Facebook Hesap Silme | Facebook Silme ve Kapatma

Sosyal medyanın yoğun kullanımı nedeniyle bu platformlar çok vakit öldürdüğüne inanan birçok kişi Facebook hesap silme kararı almaya başladı. Facebook silme işlemine kesin olarak karar vermeden önce yapmanız gerekenleri, karar verdikten sonra da daha sonra sıkıntı yaşamamak için özen göstermeniz gereken adımları bu yazımda tüm detayları ile anlatmaya çalışacağım.

Facebook kapatma kararı almanız birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir ancak Facebook hesap silme işleminin doğru yapılmadığı takdirde ileride karşınıza problem çıkarması büyük bir ihtimaldir.

Şöyle ki doğru bir şekilde Facebook kapatma işlemi gerçekleştirmeyen birçok kullanıcı daha önce verdiği sayfa yetkileri, yüklediği fotoğrafları ve paylaşımlarının görünür olabildiğini fark edecektir. Bu durumun önüne geçmek için doğru bir Facebook hesap silme işlemi nasıl gerçekleştirilir, aşağıdan tüm detayları ile öğrenebilirsiniz.

KONU BAŞLIKLARI

 1. Facebook Hesap Silme Öncesi Bilinmesi Gerekenler
 2. Facebook Silme Nasıl Yapılır?
 3. Facebook Hesap Dondurma
 4. Facebook Hesap Silme Kararını Neden Aldınız?

Facebook Hesap Silme Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Facebook silme sonrası problem yaşamamak için öncesinde dikkat etmeniz gereken noktalara adım adım bakalım.

1- Öncelik daha önce izin verdiğiniz ve Facebook Login özelliğini kullanarak kayıt olduğunuz sitelerin Facebook izinlerini kaldırmak için Facebook Uygulama Ayarları sayfasını açalım.

facebook hesap silme

2- Karşınıza yukarıda da görebileceğiniz ekran gelecektir. Tümünü göster butonuna basarak hangi uygulamalara izin verdiğimize ve Facebook Login özelliği ile kayıt olduğumuza bir bakalım. Facebook hesap silme işlemi sonrasında sorun yaşamamak için uygulamaların üzerine geldiğimizde sağ tarafında çıkan X işaretine basarak kaldıralım.

facebook silme

3- Bazı uygulamalar Facebook kapatma işlemini gerçekleştirmek için uygulamayı silmiş olmanıza rağmen sitelerinde verilerinizi saklıyor olabilir. Bu verilerinde silinmesi istiyorsanız sitenin kendi adresine giderek hesabı kaldırmanız, daha sonra uygulamayı silmeniz daha iyi olacaktır.

facebook kapatma

Facebook Silme Nasıl Yapılır?

Facebook uygulamalarımızı kaldırıp verilerimizi temizledikten sonra Facebook hesap silme için hazırız demektir.

1- Facebook silme için buraya tıklayarak, silme bağlantısına gidin.

facebook hesap kapatma

2- Karşınıza yukarıda ekran geldiğinde hesabınızı silmeye hazırsınız demektir. Facebook hesap silme işlemini gerçekleştirmeden önce yukarıda da gördüğünüz platform uygulamalarının silineceği bilgisinin farkında olmanızı isterim. Özellikle internet site sahiplerinin kullandığı bu uygulamaların da hesabınız ile birlikte silineceğini unutmayın.

3- Hesabımı sil butonuna tıkladığınızda Facebook şifrenizi girmeniz ve kutucuğa doğru kelimeleri girmeniz gerekecektir. Güvenlik açısından alınan bu önlem, bazı durumlarda görsel seçme şeklinde de olabilir. Bu güvenlik önleminin sizden habersiz Facebook silme işlemini gerçekleştirmek isteyenler için alındığını da belirtelim.

4- Bu adımı da geçtikten sonra Facebook hesabınızı 2 hafta boyunca açmayın. Açtığınızda bu hesabın silindiği uyarısını ve geri getirmek isteyip istemediğiniz ile karşılaşacaksınız. Farklı bir kişi tarafından gerçekleştirilen Facebook kapatma için alınan bu önlem sayesinde dilerseniz kararınızdan vazgeçtiğiniz durumlarda hesabınızı iki hafta içerisinde tekrar açmanız da mümkün.

Facebook Hesap Dondurma

Facebook hesap silme yerine kararınızı değerlendirmek için geçici bir süre Facebook’tan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumlar Facebook hesap dondurma işlemini gerçekleştirerek hesabınızdaki tüm işlemleri askıya alabilirsiniz.

1- Facebook hesap dondurma için Facebook Ayarlar sayfasına gidip Güvenlik sekmesini seçin.

facebook hesabını kalıcı olarak silme

2- Yukarıdaki görselde de gördüğünüz “Hesabını dondur” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladığınızda Facebook’u neden terk ettiğiniz ile ilgili gerekli talimatları doldurun.

