OVY001: Doğru Facebook Reklam Modeli Seçimi

Podcast001 - Doğru Facebook Reklam Modeli Seçimi

İlk podcast yayınımdan herkese merhabalar!

Bu podcast yayınımda sürekli olarak şikayet aldığım “Facebook Reklam Modeli Seçimi” konusuna detaylıca değindim. Dilerseniz podcastin tam metnine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

PODCAST'İN TAM METNİ

Geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde aldığım maillerde insanların özellikle bir noktada çok fazla şikayetçi olduğunu farkettim. İnsanlar kampanyaları için bir reklam modeli tercih ediyorlar ancak bu modellerden normalde alması gerektiğinden çok daha düşük geri dönüş alıyorlar. Bunun en büyük nedeni elbette ki yanlış reklam modeli seçimi.

Bugün hep birlikte ne tür kampanyalar için, özellikle hangi reklam modelleri tercih edilmeli bunu konuşacağız. Elbette ki tüm reklam modellerinin ayrıntılarına girmeyeceğim. Yalnızca her reklam modelinin nasıl kullanılması gerektiği ve yapılan yanlışlar üzerinde duracağım.

Bildiğiniz gibi Facebook bize, 3 farklı kategoride, toplamda 13 farklı reklam modeli sunuyor. Bunlar pazarlama amacınıza göre bilinirlik, değerlendirme ve dönüşüm reklamları. Bugün, özellikle bilinirlik ve değerlendirme kategorileri altında bulunan 7 önemli ana reklam modeli hakkında konuşacağız.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

1. Gönderi öne çıkarma

Değerlendireceğimiz ilk reklam modeli, kolay kullanımından dolayı herkesin tercih ettiği Gönderi Öne Çıkarma reklamları. Gönderi Öne Çıkarma reklamını kullanmada, marka veya projenize bağlı bir kıstas bulunmuyor. Herkes bu reklam modelini kullanabilir. Ancak hangi kampanyalarınız için özellikle bu reklam modelini tercih ederseniz daha iyi geri dönüş alırsınız, onlara bir bakalım.

Gönderi Öne Çıkarma reklam modelini tercih etmeniz için 3 sebep olur:

1- Hedef kitlenize anlatmak veya duyurmak istediğiniz konuyu tek bir görsel ile anlatabiliyorsanız
2- Clickbait dediğimiz insanları yalnızca görsel ve metin ile sitenize yönlendirmek istiyorsanız. ( Örneğin Hürriyet vb gazetelerin sosyal medya kanallarında yaptığı gibi yarım cümle ve link kullanımı ile )
3- Maksimum 4 görsel ile insanlara tek bir şablon içerisinde ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak yada duyurmak istiyorsanız. Peki bahsettiğim bu 4 görsel ile tek şablon olayı ne? Bildiğiniz gibi Facebook’a toplu görsel yüklediğinizde, ilk görsel büyük, kalan görseller hemen altında ilk 3 tanesi gözükecek şekilde yayınlanır. Gönderi öne çıkarma reklamlarınızda siz de bu şablonu, büyük görselde ana duyuru, alt görsellerde de ürün veya hizmetleriniz şeklinde kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında çok spesifik ve tıklama oranı yüksek olabilecek içerikleriniz hariç, Gönderi Öne Çıkarma reklam modelini kullanmanız etkileşim oranlarınızı düşürebilir.

2. Sayfanızın tanıtımını yapma

İkinci olarak ise beğenilerimizi artırmak için kullandığımız “Sayfanızın Tanıtımını Yapma” reklam modelinden bahsetmek istiyorum. Bu reklam modelini istisnasız her sayfa kullanabilir. Ancak bu reklam modelinde dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var.

Birincisi, doğru bir hedef kitle belirlemiş olmanız gerekiyor. İkincisi, bu hedef kitleye uygun, dikkat çekici bir vurgu yada anahtar kelimeyi tasarımınızda gösteriyor olmanız gerekiyor.

Burada neden bahsediyorum? Örneğin oyun haberlerine yönelik içerik üreten bir siteniz var ve Facebook’tan da hedef kitlenize ulaşmak istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken şey, bu sektörde önde gelen ShiftDeleteNet veya Webtekno gibi halihazırda etkileşim oranı yüksek bir kitleye sahip olan sayfaları tespit edip hedef kitlenize bu sitelerini eklemeniz gerekiyor. Bundan sonra ise iş tamamen tasarımınıza ve reklam metninize kalıyor.

Bu noktada düşünmeniz gereken ilk şey, sizin gibi oyun severlerin ne tür bir görsel ve metin ile etkileşime girebileceği. Son çıkan oyunlar veya son birkaç hafta içerisinde oyun sektörüne damga vuran bir gelişme sizin için bu noktada faydalı olabilir. Hemen konu ile ilgili dikkat çekici bir görsel ve metni reklamınıza ekleyerek denemelerinize başlayabilirsiniz.

