Etkili Reklam Görselinde Bulunması Gereken 5 Detay

reklam görseli hazırlama - reklam görselleri - reklam görseli nasıl hazırlanır

Mark Twain’in çok güzel bir sözü vardır: “Birçok küçük şey, doğru reklam ile büyük yapılmıştır.”

Her gün onlarca reklam görüyor, bazılarını aklımıza kazıyor, bazılarını ise saniyeler içinde unutup gidiyoruz. Peki küçük şeyleri çekici hale getiren detaylar nerede saklı? Doğru bir reklamda bulunması gerekenler neler? Reklam görseli hazırlama önemli bir etken mi?

Radyo veya podcast gibi sesli bir yayın üzerinden reklamlarınızı yayınlamadığınız sürece bir reklamda insanların ilk dikkatini çeken şey görselin kalitesi, verilen mesaj ve hedef kitlenin ilgisini çeken detaylardır. Bu yüzden den reklam görseli hazırlama, birçok yayın türünde reklamınızı efektif bir pazarlamaya çeviren önemli unsurların başında gelir. Peki reklam görselleri hazırlanma aşamasında hangi noktalarda ayrılır?

Doğru Reklam Görseli Hazırlama – 5 Önemli Detay

 1-  Doğru Rakip Analizi: Reklamını yaptığınız ürün veya hizmette tek bir firma değilseniz, reklamınızı efektif olarak kullanmanız ve rakiplerinizin reklamlarından ayrılarak ön plana çıkmanız, kendinizden söz ettirmeniz gerekir. Bunu yapmanın en etkili yolu da doğru şekilde yapılmış bir rakip analizi ve çıkartılan detaylardan geçmektedir.

7 Adımda Doğru Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Daha önce rakip analizi konusunda yazmış olduğum yazıya yukarıdan ulaşarak, analiziniz sırasında yapmanız ve not almanız gereken detayları bulabilirsiniz. Görsellerde ise rakiplerinizden ayrılmanız için özellikle dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rakip reklamlarında kullanılan renk tonlarından farklı mısınız?
 • Müşteri olarak reklam görselinizi ilk defa gördüğünüzde aklınıza ilk olarak hangi marka geliyor?
 • Rakiplerinizin reklam çalışmalarından hangi noktalarda farklısınız?
 • Ürün veya hizmetinizi daha önce anlatılmamış bir şekilde mi ifade ediyorsunuz?

Tüm bu soruları yanıtlayarak reklam görsellerinizi, rakip firma çalışmaları ile kıyaslayarak tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 2-  Görsel Kalitesi: Hazırlamış olduğunuz reklam görselini hangi mecra için hazırlıyor olursanız olun, görselinizin yüksek kalitede olması her zaman için tüm hedef kitlenize kaliteli reklamlar göstermenizde faydalı olacaktır. Özellikle dijital reklamlarda Mac kullanıcıları gibi retina ekran kullananları da göz önünde bulundurmak istiyorsanız, görsellerinizi her daim yayınlanan boyutunda en az 2 kat daha büyük olarak yüklemenizde fayda var.

görsel reklam örnekleri - reklam görseli hazırlama - reklam görselleri

 3-  Görsel Metinleri: Birçok reklamveren, reklam görselleri içerisinde sunmuş olduğu hizmet veya ürün ile ilgili kampanya ve fırsatları metin şeklinde sunmaya özen gösterir. Bu, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi görseldeki en dikkat çekici noktalardan biridir.

Reklam vermenizin ana amacını oluşturan kampanya ve fırsatınızı, görsel içerisinde sunarken şu noktalara dikkat etmeniz, daha çok etkileşim almanız ve doğru bir pazarlama stratejisi için faydalı olacaktır:

 • Metniniz görselde sunmak istediğiniz detaylardan bir adım öne geçiyor mu?
 • Reklam görselinize bakan kullanıcı ilk olarak kampanyayı görüyor mu?
 • Doğru Facebook reklam verme için metnin boyutu görsel boyutunun yüzde 20’sinden az mı?
 • Metin rengi, görsel detayları arasında öne çıkıyor mu?
 • Metinde hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir konu var mı?
 • Asıl vurgulanmak istenen kelimeler, diğer metinlerden ayrılıyor mu?
 4-  Konu Seçimi: Reklamınız için ayırdığınız bütçeyi verimli kullanabilmenin en etkili yolu, özellikle de sosyal medya için, etkileşim alabilecek reklam görseli hazırlamaktan geçmektedir.

Etkileşimli İçerik Üretmenin 3 Kuralı

Daha önce bu konuda yazmış olduğum içeriğe yukarıdan ulaşarak hem reklam görselleriniz hem de sosyal medya yönetimi içerisinde kullanabileceğiniz detaylara bakabilirsiniz. Ayrıca reklam görseli hazırlama sürecinde aşağıdaki noktaları da göz önünde bulundurarak, reklamınızdan daha çok verim alabilirsiniz:

