Instagram Silme | Instagram Kapatma | Yedekleme

instagram silme ve instagram kapatma

Son 2 yıl içerisinde sosyal medya kanalları arasında kısa sürede yükselen fotoğraf platformu Instagram, kişilerin günlük yaşamlarındaki önemli olayları veya beğendiği kareleri paylaştığı bir sosyal paylaşım platformu olarak özellikle yeni nesil arasında en yoğun kullanılan mecralardan biri. Bu yazımda belli nedenlerle ayrılmak istediğiniz için başvurduğunuz instagram silme işleminin nasıl yapılacağından, ayrıca instagram kapatma öncesinde fotoğraflarınızı nasıl yedekleyebileceğinizden bahsedeceğim.

Instagram silme kararı verdikten sonra özellikle de yoğun kullanan ve hatırı sayılır sayıda fotoğraf yüklemiş kişiler, bu işlem öncesinde fotoğraflarını yedeklemek isteyebilir. Instagram kapatma işleminin nasıl yapıldığını ve yedekleme işlemi ile ilgili detayları aşağıdaki başlıklara da tıklayarak kolayca bulabilirsiniz.

Bilgisayardan Instagram Kapatma ( Geçiçi Olarak)

NOT: Her şeyden önce instagram kapatma işleminin aşağıda yaptığımız şekli ile tamamlarsanız hesabınız silinmez, yalnızca belli bir süreliğine, siz tekrar açana kadar kapanır. Hesabınızı tamamen silmek için aşağıda bulunan Instagram silme bölümüne bakabilirsiniz.

1- Instagram kapatma linkine ulaşmak için bilgisayar tarayıcınız üzerinden buraya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

instagram silme

2- Hesabını neden kapatıyorsun bölümünden instagram kapatma işlemini neden yaptığınızı belirterek işleme devam edelim. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

instagram kapatma

3- Instagram kapatma işlemini neden yaptığınız belirledikten sonra yukarıda gördüğünüz alana şifre bilginizi girip aşağıda bulunan “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Hesabınızı geçici olarak kapatma öncesi Instagram’ın verdiği önerileri de bir okumanızı öneririm. Kapatma işlemini yaptıktan sonra hesabınıza giriş yapmadığınız sürece fotoğraflarınız, yorumlarınız ve bilgileriniz saklanacaktır. Hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda ise Instagram kapatma işlemi otomatik olarak iptal olacak ve kaldığınız yerden kullanıma devam edebileceksiniz.

Kalıcı Olarak Instagram Silme

NOT: Aşağıda yapacağınız instagram silme işlemi kalıcı olup herhangi bir şekilde hiçbir fotoğraf, yorum ve hesap bilgisi kalmayacaktır. Ayrıca tekrar aynı kullanıcı adı Instagram politikaları gereği hesabınızı sildikten sonra tekrar alınamaz. Tamamen silme işlemini gerçekleştirmeden önce yazının altındaki adımları izleyerek fotoğraflarınızı yedeklemenizi öneririm.

1- Kalıcı olarak hesabınız silmek için buraya tıklayarak instagram silme linkine gidin. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

kalıcı olarak instagram silme

2- Instagram silme işlemini neden yaptığınızı yukarıda okla gösterilen alandan seçin. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

instagram hesabı silme

3- Okla gösterilen boş alana Instagram şifrenizi girdikten sonra “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” butonuna basarak hesabınızı bir daha tekrar açamayacak şekilde kalıcı olarak silebilirsiniz.

Instagram Silme Öncesi Fotoğraf Yedekleme

Instagram silme işlemi sonrasında tüm hesabınızın fotoğraf, yorum ve kişisel bilgileriniz dahil olmak üzere kalıcı olarak silineceğini belirtmiştik. Çektiğiniz onca fotoğrafın boşa gitmemesi için aşağıdaki adımları takip ederek fotoğraflarınızı kolayca yedekleyebilirsiniz.

1- Fotoğraflarınızı yedeklemek için buraya tıklayarak InstaportMe internet sitesine gidin. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

instagram silme önce fotoğraf yedekleme

2- “Sign in with Instagram” butonuna tıkladıktan sonra Authorize butonuna da tıklayarak Instagram hesabınızdan bu uygulamanın fotoğraflarınızı indirebilebilmesi için yetki verin.

instagram silme ve fotoğraf yedekleme

3- Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde “Choose your export options” bölümünden tüm fotoğraflarınızı indirmek için “All my photos” kısmını işaretleyin. Son çektiğiniz belli bir sayıda fotoğrafı indirmek için ise hemen altında bulunan bölümü seçerek son kaç fotoğrafı indirmek istediğinizi belirleyin. Eğer belli tarihler arasında tüm fotoğrafları indirmek istiyorsanız en alttaki seçeneği belirleyerek tarihleri ay / gün / yıl şeklide girin ve Start Export butona basın.

instagram kapatma ve yedekleme

4- Start Export butonuna bastıktan sonra indireceğiniz fotoğraf sayısına göre birkaç dakika beklemeniz gerekiyor. Örneğin ben 10 fotoğraf için 5-6 saniye kadar bekledim.

instagram silme 2015

5- İşlem tamamlandığında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada büyük yeşil butona değil, hemen altında bulunan “Download only” butonuna tıklayın.

instagram fotoğraflarını indirme

Görselleriniz bir zip dosyası şeklinde bilgisayarınıza inecektir. Daha sonra sorun yaşamamak için Instagram resmi internet sitesine giderek Profil ayarlarınızdan “Uygulamaları Yönet” kısmına girin ve instrport.me uygulamasının yanında bulunan “Erişimi iptal et” butonuna basın. Böylece bu uygulamaya verdiğimiz izinleri kaldırmış oluyoruz.

instagram uygulama silme

Böylece instagram silme, instagram kapatma ve fotoğraf yedekleme işlemlerini de başarıyla tamamlamış oluyoruz. Umarım yardımcı olabilişimdir. Ayrıca instagram aç ve facebook hesap silme yazılarımın da ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Takıldığınız ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz tüm noktalarda aşağıdaki yorum kısmını kullanarak benimle rahatlıkla iletişime geçebileceğinizi ve sorularınızı yöneltebileceğinizi unutmayın.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

1 Yorum

  1. zeynep
    6 Şubat 2020 de 23:22

    yedekleme yaptıktan sonra hesabımı kalıcı olarak silersem yedeklemedeki mesajlar gider mi?

    Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!