Burada geri dönüşlerinizi yüksek tutmak istiyorsanız, reklam görsel ve metninizi, o gün veya haftanın önemli olayına yönelik olarak güncellemeye dikkat edin. Emin olun, gözle görülür şekilde geri dönüşleriniz artacaktır.

3. İşletmenizin yakınındaki kişilere erişme

Eğer reklamını yaptığınız markanın fiziksel bir mağazası var ve belli gün veya haftalarda indirim yada kampanya yapıyorsa kullanmanız gereken reklam modeli “İşletmenizin Yakınındaki Kişilere Erişme” reklamı olmalı.

Hala bu reklam modelini kullanmakta ısrar eden tatil acentaları görüyorum. Daha önce sizden tatil satın almamış biri olarak, şahsen ben ofisinize gelip beni ikna etmeye çalışmanızı istemem. Bu noktada Facebook pikselleri ile halihazırda sitenizi incelemiş kişilere bu reklamı göstermeniz, daha iyi geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Bunun dışında ürün satışı yapan ve fiziksel bir mağazaya sahip olan kişilerin ise bu reklamda özellikle o kampanyanın, yalnızca o mağazanızda geçerli olduğuna vurgu yapması, reklam geri dönüşlerini gözle görülür oranda artıracaktır.

Fiziksel bir mağazaya veya insanların bu mağazayı ziyaret etmesine ihtiyacı olmayan kişilerin bu reklam modelini kullanmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum.

4. İnsanları internet sitenize çekme

Gelelim, Facebook reklamları içerisinde Gönderi Öne Çıkarma reklamlarından sonra en çok tercih edilen “İnsanları İnternet Sitenize Çekme” reklam modeline. Bu reklam modelini internet sitesi olan ve reklamını yapacağı bağlantının geri dönüş alabileceğine inanan herkes kullanabilir. Ancak bu noktada reklamınızda farklı tasarım seçimlerine gitmeniz de gerekebilir.

Örneğin insanların tek bir internet sayfasından tüm bilgilerine ulaşabileceği bir kampanyanız için normal şekilde, tek link ve görsel olarak reklamınızı yayına alabilirsiniz. Ancak günlük belli sayıda içerik üreten ve insanları bu içeriklere çekmek zorunda olan, haber siteleri için çok büyük ve spesifik bir kitleye ait bir duyurunuz olmadığı sürece tek link modelini kullanmanızın hiçbir manası yok.

Bunun yerine Facebok’un bu reklam modelinde bize sunduğu “Slider Görünümünü” kullanarak, 10 adeta kadar benzer içeriklerinizi ekleyebileceğiniz reklam modelini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Facebook daha önce slider içerisinde maksimum 5 link eklemenize izin veriyordu. Yeni güncelleme ile bu sayı 10’a çıktı ve tıklanma oranlarına göre yerleri değişen bir görünüme sahip oldu. Peki bu ne demek?

Şöyle ki, 10 adet günün teknoloji haberlerini sıraladığınız bir reklam yayınladınız diyelim. Seçeneklerden de tıklama oranlarına göre yerlerini değiştirmeyi seçtiniz. Facebook, reklamınızı yayınlarken slider içerisinde en çok tıklanan görsel ve linki her zaman baş sıraya taşıyacak, bu da reklamınızdan daha çok etkileşim almanızı sağlayacaktır. Buna dikkat etmenizde fayda var.

Bunun dışında ürün satışı yapan ve ürünlerini listelemek isteyen markalar da aynı şekilde slider reklam modelini tercih edebilir. Ancak burada daha iyi geri dönüş almak için Facebook piksellerini efektif olarak kullanıyor olmanız gerekiyor. İlerleyen günlerde bununla ilgili ayrıca bir podcast yayını da yapmayı düşünüyorum.

5. Video görüntülemeleri elde etme

İnsanların inatla, hala sayfalarında yayınladıkları videoların reklamlarını neden “Gönderi Öne Çıkarma” modeli ile yaptığını inanın ben de bilmiyor. Halihazırda Facebook’un videolar için hazırladığı, “Video Görüntülemeleri Elde Etme” reklam modeli varken, farklı modelleri tercih etmelerini anlamak güç.

Bir videonuza gönderi öne çıkarma modeli ile reklam verdiğinizde, yalnızca belirlediğiniz hedef kitlenin ana sayfasına videonuz düşecektir. Ancak video içeren yayınlarınızı, “Video Görüntülemeleri Elde Etme” modeli ile öne çıkarırsanız, hem ilgili insanların ana sayfasında hemde önerilen videolar kısmında çıkacaktır.

Bunun size şöyle bir faydası olabilir: Örneğin giyim üzerine satış yapan bir marka için video reklamınızı yayınladınız. Aynı zamanda sektörünüzde bulunan farklı bir marka da benzer bir videolu reklam yayınladı. Eğer reklamınızda, “Video Görüntülemeleri Elde Etme” modelini tercih ettiyseniz, rakibinizin yayınladığı veya öne çıkardığı her video altında sizin de gözükme şansınız olur. Böylece hem kendi hedef kitlenize hem de rakip firmanın kitlesine reklamlarınızı göstererek etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz.

