soruları

İçeriklerinizde etkileşim artırmak ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Etkileşim İçerik Üretmenin 3 Kuralı yazıma bakarak Twitter anket yapma özelliğini daha efektik kullanmak için farklı fikirler de üretebilirsiniz.

Sektör çalışmalarınız için bilgi toplayın

Twitter anket yapma özelliğinin kısa sürede herkesin diline düştüğünü ve yoğun bir kullanım içerisinde olduğu tahmin edebiliyorsunuzdur. Hazır insanların yeni gelen bir özelliği kullanmak için can attığı şu dönemde siz de farklı mecralarınız için yapacağınız çalışmalarda veya ürün geliştirme ile ilgili insanların fikirlerini alabileceğiniz tweetler atmaya ne dersiniz?

twitter anket nasıl yapılır - twitter anket yapma - twitter anket sonuçları

Anketleri sitenize taşıyın

İnsanların okudukları, aldıkları veya gördükleri şeyleri değerlendirmekten hoşlandığı günümüzde özellikle içerik üreten sitelerin, yazılarına Twitter anketlerini taşımasının büyük fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Halihazırda bunun için sitenizde bir eklenti kullanıyor olabilirsiniz ancak neden bu eklentiyi sosyal medya platformlarınız ile birleştirerek hem siteniz hemde sosyal medya kanallarınızda etkileşimi artırmayasınız ki?

Örneğin bu yazının konusu ile ilgili açmış olduğum ankete katılarak Twitter anket yapma özelliği ile sosyal medyada etileşim artırmanın mümkün olup olmadığını oylayabilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

21 Yorumlar

 1. 2 Kasım 2015 de 05:43

  Her zamanki gibi harika bir yazı. Teşekkürler Oğuz!

  Yanıtla
  1. 2 Kasım 2015 de 16:08

   Güzel yorumun için ben teşekkür ederim Yasin. Umarım faydalı olmuştur

   Yanıtla
   1. 4 Kasım 2015 de 05:40

    Yeni yazılar, yeni yorumlar okudukça daha çok bilgileniyoruz. Günden güne sosyal medya konusunda daha fazla bilgi sahibi olduğumu hissediyorum. Senin yazdıklarında bu konuda çok büyük etken 🙂

    Yanıtla
 2. 2 Kasım 2015 de 21:46

  Oğuz abim yine kalitesini konuşturmuş. Yazını çok beğendim. Başarılarının devamını dilerim..

  Yanıtla
 3. 3 Kasım 2015 de 10:18

  Bu kaliteli ve akıcı yazınız için teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş facebook’da herkes işin kurdu ama twitter biraz daha farklı bir mecra oldu

  Yanıtla
  1. 5 Kasım 2015 de 10:44

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Ek olarak Twitter’ın farklı bir mecra olduğunu konusunda tamamen size katılıyorum.

   Twitter özellikle reklam çalışmaları bazında bile direkt olarak üst segment markalara hitap edilen çalışmaları ile meşhur olsa da bu demek değil ki küçük proje ve marka sahipleri de bu platformu efektif olarak kullanamayacak.

   Şu an hazırlıklarına devam ettiğim 3 ayrı e-kitap içerisinde Facebook, Twitter ve Instagram bazında başlangıç olarak yapmanız gerekenleri ve etkileşim artıracak yöntemleri ele alacağım. Bu kaynaklardan da ileride faydalanabilir, farklı bir mecra olarak Twitter’ı daha etkin kullanmaya başlayabilirsiniz diye umuyorum.

   Yanıtla
 4. 5 Kasım 2015 de 10:15

  Sosyal medya alanında yaptığınız çalışmaları takip ediyorum. Çok kaliteli makaleleriniz var. Bunun için öncelikle tebrik ederim. Ancak bu anket olayı bence pek gerekli yada eğlence katan bir sistem değil. Çünkü trol denen üyelikler sabote etmeye çalışıyor bu anketleri.

  Yanıtla
  1. 5 Kasım 2015 de 10:40

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Ancak troll üyeliklerin sabote etmesine yönelik olarak sosyal medyada hiçbir şekilde işlem yapamayacağınız anlamını çıkarıyorum. Facebook, Twitter veya herhangi bir sosyal mecrada bu ve benzer hesapların olduğunu zaten biliyoruz. Bu hesaplar var diye hiçbir çalışmanın yapılmaması doğru bir yaklaşım değil diye düşünüyorum.

   Düşündüğünüzde Facebook’a çıktığınız reklamlarda bile ortalama %10’luk bir gösterimin sahte veya troll hesaplara yapıldığını, ancak yine de geri dönüşler alabildiğinizi söyleyebilirim.

   Buna ek olarak Twitter anket sonuçlarını birebir doğru veri olarak değil, araştırmanızda kullanmanız için ana hatlarını belirten bir şablon olarak düşünmelisiniz. Bu anlamda elbette ki ankete katılan kişilerinizin %10’luk bir kısmının anket ile alakasız, trol amacı ile oylama yapması gayet doğal. Hedef kitle belirlenirken bile %10 luk bir sapmanın olabileceği öngörülerek son rakamlar hesaplanır.

   Bu yüzden yalnızca trol hesaplar var diye Twitter anket yapma özelliğini bir kenara atmak bana çok da mantıklı gelmiyor açıkçası. Şimdiden birçok büyük-küçük firma anketlerden güzel miktarda data elde etmeye başladı. İlerleyen dönemlerde çalışma yürüttüğüm markaların datalarını da paylaşarak konuyu daha iyi anlatacağıma emin olabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. 7 Kasım 2015 de 15:54

  Sosyal Medya Pazarlama konusunda çok kaliteli makaleleriniz var, blogunuzu beğenerek takip ediyorum.

  Yanıtla
  1. 7 Kasım 2015 de 20:52

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Esad. Takıldığın veya yardıma ihtiyaç duyduğun konularda ilgili yazının yorum kısmından benimle iletişime geçebileceğini unutma 😉

   Yanıtla
 6. 7 Kasım 2015 de 17:38

  Anketler daha evvel sadece kurumların kullanabildiği bir özellikti. Şimdi herkesin kullanımına açıldı çokta hoş oldu. Hem eğlenmek için hemde belirttiğiniz gibi projeler ve ürün geliştirmek için çok faydalı. Böyle güel bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 7. 13 Kasım 2015 de 15:49

  Emeğinize sağlık uzun ve açıklayıcı bir yazı olmuş tebrik ederim

  Yanıtla
 8. 26 Kasım 2015 de 12:37

  Twitter üzerinden yapılan anketler belirleyicilikten ziyade markalar için yönlendirici olabilir. Malum bazı konularda aksi çıkması için kullanıcılar kasıtlı olarak anketleri maniple edebiliyor. Bu sonuçları genel değerlendirme kuralları içinde göz önüne almak en iyisi olacaktır.

  Yanıtla
 9. 14 Ocak 2016 de 15:24

  Çok güzel oldu bu bilgim yoktu sayenizde yaptım saolun

  Yanıtla
 10. 26 Ağustos 2016 de 19:12

  güzel bir anlatım olmuş elinize emeğinize sağlık

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!