50 Adımda Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma

Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma - Twitter Takipçi Kasma

Twitter, doğru şekilde kullanıldığında hem markanız hemde kişisel hesabınız için sayısız imkanlar sunabilecek bir platform. Müşteri ile birebir diyaloga girme, trend oluşturma ve etkileşiminizi kısa sürede artırma ise Twitter’ın sunduğu önemli özelliklerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Ancak hepinizin de tahmin edebileceği gibi bu faydaları sağlamanızın en önemli ve ilk adımı, doğru şekilde yürütülmüş bir Twitter takipçi arttırma çalışmasından geçmekte.

Birçok farklı marka kendi bünyelerinde yürüttükleri promosyonlu veya farklı yöntemler ile devam eden Twitter takipçi arttırma çalışmalarında, ilk hedef olarak prestij artırmayı ön plana çıkarıyor olsa da 2015 dünya pazarlama raporlarına bakıldığında birçok markanın müşterilerinin  %36  gibi büyük bir oranını Twitter üzerinden elde ettiğini görüyoruz.

Peki markanız için doğru bir Twitter takipçi arttırma çalışmasını nasıl yürütmeniz gerekiyor? Markanız veya kişisel hesabınız için hangi noktalara dikkat ederek hem müşteri, hem de yeni takipçiler kazanabilirsiniz?

Aşağıda farklı kaynaklardan sıralamış olduğum 50 adımda, Twitter hesabınızı geliştirebilir, markanız veya kişisel hesabınız için doğru adımları atabilirsiniz. Ayrıca benzer çalışmaları Instagram hesabınız için de yürütmek isterseniz, özenle hazırlamış olduğum Instagram Takipçi Arttırma yazıma bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 #  Aşağıda sıralamış olduğum her maddenin Twitter hesabınıza farklı katkıları olduğunu belirtmek isterim. Bazı maddeler direkt takipçi arttırmaya yönelik olarak gözükmese de çalışmanın bütünene katkı sağladığından uzun vadede faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma Yöntemleri

 1-  Linkler: Araştırmalara göre içerisinde link barından tweetler, bulunmayan tweetlere oranla daha çok retweet ediliyor. Özellikle blog, haber sitesi gibi projelerinizin Twitter hesaplarında kısaltmış linkler kullanmaya özen gösterin.

 2-  Biyografi: Twitter’ın kullanıcılar için belli bir karakter limiti ile vermiş olduğu biyografi kısmını özlü sözler ile doldurmak yerine, kendinizi ve markanızı tanıtan birkaç cümle ile hesabınızın ne için olduğunu özetleyin. Ayrıca sektörünüz ile ilgili anahtar kelimeleri de #hashtag şeklinde kullanarak ilgili Twitter aramalarında çıkmaya çalışın.

 #  Biyografi kısmında kullanacağınız hashtaglerin cümle içerisine yayıldığına ve toplamda 5 adeti geçmediğine emin olun. Aksi takdirde profiliniz birçok kullanıcı tarafından “spam” olarak algılanacaktır.

 3-  HootSuite: Belirli aralıklarla paylaşım yapan düzenli bir profil, Twitter takipçi arttırma çalışmalarının en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Takipçilerinizin yoğun olduğu saatlerde, yine onları sıkmayacak aralıklarla paylaşımlarınızı zamanlamak için HootSuite veya benzeri bir zamanlama aracını mutlaka edinin!

 4-  Hashtag: İçeriklerinizin ilgili Twitter aramalarında da çıkması ve yeni kişilere ulaşabilmek için paylaşımlarınızın çoğunluğunda #hashtag kullanmaya özen gösterin. Seçmiş olduğunuz hashtaglerin içeriğiniz ile ilgili ve içerik sonunda değil içerisinde olmasına özen göstermenizde fayda var.

