Oto Çilingir Nedir?

oto anahtarcı

Ustalık ve marifet gerektiren bir meslek olan çilingir ustalığı eski zamanlara kıyasla günümüzde farklı anlamlar taşır. Eski zamanlarda, günümüzdeki gibi hazır kilitler olmadığı için; el işçiliği ile anahtar ya da kilit yapan kişiler çilingir olarak adlandırılmaktaydı. Oysa günümüzde teknolojinin hızla ilerleyişi ile kapı kilitlerinin imalatlarının fabrikalarda makinelerde yapılması, çilingir mesleğinin kavram yapısını değiştirmiştir. Artık bir çilingir ustası; anahtarı kaybolan ya da kilitli kalan kapıları açmaya çalışan, bozulmuş kilitleri onaran ya da kilitlerin montajını gerçekleştiren kişileri temsil eder.
Aracınızın kapı kilidi bozulduğunda ise sizlere ustaları yardım edecektir. Araç ile ilgili yaşanan kilit problemlerini çözüme kavuşturan bu ustalar, evinizin kilidi bozuk kapısı için çağırdığınız çilingir ustaları ile aynı işlemleri gerçekleştirirler.

Oto Çilingir Ustası Olmak için Gerekli Özellikler Nelerdir?

Ev, iş yeri ya da araç için uygulanan bu meslek fazlasıyla dikkat gerektiren bir konudur. Bir kişinin çilingir olması için öncelikle bazı kurallara uyum sağlamış olması da beklenir. Bu kurallar ; dikkatli ve sabırlı olmak, sorumluluk sahibi olmak, herhangi bir görme problemi yaşamamak, ellerini doğru şekilde kullanmasını sağlayacak şekilde el işçiliğinin olması ve şekillerle ilgili ayrıntıları algılayabilmek gibi sıralanabilir. Bütün bu kurallara karşın kişinin çilingir mesleğini icra edebilmesi için başlıca güvenilir olması ve el işçiliği yönünden yetenekli olmasıdır. Bu kıstaslara sahip olan kişiler çilingir mesleğini edinebilirler.

Çilingir olmak için resmi bir belge sahibi olmak ise mutlaka gereklidir. Çünkü bütün çilingir ustaları meslekleri itibariyle her tür kilidi yasal yollardan açma yetkisine sahiptir. Bu nedenle çilingir ustalarının resmi belgesinin olması hem sizin hem de bu mesleği icra eden kişinin güvenliğini teminat altına alacaktır. Bu nedenle aracınızın ya da eviniz için çilingire ihtiyaç duyduğunuzda kesinlikle seyyar çilingirlere itibar etmemeye özen gösterin. Çünkü ya da evinizin anahtarını kaybettiğinizde bulunduğunuz şehirdeki resmi bir odaya kayıtlı çilingirden yardım almanız eviniz, aracınız ve sizin güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

👨🏼‍💻 BU İÇERİĞİ PAYLAŞ:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuz Veli Yavaş - Dijital Pazarlama Eğitmeni / Uzmanı

Instagram Hesabımı Takip Et, İpuçlarını Kaçırma!