Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı

facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı - facebooktan müşteri bulmak

İşletme ve markaların Facebook’a yatırım yapmalarının en büyük nedenlerinden biri de şüphesiz ki satış faaliyetlerini artıracak verileri bu platform üzerinden toplayabilmek. Şu ana kadar markaların farklı yöntemler ile ( anket, form doldurma, siteye yönlendirme ) sağladıkları bu veri toplama işlemi, Facebook yeni reklam modeli ile oldukça kolay bir hal aldı: Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı

Peki bu yeni Facebook reklam modelinin bize getirdiği avantajlar neler? Bu reklam modeli ile diğer reklamlardan farklı olarak nelere ulaşabiliriz? Dikkat etmemiz gereken noktalar neler? Gelin, hep birlikte bakalım.

Bu Yazı İçindeki Alt Başlıklar

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı nedir?

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı, Facebook arayüzüne göre düzenlenmiş, kullanıcıların siteden ayrılmadan bir takım bilgileri sizinle paylaşmasını sağlayan yeni reklam modelidir. Bu reklam modeli ile kullanıcıların karşısına çıkardığınız formu doldurmalarını isteyebilir ve ad soyad, mail, telefon numarası gibi pazarlama faaliyetlerinizde direkt olarak kullanabileceğiniz verileri toplayabilirsiniz.

Peki kimler ne için kullanmalı?

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamını bir internet sitesi olan ve pazarlama faaliyetlerine ihtiyaç duyan tüm kişi ve firmalar, kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanabilir. İster ürün veya hizmet satışı yapan bir firma olun, isterseniz blog yazan ve yazdığı konular ile ilgili hizmet veren bir blogger olun, hiç fark etmez.

Örneğin kendi blogum için oluşturduğum mail listemi artırmak için şu anda yeni reklam modelini kullanıyor ve oldukça güzel geri dönüşler alıyorum.

Potansiyel müşteriler bulma reklamı nasıl kullanılır?

1- Facebook reklam yöneticisi üzerinden yeni reklam oluştur deyip “İşletmeniz için potansiyel müşteriler toplama” butonuna tıklayarak başlayalım.

Facebook Potansiyel Müşteri Bulmak - Reklam Oluşturma

2- Klasik hedef kitle oluşturma işlemimizde olduğu gibi reklamınız için en uygun kişileri belirledikten sonra “Reklam Yayın İçin Optimzasyon” kısmından “Potansiyel Müşteriler” seçeneğini belirleyip “Otomatik” teklifi seçelim.

* Bu reklam modeli şu an için Türkiye pazarında yeni olduğundan manuel belirlediğiniz tutarlar için reklamın yayılma hızı oldukça düşebiliyor. Bu yüzden otomatik ile başlayıp daha sonra gidişata göre düzenleme yapmanızda fayda var.

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı - potansiyel müşteriler için facebook hedef kitle oluşturma

3- Reklam setimiz için bütçe ve planlamayı da belirledikten sonra görsel ve metinleri düzenleyeceğimiz Format kısmına geçelim. İnsanlardan bilgi toplamadan önce göstereceğiniz görsel ve metninin kaliteli olması, insanların formunuzu doldurmasında büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden bu alanları doldururken kitlenize en uygun şekilde metin ve görsel kullanmaya özen göstermenizde yarar var.

* Blog mail listem için oluşturduğum bu reklamda ben “Abone Ol” butonunu tercih ettim. Siz ürün veya hizmetinize en uygun metin, görsel ve butonu tercih etmeye özen gösterin.

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı - potansiyel müşteriler için facebook reklam metni

4- İnsanların reklamınızı haber akışları içerisinde ilk olarak nasıl göreceklerini bitirdik. Şimdi insanlardan toplamak istediğimiz bilgilerin yer aldığı formu oluşturmak için “Formu Oluştur” butonuna tıklayalım.

* Burada oluşturduğunuz formlar, daha sonraki reklamlarınızda kullanmak için kayıt edilmektedir.

Facebook potansiyel müşteriler bulma - form doldurma reklamı

5- Gelecek ekrandan yeni bir form oluştur seçeneğini belirleyerek aşağıdaki ekrana geçelim. Bu ekranda hedef kitlenizin formu doldurmadan bir önceki adımda göreceği bilgileri vermemiz ve insanları formu doldurmaya yöneltmek için ikna etmemiz gerekiyor. Projeniz veya markanızın hedef kitlesine en uygun şekilde, bu formu doldurarak neler kazanacaklarını bu ekranda anlatmaya, görsel ile dikkatlerini çekmeye çalışın.

* Örneğin ben insanların reklamlarından daha çok verim almasını sağlamak üzere yazılar hazırladığım blogum için mail listesi aboneliğine yönlendirme amacıyla samimi bir dil kullanmaya özen gösterdim.

Facebook'tan müşteri bulmak - Facebook reklamlarıyla müşteri bulmak

6- İnsanları forma yönlendirmeyi başardıysak karşılarına aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekran insanlardan bilgilerini isteyeceğiniz, bu reklam modelinin belki de en önemli bölümü. Pazarlama faaliyetleriniz için kullanmak istediğiniz tüm verileri, bu alanda direkt olarak kitlenizden isteyebilirsiniz. Ancak insanları bunaltmadan ve fazla detaya girmeden.

Bu alanda insanlardan toplamak istediğiniz bilgileri olabildiğince az tutmak, hem geri dönüşlerinizi artıracak, hem de reklam maliyetlerinizi büyük oranda düşürecektir.