 • Seçtiğiniz konu hedef kitlenizin ilgi göstereceği türde mi?
 • Güncel bir konu üzerinden mi reklam görseli hazırlandınız?
 • Reklam görselinizde mizah unsuru var mı?
 5-  Karar Verme Süreci: Reklam vermenizin en önemli nedenlerinden biri de insanların karar verme sürecini hızlandırmaktır. Doğru bir reklam hedeflemesi yaptıysanız, reklamınız cidden o ürün veya hizmete ihtiyaç duyan kişilere gösterilecektir. Halihazırda düşünme sürecinde olan müşterinin karar verme sürecini görselinizde hızlandırmanız, reklamınızı etkili yapan nadir unsurlardan biridir.

reklam görseli hazırlama - görsel reklam - reklam görseli nasıl hazırlanır

Reklam görseli hazırlama esnasında halihazırda başka markaların da sunduğu bir ürün veya hizmet ile ilgili çalışma yürütüyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz, müşterilerinizin karar verme sürecinde etkili olacaktır:

 • Görselinizde kullanıcılar karar vermeye itecek indirim, ekstra özellik gibi detaylar var mı?
 • Müşterilerinize sunmuş olduğunuz görselde, ürün detayları müşteriyi tatmin edecek düzeyde mi?
 • Kullanıcı, yalnızca reklamınıza bakarak ürünü satın almaya karar verebilir mi?

Tüm bu adımları doğru şekilde yaptığınıza emin olduktan sonra reklam çalışmanızın başarılı olmaması için hiçbir neden göremiyorum. Yine de reklamınızdan tam anlamıyla performans alabilmek için aşağıda önerdiğim yazılara da reklam içeriğiniz ve reklam vereceğiniz platformunuza göre göz atmanız faydalı olacaktır:

Görsel kaynakları: TheNextWeb, ShutterStock

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

17 Yorumlar

 1. Arda Çakır
  18 Ocak 2016 de 08:28

  Yazınızı beklediğimize değdi. Çok güzel detaylara değinmişsiniz. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram için de reklam görselleri hazırlama ile ilgili yazı yazmayı düşünüyor musunuz yada bu konularda da tavsiyeleriniz var mı?

  Yanıtla
  1. 18 Ocak 2016 de 08:31

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Arda. Facebook, Twitter ve Instagram için ayrıca yalnızca görsel hazırlama üzerine yazı yazmayı şu anda düşünmüyorum çünkü Instagram Reklam Verme Rehberi ve Facebook Reklam Rehberi yazılarımda bu konunun detaylarını paylaşmıştım. Umarım bunlar işini görür. Yine de takıldığın nokta olursa mail veya yorum yoluyla bana ulaşabilebilirsin.

   Yanıtla
 2. 21 Ocak 2016 de 12:44

  Çok ciddi söylüyorum; para vererek bile böylesi iyi bir anlatıma sahip olamazdım. Çok teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla
  1. 21 Ocak 2016 de 15:02

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Çağrı. Sayende yazma isteğim artıyor vallahi 🙂

   Yanıtla
  1. 23 Ocak 2016 de 20:03

   Görsel iletişimin revaçta olduğu günümüzde elbette ki görselin kalitesi, reklamın performansını belirleyen en önemli etken oluyor. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yanıtla
 3. Dilan Saygın
  27 Ocak 2016 de 08:44

  Emeğinize sağlık Oğuz bey. Ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi herhalde.

  Size bir de mail gönderiyorum. Çalışma ile ilgili geri dönüş yaparsanız çok seviniriz.

  Yanıtla
  1. 27 Ocak 2016 de 08:45

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Dilan hanım. Mailinize de geri dönüş sağlıyorum hemen.

   Yanıtla
 4. 14 Şubat 2016 de 02:35

  Gerçekten faydalı bir içerik olmuş, teşekkürler. Bir resmin binlerce kelimeye değer olduğunu düşünürsek konuyu etkili şekilde özetleyen kaliteli bir görsel ve kitle odaklı metin gerçekten iyi geri dönüşler almanızı sağlıyor.

  Yanıtla
 5. 19 Şubat 2016 de 18:44

  Faydalı içeriklerine devam ediyorsun Oğuz, eline sağlık 🙂

  Yanıtla
  1. 19 Şubat 2016 de 20:14

   Güzel yorumun için teşekkür ederim blogcu arkadaşım. Ayrıca linkte vermiş olduğun banner programı da gayet kullanışlı gözüküyor, faydalanan çok olacaktır.

   Yanıtla
 6. 4 Mart 2016 de 02:46

  Hiç böyle düşünmemiştim. Cok ilginç 🙂

  Yanıtla
 7. 23 Mart 2016 de 08:14

  Pazarlama ve reklam sektöründe çalışan biri olarak paylaştığınız bazı tekniklerden bihaber olduğumu anladım, çok yararlı bilgiler bunlar, sanırım sitenizi daha sık ziyaret etmem gerekli 🙂 Teşekkürler.

  Yanıtla
 8. 5 Ekim 2016 de 23:41

  Yeni bir blog yazarı olarak takipçinizim gerçekten yazılarınız öğretici ve faydalı. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
 9. 28 Ekim 2016 de 10:13

  Soyledıklerınızı uygulayarak bir reklam hazırladım bakalım verimli olacakmı.

  Yanıtla
 10. Recep
  20 Ocak 2017 de 06:50

  Sadece ürün ve içeriğin önemli olmadığı her daim görselliğin müşterileri ne kadar etkilediği bir gerçek. Pazarlamada öne çıkması gereken bir detay ve en önemlisi.

  Yanıtla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!