Haftanın Özeti : 03

haftanın özeti

Bu hafta tatilde olmam nedeniyle Cuma günleri yayına aldığım haftanın özeti bölümünü ancak şu anda kaleme alabiliyorum. Yoğun bir dönemde geçtiğim şu günlerde 3-4 günlük bir tatilin bile insanı ne derece rahatlatabildiğini görmek oldukça ilginç.

Lafı daha fazla uzatmadan bu hafta içerisinde dikkatimi çeken konuları listelemeye başlayayım:

Teknoloji Gündemi

Teknolojinin günlük hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırıyor olmasını her zaman takdir ediyor olsam da Amerikan polisine bu hafta içerisinde verilen yetki tekrar düşünmeme neden oldu. Halihazırda ülkemize oranla oldukça fazla yetki gücüne sahip olan Amerikan polisine silahlı drone kullanım yetkisi verildi.

 

Tekrar düşünmeme neden olan nokta ise şu anda birçok Amerikan vatandaşının da tepki gösterdiği şey ile aynı. 2015 yılı içerisinde Amerikan polisinin aşırı şiddet ve silah kullanımı nedeniyle tam tamına 759 kişi ölmüş. Bu konu hakkında farklı organizasyon ve protestolar düzenleniyor olsa da en dikkat çekici bulduğum nokta ölen herkesin haber ve isimlerinin bulunduğu şuradaki site oldu.

Akıllı cihaz cephesinde Apple’ın 9 Eylül etkinliği ile ilgili ilginç detay yine firmanın kişisel asistanı Siri’de ortaya çıktı. Siri’yi ingilizce dilinde kullananlar bir ipucu ver anlamına gelen “Siri give me a hint” dedikleri zaman “Peki, 9 Eylül’de büyük şeyler olacağını duydum” cevabını alıyor.

Android-6.0

Android cephesinde ise firma yeni güncelleme için çalışmalara devam ediyor. Hafta içerisinde Android 6.0 Marshmallow alacak cihazlar için bir liste de yayınlandı. Güncellemeler her ne kadar Türkiye için geç geliyor olsa da bu güncellemenin erken gelmesi ümidiyle diyelim.

Sosyal Medya Gündemi

Sosyal ağların birbirleri ile kıyasıya bir rekabet içerisine girdiğini ve her platformun farklı güncellemeler ile yeni bir sektöre açılmaya hazırlandığını Haftanın Özeti 2 yazımda bahsetmiştim. Bu hafta da rekabet kaldığı yerden devam ediyor.

Video sektöründe ses getirmeyi planlayan Facebook, bu hafta içerisinde duyurduğu güncelleme ile korsan video yükleme ve emek hırsızlığının önüne geçmeyi planlıyor. Böylece aynı videoyu 50 farklı sayfada görme devrinin bitmesini bekliyoruz.

facebook video

İnsanların yazılı yayına göre videolu yayın kanallarına daha çok ilgi göstermeye başladığı günümüzde eğlenceli kanalların ortaya çıkmaya başladığını da söylemek mümkün. Özellikle oyun konusunda onlarca hatta yüzlerce belli bir kalitede Türk kanalı bulmak mümkün.

Youtube’un başı çektiği video sektörüne hem Facebook, hem de Twitter girmeye çalışsa da firmadan gelen açıklamaya göre 2016 yılında çok farlı bir Youtube deneyimi bizi bekliyor.

youtube degisiyor

İki farklı güncelleme ile yeni yılda Youtube’un oldukça değişeceğini ve özellikle yayıncılar için çok daha kaliteli bir platform ortaya çıkacağının bilgisini ise direkt Youtube veriyor. Rekabetin farkında olan Youtube bana göre bu söylemi ile “Çok da heveslenmeyin” demeye çalışıyor.

Video sektöründeki gelişmeler gün geçtikçe artmaya devam ede dursun, Facebook’ta dün itibariyle bir ilk yaşanarak gün içerisinde toplam 1 milyar kullanıcı siteye giriş sağlamış.

 

Dile kolay, tam 1 milyar! Gencinden yaşlıya herkesin Facebook kullanmaya hatta günde birkaç kere de kontrol etmeye başladığı günümüzde geç bile kalmış sayılabilirler.

İnternet Gündemi

Birçoğunuzun hatırlayacağı gibi özellikle 90’lı yılların Nokia cihazlarının gözde oyunu Snake idi. Babalarımızın telefonunda oynadığımız ve bağımlılık derecesine gelen Snake, Microsoft’un yeni projesi ile tarayıcılara geliyor.

bing-snake-oyunu

Bing üzerinden “Snake Bing” diye aratarak oyuna ulaşmak mümkün ancak Türkiye aramaları için açılmadığından farklı bir ülke üzerinden bağlanarak arama yapmanızda fayda var.

Bu haftalık haftanın özeti kısmını burada bırakıyor, hepinize iyi hafta sonları diliyorum. Dilerseniz haftanın özeti bölümümü takibe almak için hemen aşağıdan mail listeme kayıt olabilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Yorumlar

  1. Oğuz Veli Yavaş
   30 Ağustos 2015 de 18:10

   Detaylar için 9 Eylül’ü bekliyoruz bakalım. 🙂

   Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!