Twitter Gelişmiş Arama ile Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirin

twitter gelişmiş arama - twitter arama - twitter pazarlama stratejileri

Twitter’da saniyede ortalama 6.000, günlük ise 500 milyonun üzerinde tweetin atıldığını biliyor muydunuz? Peki ya atılan “her tweetin” Twitter Gelişmiş Arama özelliği ile aranabildiğini? Hatta ve hatta bu tweetlere bağlı milyonlarca hesabı ufak bilgiler ile bulabileceğinizi?

Twitter‘ın ne kadar büyük olduğunu biliyoruz ancak ufak birkaç ipucu ile aradığınız her şeyi tam anlamıyla nasıl bulabileceğinizi biliyor musunuz?

Yeni müşterilerinizi mi bulmak istiyorsunuz? Yoksa halihazırda müşteriniz olan kişilerin markanız veya ürününüz ile ilgili son yorumlarını mı? Milyonlarca tweet arasından kitleniz hakkında bilgi almakta zorlanıyor iseniz Twitter gelişmiş arama özelliği ile tüm bunları kolayca halledebileceğinizi, pazarlama çalışmalarınızı bir adım öteye taşıyabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Oldukça basit ancak bir o kadar da kapsamlı ve verimli araştırmalar yapmanızı sağlayan Twitter gelişmiş arama özelliği hem büyük işletmeler, hem de küçük çaplı işletmeler için müşterilerini bulmak adına tam anlamıyla bir altın madeni!

Bugün sizlere pazarlama stratejilerinizi geliştirmek, hedef kitlenizin neler hakkında konuştuğunu öğrenmek ve yeni müşteriler elde etmek için Twitter gelişmiş arama özelliğini nasıl kullanabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Hadi başlayalım..

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Öncelikle Twitter Gelişmiş Arama Özelliği Nedir?

Twitter’ı normal düzeyde kullanan ve sosyal medya yönetimi ile ilgilenen biriyseniz halihazırda bulunan normal arama yöntemlerine aşina olduğunuzu düşünüyorum. Tarayıcı üzerinden veya mobil cihazlardan da Twitter içerisinde birçok sosyal mecraya göre oldukça kapsamlı aramalar yapmanız, yazmış olduğunuz anahtar kelimeyi içeren tüm içerikleri yeniden eskiye doğru bulmanız mümkün.

Ancak spesifik olarak belli bir hedef kitleyi ve markanız için potansiyel müşterileri bulmak ve çözüm üretmek istiyorsanız biraz daha ayrıntıya inmeli ve Twitter Advanced Search‘ü kullanmalısınız. Peki Twitter gelişmiş arama özelliğinin size katkısı ne?

twitter arama - twitter gelişmiş arama

Twitter gelişmiş arama özelliği ile

 • Birden çok kelime ile en alakadar içerikleri
 • Belli tarihler arasında atılan tweetleri
 • Belli yerlerde veya yakınlarında atılan tweetleri
 • Direkt olarak bir hesap veya hesaplar ile ilgili tweetleri
 • Olumlu, olumsuz veya soru içerek tweetleri

kolayca bulmanız, hem markanız hemde rakipleriniz için yapacağınız çalışmalarda kullanmanız mümkün!

Bu özellikleri ufak bir araştırma ile elbette ki herkes kullanabilir. Peki Twitter gelişmiş arama özelliği ile birlikte rakiplerinizin önüne geçmek, pazarlama faliyetlerinizde etkin olmak için neler yapabilirsiniz?

TWITTER GELİŞMİŞ ARAMA İÇİN 5 İPUCU

1- Önemli aramaları kaydedin

Sektörünüz veya yalnızca markanız ile ilgili Twitter’da insanların sürekli olarak neler yazdığını takip etmek ve anlık gelişmelere cevap vererek birebir iletişim kurmak, Twitter üzerinden pazarlama yapmak için oldukça etkili bir yöntem. Sektörünüz, markanız ve projeniz ile ilgili cevap verebileceğinizi düşündüğünüz tüm anahtar kelimeleri Twitter gelişmiş arama içerisine kayıt etmeniz mümkün. Twitter bu konuda 25 tane aramaya kadar kayıt özelliğini size sunuyor.

twitter gelişmiş arama - twitter pazarlama

Örneğin pazarlama konusunda içerik üreten ve bu konuda firmalara destek vermeye çalışan bir kuruluş olduğunuzu farz edelim. Twitter üzerinden tek tek arama yapmak yerine “pazarlama” ve belirlediğiniz hizmet türlerine göre anahtar kelime varyasyonları ile aramalar oluşturup kaydedin. Böylece hem zaman kazanmış olur, hem de kitlenize anlık ulaşım imkanına sahip olursunuz.

