Sosyal Medya Görselleri Nasıl Kullanılmalı?

sosyal medya görselleri

Geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde birçok kişi veya markanın daha fazla kişiye ulaşmak ve bilinirliklerini artırmak için katılmaya başladığı sosyal medya kanallarında gün geçtikçe farklı stratejiler, yenilikler ve güncellemeler görüyoruz. Markaların etkileşim oranlarını artırmak için farklı sosyal medya stratejileri denediği şu günlerde, etkileşim oranını artıran en büyük unsurun sosyal medya görselleri olduğunu düşünüyorum.

Konu sosyal medya yönetimi olunca farklı içerik konseptlerini, etkileşim oranlarını ve geri dönüşümleri uzun bir süredir inceleme fırsatı buluyorum. Özellikle Instagram’ın da müşteriye ulaşmak için bir sosyal medya aracı olarak ortaya çıkışı ile birlikte hemen hemen tüm kanallarda sosyal medya görsellerinin önemi büyük bir oranda arttı.

Halihazırda bir internet sitesi veya markanız için sosyal medya yönetimi ile ilgileniyor, özellikle de site trafiği oluşturmak için sosyal medya kanallarını kullanmayı tercih ediyorsanız görsellerinizin ne ölçüde iyi olduğu ile etkileşim oranlarınızın doğru bir orantı içerisinde olduğunu farketmişsinizdir.

Konu site trafiğe oluşturmak olunca açık ara farkla en çok trafik alabileceğiniz kaynak Facebook olacak. Facebook görsellerinizi aşağıdaki adımlar eşliğinde güncelleyerek trafiğinizi zaman içerisinde büyük oranda artıracağınızı garanti edebilirim.

  1. Facebook görsel boyutları 470×470 yani karedir. Bu boyut ve katları şeklinde görsellerinizi yüklemeye özen gösterin.
  2. Facebook’a yüklenen görsellerin kalitesi zaten düştüğünden görsellerinizi yüksek çözünürlükte yüklemeye özen gösterin.
  3. Paylaşımlarınızı Görsel + Metin + Link şeklinde yapın.
  4. Görsel içerisinde %20 oranını geçmeyecek şekilde metin ekleyin. ( Reklam kuralları gereği )
  5. Görsel içerisinde kullanacağınız metinde insanları linkinize tıklamaya itecek, merak uyandırıcı veya ilgi çekici bir metin kullanın.

Görsel için verdiğim tüm önerileri boyutlar hariç Twitter, Instagram ve Pinterest için de kullanabileceğinizi unutmayın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Yorum

  1. 5 Ekim 2015 de 09:12

    Sosyal medyada popüler olmak için yapılması gerekenlerden bahsetmişsiniz çünkü yazıdan çok resim ilgi çekiyor teşekkürler.

    Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!