İnsanlar Facebook’tan form doldururken Ad Soyad ve Mail Adresi gibi bilgileri hızlıca doldurup formu bitirebilir. Ancak adres bilgisi, telefon numarası, cinsiyet gibi 3-4 tane farklı veriyi istediğinizde formlardan alacağınız geri dönüş büyük oranda düşecektir.

Facebook'tan form toplamak - Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı - Facebook'tan form doldurmak

7- Bir sonraki ekranda Facebook’un, insanların bilgilerini gizli tuttuğunuzdan emin olmak için istediği “Gizlilik Politikası” linkinizi paylaşmanızı isteyecektir. Bu alana sitenizdeki gizlilik politikası sayfasını ekleyerek devam edin.

facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı - facebook reklamları ile form toplamak - facebook form doldurma reklamı

8- Bir sonraki ekrandan formunuzun son halini görerek kontrollerinizi sağlayın ve “Formu Oluşturun” butonuna basarak reklamınızı sonlandırın!

Facebook potansiyel müşteri bulma formunu nasıl indirebilirim?

Reklamlarınızdan gelen müşteri form bilgilerini, reklam vermiş olduğunuz sayfanın Ayarlar – Yayınlama Araçları kısmına girerek “Form Kütüphanesi” altında görebilir, buradan “Download” butonuna basarak indirebilirsiniz.

Facebook potansiyel müşteriler bulma formlarını indirme - facebooktan müşteri bulma reklamı

Sonuç ve Geri Dönüşler

Blog mail listem için ufak bir bütçe ile denediğim “Facebook Potansiyel Müşteriler Toplama Reklamı” sonuçları da şu şekilde:

facebooktan form doldurmak - facebook form doldurma reklamı - facebook potansiyel müşteriler toplama reklamı

Yeni reklam modeli için oldukça kısıtlı bir hedef kitle için harcadığım 21,35 TL karşılığında 125 yeni potansiyel müşteri formu elde ettim. Kişi başı maliyetim ise 0,17 TL oldu.

Sektörünüze ve reklamınızın kalitesine bağlı olarak siz bu rakamı daha yüksek veya alçaklara da çekebilirsiniz. Reklam ile ilgili denemelerinizi ve takıldığınız noktaları hemen aşağıdaki yorum kısmından benimle paylaşırsanız çok sevinirim!

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

-Facebook Potansiyel Müşteri Bulma Programı Nedir?

Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamı, Facebook arayüzüne göre düzenlenmiş, kullanıcıların siteden ayrılmadan bir takım bilgileri sizinle paylaşmasını sağlayan yeni reklam modelidir. Bu reklam modeli ile kullanıcıların karşısına çıkardığınız formu doldurmalarını isteyebilir ve ad soyad, mail, telefon numarası gibi pazarlama faaliyetlerinizde direkt olarak kullanabileceğiniz verileri toplayabilirsiniz.

-Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı Nasıl Kullanılır?

Yazımızda anlatılan adımları takip ederek rahatlıkla Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı’nı kullanabilirsiniz. Bütçenize ve kitlenize en uygun reklamın hangisi olduğuna karar verdikten sonra reklamınızı potansiyel müşteriler ile buluşturun.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

8 Comments

 1. 22 Ağustos 2016 at 14:41

  Facebook kitlesel müşteri bulma ads gerçekten yararlı.

  Reply
 2. levent
  30 Nisan 2017 at 18:25

  Bu reklam modeli şu an için Türkiye pazarında yeni olduğundan manuel belirlediğiniz tutarlar için reklamın yayılma hızı oldukça düşebiliyor. Bu yüzden otomatik ile başlayıp daha sonra gidişata göre düzenleme yapmanızda fayda var. Demişsiniz ama otomatik olunca bir çok kişiye ulaşıp dünya fatura gelmesin.Bunu nasıl ayarlayacağız ?

  Reply
  1. 1 Mayıs 2017 at 01:11

   Merhaba Levent Bey,

   Reklam bütçenizi günlük 5 TL ile başlatıp kademeli olarak artırabilirsiniz. Böylece hem performansınızı ölçer, hemde kademeli olarak bütçe artırımı yapıp Facebook reklamlarından daha iyi geri dönüş sağlayabilirsiniz.

   Reply
 3. berk
  15 Eylül 2017 at 17:41

  Başvuru yap seçeneği ile kampanya yaptım. Formu dolduran kişilerin bilgilere bana hangi yol ile gelecek?

  Reply
 4. osman ayyıldız
  28 Şubat 2018 at 02:12

  ben de istanbulda özel ders vermek için form oluşturdum. 10-20 arası form için 50-70 tl form harcadım. çok fazla değil mi ?

  fazla dönüş için lokasyon küçültülmeli mi acaba ?

  Reply
  1. 6 Mart 2018 at 15:32

   Şu durumda lokasyonu daraltmanız bütçelerinizi artıracaktır. Hedef kitleniz nedir acaba?

   Reply
 5. Ahmet
  8 Nisan 2018 at 01:21

  Yararlı.

  Reply
 6. Pınar Yucel
  4 Mayıs 2019 at 20:19

  Farmasi markası için form oluşturmak istiyoruz ama bilgimiz yok nasıl bir yol izliyelim

  Reply

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!

İŞLETMELER İÇİN WHATSAPP KULLANIM REHBERİ