 #  Araştırmalara göre hashtag kullanılan içerikler, kullanılmayan içeriklere oranla 2 kat daha fazla kişiye ulaşıyor. Ulaştığınız her kişinin potansiyel bir takipçiniz olabileceğini unutmayın.

 5-  Retweet: İçerikleriniz daha çok kişiye ulaşmasının en güzel yolunun takipçiler tarafından gelen retweetler olduğunu unutmayın. Araştırmalara göre içerisinde RT veya Retweet kelimeleri geçen içerikler, diğer içeriklere oranla  4 kat  daha fazla retweet alıyor.

 #  Burada dikkat etmeniz gereken noktanın hangi aralıklarla ve nasıl RT isteyeceğiniz olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Her içeriğinizde RT istemeniz, takipçileriniz tarafından olumsuz karşılanacaktır. Bunun yerine her 10 içeriğinizden birinde, takipçilerinizin bir konuda fikrini almak için RT etmelerini istemeniz daha doğru olacaktır.

 #  Örneğin “Sokak hayvanlarına sahip çıkalım diyenler RT” gibi fikrini belirtmek isteyen takipçilerin RT etmesi gerektiğini tatlı bir dil ile söyleyebilirsiniz.

Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma - Twitter Takipçi Kasma

 6-  Görsel: Takipçilerinizin içeriğinizi daha iyi hatırlaması ve etkileşime geçmesi için, uygun bulduğunuz içeriklerinize mutlaka görsel eklemeye özen gösterin. Araştırmalara göre insanlar, görsel bulunan tweetler ile diğerlerine oranla  %18  daha fazla etkileşime geçiyor.

 #  Örneğin bir film ile ilgili yorumlarınızı paylaşırken, filmden sevdiğiniz bir kareyi de tweetinize eklemeniz daha çok kişi tarafından içeriğinizin fark edilmesini sağlayacaktır.

 7-  Mail: Twitter takipçi arttırma çalışmanızı halihazırda varolan bir markanız için yürütüyorsanız, daha önce müşterilerinizden toplamış olduğunuz mailleri Twitter hesabınıza da yükleyerek aratın. Müşterilerinizi Twitter’da da takip ederek bu platformda da size ulaşabileceklerini göstermiş olun.

 #  Mail listenize kayıt olan kullanıcıları anında takibe alarak profesyonel bir çalışma yürüttüğünüzü ve kendilerine değer verdiğinizi gösterebilir, yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

 8-  Profil Fotoğrafı: Twitter profilinizin daha samimi görünmesini istiyorsanız logonuz yerine marka yüzünüzü de içeren bir profil fotoğrafı eklemeyi düşünün. Araştırmalara göre bu şekilde düzenlenen marka profilleri, logo kullananlara göre daha samimi durmakta ve daha kolay takipçi kazanmakta.

 9-  Sponsorlu: Twitter’ın reklam bütçelerinin çok yüksek olduğunu ve birçok ufak markanın bu yüzden farklı takipçi arttırma seçeneklerini değerlendirdiğini biliyorsunuzdur. Ancak markanız adına Twitter sponsorlu içerik için ayırabileceğiniz bir bütçeniz varsa Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızı hızlandırmak için kullanmaktan çekinmeyin.

 #  Facebook’a oranla Twitter sponsorlu içeriklerinden anlık geri dönüş almanın daha kolay olduğunu bilmenizi isterim.

 10-  Diğer Mecralar: Farklı sosyal mecralardaki takipçilerinize Twitter üzerinden de ulaşmak için belli aralıklarla Facebook, Instagram gibi hesaplarınızda Twitter profilinizin de olduğunu söyleyin ve anlık gelişmeler için takip etmelerini rica edin.

 #  Diğer mecralarda yapılan bu tarz paylaşımlar hem pazarlama faaliyetlerinizde müşterilerinize her yerden ulaşmanızı sağlayacak hemde Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızı hızlandıracaktır.

Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma - Hafta Sonu Hashtagleri

 11-  Hafta Sonları: Hafta içi yürüttüğünüz sosyal medya çalışmalarınıza ek olarak hafta sonları da takipçilerinizin ilgi alanlarına yönelik olarak paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Twitter istatistiklerine göre paylaşılan içeriklere kullanıcıların etkileşim oranı, hafta sonları  %17  daha fazla oluyor.

 12-  Mention: Takipçilerinizin sorularına yanıt verirken veya bir konu ile ilgili referans göstermek istediğiniz farklı çalışmaların twitter hesaplarını @kullanici şeklinde tweetinizin içinde bulundurmaya özen gösterin. Bu hem müşterinizin size geri dönüş yapmasını sağlamak hemde müşterinizin takipçileri tarafından da fark edilmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

 13-  Butonlar: Markanıza ait internet sitesi veya blogunuzda mutlaka Twitter takip butonu bulundurun. Ayrıca yazı içlerinde uygun gördüğünüz yerlere konu ile ilgili paylaşımınızı içeren tweeti de yerleştirerek insanların Twitter üzerinden de yazılarınız yorum yapabileceğini göstermeyi ihmal etmeyin.

 14-  Alıntılar: Markanız ile ilgili ünlü kişilere ait özlü sözleri, belli aralıklarla Twitter hesabınızda paylaşmaya özen gösterin. Özlü sözlerin Twitter ve Instagram’da hala en çok etkileşim alan birkaç içerik türünden biri olduğunu unutmayın.

 #  E-ticaret sektöründe olduğu gibi insanlara bir ürün değil de hizmet sunuyorsanız, alıntılarınıza konu ile ilgili linklerinizi de ekleyerek müşterilerinizin aksiyona geçmesi için bir neden verebilirsiniz.

 15-  Cevaplama: Müşterilerinizin özel bilgilerini içerecek sorular haricinde size yöneltilen tüm soru ve eleştirileri bizzat takipçinizi mentionlayarak cevaplamaya özen gösterin. Böylece hem profesyonel bir ekip olduğunuzu gösterebilir, hemde diğer takipçilerinizin aklında oluşabilecek soruları önceden yanıtlamış olursunuz.

Takipçilerinizi Dinleyin - Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma

 16-  Dinleme: Müşterileriniz ve takipçilerinizin neler istediğini öğrenmek için belirli anahtar kelime aramalarını kısayol olarak tarayıcınıza ekleyip düzenli aralıklarla kontrol edin. Ayrıca Social Mention veya benzeri bir uygulamayı da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 #  Örneğin “bakım ürünleri” üzerine satış yapan bir siteyseniz, müşteri profilinizi oluşturan genç kızların yazabileceği anahtar kelimeleri aratarak oluşturacağınız içeriklerde sorulan sorulara yanıt verebilir, Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Ayrıca uygun bulduğunuz içeriklere direk ürün linkinizi de içeren bir tweetle yanıt vererek kullanıcınız ile birebir temasa da geçebilirsiniz.

 17-  Konuk Yazar: Özellikle kişisel blog yazarları olarak farklı internet sitelerinde ara ara konuk yazarlığı yapıyor, ilgili olduğunuz konularda o sitenin de takipçilerine ulaşmaya çalışıyorsunuzdur. Konuk olarak farklı siteler için hazırlamış olduğunuz yazlarda mutlaka ve mutlaka Twitter profilinizin linkini de koymayı unutmayın.

 #  İnternet sitelerinden Twitter’a yönelen kişilerin, yeni profilleri takip etmeye başlama oranı oldukça yüksektir.

 #  Blog sahibinin yazınızı kişisel Twitter hesabından da paylaşmasını ve sizi etiketlemesini mutlaka rica edin.

 18-  Embed: Herhangi bir konuda blog içeriği hazırlarken, bu konu ile ilgili daha önce paylaşmış olduğunuz veya ilgili gördüğünüz diğer Twitter içeriklerini de yazınızın içerisine yerleştirmeye özen gösterin. Takipçilerinize konu ile ilgili farklı görüşlerinizi Twitter hesabınız üzerinden paylaştığınızı göstermek her zaman geri dönüş alınan bir takipçi arttırma yöntemidir.

