Kolay Adımlarla Sosyal Medya Trafiği Artırma

Yalnızca komik paylaşımlar yapan bir oluşum değilseniz, sosyal medyayı tercih etmenizin ve emek harcamanızın en büyük nedeni, takipçilerinizi internet sitenize çekmek ve ürün / hizmetleriniz hakkında bilgi vermek veya haber niteliği taşıyan bilgiler sunarak reklamlardan gelir elde etmektir.

Her iki durumda da sosyal medyayı asıl tercih nedeniz, sosyal medya trafiğinizi artırarak gelirlerinizi maksimize etmektir. Peki bunu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Halihazırdaki takipçi kitlenizden daha çok verim alabilmek ve sosyal medya trafiğinizi artırarak daha çok gelir elde etmek için neler yapabilirsiniz?

Kendi sosyal medya alışkanlıklarımızdan ve bir linke tıklamadaki karar verme sürecimizden yola çıkacak olursak ana kriterlerimizi şu şekilde belirleyebiliriz:

 1. İçerik beni veya sevdiklerimi ilgilendiriyor mu?
 2. İçerik benim için yararlı mı?
 3. İçerik beni eğlendiriyor mu?

Takipçileriniz için bu kriterlerden herhangi birini sağlıyor, ihtiyaçlarına çözüm üretiyorsanız, zaman içerisinde trafiğiniz artmaya başlayacaktır. Ama gelin biz yine de bu süreci hızlandıracak püf noktalara, trafik artırmak için sosyal medya kanallarınızda yapabileceklerinize hep birlikte bakalım.

1. Hangi platformda ne tür paylaşım yapılmalı?

Markanız veya hizmetinize bağlı olarak doğru sosyal mecraları kullanmanız, sosyal medyadan alacağınız trafiği etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Aynı şekilde seçmiş olduğunuz mecrada yapacağınız paylaşımların görsel, bağlantı veya video türlerinde olması da yine o mecrayı kullanan takipçilerinizin alışkanlıklarına bağlı olarak seçilmelidir.

sosyal medya trafik artırma - sosyal medya paylaşımları

Markanız için en doğru sosyal mecraları seçtiğinize eminseniz, gelin bu mecralarda ne tür paylaşımların daha çok etkileşim ve tıklanma aldığına istatistikleri ile birlikte bir bakalım:

Facebook:

Twitter:

 • Görsel, vine veya video eklenen tweetler %200 daha fazla kişiyi ulaşıyor.

Instagram:

 • Etiketlenen içerikler %56 daha fazla etkileşim alıyor.
 • Yer bildirimi eklenen görseller %79 daha çok kişiye ulaşıyor.
 • Tek renk arka plana sahip görseller daha fazla beğeni alıyor.

LinkedIn:

Google Plus:

 • Video paylaşımları %28 daha çok etkileşim alıyor.
 • Görsel paylaşımlar %94 daha çok +1 alıyor.
 • GIF paylaşımları %39 daha çok +1 alıyor.

Tüm bu verileri göz önünde bulundurarak sosyal medya içerik türlerinizi ve paylaşım şekillerinizi düzenleyebilir, sosyal medya trafiği artırma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

2. Kısa ve öz paylaşımlarda bulunun

Sosyal medya paylaşımlarına insanların tıklama eğilimini etkileyen bir diğer faktör de içeriğinizin ne kadar uzun olduğudur.

sosyal medya içerik uzunluğu - sosyal medya trafiği artırma

Sosyal medya ideal içerik uzunluğu ile ilgili yapılan araştırmalara göre, farklı mecralardaki içerik uzunlukları aşağıdaki gibi olursa daha çok etkileşim alıyor:

Facebook:

 • 40 karakterden daha az içerikler %80 daha fazla etkileşim alıyor.

Twitter:

 • 71-100 karakter arasındaki tweetler %17 daha fazla kişiye ulaşıyor.

