Gerçekte Teknoloji Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

teknoloji nedir

Eminim ki birçoğunuz teknolojiyi yakından takip ediyor, bize sunduğu uçsuz bucaksız fırsatlarını değerlendirip hayatınızı kolaylaştırıyorsunuzdur. Ama ne yazık ki günümüzde hızlı bir gelişim içerisine giren teknoloji ile birlikte birçok arkadaşımız aslında teknoloji nedir, ne için kullanılmalıdır sorusunun çok da uzağında olan bir yanıt ile hayatına devem ediyor.

Özellikle sosyal medyanın hayatımızda ne derece etkisi olduğunu sosyal ağlar ile ilgili yazımda dile getirmiş, gelecekte de bizi nelerin beklediğine ufak da olsa değinmiştir. Üzerine konuşmak ve sizin de fikirlerinizi almak istediğim konu da tam olarak bu.

Peki aslında teknoloji nedir? Nasıl tanıştım?

Elbette ki bu sorunun cevabını bir sözlük tanımı gibi değil, bize sunduğu fırsatlar üzerinden yanıtlamam ve sonrasında nasıl kullanılması gerektiği üzerine fikirlerimi paylaşmam en doğrusu olacaktır.

Kişisel hayatımda teknoloji ile yakından ilgilenen ve yoğun bir takip içerisinde olan biriyim. Oldum olası da özellikle teknolojik gelişmeler konusunda her zaman etrafımdakilere göre bir adım daha istekli ve ilgili oldum. İlk bilgisayarımın geldiği 8. sınıf baharını ve aslında teknoloji nedir diye sorduğum sorunun yanıtlarını tam da bu zamanlarda almaya başladım.

ilk-bilgisayar

O dönem birçok kişinin evinde bilgisayarlar yeni yeni tam anlamıyla kullanılıyor, internet trafiği yeni oluşuyordu. Evinde bilgisayar bulunan ve benim yaşımda olan birçok kişi gibi ben de bilgisayarı ilk olarak oyun oynamak için bir araçtan daha fazlası olarak kullanmadım. Şansıma mı yoksa zevkime mi güvenerek başladım bilmiyorum ancak ilk oyunum da Diablo oldu. ( Şu anda hala Diablo 3 oynuyor, büyük bir keyif alıyorum )

Oyun aracı olarak başlayan bilgisayar kullanım sürecim kısa süre içerisinde elimdeki oyunları tüketmem ve yeni şeylere olan ilgimim artması ile değişmeye başladı. İnternet sitesi nasıl yapılır sorusu ile başlayan ilgimin kısa sürede html öğrenme çabalarına dönüştüğünü daha dün gibi hatırlıyorum. Şu anda olduğu gibi dolu dolu kaynaklar bulmak, ingilizce siteler dışarında çok da mümkün değildi yada benim anlayabileceğim kapasitenin o dönem için çok üstündeydi. Ufak birkaç tasarım yaptıktan sonra “aşırı beğenerek” bıraktım ve farklı konular araştırmaya devam ettim.

Geçtiğimiz günlerde tatil için memleketim Balıkesir’e gittiğimde o bilgisayarı tekrar açıp ilk yaptığım html dosyalarını bulmak çok güzeldi. Bayram dönüşü bu tasarımları yanıma alıp koleksiyon olarak burada da paylaşmayı düşünüyorum.

Farklı konular ile araştırma sürecim devam ederken teknoloji nedir sorusuna sürekli farklı tanımlar getirdiğimi ancak şu anda da altını çize çize ve basit bir söylem ile ifade ettiğim “hayatımızda yaptığımız şeyleri kolaylaştıran bilgi” tanımının çok da değişmediğini söyleyebilirim.

Zaten kelime anlamı olarak teknoloji nedir diye baktığımızda, yapmak anlamına gelen “Techne” ve bilmek anlamına gelen “logos”kelimelerinden türetilen latince kökenli “Technoslogos” ile karşılaşıyoruz. Bu bağlamda çok da yanlış bir tanım içerisinde olmadığımı düşünüyorum.

Teknoloji nedir anladık. Peki nasıl kullanılmalı?

Hayatım boyunca ön planda tutmaya çalıştığım iki önemli şey oldu. Çoğu zaman bu maddelere uyamıyor olsam da her daim kafamda bir yerde, bir şeyleri doğru yapmak için bu maddelerin gerçekleşmesi gerektiğine inandım.

  1. Yapmak istediğin şeyi öğren, bil!
  2. Ve yap! Doğru veya yanlış fark etmeksiniz yap.

Bir hocamın bu söylemini hayatımın her alanında uygulamaya çalışıyorum. Ne derece başarılı veya başarısız olduğumu bilemesem de şu ana kadar hiç yarı yolda bırakmadığını söyleyebilirim.

Hayatımın büyük bir alanını teknoloji ile geçiren ve teknoloji nedir, nasıl kullanılmalıdır konusunda bir şeyler yapmaya çalışan biri olarak bu adımları burada da kullanmaya çalışıyorum.

 

Hayatımıza büyük kolaylıklar getiren teknolojinin yalnızca eğlenceli vakit geçirebilecek bir platform olarak ele alınması çok üzücü. Halbuki birçok kişinin de yaptığı gibi hayatınızın her alanında teknolojiyi doğru şekilde kullanmanın getirdiği kolaylıkları bir kez görseler gerisinin geleceğine inanıyorum.

Şimdi biraz da bunlardan bahsederek belki bir kişinin de olsa hayatında teknoloji nedir, nasıl kullanılmalıdır sorusunu doğru şekilde yanıtlamasını ve devam ettirmesini sağlayalım:

Not Tutmak Hayat Kurtarır demiştim zamanında, bir bakın. Hayatınızın her alanında hatırlamanız gereken şeyler olacaktır. Kağıt kalem ile bunları tutmak sıkıcı olduğu gibi sonu gelmez derecede de zor. Akıllı cihazınız ile bu not tutmak, kısa sürede daha düzenli biri olmanızı sağlayacak, eminim.

not-tutmak-hayat-kurtarir

Sosyal medya arkadaşlarınız ile konuşmak keyiflidir. Hele ki takip ettiğiniz ve sevdiğiniz konularda insanlarla fikir alışverişi yapabilmek, taa amerikadaki birinin bile hobiniz ile ilgili fikir ve görüşlerini öğrenebilmek teknoloji ile çok kolay.

Alışveriş yapmayı seviyorsunuz, ancak paranızın yetmeyeceğinden mi korkuyorsunuz? Onun çaresi de teknolojide be güzel kardeşim. İndirim ve promosyon siteleri at takibe, sevdiğin siteleri de dahil et buna. Arta kalan paraların ile bir giysi daha alırsın. Ne güzel değil mi?

E o zaman teknoloji çok güzel, sen de gelsene diyelim.

Siz de teknoloji nedir, sizce nasıl kullanılmalıdır konusundaki yorum ve düşüncelerini paylaşmayı unutmayın!

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