 19-  Konuşma: İster kişisel hesabınız ister marka hesabınızdan, ilgili olduğunuz konulardaki diğer Twitter kullanıcılarının konuşmalarına uygun bir dil ile katılmaktan çekinmeyin. Böylece katıldığınız konuşmada bulunan tüm kişilerin takipçilerine ulaşma şansını yakalamış, ilgi çekici birkaç ekleme de bulunduysanızda  yeni takipçiler kazanma şansı elde etmişsiniz demektir.

Twitter Konuşma - Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma Çalışmaları

 #  Yukarıda bir arkadaşımın Facebook ile ilgili bir paylaşımına yaptığım yorum sonrası profilimi ziyaret ettiğini ve “sabitlenmiş” tweetimi beğendiğini görebilirsiniz.

 #  Özellikle marka sayfalarının, kendi sektörleri ile ilgili konuşmalara müdahil olması oldukça iyi bir yöntemdir. Örneğin hamburger üzerine bir yerel işletmenizin sayfasından, yakınlarınızda bulunan kişilerin “acıktım, ne yesem” gibi içeriklerine kendi menünüzden seçenekler sunarak lezzetlerinizi denemeye davet edebilirsiniz.

 20-  Sabitleme: Profilinizi en iyi yansıtan içeriğinizi seçerek sayfanızın en üstüne sabitlemenizde oldukça yarar var. Burada profilinizi takip edenlerin sürekli görebileceği komik bir içerik veya kalitenizi anlatan bir içerik kullanabilirsiniz.

 #  Araştırmalara göre doğru yazılmış bir sabitlenmiş tweet, insanların sizi takip etmeye karar verme sürecini oldukça etkiliyor.

Yardımcı Olun - Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma

 21-  Yardımcı Olun: Twitter her ne kadar ürün satışlarınızı uzun vadede artıran bir platform olsa da asıl amacınızın satıştan önce müşterilerinize yardımcı olmak olduğunu unutmayın. Özellikle Twitter takipçi arttırma çalışmalarında tüketicilere yardımcı olan hesapların sürekli olarak organik takipçi kazanmaya devam ettiği tespit edilmiş.

 22-  İlgi Alanları: İnsanlar kendileri ile ortak ilgi alanlarına sahip kişileri ve hesapları hiçbir zaman takip etmekten çekinmezler. Bu yüzden haftanın en az bir günü, Twitter gelişmiş arama özelliğini kullanarak sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişileri tespit edin ve takip etmeye başlayın. Ayrıca bu kişilerin tweetlerinden birine de cevap vererek yeni bir takipçi kazanma şansınızı artıracağınızı unutmayın.

 23-  Tekrar Paylaşım: Moz verilerine göre bir atılan normal bir tweetin ortalama görülme süresi 18 dakika gibi oldukça düşük bir rakam. Bu yüzden takipçilerinizin özellikle yoğun olduğuna inandığınız saatlerde paylaşımlarınızı tekrarlamaya özen gösterin.

 24-  Güncel Fikir: Hem kişisel hesabınız hemde uygun durumlar için marka hesabınızdan, güncel önemli olaylarla ilgili fikirlerinizi, takipçilerinize uygun bir dil ile ifade etmeye çalışın. Twitter takipçi arttırma çalışmalarında ulaştığınız her kişinin potansiyel bir takipçi olduğunu düşünerek, konu ile ilgili hashtagleri de eklemeyi ihmal etmeyin.