Hashtags:

 • Twitter ve Instagram için kullanılan hashtaglerde 6 karakter ve altı içerikler daha çok kişi tarafından görülüyor.

Google Plus:

 • İçerik başlıkları 60 karakteri geçmeyen içerikler, daha fazla kişi tarafından tıklanıyor.

İçeriklerinizi kısa tuttuğunuz gibi insanları merak etmeye itecek, ancak rahatsız etmeyecek dozda yarım cümlelerin kullanılması da tıklanma oranlarınızı büyük oranda artıracaktır.

3. Aynı veya benzer içerikler ne zaman paylaşılmalı?

Özellikle ürün satışı veya anlık haber takibi yapan internet siteleri, aynı gün içerisinde benzer birden çok haber veya ürün tanıtımı yapmak durumunda kalabilir. Ürün satışı yapan siteler için benzer ürünlerle ilgili hazırlanan içeriklerin takipçiye daha etkili bir şekilde sunulması, haber sitelerinin de “spam” olarak algılanmaması için farklı mecralarda paylaşım sıklığını şu şekilde yapmakta fayda var:

sosyal medya trafiği artırma - içerik paylaşımı

Kissmetrics verilerine göre yukarıda tablodaki gibi ilerleyen bir sosyal medya yönetimi içerisinde her içerikten maksimum etkileşim almak mümkün. Aynı içeriklerin artarda günlerde sosyal medyada paylaşımında ise aşağıdaki tabloya benzer bir tıklanma oranı elde edilecektir:

sosyal medya paylaşım sıklığı - haber siteleri trafik artırma

 #  Güncelliğini yitirmeyeceğinize inandığınız içeriklerinizi sosyal medyada yayınladıktan sonra birkaç hafta sonra tekrar yayınlanacak şekilde zamanlamayı da unutmayın.

4. Reklam seçeneklerini doğru değerlendirin

Hem sosyal medya trafiği artırma hemde ayırdığınız bütçe ile reklam gelirlerinizden daha fazla gelir elde etmeniz için doğru yere, doğru şekilde reklam vermiş olmanız gerekir. Facebook için harcadığınız 10 TL’lik reklam, size 15 TL olarak kısa veya uzun vadede geri dönüş sağlamıyorsa yanlış giden bir şeyler var demektir. Peki doğru reklam için hangi platformu tercih etmeniz gerekiyor?

sosyal medya reklamları ile trafik artırma

Daha önce hem Instagram Reklam Verme hem de Facebook Reklam Verme ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri detaylıca anlatmıştım. Peki reklam için hangi firmalar hangi platformları tercih etmeli bir bakalım:

 • Alışveriş: Facebook, Instagram ( Özellikle kadın ürünleri için )
 • Film / TV: Facebook, Twitter, Instagram
 • Bloglar: Facebook, LinkedIn
 • Yerel İşletmeler: Facebook, Instagram
 • Spor: Facebook, Twitter, Instagram
 • Haber Siteleri: Facebook, Twitter
 • Etkinlik: Facebook, Twitter, Instagram

Konu sosyal medya trafiği artırmak olduğunda, tıklanabilir çalışmalar için en önemli etkenin görsel çalışmalar olduğunu ve bu konuda detaylı bilgi için Etkili Reklam Görseli Hazırlama yazıma bakmanızın faydalı olacağını da hatırlatayım.

Sektörde olan herkes bilir ama uygulamaz. Ben yine de hatırlatmamı yapmış olayım. Daha fazla trafik ve gelir elde etmek için içeriklerinizde ve sosyal medya yönetiminizde takipçilerinizlerini mutlu edebildiğiniz kadar başarılısınızdır.

Mutlu Takipçiler = Daha Fazla Trafik = Daha Fazla Gelir

2500+ KİŞİ ARASINA KATIL!

Sosyal medyada rakiplerinin bir adım önüne geçmeni sağlayacak kaynakları ücretsiz mailine gönderebilirim.

Yorumlar

 1. Barış Aslan

Cevapla