2- Hesaplar arasındaki etkileşimi kontrol edin

Twitter gelişmiş arama özelliğinin güzel kullanım alanlarından biri de belli hesaplar arasındaki konuşmaları size yeniden eskiye doğru sunuyor olması. Dilerseniz bölge veya tarih aralıklarını düzenleyerek belli bir zamandaki konuşmalara da ulaşmanızı sağlayan özellik ile rakiplerinizin veya firmanızın insanlarla birebir etkileşimini takip etmeniz mümkün!

twitter arama yapma - twitter arama ayarları

Tek yapmanız gereken hangi hesaplar arasındaki etkileşimi ölçmek istediğinizi belirleyip “Ara” butonuna basmak.

twitter gelişmiş arama - twitter arama search

3- Konunuz ile ilgili en popüler tweetleri bulun

Platformunuz ne olursa olsun hazırlamış olduğunuz yayının etkileşimli bir içerik olabilmesi için daha önce yapılan çalışmalarda farklı olması ve insanların paylaşmaya değer göreceği bir şeyi barındırması gerekir. Bunun anahtarı da elbette ki konu ile ilgili en popüler içerikleri takip etmekten geçiyor.

twitter ayrıntılı arama - twitter arama sorunu - popüler tweetler

Twitter gelişmiş arama özelliği ile konunuz ne olursa olsun, anahtar kelimeniz ile ilgili en popüler tweetleri kolayca bulmanız ve çalışmalarınızdan önce bu kaynaklardan farklı bir şeyler sunmak için düzenlemeler yapmanız mümkün. Tek yapmanız gereken konunuzun kapsamına bağlı olarak “anahtar kelime min_retweets:20.” benzeri bir aramayı gerçekleştirmek.

4- İçeriğinizin konusunu ve merak edilenleri bulun

Herhangi bir platformunuz için bir içerik fikriniz var ancak içerikte nelerden bahsedeceğinizi veya insanların özellikle hangi konuları merak edip arattığını düşünüyorsanız yalnızca anahtar kelime analiz siteleri ile yetinmeyip gerçek insanların sorunlarını da okumak istemez miydiniz?

Örneğin diyet listesi hakkında bir yazı hazırlayacaksınız ancak insanların onlarca yazılan sitede bulamadıkları ve merak ettikleri konuları da içeriğinizde sunmak istiyorsunuz.

twitter arama kaydetme - twitter arama butonu

Tek yapmanız gereken yukarıda da gösterildiği gibi aramanızı anahtar kelime “soru cümlesi” şeklinde yaparak sonuçları incelemek.

5- Konu ile ilgili müthiş yazıları bulun

Twitter gelişmiş aramanın en sevdiğim özelliklerinden biri de herhangi bir konuda yazılmış ve Twitter’da paylaşılmış güncel içerikleri görüntülememi sağlaması. İçerik pazarlaması ile ilgili biri olarak bu konu hakkındaki son yazıları ingilizce kaynaklardan okumayı seven biriyim.

twitter gelişmiş arama - twitter araması

Bunun için gelişmiş aramadan “content marketing” ve “http” ifadelerini içeren aramaları kısıtlamam yeterli oluyor.

twitter arama kaydetme - twitter ayrıntılı arama yapma

Arama sonuçlarından “Canlı” sekmesine geçerek içerik pazarlaması ile ilgili güncel yazılara ulaşabiliyorum. İlgilendiğiniz konular ile ilgili bilgi edinmeniz ve trendleri takip etmeniz için şiddetle tavsiye ederim.

Twitter gelişmiş arama özelliğini kullandıkça yukarıda bahsettiğim birçok özelliği harmanlayarak ideal arama sonuçlarınızı elde edeceğinizi ve pazarlama stratejilerinizde kullanacağınızı umuyorum.

Geçtiğimiz günlerde yazma fırsatı bulduğumuz Twitter Anket Yapma konulu yazıma da göz atarak yeni gelen özellik ile etkileşim oranlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

6 Comments

 1. Batuhan Yalçın
  10 Kasım 2015 at 10:58

  Hocam yine çok güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Twitter aramanın böyle kullanılabileceği aklımın ucundan dahi geçmezdi doğrusu.

  Reply
  1. 10 Kasım 2015 at 11:00

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım geliştirerek daha iyi sonuçlar da elde edersiniz.

   Reply
 2. Sinan Düzgün
  10 Kasım 2015 at 10:59

  Twitter anket yapma yazınız gibi akıcı bir yazı olmuş. Özellikle içerik bulma konusunda çok yardımcı olduğunuz. Eyvallah.

  Reply
  1. 10 Kasım 2015 at 11:01

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Takıldığınız noktalarda yardım istemekten çekinmeyin lütfen.

   Reply
 3. 14 Kasım 2015 at 14:42

  Twitter çok büyük bi mecra, onu etkili bir şekilde kullanabilmek için de bu gibi özelliklerinin bilinmesi şart. Gelişmiş arama özelliğiyle kullanıcılarına büyük imkn sunuyor

  Reply
  1. 14 Kasım 2015 at 15:05

   Kesinlikle. Hele ki böylesine rekabetin olduğu bir alanda, rakiplerden farklı olarak bu ve benzeri detayları kullanmak gerekiyor.

   Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