 25-  Öğle Saatleri: Dünya çapındaki verilere bakıldığında Twitter’ın en yoğun olduğu saatler öğlen 13:00 ile 15:00 arası olarak tespit edilmiş. Bu veriler önemli olay ve günlerde değişiyor olsa da özellikle marka sayfaları için bu saat aralığını kullanmaya özen gösterin.

Twitter Anket Yapma - Ücretsiz Twitter Takipçi Kazanma

 26-  Anket Yapın: Geçtiğimiz sene içerisinde kullanıcılar ile buluşan Twitter anket yapma özelliğini, özellikle marka sayfalarınız için şiddetle kullanmanızı tavsiye ederim. Türk Twitter kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, ilgi alanları ile ilgili kıyaslama yapabildikleri anketlere oldukça güzel etkileşim gösteriyor. Bundan faydalanarak organik olarak takipçi arttırmaya başlayabilirsiniz.

 #  Özellikle gündemdeki olayların sonuçlarını kullanıcılardan tahmin etmelerini istediğiniz anketler, kısa sürede çok fazla kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir.

 27-  Soru Sorun: Doğru bir takipçi kitlesine sahip olduğunuzu düşünüyor ve yeni takipçiler kazanmak istiyorsanız, kullanıcılarınızın sayfanız ile sürekli etkileşim halinde kalması için ilgi alanları veya gündemdeki önemli olaylar gibi etkileşimi yüksek konularda takipçilerinizin fikirlerini belirtebileceği sorular sormaya çalışın.

 28-  Haber: Hesabınız ve takipçi kitlenizin ilgi alanlarına yönelik olarak bu konu hakkında çıkan son haberleri takip edip Twitter hesabınızda paylaşmaya özen gösterin. 2015 yılı sonu itibari ile en çok Retweet alan içerik türleri arasında haber paylaşımlarının olduğunu bilmenizi isterim.

 29-  Kuponlar: Marka sayfanız için yalnızca Twitter kullanıcılarınıza özel, haftalık veya aylık olarak indirim kazanabilecekleri paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Araştırmalara göre marka hesaplarını takip eden kullanıcıların  %94  ‘ü, bu hesapları yalnızca promosyonları nedeniyle takip etmeye başlıyor.

 30-  Takipçi Siteleri: Twitter takipçi arttırma çalışmalarında birçok marka, hileli siteleri tercih ediyor. Bazı sitelerden gerçek anlamda aktif türk takipçi almak mümkün olsa da marka sayfalarınız için bu tarz bir çalışmaya kesinlikle girmemenizi öneririm. Sayı olarak profiliniz aktif görünebilir ancak daha sonra yapacağınız çalışmalarda verim almak adına bu tarz hileli çalışmalar, hedef kitlenizi tespit etmekte zorlanmanıza yol açacaktır.

Twitter Takipçi Analizi - Ücretsiz Twitter Takipçi Arttırma - Kazan

 31-  Analiz: Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızda verim almanın en önemli adımlarından biri de takipçilerinizi ve hedef kitlenizi detaylıca tanımaktır. Yeni takipçiler kazanırken sürekli olarak takibini yapıp neyi nasıl yapmanız gerektiğini bilmek adına Followerwonk benzeri bir analiz aracı kullanmanızı tavsiye ederim.

 32-  LinkedIn: Twitter takipçi arttırma çalışmalarını özellikle e-ticaret, seo, pazarlama gibi sektörlerden birinde bulunan markanız için yapıyorsanız, kesinlikle firma LinkedIn profilinizde yer alan bağlantılarınızı da Twitter’da aratarak takibe almayı unutmayın. LinkedIn kullanıcıları, birçok sosyal mecra kullanıcısına oranla takibe aldıkları markaların hizmet ve fırsatlarına daha ilgili yaklaşmaktadır.

 33-  Odak Noktası: Kişisel hesabınız için Twitter takipçi arttırma çalışmaları yürütüyorsanız, paylaştığınız içeriklerde tamamen kendinize odaklanmamanızda yarar var. Bunun yerine farklı konular hakkında fikirlerinizi paylaşmak yada kullanıcılara yöneltmek en doğru çözüm olacaktır.

