İnternet Sektörü Nereye Gidiyor? (Sorular)

internet-sektoru-nereye-gidiyor

Geçtiğimiz bir hafta içerisinde gelen mailleri inceleyip cevaplama şansı buldum bugün. Maillerin içerisinde farklı konularda yardım isteği dışında özellikle birkaç tanesi ayrıca dikkatimi çekmeyi başardı. 1 aydır da benzer mailler aldığımız için bir yazı altında toplayıp daha net bir şekilde anlatabileceğime inanıyorum.

Gelen Sorulardan Bazıları

 • Hangi konuda internet sitesi açmak lazım?
 • Takipçi sayımı nasıl artırırım?
 • Para kazanmak için ne kadar beklemeliyim?
 • Sosyal medya kanallarında nasıl daha aktif olurum?
 • Sitemin reklamını nerelerde yapmalıyım?

Genel olarak birçok farklı kaynakta da bu soruların cevaplarını ayrı ayrı bulmanız mümkün. Bu yazıyı hazırlarken ki amacım benzer sorular yöneltenlere direk olarak sunabileceğim, yönlendirebileceğim birçok kaynaktan bulabileceklerinden farklı bir kaynak sunmaktı.

Sorular üzerinden giderek yardımcı olmak, soru geldikçe bu yazıyı güncelleyerek devam etmek daha doğru olacaktır.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Hangi konuda internet sitesi açmak lazım?

Bu sorunun altında daha fazla para kazanmak için mi yoksa daha dikkat çekici ve kaliteli bir proje çıkarmak için mi düşüncesi olduğunu anlamak güç. Her ikisi için de ayrı ayrı cevap vererek kafanızdaki soruları azaltmaya çalışayım.

Birçoğunuz direk olarak teknoloji üzerine, diğer sitelerden çok da farklı olmayan bir üslupla bir şeyler yazıp neden ilerleyemediğinizi merak ediyorsunuz. Bunun tek nedeni ilerleyen kişilerin projeleri için yığınla para harcıyor, sizin ise harcamıyor oluşunuz. Bu yüzden de eğer kısıtlı bir bütçe ile bir proje gerçekleştirmek, zaman içerisinde gelişimini görmek istiyorsanız geniş bir yelpazeye sahip konulardan uzak durmak sizin için en doğrusu olacaktır.

Teknoloji yerine mobil cihazlar gibi alt bir konuya, oyun yerine Playstation oyunları gibi biraz daha dar bir kapsama sahip özel alanlara yönelirseniz yükselmeniz daha kolay olacaktır. İnternette hemen hemen her konuda detaylandırılmış bloglar ve internet siteleri mevcut. Çoğunda eksik olan nokta ise dar bir konu üzerinden ilerleyip o konudaki tek site olmayı başarmaya çalışmak.

Mobil oyunlar ile ilgili bir platform fikriniz var diyelim. Onlarca hatta yüzlerce site arasından yükselmeniz ve gözle görülür bir noktaya gelebilmeniz oldukça uzun sürecektir. Bunun yerine mobil oyunların bir alt başlığı sayılabilecek “iOS Oyunları” konusuna yönelerek hedef kitlenizi küçültüp, gelişme ivmenizi büyütün.

Para kazanmak için ne kadar beklemeliyim?

internetten para kazanmak

Bu sorunun cevabı yaptığınız yatırım ve sitenizin ilerleyişine göre değişse de yeni başlayan projelerde en azından 3 aylık bir süre için para kazanma fikrinden uzaklaşmanızı, tamamen sevdiğiniz için projenize yönelmeniz en doğrusu olacaktır. Bu konu ile ilgili detaylara ve karşılaşabileceklerine Tek Derdiniz İnternetten Para Kazanmak Mı? yazımda değinmiştim.

Tekrar tekrar belirttiğim gibi ufak paralar için büyük projelerinizi mahvetmeyin. Sabırla sevdiğiniz işi yapıp para kazanmayı ikinci plana atmadığınız sürece projenizin başarılı olamayacağının altını çizeyim.

Sosyal medya aktifliğimi ve takipçi sayımı nasıl artırabilirim?

sosyal-medya-aktifligi

Sosyal medya aktifliği için her ne kadar farklı projeler yapmak, sosyal medya stratejileri geliştirmek ve kitlenizi tam anlamıyla tanıyıp bu yönde hareket etmek olsa da yalnızca belli bir bütçe ile ana kitlelere reklam çıkarak takipçi sayınızı ve bilinirliğinizi artırmak da mümkün. Kalıcı çözümler istiyor, markanız veya projenizin uzun süre konuşulmasını amaçlıyorsanız Markanızı Harekete Geçirecek 5 Sosyal Medya Stratejisi yazımın faydalı olacağını düşünüyorum.

Sitemin reklamını nerede yapmalıyım?

Sosyal medyanın revaçta olduğu şu günlerde reklamınızı yapacak farklı bir yer aramaya gerek yok. Hedef kitlenizi belirleyip bütçenize uygun çıkacağınız reklamlar ile hızlıca istediğiniz kişileri projenizden haber etmeniz mümkün.

Bunun dışında benzer projelerle ilgili site ve platformlardan alınan reklamlar veya yapılan tanıtımların da hem bilinirlik hemde SEO açısından projenize katkısı oldukça fazla olacaktır.

Birçok arkadaşın benzer sorular göndermeye ve genelde sitelerinden yalnızca para kazanmak için internet sektörü içerisinde yer almaya çalıştığı şu zamanlarda başlıkta da sorduğum sorunun cevabını vermek çok da zor olmasa gerek.

Aralarından birkaç kişinin şans eseri bir şeyler yapabildiği, geri kalan projelerin birbirinin tekrarı olacağını ve internetin günden güne çöplük oluşunu izlemeye devam edeceğimizi rahat bir şekilde söyleyebilirim. Yalnızca birkaç kişi mi cidden severek bu işe giriyor yoksa onlarda parasını sevdiği için mi yaptığı işten keyif alıyor söylemek çok zor ancak yığılmanın başladığı ve herkesin bir ucundan çekiştirdiği internet sektörünün kısa süre içerisinde halihazırda olan çöplüğü iki katına çıkaracağını öngörmek çok da zor değil.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

2 Comments

 1. 1 Haziran 2015 at 02:53

  Belki de en çok hatalı davranılan nokta, sitenin gelişimini beklemeden para kazanma amaçlı reklam alımına başlamak oluyor. Hatta reklamları abartanlar da olmuyor değil.

  Reply
 2. 12 Aralık 2016 at 19:30

  Websiteyi kurduktan sonra hemen reklam alınmamalı. Çünkü ne kadar fazla reklam o kadar kullanıcı kayıbı.Ben böyle bakıyorum.Olabildiği kadar içeriği engellememeli.

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