6. Potansiyel müşteriler bulma

Son olarak ülkemizde de yayını geçtiğimiz ay başlayan “Potansiyel Müşteriler Toplama” reklam modeline değinelim. Bu reklam modelinde insanlardan, sunduğunuz şablon içerisinde bazı bilgileri bir form aracılığıyla sizinle paylaşmasını isteyebiliyorsunuz. Peki bu reklam modelini kimler kullanmalı?

Özellikle kitlesi ile telefon veya mail aracılığıyla iletişime geçmek isteyen ve bu bilgilere ihtiyaç duyan herkes bu reklam modelini tercih edebilir. Bunun dışında geri dönüş almak yada haber bültenlerini genişletmek için içerik üreten tüm site sahipleri de bu reklam modelini deneyebilir.

Şahsen ben, blogumun mail listesini genişletmek için bu reklam modelini denedim. Aldığım geri dönüşler de gayet güzeldi. O yüzden gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Bu reklam modelinde dikkat etmeniz gereken tek şey ise oluşturacağınız tasarımda insanların sizinle bilgilerini paylaşmasını sağlayacak bir görsel veya samimi bir metin kullanmanız.

Podcast ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından benimle paylaşırsanız çok sevinirim!

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

14 Comments

 1. 2 Eylül 2016 at 21:26

  Başarılar Oğuz öncelikle, bir önerim ses kaydı sanki metni okumuşun gibi duyuluyor, biraz daha doğal ve dinamik olmlalı ses. Daha doğal olacaksındır zaten. İş çıkışları takip ederim artık.

  Diğer yandan da konu dışı gündem de yayınlamanı öneririm 🙂

  Reply
  1. 3 Eylül 2016 at 00:50

   Yorumların için teşekkürler Ayhan. Bir sonraki yayında doğallığa biraz daha dikkat etmeye çalışayım 😉
   Konudan çok uzaklaşmadan, yine sosyal medya ve pazarlama çerçevesinde farklı konulara değinmeyi düşünüyorum.

   Reply
 2. 3 Eylül 2016 at 09:08

  Ben başarılı buldum gayet güzel olmuş 🙂 Cumartesi sabahı çay eşliğinde iyi geldi.
  Tekrardan başarılar Oğuz.

  Reply
  1. 3 Eylül 2016 at 11:36

   Yourumun için teşekkür ederim Nebi. Beğenmene sevindim 🙂

   Reply
 3. 3 Eylül 2016 at 12:41

  Hadi ilk podcast’in hayırlı olsun 🙂

  Reply
 4. 3 Eylül 2016 at 15:03

  Turkiyede internet sektörü ucuzlamadan podcast yayınlarının tutulacağını düşünmüyorum. Çünkü insanlar 16 küsur mb ini harcamayı göze alamıyor. Şimdi diyeceksiniz ki evde indir dışarı çıkınca dinle. Eve giduncede inanın ki eve gidince insnain aklinda podcast kalmıyor. İlk yayına gelince AYHAN beye katılıyorum biraz daha doğallık katılırsa ses hızı ayarlanırsa güzel olacak ellerinize sağlık

  Reply
  1. 3 Eylül 2016 at 15:16

   Podcast’te insanların 16 mb’ını harcamak istememe konusundaki yorumunuza maalesef katılmıyorum. Podcast dinleyip de 16 mb’ına kıyamayacak hiç kimse tanımadım açıkçası. Facebook’ta ortalama 5 dk aktif olarak dolaştığınızda 16mb gidiyor zaten.

   Doğallık kısmına hak veriyorum. İlk podcastin heyecanı olsa gerek 🙂 Bir sonraki podcastlerde muhakkak buna dikkat etmeye çalışacağım. Yorumun için teşekkür ederim Taha.

   Reply
 5. 4 Eylül 2016 at 08:23

  Oğuz ağzına sağlık. Bazı yerlerde takılmalar olsa da ben başarılı buldum. Beden dili ve göz teması kurulmadığı ve tek kişinin sesi çıktığı için doğal gelmemiş olabilir ama bunu zamanla mutlaka aşarsın. Başarılar dilerim..

  Reply
 6. 9 Eylül 2016 at 21:46

  Oğuz sesini bu kadar gür beklemiyordum açıkçası 🙂 podcastide ilk defa sende gördüm başarılar 🙂

  Reply
 7. 20 Eylül 2016 at 23:05

  Ben şimdilik gönderi öne çıkarma modelini kullanıyorum iyi de etkileşim alıyor akabinde sayfa beğenmeleri de arttı. Duruma göre diğer modelleri de ufaktan denemek istiyorum.

  Reply
 8. 12 Ekim 2016 at 05:31

  Oğuz başarılar dilerim, sesin ve anlatımın gerçekten başarılı. Ben bu formattan uzak daha doğal ve sohbet ederek anlatım yapmanı tavsiye ederim.

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