 #  Araştırmalara göre sürekli kendi hakkında paylaşım yapan kişisel hesapların takipçi sayıları ve etkileşim oranları zamanla düşüyor.

 34-  Tepki: Yeni Twitter takipçileri kazanmanın en güzel yolu, organik olarak daha fazla kişiye ulaşmanızdan geçmektedir. Ülkemizde ise organik olarak Twitter’da en çok kişiye ulaşabileceğiniz durumlar, güncel olaylar hakkında yapılan güzel yorumlardan geçmektedir. Bu yüzden kişisel hesabınız için yürüttüğünüz Twitter takipçi arttırma çalışmalarında mutlaka güncel olaylar hakkında her gün bir yorum içeriği girmeye özen gösterin.

 35-  Tasarım: Farklı maddelerde etkileşimizini arttırma ve daha çok kişiye ulaşmak için yapabileceklerinizden bahsettik. Farklı hashtagler, cevaplar, yorumlar gibi kaynaklardan gelen kullanıcıların sayfanızı takibe almalarının bir diğer önemli noktası ise elbette ki tasarımınızdan geçmektedir. Kullanıcıların ilk olarak karşılaştıkları kapak fotoğrafınızdan, profil resmi ve biyografinize kadar hesabınızın tam bir uyum içerisinde olduğundan emin olun!

 #  Marka tasarımlarınıza uygunsa profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafının arka planının aynı renk olmasına bütünlük açısından özen gösterin.

 #  Tasarım çalışmalarınızda takipçilerinizi daha ferah bir hesap ile karşılaştırmak için kapak fotoğrafınızın açık renklerden oluşmasına dikkat edin.

Twitter Mesaj - Ücretsiz Twitter Takipçi Kasma - Arttırma - Kazanma

 36-  Direkt Mesaj: Sayfanıza yeni gelen veya size soru sorup cevap verdiğiniz kişilere direkt mesaj göndermeye çalışın. Sayfanıza yeni gelen kullanıcılara bu sayfa içerisinde bulabileceklerinden, varsa indirim ve fırsatlarınızdan bahsedin. Sorununa çözüm ürettiğiniz müşterilerinizin ise desteğinizden memnun kalıp kalmadıklarını mesaj yoluyla sorarak takipçinizi markanızın ayrılmaz bir parçası haline getirmeye çalışın.

 37-  Trendler: Twitter, her gün en çok konuşulan hashtagleri ve bölgenizde popüler olan konular ana sayfa sol sütunda size sunmaktadır. Markanız ve kişisel hesabınız için uygun bulduğunuz konuları seçerek günlük olarak bu konular hakkında hashtagleri de içeren tweetler atmaya çalışın.

 #  Back to The Future ile ilgili geçtiğimiz aylarda trend olan konu hakkında birçok markanın ürettiği komik içerikler, bu markaların Twitter takipçi arttırma çalışmalarına büyük fayda sağlamıştır.

 38-  Video: Twitter, günden güne videoları ön plana çıkarmak için daha uyumlu hale geliyor. Hesabınız için paylaşacağınız duyurularda veya seçtiğiniz bir konuda belli aralıklarla video veya gif paylaşımları yaparak hesabınızı hareketlendirmeyi ihmal etmeyin. Eğer mümkünse markanıza ait bir Vine hesabı da açarak video içeriklerinizi buradan paylaşın. Video içeriklerin, yalnızca metinden oluşan içeriklere oranla daha çok etkileşim aldığını unutmayın.