3- Yine açılan sayfada eğer varsa yönettiğiniz sayfaların silinmemesi için bir yönetici belirlemeyi unutmayın. Tüm bunları da tamamladıktan sonra geçici olarak Facebook kapatma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Facebook Silme Kararını Neden Aldınız?

Sosyal medyanın hayatımıza hızlı bir şekilde dahil olduğu ve geçtiğimiz yıllar içerisinde de vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini, birçoğumuzun günün büyük bir kısmını Facebook’ta geçirdiğinin farkındayım. Ancak Facebook hesap silme, paylaştığınız veya yaptığınız onca şeyin ortadan kalkmasına neden olacağından bu kararı neden verdiğinizi kesin bir şekilde belirlemeniz ve bu işlem yerine yapabileceğiniz alternatifleri de gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

facebook hesabımı silmek istiyorum

Birçok kişi Facebook silme kararını yoğun bir şekilde kullandığı sosyal medyanın hayatını büyük oranda etkilediğini düşünerek vermekte. Birçok arkadaşınızın ekli olduğu ve gelişen teknoloji üzerinde yeni sosyal hayat düzenini oluşturan bu platformu terketmek yerine kendinizi kısıtlamanız daha iyi bir sonuç olacaktır. Sonuçta Facebook kötü bir alışkanlık olabileceği gibi doğru kullanıldığında çok yararlı bir kaynak, hatta hayatınızı değiştirebilecek şeyler yapabileceğiniz bir platformda olabilir.

Facebook hesap silme öncesinde gündelik olarak Facebook kullanım limitinizi korumaya çalışmanızı ve Facebook’u iyi bir şeyler için kullanabileceğiniz yönlerini bulmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Örneğin ilgi alanınız ile ilgili ciddi paylaşımların yapıldığı bir gruba üye olarak buradaki paylaşımları ve kişileri takibe alın. Sosyal iletişim kurun. Facebook’u zaman içerisinde iyi şeyler için kullanmaya başladığınızda Facebook kapatma kararını erkenden vermediğiniz için bana teşekkür edeceksiniz 🙂

Öncelikle Facebook hesap silme kararını vermenize iten nedenleri belirleyerek başlayalım:

 • Facebook’ta daha önce şu anki düşüncelerinize uymayan bir kişilik mi sergilediniz?
 • Facebook kullanımınız çevrenizdekileri rahatsız mı ediyor?
 • Facebook’ta fazla vakit harcadığınız için birşeyleri mi kaçırıyorsunuz?
 • Facebook’u en çok ne için kullanıyorsunuz?

Bu soruları kendinize sormanızı ve yanıtlamanızı istiyorum. Eğer durum beklediğinizden kötüyse Facebook silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir nebze olsun Facebook’ta iyi şeyler de yapabildiğinizi ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız devam etmenizi ve yukarıda verdiğim önerileri dinlemenizi gönülden tavsiye edebilirim.

Facebook’un bugüne kadar bana kazandırdıkları ve Facebook üzerinde yapabildiklerime bir bakalım, belki sizin de işine yarar:

 • Facebook sayesinde normalde tanışma fırsatı bulamayacağım insanlarla tanıştım.
 • Güncel olayları Facebook sayesinde kolayca takip edebiliyorum.
 • İlgi alanlarım ile ilgili birçok kişi ile Facebook sayesinde konuşabiliyor, yeni şeyler öğrenebiliyorum.
 • Facebook sayesinde blogumdaki yazıları çok geniş kesimlere ulaştırabiliyorum.
 • Şu anda yapmış olduğum iş, sosyal medya yönetimi, Facebook sayesinde var oldu ve bu işten para kazanmaya devam ediyorum.

İlk bakışta Facebook’un hayatıma kattığı noktaların bunlar olduğunu söyleyebilirim. Peki Facebook hesap silme kararını veya dondurma fikrini ben hiç düşünmedim mi? Elbette ki düşündüm. Facebook’u bilinçsiz kullanmamdan kaynaklı olarak bir dönem Facebook hesabımı dondurup farklı şeyler ile ilgilendim. Sonrasında birçok haberden ve arkadaşımdan uzaklaşmaya başladığımı, konular hakkında geç bilgi sahibi olmaya başladığımı farkedip Facebook silme kararımdan vazgeçtim. Umarım siz de eğer kararınız yoğun kullanımdan kaynaklı ise Facebook’u doğru şekilde kullanmayı öğrenir ve faydalarından yararlanırsınız.

Faydalı bulabileceğinize inandığım yazılarım:

 1. Facebook Sayfa Beğendirme | Kanıtlanmış Yöntemler
 2. Facebook Reklam Rehberi | Doğru Reklam Verme
 3. Sosyal Medya Yönetimine Nereden Başlamalıyım?
 4. Facebook Sayfa Birleştirme

2500+ KİŞİ ARASINA KATIL!

Sosyal medyada rakiplerinin bir adım önüne geçmeni sağlayacak kaynakları ücretsiz mailine gönderebilirim.

Yorumlar

 1. ozlem
   • ozlem
     • ozlem

Cevapla