Haftanın Özeti : 05

haftanın özeti 5

Bu hafta olan önemli gelişmelere geçmeden önce herkesin bayramını son gün de olsa buradan kutlamış olayım. Herkesin bayram telaşı ile memleketine gittiği veya ailesi ile vakit geçirmeye çalıştığı bu hafta içerisinde oldukça güzel gelişmeler de haftanın özeti kısmı için birikti.

Birçok firmanın geçtiğimiz yıllardan itibaren kendi geliştirici platformlarını oluşturduğuna ve bağımsız yapımcıları uygulama çıkarmaya teşvik ettiğine bizzat şahit olmuşsunuzdur. Bu platformların hem marka hem de takipçileri için çok yararlı olduğu düşünüyorum.

pinterest-gelistirici-platformu

Pinterest’te bunun farkında olacak ki bu hafta yaptığı açıklama ile kendi geliştirici platformunu hazırladığını duyurdu. Şu anda beta sürümünde olan Pinterest geliştirici platformuna buradan bakabilirsiniz.

Sosyal medya kanallarının nasıl bir rekabet içerisinde olduğunu geçtiğimiz haftalarda detaylı incelemiş, sosyal ağlar nereye gidiyor konusunda da bir yazı hazırlamıştım. Periscope ile zirveye oynamaya devam eden Twitter, şimdi de anket özelliğini kullanıcılara sunmaya başladı.

twitter-anket-yapma

Twitter’ın anket özelliği ile takipçilerinize birkaç seçenekten oluşan sorular sormanız mümkün. Zamanında Facebook’u oldukça ileriye taşıyan özelliklerden biri olan anket yapma seçeneğinin Twitter’da da etkileşim oranını artıracağını düşünüyorum.

Facebook’ta hemen hemen hepiniz “Notlar” diye bir bölüm olduğunu görmüşsünüzdür. Genellikle gruplarda yoğun olarak kullanılan Notlar bölümü, yeni güncelleme ile birlikte artık Facebook hesabı olan herkesin ufak çaplı bir blogu olmasını sağlıyor.

Şöyle ki yeni güncelleme ile birlikte Facebook Notlar bölümüne görsel, text link vb gibi tam teşekküllü bir CMS tadında olmasa da düzenleme bölümü geldi. Böylece notlarınızı daha düzenli bir şekilde oluşturabiliyor olacaksınız. Ben de bir önceki yazımı Facebook notlarıma atarak denemesini sağladım, oldukça güzel duruyor.

Youtube’un yıllardır ücretsiz bir servis olarak video dendiği zaman ilk akla gelen isim olduğunu tartışmasız söyleyebiliriz. Artan kullanıcı sayısının ve büyüyen bir video sektörünün farkında olan Youtube, kullanıcılarına reklamsız izleme seçeneğini bu hafta içerisinde sunmaya başladı.

Aylık 10 Dolar gibi oldukça uygun bir ücrete sahip olan yeni hizmet ile birlikte eğer sıkıldıysanız, Youtube reklamlarından tamamen kurtulmanız mümkün.

Merakla beklenen iOS 9 çıkışını yaptı ve bu hafta içerisinde dağıtımı sağlandı. Oldukça fazla değişikliğe giden Apple’ın yeni fontlarına henüz alışamamış olsam da yeni gelen özelliklerin birçoğunu beğendiğimi söyleyebilirim.

Özelliklerin hepsini tek tek ayrı bir yazıda da göstermek ve incelemek istiyorum. O zamana kadar Macworld tarafından hazırlanan detaylı iOS 9 rehberine bakabilirsiniz.

Bir sonraki haftanın özeti bölümünde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Yorumlar

 1. 27 Eylül 2015 de 11:56

  How To Use Nedir Hocam Yeni Sitenizmi?

  Yanıtla
  1. Oğuz Veli Yavaş
   27 Eylül 2015 de 13:05

   Evet hocam. Aldığım güzel domainlerden biriydi, değerlendirmek istedim.

   Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!