 39-  Noktalı Etiketleme: Takipçilerinize yardımcı olurken veya soru yöneltirken @kullaniciadi şeklinde başlayan tweetleriniz önüne “.” koymayı unutmayın. Yalnızca @kullaniciadi ile başlayan tweetleriniz kişiye özel olup herkes tarafından görünmeyecektir. Uygun gördüğünüz içeriklerinizin başına “.” koyarak herkes tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

 40-  Partnerler: Markanız ile alakadar diğer markaların Twitter hesaplarını da içeren tweetler atmaya özen gösterin. Böylece hem farklı bir markanın tanınmasına yol açtığınız gibi hemde karşı taraftan gelecek yorum veya retweet ile yeni takipçiler kazanma yolunda bir adım atabilirsiniz.

Twitter Yarışma Düzenleme - Ücretsiz Twitter Takipçi Kasma - Twitter Takipçi Havuzu

 41-  Yarışma: Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızı hızlandırmak için yeterli bütçeniz varsa haftalık veya aylık olarak yarışmalar düzenleyerek etkileşim oranlarınızı ve takipçilerinizi artırın. Yarışmalarınızda mutlaka kullanıcıların sizi takip etmesini ve ilgili içeriği retweetlemesini rica etmeyi unutmayın.

 42-  Doğru Zaman: Özellikle marka sayfanız için etkileşimlerinizi arttırmak için doğru zamanı bulmanız büyük önem teşkil etmektedir. Bunun için Twitter Business sayfası üzerinden “Ads” kısmına, buradan da “İstatistikler” kısmına geçerek hangi zamanlarda yoğun olduğunuzu kontrol ederek içeriklerinizi bu zaman aralıklarında yayınlamaya özen gösterin.

 43-  Doğru İçerik: Her marka ve takipçi kitlesi benzer içerik türlerine aynı etkileşimi göstermeyebilir. Bunun için ilk etapta Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızı güçlendirmek için video, alıntı, gif, RT gibi birçok içerik türünde haftanın farklı zamanlarında paylaşımlar yapın. 2 haftalık süreç sonunda en çok etkileşim alınan içerik türlerinizi Twitter Bussiness sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

 44-  Başarılar: Twitter takipçi arttırma çalışmalarınızda belli bir ivmeyi yakaladıktan sonra ne kadar sürede neler yaptığınızı, favori içeriğinizi ve en çok etkileşim alan içeriğinizi görseller eşliğinde paylaşarak takipçilerinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Belli bir başarıyı yakalamış sayfaların bu tarz paylaşımları, yeni takipçilerin de güven içerisinde hesabı takibe almalarına ön ayak olacaktır.

 45-  Planlarınız: Sayfanızın belirli bir takipçi ve hedef kitlesinin artık oturduğuna eminseniz, ileriye yönelik olarak yapmayı planladıklarınızdan bahsederek takipçilerinizi heyecanlandırmaktan çekinmeyin.

 #  Örneğin 90 bin takipçiye ulaştığınız dönemlerde, 100 bin takipçi sayısını gördüğünüzde ödüllü bir çekiliş düzenleyeceğinizi söyleyerek hediyeler hakkında takipçilerinizden fikir isteyin.

Twitter Komik Paylaşımlar - Ücretsiz Twitter Takipçi Kasma Siteleri

 46-  Mizah: Kişisel hesaplarda komik bir paylaşım yapmak oldukça kolay olsa da marka sayfalarında bu tarz paylaşımlar yapmak oldukça zorlu olabilir. Güncel olayları ve komik durumları takip ederek markanız ile ilişkilendirmeye, görsel bir tasarım ile takipçilerinize sunmaya çalışın.

 #  Bir ünlünün gafını markanız ürünleriyle eşleştirerek takipçilerinizde eğlenceli bir marka olduğunuz izlenimini yaratmaya çalışın.

 47-  Listeler: Twitter’da farklı konularda oluşturan onlarca listede birçok kişi profesyonel olarak içerik paylaşmakta, belirlenen konu ile ilgili son içerikler hakkında keyifli tartışmalar yürütmekte. Sektörünüze ait anahtar kelimeleri içeren listeleri bularak marka sayfanız ile bu konuşmalara ve tartışmalara katılmaya özen gösterin. Bu listeler üzerinden elde edeceğiniz yeni takipçiler, birçok takipçinizden emin olun daha kaliteli olacaktır.

 48-  Uzak Durun: Twitter takipçi arttırma işlemleri çok zahmetli gibi görünse de organik olarak uygulanmaya başladığında ve geri dönüşler görüldüğünde nitelikli takipçilerin kıymetini anlayacaksınızdır. Bu süreçte kolaya kaçmamaya özen gösterin. Özellikle üçüncü parti uygulamalarına Twitter sayfanız için izin verirken, takipçi havuzlarına katılırken bir kez daha düşünün. Hedef kitlenizi bir kere bozduğunuz zaman tekrar toparlanma süreci sizin için hem zaman hemde ücret olarak oldukça maliyetli olabilir.

 49-  Facebook Reklamları: Twitter hesabınızı ön plana çıkarmak için maliyetleri daha düşük olan Facebook reklamlarını da tercih edebilirsiniz. Twitter takipçi arttırma için yürüttüğünüz Facebook reklam çalışmalarınızda görselinizin mükemmel derecede iyi olduğuna ve insanlara sizi takip etmek için bir neden verdiğinizden emin olun.

 50-  Kalitenizi Koruyun: Zaman içerisinde artan takipçilerinizin isteklerinin, şikayetlerinin ve beklentilerinin de artacağını unutmayın. Birçok Twitter kullanıcısı belli bir takipçi sayısını geçtikten sonra ilk başlardaki kalitesini zamanla düşürmeye başlar. Bununla birlikte Twitter takipçi kazanma çalışmalarında da belli bir oranda düşüş yaşanır. Bu ve benzeri bir durumu yaşamamak için Twitter üzerinde farklı profilleri de inceleyerek kalitenizi koruyabileceğiniz değişik konseptler üretmeye özen gösterin.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

8 Comments

 1. 13 Nisan 2016 at 17:07

  Sağolun emeğinize sağlık ama hesap açıp açıp 3 – 5 kuruşu takipçi satanları düşününce insan kendi kazandığı takipçilerden bile şüphe duymuyor mu?

  Reply
  1. 13 Nisan 2016 at 20:19

   Tugay Merhaba, şüphe duyman elbette ki normal. Sosyal medya hesaplarında oldukça fazla “yumurta hesap” diye adlandırdığımız sahte hesaplar bulunuyor. Elbette ki belirttiğim çalışmaları yaparken bu hesapların da radarına takılıp birkaç tanesini sayfamıza istemesek de çekmiş olacağız. Ancak büyük resme baktığında, yukarıdaki adımları düzenli gerçekleştirirsen, bu takipçiler genel takipçi kitlenin çok ufak bir kısmını oluşturduğunda fark dahi edilmeyecektir.

   Reply
 2. 16 Nisan 2016 at 21:00

  Çok güzel bilgilere yer vermissiniz cok tesekkurler. Biraz ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Çünkü çok zorlu adımlardan geciyor.

  Reply
  1. 16 Nisan 2016 at 21:03

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Enes. Olayın özü senin de belirttiğin gibi ince eleyip sık dokumaktan geçiyor.

   Reply
 3. 21 Mayıs 2016 at 21:02

  Twitter takipçi arttırma konusunda hile’den çok doğal yöntemlerde anlatıldığı için yazıyı çok beğendim. Sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum fakat içerik kaliteli olduğu için bundan sonra daha sık ziyaret etmeye çalışacağım.

  Reply
 4. 28 Haziran 2016 at 17:35

  Detaylı olarak aktarmanız çok iyi olmuş zaten siteyide takip etmemin sebeplerinden biri de bu oldu. Her bilgiyi madde madde ve detay vererek açıklamanız.

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